Περού Ταξιδι στο Περου

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.108
Likes
20.331
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το chauchilla....Δεν βρίσκεται στη Νάσκα?
Ναι. Μπορείτε να πατε. Θα σας πάρει 1,5-2 ώρες αυτό. Μπορείτε να το δείτε τοπικά με το κατάλυμα σας, ή με τοπικό πρακτορείο ή και μόνοι σας με τοπική συγκοινωνία αν νομίζετε οτι μπορείτε να συνεννοηθείτε.
Εχείς κάποιο σαίτ ή οπιαδήποτε άλλη πληροφορία που είναι ο σταθμός πχ?
Αν θες διαβασε εδώ τι χρησιμοποίησα
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Διάβασα το αντίθετο. Ποτέ είναι καλή περίοδος για Περου;
Η καλύτερη περίοδος για το Περού είναι το καλοκαίρι, ιδίως για Κούσκο και Άνδεις. Αλλά ποιός να πάει με τον κορωνοιό? Υπόψη δε ότι η χώρα έχει χτυπηθεί πολύ βαρειά. Οπότε βλέπουμε (το 2021??)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Και Πάσχα που πήγα εγώ το 2019 ήταν υπέροχα και δεν έκανε και πολύ κρύο.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Το πρόβλημα δεν είναι το κρύο αλλά οι τροπικές βροχές. Είχε καταστροφικές πλημμύρες εφέτος μέχρι τέλος Μάρτη με δεκάδες νεκρούς. Το Περού είναι Κορυφαία χώρα αλλά με καλύτερη εποχή το καλοκαίρι (το δικό μας διευκρινίζω, από μάη και μετά, όχι του νότιου ημισφαίριου).
 

giota235

Member
Μηνύματα
140
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Το πρόβλημα δεν είναι το κρύο αλλά οι τροπικές βροχές. Είχε καταστροφικές πλημμύρες εφέτος μέχρι τέλος Μάρτη με δεκάδες νεκρούς. Το Περού είναι Κορυφαία χώρα αλλά με καλύτερη εποχή το καλοκαίρι (το δικό μας διευκρινίζω, από μάη και μετά, όχι του νότιου ημισφαίριου).
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Ήμουν πολύ κοντά στο να τα κλείσω για φέτος, δυστυχώς λόγω των δυσμενών καταστάσεων το παγώνω.. αναμένουμε τις επίσημες αναγγελίες Σχετικά με τα ταξίδια και σε περίπτωση που είναι θετικες με μεγάλη χαρά τα κλείνω επιτόπου για το Περου!
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Το Πάσχα το δικό μας πέφτει συνήθως πιο αργά, οπότε είναι πολύ καλά από καιρό.
Ναι φίλε μου του χρόνου έχουμε ΕΝΑ ΜΗΝΑ διαφορά με τους Δυτικούς. Αυτοί 4 Απρίλη, εμείς 2 Μάη 2021. Τα ψάχνω από τώρα γιατί ακύρωσα το ταξίδι που είχα για τούτο το μήνα (Azores ήταν και δε μου δίνουν πίσω χρήμα, μόνο βάουτσερ) και σκεπτομαι να το κάνω το 2021 ανάμεσα στα δυο Πάσχα.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Γειά σας και πάλι. Ξέρετε αν το αεροδρόμιο το τσατσαπογια λειτουργεi? προσπαθώ να βρώ πτήση και δεν μου βγάζει οτι υπάρχει αεροδρόμιο.
Αν δεν παίζει τελικά το αεροδρόμιο, με λεοφωρείο ποσες ώρες είναι? θέλουμε να βάλουμε ενα διημερο στο προγραμμα σε εκείνη την περιοχή
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Γειά σας και πάλι. Ξέρετε αν το αεροδρόμιο το τσατσαπογια λειτουργεi? προσπαθώ να βρώ πτήση και δεν μου βγάζει οτι υπάρχει αεροδρόμιο.
Αν δεν παίζει τελικά το αεροδρόμιο, με λεοφωρείο ποσες ώρες είναι? θέλουμε να βάλουμε ενα διημερο στο προγραμμα σε εκείνη την περιοχή
Αν ρωτάτε εμένα δεν το γνωρίζω, στο Περού πήγα προ δεκαπενταετίας. Και δυστυχώς τότε δεν είχα εισέλθει και στην ψηφιακή εποχή. Πάντως τώρα που έχω 155 κράτη παραμένει στο δικό μου topten.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γειά σας και πάλι. Ξέρετε αν το αεροδρόμιο το τσατσαπογια λειτουργεi? προσπαθώ να βρώ πτήση και δεν μου βγάζει οτι υπάρχει αεροδρόμιο.
Αν δεν παίζει τελικά το αεροδρόμιο, με λεοφωρείο ποσες ώρες είναι? θέλουμε να βάλουμε ενα διημερο στο προγραμμα σε εκείνη την περιοχή
Δε λειτουργεί, όχι. Πρέπει να πάρεις λεωφορείο από την Καχαμαρκα (που έχει αεροδρόμιο) , και είναι 8 ώρες, με μπόλικες στροφές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το πιο κοντινό αεροδρόμιο είναι του jaen. Μετά λεωφορείο
Έχεις δίκιο, άνοιξε αφότου πήγαμε εμείς, μέχρι τότε ήταν γιοφύρι της Άρτας. Πάμφθηνες οι πτήσεις από τη Λίμα για Shumba λοιπόν, ενώ από εκεί το λεωφορείο κάνει κάτι λιγότερο από τετράωρο. Δεν την ξέρω τη διαδρομή, αλλά με δεδομένο ότι η Καχαμάρκα έχει φοβερή ιστορία και σπας τη διαδρομή στην πανέμορφη Leymebamba που έχει πολύ μυστηριώδη κι εκτενέστατα αρχαία κοντά, προσωπικά δε θα την απέρριπτα την επιλογή της Καχαμάρκα. Αλλά ναι, όντως το Shumba είναι πολύ πιο κοντά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom