Περού Ταξιδι στο Περου

D

Delmem38110

Guest
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση..Το ξέρω ότι έχουν ακριβυνει όλα..Φαντάζομαι δεν είναι επικίνδυνο για μια γυναικα να ταξιδεύει μονη εκει..?Σημειωτέον,μιλάω ισπανικά..
όλη η λατινική Αμερική χρειάζεται προσοχή, είτε είσαι άντρας είτε γυναίκα. το Περού από πλιότερη εμπειρία μου είναι πολύ πιο ασφαλές από τις υπόλοιπες. δεν ξέρω πως είναι τώρα τα πράγματα.
το μπατζετ σου είναι σχετικά καλό. αν αφαιρέσεις 1000 ευρώ για εισιτήρια σου μένεις να ξοδεύεις 140 περίπου την ημέρα.
υπόψιν κουσκο και ματοσου πιτσου θα τραβήξουν μεγάλος μέρος του πορτοφολιού σου.
αυτά από μένα.
άλλοι με πιο πρόσφατες επισκέψεις θα σε βοηθήσουν περισσότερο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καλώς σας βρήκα!Συγγνώμη,δεν το ήξερα..Απλά στο παιδι που έγραψα ειχε ηδη πάει,γι'αυτο κ μ'ενδιέφερε πολύ η γνώμη του..Γύρω στις 15 μερες υπολογιζω κ να μην ξεπερασει τα 3000 ευρώ.
Εγώ έκλεισα αεροπορικά για Αύγουστο το Μάρτη από Παρίσι για Περού και έδωσα παραπάνω απ'όσα γράφει ο @ToTheMoonAndBack. Έχεις κοιτάξει καθόλου τιμές για αεροπορικά; Μάτσου Πίτσου ακριβό, γραμμές Νάσκα ακριβές, εκδρομή σε Ballestas δεν το λες φθηνό. Προσωπικά το έχω πάρει απόφαση ότι θα είναι το πιο ακριβό ταξίδι που έχω κάνει. Πάντως καταλύματα βρίσκω φτηνά. Αν βρεις λογική τιμή στα αεροπορικά, βγαίνει.
 

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Ναι τα αεροπορικά είναι ακριβά, εγώ φεύγω σε 15 μέρες περίπου και έχω κλείσει όλες τις πτήσεις εκτός από την επιστροφή που... τσούζει!!
Καταλύματα κλείνω τώρα, βρίσκεις γενικά σε καλές τιμές.

Είχα διαβάσει ότι με το που φτάσουμε στη χώρα συμφέρει να πάρουμε τοπική SIM με απεριόριστα δεδομένα για επικοινωνία, θα βρώ εύκολα και στο αεροδρόμιο;
 

Anastasia12

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Εγώ έκλεισα αεροπορικά για Αύγουστο το Μάρτη από Παρίσι για Περού και έδωσα παραπάνω απ'όσα γράφει ο @ToTheMoonAndBack. Έχεις κοιτάξει καθόλου τιμές για αεροπορικά; Μάτσου Πίτσου ακριβό, γραμμές Νάσκα ακριβές, εκδρομή σε Ballestas δεν το λες φθηνό. Προσωπικά το έχω πάρει απόφαση ότι θα είναι το πιο ακριβό ταξίδι που έχω κάνει. Πάντως καταλύματα βρίσκω φτηνά. Αν βρεις λογική τιμή στα αεροπορικά, βγαίνει.
Από τόσο νωρίς ΄ηδη ακριβά,ε?Η αλήθεια είναι ότι ειναι πανάκριβα τώρα,αλλά υπήρχαν άλλοι λόγοι που καθυστερούσαν την απόφασή μου κ τώρα εχω καταγχωθεί κ πελαγώσει με την οργάνωση γιατι δε γνώριζα όλες αυτές τις αποστάσεις κ αλλαγες σε μεταφορικα μεσα κτλ.Δεν ξερψ από πού να ξεκινήσω..Νομιζω πιο ακριβο κ π'τη Νέα Υόρκη θα μου βγει,όντως..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.288
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλώς σας βρήκα!Συγγνώμη,δεν το ήξερα..Απλά στο παιδι που έγραψα ειχε ηδη πάει,γι'αυτο κ μ'ενδιέφερε πολύ η γνώμη του..Γύρω στις 15 μερες υπολογιζω κ να μην ξεπερασει τα 3000 ευρώ.
Ξεκίνα ήδη με τα εργονομικά, έχεις αργήσει πολύ. Δες και διαθεσιμότητα για Ματσου Πιτσου, χωρίς αυτά τα δύο δεν έχει νόημα συζήτηση για τα λοιπά. Τα υπόλοιπα οργανώνονται όλα, αλλά πρέπει να δεις εσωτερικές πτήσεις και διαδρομές. Αλλά ξαναλέω, πρώτα δες κόστος πτήσης για Περού και διαθεσιμότητα για Ματσου Πιτσου.

Δεν ξέρω πόσο παραπάνω θα σου στοιχίσει ένα οργανωμένο, για κάποιον με λίγο χρόνο που ταξιδεύει μόνος και δεν έχει κάνει προετοιμασία ίσως είναι και καλύτερα, έχει πολύ ωραία προγράμματα ειδικά για Περού. Τον περασμένο Νοέμβριο υπήρχε ιστορικό χαμηλό από ελληνικό πρακτορείο με 2460 τα πάντα όλα μέσα, από Ματσου Πιτσου μέχρι Αμαζόνιο. Ψάξε κι αυτή την επιλογή.
 
D

Delmem38110

Guest
Εγώ έκλεισα αεροπορικά για Αύγουστο το Μάρτη από Παρίσι για Περού και έδωσα παραπάνω απ'όσα γράφει ο @ToTheMoonAndBack. Έχεις κοιτάξει καθόλου τιμές για αεροπορικά; Μάτσου Πίτσου ακριβό, γραμμές Νάσκα ακριβές, εκδρομή σε Ballestas δεν το λες φθηνό. Προσωπικά το έχω πάρει απόφαση ότι θα είναι το πιο ακριβό ταξίδι που έχω κάνει. Πάντως καταλύματα βρίσκω φτηνά. Αν βρεις λογική τιμή στα αεροπορικά, βγαίνει.
όντως τα αεροπορικά τώρα που είδα για Αύγουστο είναι Φωτιά. εγώ είπα ένα τυχαίο νούμερο και νόμιζα ότι έβαλα και πολλά.
Λίμα κουσκο Λίμα μας κόστισε 100 ευρώ το άτομο χωρίς καμία αποσκευή η χειραποσκευή μόνο ένα μπακπακ μικρό. θα αφήσουμε όλα τα πράγματα στο ξενοδοχείο μας στο αεροδρόμιο στη Λίμα.
το μάτσου πιτσου από κουσκο 290 ευρω το άτομο όλα μέσα στην τιμή. μεταφορά εισιτήρια ξεναγό. οι υπόλοιπες μικρές εκδρομές πάνω στο κουσκο είναι σχετικά φτηνές.
 
D

Delmem38110

Guest
Ναι τα αεροπορικά είναι ακριβά, εγώ φεύγω σε 15 μέρες περίπου και έχω κλείσει όλες τις πτήσεις εκτός από την επιστροφή που... τσούζει!!
Καταλύματα κλείνω τώρα, βρίσκεις γενικά σε καλές τιμές.

Είχα διαβάσει ότι με το που φτάσουμε στη χώρα συμφέρει να πάρουμε τοπική SIM με απεριόριστα δεδομένα για επικοινωνία, θα βρώ εύκολα και στο αεροδρόμιο;
αν το τηλέφωνο σου υποστηρίζει esim αγοράζεις ένα πρόγραμμα εδώ με μερικά ευρώ και ξενοιάζεις.
αν όχι κοιτάς πληροφορίες εδώ.
Peru
 

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
Είχα διαβάσει ότι με το που φτάσουμε στη χώρα συμφέρει να πάρουμε τοπική SIM με απεριόριστα δεδομένα για επικοινωνία, θα βρώ εύκολα και στο αεροδρόμιο;
θα βρεις, αλλά νομίζω ότι νύχτα είναι κλειστά
 

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
Λίγα πράγματα και από μένα για το Περού. Πήγα 2 φορές και σίγουρα θα ξαναπάω.

Πρόταση για πιο φθηνές εσωτερικές πτήσεις- επιλέξτε στο VPN σας Περού και μετά κάντε την αναζήτηση σας. Πειραματιστείτε βάζοντας αντί για Περού κάποια γειτονική χώρα.

Για όποιον μπορεί να βάλει στο πρόγραμμα του το Colca Canyon το προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι απίστευτη εμπειρία να βλέπεις τους κόνδορες να πετάνε λίγα μέτρα από σένα. Οι περισσότεροι πηγαίνουν εκεί ημερήσια εκδρομή από την Arequipa, αλλά έχει και ξενοδοχείο όπου έμεινα για δύο μέρες και δεν χόρτασα.... ήθελα κι άλλο.

Για όποιον ενδιαφέρεται για διαμονή στο Cusco τύπου Airbnb, μπορώ να προτείνω το διαμέρισμα που έμεινα ενάμιση μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Εξαιρετική τοποθεσία 15 λεπτά με τα πόδια από την Plaza de Armas, καλή διαρρύθμιση, δύο κρεβατοκάμαρες με δύο μπάνια, ωραία θέα και καλούς ιδιοκτήτες με καλά αγγλικά. Έχουν και ξενοδοχείο δίπλα από το διαμέρισμα- Casa Esmeralda

Τα περισσότερα ταξί στο Cusco (και όχι μόνο) είναι ιδιώτες που χρησιμοποιούν το ΙΧ τους.
Αν κάποιος θέλει να μετακινηθεί με ταξί έξω από το Cusco και ανησυχεί για την ασφάλεια του, μπορώ να δώσω το τηλέφωνο του οδηγού που είχα εγώ που είναι συγγενής φίλων που μένουν εκεί και είναι απολύτως εμπιστοσύνης. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου γράψει προσωπικό μήνυμα

Φέτος τον Ιανουάριο εφάρμοσαν ένα ακραίο μέτρο. Ενώ μπορούσες να μπεις στην χώρα χωρίς να είσαι εμβολιασμένος, δεν μπορούσες να μπεις σε κανένα απολύτως κλειστό χώρο- φαγάδικα, ξενοδοχεία, φαρμακεία, καταστήματα, τράπεζες κτλ. Το πιο πιθανό είναι να μην ισχύει πια, αλλά όποιον τον αφορά ας το ψάξει λίγο.
 

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
.Φαντάζομαι δεν είναι επικίνδυνο για μια γυναικα να ταξιδεύει μονη εκει..?Σημειωτέον,μιλάω ισπανικά..
Όχι επικίνδυνα δεν είναι σίγουρα! Εγώ δύο φορές που πήγα ήμουνα μόνη μου και δεν μιλάω ισπανικά. Εννοείται ότι πάντα προσέχουμε όπως σε όλους τους προορισμούς
 

Anastasia12

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Όχι επικίνδυνα δεν είναι σίγουρα! Εγώ δύο φορές που πήγα ήμουνα μόνη μου και δεν μιλάω ισπανικά. Εννοείται ότι πάντα προσέχουμε όπως σε όλους τους προορισμούς
Ναι,σίγουρα!Ωστοσο,εχω απογοητευτεί τοσο με την τιμη που αγγιζουν πλεον τα εισιτηρια που δε νομιζω τελικα να πάω...Εχβ κανει κ αλλα μακρινα ταξιδια κ εκλεισα 2 εβδομαδες πριν εισιτηρια σε πολυ χαμηλη τιμη κ νομιζα ότι κ τωρα θα συνεβαινε το ιδιο..Μεχρι κ με πρακτρειο,πλεον αγγιζει τα 3250 ευρω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom