Περού Ταξιδι στο Περου

Μηνύματα
28
Likes
42
Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται το Inti Raymi, αν ήμουν εκεί θα ήθελα να το δω.

Εντωμεταξύ, σήμερα διαπίστωσα ότι παρά την άρση των περιορισμών στα ταξίδια λόγω Covid, στο Περού έχουν υποχρεωτική μάσκα ΠΑΝΤΟΥ, ακόμα και σε εξωτερικούς χώρους! Δεν είχε καν περάσει από το μυαλό μου αυτό το ενδεχόμενο. Έχω ξενερώσει απίστευτα, σε σημείο που σκέφτομαι να ακυρώσω τα πάντα...
Δεν ισχύει.. είμαι εδώ τώρα.. μόνο αεροδρόμιο τη θέλουν άντε και σε κανένα μουσείο αλλά γενικά δεν τους ενδιαφέρει.. χθες ήμουν Τσαβιν και μου είπαν στην είσοδο να την βάλω αλλά λόγω υψομέτρου την έβγαλα κατευθείαν και δεν μου είπε κανείς τίποτα. Αλλά και οι περισσότεροι δεν φοράνε έτσι και αλλιώς. Ελπίζω να βοηθησα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδιά το Into Raymi λέτε αξίζει; Το έχει παρακολουθήσει κάποιος; Ευχαριστώ!
Πολυκοσμία, ολίγη τουριστιλα και αρκετή ταλαιπωρία στα διάφορα μνημεία. Αυτά προ πανδημίας βέβαια, αλλά αν ήταν η μοναδική μου φορά στο Περού θα το απέφευγα.
 
Μηνύματα
28
Likes
42
Πολυκοσμία, ολίγη τουριστιλα και αρκετή ταλαιπωρία στα διάφορα μνημεία. Αυτά προ πανδημίας βέβαια, αλλά αν ήταν η μοναδική μου φορά στο Περού θα το απέφευγα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Μοναδική δεν το βλέπω να είναι.. υπέροχη χώρα, υπέροχοι άνθρωποι. Αν τυχον προκύψει να είμαι εκεί θα μείνω αλλα χωρίς να αλλάξω το πρόγραμμα για αυτό. Να σαι καλά Γιώργο!
 
Μηνύματα
28
Likes
42
Ρε παιδιά να ρωτήσω.. γιατί όλοι προτείνουν μιραφλορες;; Να φας και να μείνεις έχει μόνο.. σαν περιοχή προσωπικά την βρήκα αδιάφορη.. το μπαρανκο από την άλλη καταπληκτικό! Με χαρακτήρα.. καταλάβαινω πως σαν τοποθεσία ίσως δεν εξυπηρετεί αφού δεν είναι το ίδιο κεντρικά; Αλλά και πάλι μικρή διαφορά έχουν. Εκτός αν κάτι εμένα μου ξέφυγε... Αν έχετε αντίθετη άποψη πείτε μου τι σας άρεσε γιατί θα επιστρέψω Λίμα προς το τέλος :)

(Πολύ όμορφη εμπειρία το φαγητό στο εστιατόριο του μουσείου Huaca Pucllana. Φωτισμενος όμορφα ο αρχαιολογικός χώρος. Ίσως λίγο ακριβό για αυτό που είναι γαστρονομικά αλλά πληρώνεις και την τοποθεσία φαντάζομαι)
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Ερώτηση για εξόρμηση στον Αμαζόνιο (Iquitos). Οι μέρες είναι περιορισμένες και θα έχουμε βαλίτσες που δεν συμφέρει να πάρουμε μαζί μας στο Iquitos για 2 μέρες μόνο. Οπότε φεύγοντας από το Κούσκο, λέμε να μείνουμε ένα βράδυ στη Λίμα (την οποία θα έχουμε δει στην αρχή του ταξιδιού) να αφήσουμε εκεί τα πράγματα και το επόμενο πρωί να πάρουμε πτήση στις 6:30 για Iquitos, ώστε να έχουμε όλη την μέρα στη διάθεσή μας. Ενδιαφέρομαι για 2ήμερο τουρ λοιπόν στον Αμαζόνιο (με μια διαμονή και την επόμενη επιστροφή αργά στη Λίμα). Εχω δει ότι το Dos Manos το έχει στο site τους αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα, έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο πρακτορείο που είναι δοκιμασμένο και καλό;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ερώτηση για εξόρμηση στον Αμαζόνιο (Iquitos). Οι μέρες είναι περιορισμένες και θα έχουμε βαλίτσες που δεν συμφέρει να πάρουμε μαζί μας στο Iquitos για 2 μέρες μόνο. Οπότε φεύγοντας από το Κούσκο, λέμε να μείνουμε ένα βράδυ στη Λίμα (την οποία θα έχουμε δει στην αρχή του ταξιδιού) να αφήσουμε εκεί τα πράγματα και το επόμενο πρωί να πάρουμε πτήση στις 6:30 για Iquitos, ώστε να έχουμε όλη την μέρα στη διάθεσή μας. Ενδιαφέρομαι για 2ήμερο τουρ λοιπόν στον Αμαζόνιο (με μια διαμονή και την επόμενη επιστροφή αργά στη Λίμα). Εχω δει ότι το Dos Manos το έχει στο site τους αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα, έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο πρακτορείο που είναι δοκιμασμένο και καλό;
Condor Travel
Travelgroup
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Ευχαριστώ πολύ, τους έστειλα αν και δεν βλέπω ευελιξία για μικρά tour των 2 ημερών (1 νύχτα) που θέλουμε.
Βρήκα και τα Maniti expeditions και Amazon experience που είναι πιο εξειδικευμένα και τους έστειλα mail, κυρίως για τα ωράρια για να οριστικοποιήσω τις πτήσεις. Το πρώτο έχει το lodge του στα 70 km από το Iquitos στον Αμαζόνιο, ενώ το 2ο στα 30 km.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ πολύ, τους έστειλα αν και δεν βλέπω ευελιξία για μικρά tour των 2 ημερών (1 νύχτα) που θέλουμε.
Βρήκα και τα Maniti expeditions και Amazon experience που είναι πιο εξειδικευμένα και τους έστειλα mail, κυρίως για τα ωράρια για να οριστικοποιήσω τις πτήσεις. Το πρώτο έχει το lodge του στα 70 km από το Iquitos στον Αμαζόνιο, ενώ το 2ο στα 30 km.
Mε μια νύχτα δεν προλαβαίνετε σχεδόν τίποτε και πολλά lodges απαιτούν μίνιμουμ 2 βράδια.
 

Anastasia12

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Όπως στα είπε ο σεληνιασμενος γιανρις αεροπορικές. Και η sky και ειδικά η viva πολύ σοβαρές για το κόστος τους.

Για Οllanta, ψάξε μίνι βαν. Είναι πιο γρήγορα, σε παίρνουν από όπου θες, περίπου ίδιο κόστος, σε αφήνουν (σχεδον) όπου τους ζητήσεις.
Καλησπέρα!Είμαι καινούρια στο φόρουμ κι η αλήθεια είναι ότι αποφάσισα τελευταία στιγμή να πάω μόνη μου Περού τον Αύγουστο,αλλά πελάγωσα βλέποντας τι οργάνωση κ ψάξιμο θέλει!Ειδικά αν πρέπει να τα κάνεις όλα μόνος σου!Παρότι δεν ειμαι φαν των πρακτορείων,γι'αυτο κ πάντα ταξιδεύω ανεξαρτητη,πιστεύεις ότι θα χάσω πολλά?Συγγνώμη αν είναι ακυρη η ερώτησή μου,αλλά είδα ότι έχεις πάει κ ειλικρινά δεν ξερω τι δε θα'πρεπε να αφησω εκτ'ος ταξιδιού!Ευχαριστώ πολύ!
 
  • Like
Reactions: zoi

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα!Είμαι καινούρια στο φόρουμ κι η αλήθεια είναι ότι αποφάσισα τελευταία στιγμή να πάω μόνη μου Περού τον Αύγουστο,αλλά πελάγωσα βλέποντας τι οργάνωση κ ψάξιμο θέλει!Ειδικά αν πρέπει να τα κάνεις όλα μόνος σου!Παρότι δεν ειμαι φαν των πρακτορείων,γι'αυτο κ πάντα ταξιδεύω ανεξαρτητη,πιστεύεις ότι θα χάσω πολλά?Συγγνώμη αν είναι ακυρη η ερώτησή μου,αλλά είδα ότι έχεις πάει κ ειλικρινά δεν ξερω τι δε θα'πρεπε να αφησω εκτ'ος ταξιδιού!Ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Μέχρι να πάρεις απάντηση γράψε και για πόσες μέρες σκοπεύεις να πας, το μπατζετ σου και άρχισε διάβασμα: αυτό και άλλα θέματα από εδώ καθώς κι ιστορίες από εδώ.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα!Είμαι καινούρια στο φόρουμ κι η αλήθεια είναι ότι αποφάσισα τελευταία στιγμή να πάω μόνη μου Περού τον Αύγουστο,αλλά πελάγωσα βλέποντας τι οργάνωση κ ψάξιμο θέλει!Ειδικά αν πρέπει να τα κάνεις όλα μόνος σου!Παρότι δεν ειμαι φαν των πρακτορείων,γι'αυτο κ πάντα ταξιδεύω ανεξαρτητη,πιστεύεις ότι θα χάσω πολλά?Συγγνώμη αν είναι ακυρη η ερώτησή μου,αλλά είδα ότι έχεις πάει κ ειλικρινά δεν ξερω τι δε θα'πρεπε να αφησω εκτ'ος ταξιδιού!Ευχαριστώ πολύ!
Αύγουστο θα είμαστε κι εμείς αλλά είναι πολύ λαιτ το πρόγραμμα μας. Λίμα κουσκο.... αυτά...
ξενοδοχεία στη λίμα βρίσκεις ακόμα σε καλές τιμές στο κουσκο έχουν ανεβεί αρκετά από την περίοδο που τα έκλεισα εγώ. επίσης τα αεροπορικά πήραν την ανιούσα.
καλό ψάξιμο και σίγουρα θα κάνεις καλύτερο πρόγραμμα μόνη σου παρά με πρακτορείο.
 

Anastasia12

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλώς σας βρήκα!Συγγνώμη,δεν το ήξερα..Απλά στο παιδι που έγραψα ειχε ηδη πάει,γι'αυτο κ μ'ενδιέφερε πολύ η γνώμη του..Γύρω στις 15 μερες υπολογιζω κ να μην ξεπερασει τα 3000 ευρώ.

Αύγουστο θα είμαστε κι εμείς αλλά είναι πολύ λαιτ το πρόγραμμα μας. Λίμα κουσκο.... αυτά...
ξενοδοχεία στη λίμα βρίσκεις ακόμα σε καλές τιμές στο κουσκο έχουν ανεβεί αρκετά από την περίοδο που τα έκλεισα εγώ. επίσης τα αεροπορικά πήραν την ανιούσα.
καλό ψάξιμο και σίγουρα θα κάνεις καλύτερο πρόγραμμα μόνη σου παρά με πρακτορείο.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση..Το ξέρω ότι έχουν ακριβυνει όλα..Φαντάζομαι δεν είναι επικίνδυνο για μια γυναικα να ταξιδεύει μονη εκει..?Σημειωτέον,μιλάω ισπανικά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom