Περού Ταξιδι στο Περου

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Για να μην μακρηγορήσω, θα σου πρότεινα κι εγώ σίγουρα να βγάλετε εκτός τον Αμαζόνιο καθώς το Περού είναι πολιτιστικός θησαυρός ! Και μια μικρή πρόταση για όσο καιρό θα είστε στην Ιερή κοιλάδα...θα μπορούσατε να κάνετε μία μονοήμερη εκδρομή στη λίμνη Humantay... πολύ όμορφη πεζοπορία (σε χαμηλότερο υψόμετρο από τα χρωματιστά βουνά) και η θέα της "αλπικής" λίμνης με τις χιονισμένες κορυφές των Άνδεων είναι εξαιρετική !
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Για να μην μακρηγορήσω, θα σου πρότεινα κι εγώ σίγουρα να βγάλετε εκτός τον Αμαζόνιο καθώς το Περού είναι πολιτιστικός θησαυρός ! Και μια μικρή πρόταση για όσο καιρό θα είστε στην Ιερή κοιλάδα...θα μπορούσατε να κάνετε μία μονοήμερη εκδρομή στη λίμνη Humantay... πολύ όμορφη πεζοπορία (σε χαμηλότερο υψόμετρο από τα χρωματιστά βουνά) και η θέα της "αλπικής" λίμνης με τις χιονισμένες κορυφές των Άνδεων είναι εξαιρετική !
Καλησπέρα....αυτή την λίμνη την είδα χτές ψάχνοντας στο διαδίκτυο για να δώ τι μπορώ να δω στην περιοχή του Κούσκο.Εχει ήδη μπεί στο πρόγραμμα.Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Να ρωτήσω κατι? άλλο? τις γύρω εκδρομές τις κλείσατε σε κάποια γραφεία εκεί
ή απο εδώ? Για τα Μάτσου Πίτσου κατάλαβα οτι οκ απο εδω. Τα υπόλοιπα?
Εχετε να προτείνεται κάποιο?
Επίσης οι εσωτερικές πτήσεις.Μπορούμε να τις κλείνουμε απο εκεί 2-3 μέρες πρίν? για να μπορούμε να εχουμε καλύτερο έλεγχο στη διαχείρηση χρόνου?
Στο πρόγραμμα βάλαμε αφού φτάσουμε Λίμα, την επόμενη μέρα να πάμε Παράκας Ιψα γραμμές Νάσκα.
Πώς θα ήταν καλύτερα να γίνει? απο Λίμα Γραμμές Νάσκα επιστροφή Λίμα και την επόμενη μέρα Παράκας Ικα? (για την όαση) και πίσω Λίμα ή Απο Λίμα Παράκας πχ διανυκτέρευση Ικα και την επόμενη γραμμές Νασκα και επιστροφή Λίμα?
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Το Δεκέμβρη δεν τον λες καλη εποχή για το Περού . Αν ειχα την επιλογη, Δεκέμβριο, Γενάρη, Φλεβάρη θα τους απέφευγα, είναι δύσκολες οι Ανδεις τοτε.
Διάβασα το αντίθετο. Ποτέ είναι καλή περίοδος για Περου;
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Το Δεκέμβρη δεν τον λες καλη εποχή για το Περού . Αν ειχα την επιλογη, Δεκέμβριο, Γενάρη, Φλεβάρη θα τους απέφευγα, είναι δύσκολες οι Ανδεις τοτε.
Μάλλον έχεις δίκιο. Ο Δεκέμβρης αν και ζεστός μήνας, είναι βροχερός.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μάλλον έχεις δίκιο. Ο Δεκέμβρης αν και ζεστός μήνας, είναι βροχερός.
Λάσπη, βροχές, πέφτουν γέφυρες, κόβονται δρόμοι, κλείνει το τραίνο για ματσου πιτσου συχνά. Όποιο μήνα θέλετε πλην δεκ-ιαν-φεβ.

Απαγορευτικοι δεν είναι, αλλά συγκριτικά είναι οι χειρότεροι.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Να ρωτήσω κατι? άλλο? τις γύρω εκδρομές τις κλείσατε σε κάποια γραφεία εκεί
ή απο εδώ? Για τα Μάτσου Πίτσου κατάλαβα οτι οκ απο εδω. Τα υπόλοιπα?
Εχετε να προτείνεται κάποιο?
Επίσης οι εσωτερικές πτήσεις.Μπορούμε να τις κλείνουμε απο εκεί 2-3 μέρες πρίν? για να μπορούμε να εχουμε καλύτερο έλεγχο στη διαχείρηση χρόνου?
Στο πρόγραμμα βάλαμε αφού φτάσουμε Λίμα, την επόμενη μέρα να πάμε Παράκας Ικα γραμμές Νάσκα.
Πώς θα ήταν καλύτερα να γίνει? απο Λίμα Γραμμές Νάσκα επιστροφή Λίμα και την επόμενη μέρα Παράκας Ικα? (για την όαση) και πίσω Λίμα ή Απο Λίμα Παράκας πχ διανυκτέρευση Ικα και την επόμενη γραμμές Νασκα και επιστροφή Λίμα?
Βάζω το προηγούμενο μήνυμα μου σε παράθεση για να είναι ποίο μαζεμένα τα ερωτήματα τα οποία βγαίνουν σιγά σιγά όσο προχωράει το πλάνο και μπαίνει σε σειρά (νομίζω)
Και συγνώμη αν ρωτάω καμιά κοτσάνα....
Φτάνουμε Κούσκο
Θα κάνουμε μια διανυκτέρευση και την επόμενη μέρα θα ξεκινήσουν οι εκδρομές οι οποίες κατάλαβα είναι ημερήσιες με βάση κυρίως το Κούσκο και θα εξαρτηθούν απο το πότε θα έχουμε εισητήρια για το Μάτσου Πίκτσου.
Εδώ θέλω να ρωτήσω αν τα σκέφτομαι σωστά και αν όχι τί θα αλλάζατε ή θα προσθέτατε
-Μια είναι χρωματιστό βουνό και λίμνη Χουμάντα
-Μια πίσακ, μάρα και να καταλήξουμε Ογιάνταιτάμπο με τελευταίο τρένο για Αγουας καλίέντες
(εδώ εχω και το ερώτημα μήπως να μην πάρουμε την ιδια μέρα το τρένο για αγουας και να το πάρουμε την επόμενη ή υπερβολικό γιατί θα έχουμε δεί οτι χρειάζεται και θα χάσουμε μια μέρα περιπλανώμενοι απλά για να περάσει η ώρα)
-Μάτσου Πίκτσου και γυρισμός Κούσκο το βράδυ
(εδώ να ρωτήσω, η γέφυρα των Ινκας είναι εκεί κοντά? )
Άλλη μονοήμερη?????
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Από τις μη low cost εταιρείες είναι μακράν η χειρότερη, μου έχει κάψει ταξίδια επανειλημμένα. Το δε σέρβις ούτε για τις φυλακες δεν κάνει και δεν αναφέρομαι εντός της πτήσης, που δε με αφορά και ιδιαίτερα, 12-13 ώρες είναι, θα περάσουν αυτές.
Λάσπη, βροχές, πέφτουν γέφυρες, κόβονται δρόμοι, κλείνει το τραίνο για ματσου πιτσου συχνά. Όποιο μήνα θέλετε πλην δεκ-ιαν-φεβ.

Απαγορευτικοι δεν είναι, αλλά συγκριτικά είναι οι χειρότεροι.
Ευχαριστώ για την πληροφορία! Νόμιζα ότι ήταν καλοί μήνες.. δεν έχω συλλέξει πολλές πληροφορίες, καθώς τις τελευταίες μέρες το επεξεργάζομαι για το Περου..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
τις γύρω εκδρομές τις κλείσατε σε κάποια γραφεία εκεί
ή απο εδώ? Για τα Μάτσου Πίτσου κατάλαβα οτι οκ απο εδω. Τα υπόλοιπα?
Εχετε να προτείνεται κάποιο?
Τις εκδρομές μπορείς να τις κλείσεις επιτόπου ή και απο πριν. Αν πιστεύεις οτι σου φτάνει ο χρόνος να ψάχνεις επιτόπου αυτό που θέλεις και να το κλείσεις εκεί, τότε να το κάνεις. Είναι πιο φθηνό το επιτόπου. Αλλά αυτό μπορούν να στο πούνε καλύτερα αυτοί που το κάνουν!
Επίσης οι εσωτερικές πτήσεις.Μπορούμε να τις κλείνουμε απο εκεί 2-3 μέρες πρίν? για να μπορούμε να εχουμε καλύτερο έλεγχο στη διαχείρηση χρόνου?
Τις εσωτερικές πτήσεις θα τις κλείσεις παράλληλα με το πρόγραμμα σου. Επιτόπου πτήσεις κλείνεις αν έχεις άπλετο χρόνο στη χώρα.
Στο πρόγραμμα βάλαμε αφού φτάσουμε Λίμα, την επόμενη μέρα να πάμε Παράκας Ιψα γραμμές Νάσκα.
Πώς θα ήταν καλύτερα να γίνει? απο Λίμα Γραμμές Νάσκα επιστροφή Λίμα και την επόμενη μέρα Παράκας Ικα? (για την όαση) και πίσω Λίμα ή Απο Λίμα Παράκας πχ διανυκτέρευση Ικα και την επόμενη γραμμές Νασκα και επιστροφή Λίμα?
Στο Κούσκο πως θα πάτε; Αεροπορικώς; Τότε γυρνάτε στη Λίμα. Αν όχι τότε απο τη Νάσκα συνεχίζετε με λεωφορειάδα, που κατα την άποψη μου είναι το ιδανικό.
Η σειρά στο χάρτη είναι Παράκας - Ίκα - Νάσκα Κούσκο με λεωφορείο. Αλλά ας σου το πούνε καλύτερα αυτοί που το έχουν κάνει.

Θα κάνουμε μια διανυκτέρευση και την επόμενη μέρα θα ξεκινήσουν οι εκδρομές οι οποίες κατάλαβα είναι ημερήσιες με βάση κυρίως το Κούσκο και θα εξαρτηθούν απο το πότε θα έχουμε εισητήρια για το Μάτσου Πίκτσου.
Εδώ θέλω να ρωτήσω αν τα σκέφτομαι σωστά και αν όχι τί θα αλλάζατε ή θα προσθέτατε
-Μια είναι χρωματιστό βουνό και λίμνη Χουμάντα
-Μια πίσακ, μάρα και να καταλήξουμε Ογιάνταιτάμπο με τελευταίο τρένο για Αγουας καλίέντες
(εδώ εχω και το ερώτημα μήπως να μην πάρουμε την ιδια μέρα το τρένο για αγουας και να το πάρουμε την επόμενη ή υπερβολικό γιατί θα έχουμε δεί οτι χρειάζεται και θα χάσουμε μια μέρα περιπλανώμενοι απλά για να περάσει η ώρα)
-Μάτσου Πίκτσου και γυρισμός Κούσκο το βράδυ
(εδώ να ρωτήσω, η γέφυρα των Ινκας είναι εκεί κοντά? )
Άλλη μονοήμερη?????
Οι εκδρομές μπορεί να είναι μονοήμερες, διήμερες, τριήμερες ή οτι θέλεις εσύ...
Το Μάτσου Πίκτσου θέλει μία μέρα
Το Ογιαταιτάμπο θέλει μια μέρα (αρχαιολογικοί χώροι και χωριό)
Η Ιερή κοιλάδα και τα περίχωρα του Κούσκο θέλουν δύο με τρεις μέρες.
Το Κούσκο θέλει μια γεμάτη μέρα στο νερό και αν σου φτάσει.
Η πεζοπορία, σε όποιο χρωματιστό βουνό διαλέξεις, θέλει μια μέρα.
Η πεζοπορία στη λίμνη που σου πρότειναν θέλει μια μέρα
Γύρω απο το Κούσκο μπορείς να κάνεις πεζοπορίες της μιας, των δύο, των τριών, των τεσσάρων, των πέντε ημερών....ανάλογα τι θέλεις και τι αντέχεις να κάνεις.
Αν εννοείς τη γέφυρα που κατάλαβα, τότε είναι η γέφυρα στους πρόποδες του Ουάινα Πίκτσου. Δεν γνωρίζω να σε κατατοπίσω για αυτό.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Η πεζοπορία, σε όποιο χρωματιστό βουνό διαλέξεις, θέλει μια μέρα.
Η πεζοπορία στη λίμνη που σου πρότειναν θέλει μια μέρα
Άρα αυτά δεν παίζουν μαζί
Οκ έβαλα και το Ογιάντα να μείνουμε κι ενα βράδυ όταν φτάσουμε.Να πάμε με το επόμενο βράδυ στο Αγουας.
Στο Κούσκο πως θα πάτε; Αεροπορικώς;
Ναί όπου υπάρχει δυνατότητα θα πάμε αεροπορικώς.
Αρα γυρνάμε Λίμα για διανυκτέρευση (βγάζω ημερομηνίες που θα διανυκτερεύσουμε )
Κάτι άλλο να ρωτήσω...
Θα διανυκτερεύσουμε Ικα όπου θα καταλήξουμε από Παράκας. Η διαδρομή από Λίμα Παράκας πόση ώρα είναι? Και επίσης απο Παράκας Ικά? Υπάρχει κάτι ενδιαφέρον να δούμε στην Ικα? Μουσείο πχ?
Αυτή η διαδρομή γίνεται με απλά πούλμαν που βγάζουμε εισιτήριο? (Σε σταθμό λεωφορείων? απο γραφείο?)και μπορούμε να βρούμε εκεί που θα πάμε επιτόπου τις δραστηριότητες που θα κλείσουμε?
Είναι εφικτό να νοικιάσουμε αυτοκίνητο να μετακινηθούμε? Ασφαλές?
Για την πτήση στη Νασκα στις γραμμές, απλά πάμε στο αεροδρόμιο και ψάχνουμε πτήση?
Μετά μπορούμε να διαθέσουμε λίγο χρόνο για το νεκροταφείο πρίν γυρίσουμε Λίμα αν είμαστε με λεωφορείο?
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Η διαδρομή απο Λίμα Παράκας πόση ώρα είναι?
Περίπου 4 ώρες
Και επίσης απο Παράκας Ικά?
1,5 ώρα περίπου
Αυτή η διαδρομή γίνεται με απλά πούλμαν που βγάζουμε εισητήριο? και μπορούμε να βρούμε εκεί που θα πάμε επιτόπου τις δραστηριοτητες ποιυ θα κλείσουμε?
Τα εισιτήρια των λεωφορείων μπορείς να τα βγάλεις και απο πριν διαδικτυακά αλλα και επιτόπου. Υπάρχουν πολλά λεωφορεία. Ναι μπορείς να κλείσεις οτι εκδρομή βρείς και επιτοπου.
Είναι εφικτό να νοικίασουμε αυτοκίνητο να μετακινηθούμε? Ασφαλές?
Καλή ερώτηση. Δεν έχω νοικιάσει αυτοκίνητο, αλλά έχω βρει εταιρείες ενοικιάσεως. Μπορείς να νοικιάσεις. Να έχεις υπ΄οψιν σου οτι αν σε σταματήσουν στο δρόμο δεν θα συνεννοηθείς στα αγγλικά. Γνωρίζει κάποιος απο εσας Ισπανικά; Επίσης υπάρχει η πιθανότητα, ειδικά στο βορρά, να βρείς επιτόπου εκδρομές αλλά μόνο με ισπανόφωνο ξεναγό.

Για την πτήση στη Νασκα, απλά πάμε στο αεροδρόμιο και ψάχνουμε πτήση?
Καλό είναι να το έχετε κανονίσει απο πριν, είτε μέσω του καταλύματος σας, είτε μέσω κάποιας εταιρείας εκεί

Μετά μπορουμε να διαθέσουμε λίγο χρόνο για το νεκροταφείο πρίν γυρίσουμε Λίμα αν είμαστε με λεωφορείο?
Ποιο νεκροταφείο εννοείς;
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Καλή ερώτηση. Δεν έχω νοικιάσει αυτοκίνητο, αλλά έχω βρει εταιρείες ενοικιάσεως. Μπορείς να νοικιάσεις. Να έχεις υπ΄οψιν σου οτι αν σε σταματήσουν στο δρόμο δεν θα συνεννοηθείς στα αγγλικά. Γνωρίζει κάποιος απο εσας Ισπανικά; Επίσης υπάρχει η πιθανότητα, ειδικά στο βορρά, να βρείς επιτόπου εκδρομές αλλά μόνο με ισπανόφωνο ξεναγό.
Απο Ισπανικά τα βασικά..Ξέρω καλά Ιταλικά και καταλαβαίνω λίγο.Κάνω και κάτι ψευτομαθήματα μόνη μου απο κάτι εφαρμογές.Ελπίζω μέχρι να πάμε να μπορω να συννενοηθώ....Ωραία το σκεφτόμαστε κι αυτό.
Ποιο νεκροταφείο εννοείς;
Το chauchilla....Δεν βρίσκεται στη Νάσκα?
Τα εισιτήρια των λεωφορείων μπορείς να τα βγάλεις και απο πριν διαδικτυακά αλλα και επιτόπου. Υπάρχουν πολλά λεωφορεία. Ναι μπορείς να κλείσεις οτι εκδρομή βρείς και επιτοπου.
Εχείς κάποιο σαίτ ή οπιαδήποτε άλλη πληροφορία που είναι ο σταθμός πχ?
Σ ευχαριστώ τόσο πολύ....Οι πληροφορίες σου με βοηθούν πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom