Περού Ταξιδι στο Περου

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ναι βραδινό. 8.20μμ και κατα τις 11πμ λογικά θα φτάσει.. Σε όποιον είπα πως θα ήθελα να πάω εκεί, η αντίδραση ήταν οπωσδήποτε, μην το χάσεις... Έτσι, αποφάσισα να το κυνηγήσω μπας κ βρω τρόπο...
Μια χαρά. Όποτε έχεις χρόνο γράψε μας εντυπώσεις.
 
Μηνύματα
28
Likes
42
Ο χρόνος πλησιάζει για την αναχώρηση και είπα να κλείσω αυτοκίνητο για την μετακίνηση Λιμα-Huaraz (προκειμένου να έχω αυτονομία σε κάποιες πεζοπορίες που θέλω να κάνω εκεί). Όμως είδα παντού κακές αξιολογήσεις στις εταιρείες ενοικίασης. Έχει κανείς εμπειρία;
Ευχαριστώ!
(Εναλλακτικά διαβάζω αρκετοί έχουν κάνει τη διαδρομή με λεωφορείο και φαντάζομαι μετά μπορείς να πάρεις ταξί για οπουδήποτε;-απλα είναι ωραία η αίσθηση της οδήγησης στα εκεί μέρη..)
 

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
?!
Γενικά με τον τρόπο οδήγησης των Περουβιανών δε θα συνιστούσα ενοικίαση... Εμείς χρησιμοποιήσαμε πολύ άνετα ταξί, uber, λεωφορεία και σε διαδρομές που δεν υπήρχες άλλος τρόπος απλά αυτοκίνητα και οδηγούς που βρήκαμε τυχαία (με αντίτοιμο φυσικά). Και πάντα διαπραγμάτευση στην τιμή!
 

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Μετά την... χαλάστρα που μας έκανε ο κορωνοϊός σκεφτόμαστε μήπως καταφέρουμε να πάμε αυτό το καλοκαίρι στο Περού και στο Μάτσου Πίτσου. Δυστυχώς διάφοροι λόγοι μας καθυστέρησαν, ελπίζω να προλαβαίνω να το οργανώσω και να κλείσω τα απαιτούμενα.

Η αρχική σκέψη ήταν αφού φτάσουμε στη Λίμα να πετάξουμε κατευθείαν για Κούσκο και να μείνουμε αρκετές μέρες στην περιοχή. Μετά, σχεδιάζαμε αλλαγή σκηνικού προς Αμαζόνιο. Ανασύροντας τα παλιά σχέδια, βλέπω ότι σκοπεύαμε μετά την άφιξη να φύγουμε κατευθείαν για Ollantaytambo και διανυκτέρευση εκεί για να πάρουμε το πρωί το τρένο για Aguas και Μάτσου Πίτσου. Και στη συνέχεια Κούσκο... Δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα τώρα, θα προτείνατε κάτι τέτοιο; Επίσης, είναι καλό να κλείσω τα πάντα μόνος ή συμφέρει να χρησιμοποιήσω κάποιο τοπικό γραφείο;
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Εγώ είχα κλείσει τα πάντα μονη. Μια χαρα πλανο ειναι. Βάλε μόνο μπολικες μέρες στο Κούσκο(τουλ. 5) έχει αρκετές εκδρομές και μπόλικα πραγματα να κάνεις εκεί.
 
D

Delmem38110

Guest
Εγώ είχα κλείσει τα πάντα μονη. Μια χαρα πλανο ειναι. Βάλε μόνο μπολικες μέρες στο Κούσκο(τουλ. 5) έχει αρκετές εκδρομές και μπόλικα πραγματα να κάνεις εκεί.
το ίδιο και εμείς.
οι τιμές στα καταλύματα έχουν ανέβει αρκετά (όχι μόνο στο Περού) μισή τιμή τα έκλεισα πριν σχεδόν 9 μήνες για τον Αύγουστο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δεν γνωρίζω πλέον τι αλλαγές έχουν γίνει για την επίσκεψη του αρχαιολογικου χώρου, αλλά αν οι διαδρομές που βλέπω στο σχέδιο αυτό είναι αυτές που μπορεί να επιλέξει κάποιος, τότε:
*Αναρωτιέμαι ποιοι είναι αυτοί που διαλέγουν την κίτρινη διαδρομή.... :rolleyes:
*Όποιος διαλέξει την σιέλ διαδρομή δεν θα δει ποτέ τη καρποσταλικη εικόνα που βλέπουμε όλοι παντού για το Μάτσου Πικτσου....και κάποια άλλα βασικά σημεία του αρχαιολογικου χώρου θα τα δει από σχετική "απόσταση". Έχει περισσότερο χρόνο για το Ουαινα Πικτσου.
*Η κόκκινη διαδρομή είναι καθαρά γι αυτούς που επιλέγουν να μην ανέβουν στο Ουαινα Πικτσου, αλλά να κάνουν πεζοπορία στο βουνό απέναντι. Χάνουν ένα δύο βασικά σημεία του αρχαιολογικου χώρου που μπορούν να αναπληρωσουν σε άλλα σημεία της Ιερής Κοιλάδας.
*Η μπλε διαδρομή είναι για όσους θέλουν να δουν το 95% των βασικών σημείων του αρχαιολογικου χώρου και να ανέβουν στο Ουαινα Πικτσου ή να κάνουν πεζοπορία στο βουνό απέναντι.

Αν έχεις μια καλή φυσική κατάσταση και πεζοπορεις στην Ελλάδα σε υψόμετρα πάνω από 1500μ, τότε σε 7 ώρες μπορείς να κάνεις τη μπλε διαδρομή και να ανέβεις στο Ουαινα Πικτσου ανετότατα!!!
Κοιτάω τώρα για να κλείσω και βλέπω ότι μόνο με τη σιέλ διαδρομή σου δίνουν πρόσβαση στο waynapicchu και μόνο με την κίτρινη σου δίνουν πρόσβαση στο βουνό machupicchu.

Εγώ θα ήθελα να κλείσω μπλε διαδρομή με βουνό machupicchu. Είμαι σίγουρος ότι πριν 2 χρόνια είχα κλείσει αυτό ακριβώς. Πλέον μόνο αυτές οι 4 επιλογές που εμφανίζονται στο site υπάρχουν; Γνωρίζει κανείς/καμία;

Ministerio de Cultura del Perú - Boleto Electrónico a la Llaqta de Machupicchu
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Ναι δυστυχώς. Μόνο αυτές οι 4 αλλά φήμες λένε κάνα δίωρο πριν το κλείσιμο δεν κοιτάζει κανείς πού πας.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ναι δυστυχώς. Μόνο αυτές οι 4 αλλά φήμες λένε κάνα δίωρο πριν το κλείσιμο δεν κοιτάζει κανείς πού πας.

Οι διαδρομές είναι 4 αλλά όντως μόνο οι 2 συνδυάζονται με βουνά; Νομίζω θα καταλήξω στη μπλε που φαίνεται η καλύτερη κι ας μην περιλαμβάνει βουνά.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Επίσης κάποια κομμάτια του αρχαιολογικού χώρου, είναι ανοιχτά συγκεκριμένες ώρες με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τα δεις όλα ούτως ή άλλως
IMG_20220504_104913.jpg
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Επίσης κάποια κομμάτια του αρχαιολογικού χώρου, είναι ανοιχτά συγκεκριμένες ώρες με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τα δεις όλα ούτως ή άλλως View attachment 393977
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Επιβεβαιωνεις ότι τη διαδρομή 2 δεν μπορείς να τη συνδυάσεις με το βουνό machupicchu ή το waynapicchu;
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Επιβεβαιωνεις ότι τη διαδρομή 2 δεν μπορείς να τη συνδυάσεις με το βουνό machupicchu ή το waynapicchu;
Έτσι είχα δει κ εγώ. Κάθε βουνό έχει την δική του διαδρομή, αλλά απέκλεισα τα βουνά λόγω ακροφοβίας κ δεν το έψαξα πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom