Περού Ταξιδι στο Περου

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Λίγο καιρό ακόμα να δούμε αν θα πραγματοποιηθεί το ταξίδι μας και μετά δεν γλυτώνεις!! Θα πέσει βαρύ πρόγραμμα προς ανάλυση :D:haha:
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τελικά το ταξίδι κανονίστηκε χθες και φεύγουμε την επόμενη Παρασκευή απο Ρώμη μέσω Παρισιού (συνολικά θα έχουμε 37 καθαρές μέρες, χωρίς να προσμετράω τη μέρα που θα φτάσουμε και τη μέρα που θα φύγουμε). Έτσι όπως το φαντάζομαι είναι τρείς διαδρομές: 1) το βόρειο κομμάτι, εκκίνηση απο Λίμα με τελικό προοριμό Chhiclayo οδικώς και πίσω Λίμα αεροπορικώς, 2) το κεντρικό-νότιο κομμάτι, εκκίνηση απο Λίμα μέχρι Huacachina και πίσω Λίμα, όλα οδικώς, 3) το νότιο κομμάτι, εκκίνηση απο Λίμα, άφιξη αεροπορικς Arequipa και απο εκεί οδικώς Puno και Cusco.
Το αναλύτικό πρόγραμμα που έχω βγάλει είναι το εξής:
1632317716921.png


Η μια ερώτηση είναι αξίζει να πάω απο Huacachina πίσω Lima και απο εκεί να φύγω arequipa αεροπορικώς ή να κάνω το Huacachina-arequipa οδικώς 12 ώρες? Και επίσης, απο Caral-Huacho για να πάω Huaraz μου βγάζει ότι πρέπει να επιστρέψω Lima, υπάρχει άλλος τρόπος να μην κάνω το Caral μονοήμερη και να συνεχίσω βόρεια χωρίς επιστροφή στη Λίμα?

Επίσης αν κάποιος που έχει κάνει τις διαδρομές έχει να προσθέσει/ παρατηρήσεει κάτι θα μας βοηθούσε αρκετά.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Πολύ δυνατό πρόγραμμακι ! Μπράβο. Θα σου έλεγα να δεις το Peru hop. Εμείς το είχαμε κάνει απο Κούσκο μέχρι Λίμα και βόλεψε πάρα πολυ. Οργανωμένοι, εξυπηρετικοί με εξτραδάκια να δεις στη διαδρομή και καινούργια λεωφορεία.

Για τα υπόλοιπα υπάρχουν πιο έμπειροι από μένα που έχω πάει ΜΟΝΟ μια φορά. χαχα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παρατηρήσεις:
1. Πολλές μέρες Λίμα
2. Πολλές μέρες Τσικλάγιο και πολλές Τρουχίγιο. Πού σκοπεύετε να πάτε από κει;
3. Το καθόλου Αμαζόνιος το κατανοώ (αν και χωράει άνετα), αλλά έχετε αφήσει έξω το Chavin, το Ayacucho και τα νησιά της Τιτικάκα, όλα εκ των οποίων είναι πολύ σημαντικά, προσωπικά θα προτιμούσα να αφήσω εκτός την Αρεκίπα (αλλά γούστα είναι αυτά).
4. Αφού αποφασίσατε να πάτε Αρεκίπα, φαντάζομαι θα κάνετε στάση στη Νάσκα, οπότε δεν είναι 12 ώρες, είναι 2 λιγότερες, οπότε οριακά καλύτερο από το να γυρίσετε Λίμα, να κάνετε τις ουρές στο αεροδρόμιο (ΜΕΓΑΛΕΣ ουρές τώρα με τον κοβίντ), να είστε 3 ώρες νωρίτερα κλπ κλπ. Η διαδρομή είναι έρημος και πάλι έρημος, περνάει από φαβέλες, αλλά έχει κι εξαιρετικό οδόστρωμα και υπάρχουν λεωφορεία με κρεβάτια που μπορείτε να κοιμηθείτε και να κερδίσετε τις ώρες, είναι πολύ άνετα.
5. Στο Κούσκο θα κάνετε τρεκ; Αλλιώς οι 9 μέρες μπορούν να γίνουν 6 και να δείτε κάτι άλλο, είναι φανταστικές οι Άνδεις. Αν σκοπεύετε να κάνετε τρεκ πάντως, καλά το πάτε.
6. Εγώ θα πήγαινα από το Huaraz (μιας που θα πάτε εκεί και πολύ καλά κάνετε) στο Chavin, διανυκτέρευση εκεί και την επόμενη από εκεί για Καράλ. Πολύ doable. 2+5 ώρες.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Παρατηρήσεις:
1. Πολλές μέρες Λίμα
2. Πολλές μέρες Τσικλάγιο και πολλές Τρουχίγιο. Πού σκοπεύετε να πάτε από κει;
3. Το καθόλου Αμαζόνιος το κατανοώ (αν και χωράει άνετα), αλλά έχετε αφήσει έξω το Chavin, το Ayacucho και τα νησιά της Τιτικάκα, όλα εκ των οποίων είναι πολύ σημαντικά, προσωπικά θα προτιμούσα να αφήσω εκτός την Αρεκίπα (αλλά γούστα είναι αυτά).
4. Αφού αποφασίσατε να πάτε Αρεκίπα, φαντάζομαι θα κάνετε στάση στη Νάσκα, οπότε δεν είναι 12 ώρες, είναι 2 λιγότερες, οπότε οριακά καλύτερο από το να γυρίσετε Λίμα, να κάνετε τις ουρές στο αεροδρόμιο (ΜΕΓΑΛΕΣ ουρές τώρα με τον κοβίντ), να είστε 3 ώρες νωρίτερα κλπ κλπ. Η διαδρομή είναι έρημος και πάλι έρημος, περνάει από φαβέλες, αλλά έχει κι εξαιρετικό οδόστρωμα και υπάρχουν λεωφορεία με κρεβάτια που μπορείτε να κοιμηθείτε και να κερδίσετε τις ώρες, είναι πολύ άνετα.
5. Στο Κούσκο θα κάνετε τρεκ; Αλλιώς οι 9 μέρες μπορούν να γίνουν 6 και να δείτε κάτι άλλο, είναι φανταστικές οι Άνδεις. Αν σκοπεύετε να κάνετε τρεκ πάντως, καλά το πάτε.
6. Εγώ θα πήγαινα από το Huaraz (μιας που θα πάτε εκεί και πολύ καλά κάνετε) στο Chavin, διανυκτέρευση εκεί και την επόμενη από εκεί για Καράλ. Πολύ doable. 2+5 ώρες.
1. Τις ημέρες στη Λίμα της έβαλα περισσότερο για προσαρμογή 1-2 μέρες.
2. Τις ημέρες Τσικλάγιο και Τρουχίγιο τις έβαλε με την έννοια ότι μια μέρα την τρώς στη μετακίνηση. Οπότε δε μπορώ να τη μετρήσω. Το ιδανικό θα ήταν μια γεμάτη μέρα σε κάθε μια. Και με τόσες μετακινήσεις με λεοφωρεία δε ξέρω να θα μας κουράσει. Ίσως αφαιρέσω μέρες τώρα που το σκέφτομαι ή θα τροποποιήσω το πρόγραμμα στην πορείa.
3. Chavin θα πάμε απο Huaraz αυθημερόν (μάλλον ταξί). Αξίξει να μείνεις κιόλας?
Το Ayacucho δε μου βγαίνει στις μετακινήσεις στο πρόγραμμα. Πως να πάς? Από Ica? Δε μπορώ να το συνδέσω μέσα στη διαδρομή. Αν έχεις καμία ιδέα ευπρόσδεκτη. Titikaka τη βάζω μέσα στο Puno. Δεν θα προλάβουμε σε δύο μέρες?
Arequipa θέλω να πάω στο μουσείο τους. Θέλω να πιστεύω ότι αξίζει.
4. Μάλλον θα το προτιμήσω τελικά το λεωφορείο
5. Τρεκ μάλλον όχι. Να είμαστε άνετα γιατί σκέφτομαι και την περίπτωση να μας πειράξει κάποιες μέρες το υψόμετρο. Επίσης μας δεσμεύει ότι εισιτήρια έχει μόνο μετά τις 29/10 για Machu.
6. Tο πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω λεωφορεία που να συνδέουν το Caral με οποιαδήποτε απο αυτές τις περιοχές

Αν κόψω μια μέρα απο Lima, μια απο Τσικλάγιο και μια-δυο απο Cusco (3-4 σύνολο) αξίζει να πάω Αμαζόνιο ή σε άλλη περιοχή?
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Τις ημέρες στη Λίμα της έβαλα περισσότερο για προσαρμογή 1-2 μέρες.
2. Τις ημέρες Τσικλάγιο και Τρουχίγιο τις έβαλε με την έννοια ότι μια μέρα την τρώς στη μετακίνηση. Οπότε δε μπορώ να τη μετρήσω. Το ιδανικό θα ήταν μια γεμάτη μέρα σε κάθε μια. Και με τόσες μετακινήσεις με λεοφωρεία δε ξέρω να θα μας κουράσει. Ίσως αφαιρέσω μέρες τώρα που το σκέφτομαι ή θα τροποποιήσω το πρόγραμμα στην πορείa.
3. Chavin θα πάμε απο Huaraz αυθημερόν (μάλλον ταξί). Αξίξει να μείνεις κιόλας?
Το Ayacucho δε μου βγαίνει στις μετακινήσεις στο πρόγραμμα. Πως να πάς? Από Ica? Δε μπορώ να το συνδέσω μέσα στη διαδρομή. Αν έχεις καμία ιδέα ευπρόσδεκτη. Titikaka τη βάζω μέσα στο Puno. Δεν θα προλάβουμε σε δύο μέρες?
Arequipa θέλω να πάω στο μουσείο τους. Θέλω να πιστεύω ότι αξίζει.
4. Μάλλον θα το προτιμήσω τελικά το λεωφορείο
5. Τρεκ μάλλον όχι. Να είμαστε άνετα γιατί σκέφτομαι και την περίπτωση να μας πειράξει κάποιες μέρες το υψόμετρο. Επίσης μας δεσμεύει ότι εισιτήρια έχει μόνο μετά τις 29/10 για Machu.
6. Tο πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω λεωφορεία που να συνδέουν το Caral με οποιαδήποτε απο αυτές τις περιοχές

Αν κόψω μια μέρα απο Lima, μια απο Τσικλάγιο και μια-δυο απο Cusco (3-4 σύνολο) αξίζει να πάω Αμαζόνιο ή σε άλλη περιοχή?
6. Ψάξε λεωφορείο για Supe ή Barranca
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
1. Πολλές μέρες Λίμα

Εννοείς ότι εξαντλειται γρήγορα; Σε πρόγραμμα που έχω φτιάξει μου βγαίνει 3 μέρες και πραγματικά δεν θα προλαβαίνω να κατουρησω. Και πολλά μουσεία έχω δει ότι έχει και αρχαιολογικους χώρους εκεί γύρω και ακόμα και άσχημη να είναι θα έχει ενδιαφέρον η νυχτερινή ζωή και οι βόλτες γενικά.

Πολύ δυνατό πρόγραμμα @x7777! Καλά να περάσεις! Εύχομαι να έχεις όρεξη για ιστορία όταν γυρίσεις!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Τις ημέρες στη Λίμα της έβαλα περισσότερο για προσαρμογή 1-2 μέρες.
E, το πρώτο βράδυ και πολύ είναι. Για μένα τουλάχιστον (ούτε καν αυτό).
2. Τις ημέρες Τσικλάγιο και Τρουχίγιο τις έβαλε με την έννοια ότι μια μέρα την τρώς στη μετακίνηση. Οπότε δε μπορώ να τη μετρήσω. Το ιδανικό θα ήταν μια γεμάτη μέρα σε κάθε μια. Και με τόσες μετακινήσεις με λεοφωρεία δε ξέρω να θα μας κουράσει. Ίσως αφαιρέσω μέρες τώρα που το σκέφτομαι ή θα τροποποιήσω το πρόγραμμα στην πορείa.
Προσωπικά θα έβγαζα 2 από το Τσικλάγιο και μια από το Τρουχίγιο.
3. Chavin θα πάμε απο Huaraz αυθημερόν (μάλλον ταξί). Αξίξει να μείνεις κιόλας?
α) δε βρίσκω το λόγο να κάνετε τη διαδρομή 2 φορές
β) εγώ θα πήγαινα βράδυ, με σκοπό την επόμενη να μπω στον αρχαιολογικό χώρο πρώτος και μετα δε πουλ (η πόλη δε λέει και πολλά).
Τ
ο Ayacucho δε μου βγαίνει στις μετακινήσεις στο πρόγραμμα. Πως να πάς? Από Ica? Δε μπορώ να το συνδέσω μέσα στη διαδρομή. Αν έχεις καμία ιδέα ευπρόσδεκτη.
Από Ίκα ή Νάζκα είναι 7-8 ώρες. Ακόμη καλύτερα από Λίμα πετάς με 20€ :rolleyes: Ακόμη και για Κούσκο μέσω Λίμα δεν είναι πάνω από 50€ κι έχει πολύ καλή σύνδεση.

Titikaka τη βάζω μέσα στο Puno. Δεν θα προλάβουμε σε δύο μέρες?
Βάλε άλλη μία. Για να μείνετε σε κανένα Τακίλε.

Arequipa θέλω να πάω στο μουσείο τους. Θέλω να πιστεύω ότι αξίζει.
Φαντάζομαι εννοείς τη Λούσι. Ωραία είναι η μούμια, και η πόλη έχει όμορφο ιστορικό κέντρο, ενώ και το μοναστήρι είναι εντυπωσιακό. Απλά επειδή είναι λίγο εκτός η Αρεκίπα εγώ θα την άλλαζα πχ με Αγιακούτσο που είναι πιο βουνίσιο, πιο περουβιάνικο.
4. Μάλλον θα το προτιμήσω τελικά το λεωφορείο
Σωστός
5. Τρεκ μάλλον όχι. Να είμαστε άνετα γιατί σκέφτομαι και την περίπτωση να μας πειράξει κάποιες μέρες το υψόμετρο. Επίσης μας δεσμεύει ότι εισιτήρια έχει μόνο μετά τις 29/10 για Machu.
Ιδανικά μπορείτε να πάρετε τρεκ που να καταλήγει στο Μάτσου. Τέλος πάντων, μη σας πιέζω. Δεν ξέρω και τις αντοχές σας.
6. Tο πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω λεωφορεία που να συνδέουν το Caral με οποιαδήποτε απο αυτές τις περιοχές
Απαντήθηκε.

Αν κόψω μια μέρα απο Lima, μια απο Τσικλάγιο και μια-δυο απο Cusco (3-4 σύνολο) αξίζει να πάω Αμαζόνιο ή σε άλλη περιοχή?
Είναι καλή εποχή για Αμαζόνιο ακόμη, οπότε δε θα τον έβγαζα από τη συζήτηση. Αλλά για αυθεντικό Περού, Αγιακούτσο και τριγύρω, φοβερά χωριά, αρχαία, φύση, ανέγγιχτα από τουρισμό λόγω Φωτεινού Μονοπατιού.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εννοείς ότι εξαντλειται γρήγορα; Σε πρόγραμμα που έχω φτιάξει μου βγαίνει 3 μέρες και πραγματικά δεν θα προλαβαίνω να κατουρησω. Και πολλά μουσεία έχω δει ότι έχει και αρχαιολογικους χώρους εκεί γύρω και ακόμα και άσχημη να είναι θα έχει ενδιαφέρον η νυχτερινή ζωή και οι βόλτες γενικά.

Πολύ δυνατό πρόγραμμα @x7777! Καλά να περάσεις! Εύχομαι να έχεις όρεξη για ιστορία όταν γυρίσεις!
3 μέρες για μένα μαξ, 4 τις βρίσκω πολλές, συγκριτικά με αυτά που χάνεις από αλλού. Όντως, παρότι όχι συμβατικά όμορφη, πολύ ενδιαφέρουσα πόλη, σούπερ μουσεία. Τώρα εξαρτάται κι από το ρυθμό του καθενός, εγώ ξεκινάω νωρίς και δεν κάθομαι καθόλου, σε 2 φουλ μέρες κι ένα ολόκληρο απόγευμα (λογικά νωρίς θα φτάνει ο φίλος μου) γίνεται με 5 μουσεία. Και φαγητάρες και βολτάρες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν μπορείς να πας απο Caral στο Huaraz με λεωφορείο ούτε απο Huacho, ουτε απο Barranca ούτε απο Supe. Μόνο με ταξί πας απο αυτά τα σημεία ή μέσω Λίμας με λεωφορείο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν μπορείς να πας απο Caral στο Huaraz με λεωφορείο ούτε απο Huacho, ουτε απο Barranca ούτε απο Supe. Μόνο με ταξί πας απο αυτά τα σημεία ή μέσω Λίμας με λεωφορείο.
Ε ναι αυτό λέμε, πας στο Supe . Από εκεί θέλει ταξί.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δεν μπορείς να πας απο Caral στο Huaraz με λεωφορείο ούτε απο Huacho, ουτε απο Barranca ούτε απο Supe. Μόνο με ταξί πας απο αυτά τα σημεία ή μέσω Λίμας με λεωφορείο.
Λεωφορεία δεν έχει καθόλου (παράξενο αλλά ισχύει). Το πρόβλημα είναι ότι δεν έβρισκα ούτε ταξί Caral-Huaraz. Οπότε το Caral-Supe (ταξί) και Supe-Huaraz (ταξί) είναι ότι έπρεπε με βάση τις συνθήκες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom