Περού Ταξιδι στο Περου

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
Ναι,σίγουρα!Ωστοσο,εχω απογοητευτεί τοσο με την τιμη που αγγιζουν πλεον τα εισιτηρια που δε νομιζω τελικα να πάω...Εχβ κανει κ αλλα μακρινα ταξιδια κ εκλεισα 2 εβδομαδες πριν εισιτηρια σε πολυ χαμηλη τιμη κ νομιζα ότι κ τωρα θα συνεβαινε το ιδιο..Μεχρι κ με πρακτρειο,πλεον αγγιζει τα 3250 ευρω..
Πότε και για πόσες μέρες θέλεις να πας?
 
Last edited:

Anastasia12

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Ξεκίνα ήδη με τα εργονομικά, έχεις αργήσει πολύ. Δες και διαθεσιμότητα για Ματσου Πιτσου, χωρίς αυτά τα δύο δεν έχει νόημα συζήτηση για τα λοιπά. Τα υπόλοιπα οργανώνονται όλα, αλλά πρέπει να δεις εσωτερικές πτήσεις και διαδρομές. Αλλά ξαναλέω, πρώτα δες κόστος πτήσης για Περού και διαθεσιμότητα για Ματσου Πιτσου.

Δεν ξέρω πόσο παραπάνω θα σου στοιχίσει ένα οργανωμένο, για κάποιον με λίγο χρόνο που ταξιδεύει μόνος και δεν έχει κάνει προετοιμασία ίσως είναι και καλύτερα, έχει πολύ ωραία προγράμματα ειδικά για Περού. Τον περασμένο Νοέμβριο υπήρχε ιστορικό χαμηλό από ελληνικό πρακτορείο με 2460 τα πάντα όλα μέσα, από Ματσου Πιτσου μέχρι Αμαζόνιο. Ψάξε κι αυτή την επιλογή.
Έχεις απόλυτο δίκιο,αλλά δυστυχώς υπήρχαν σοβαροί λόγοι που δε μου επέτρεπαν να ξέρω σιγουρα αν θα μπορουσα να ταξιδεψω τον Αύγουστο.Ενώ τα σνόμπαρα τα πρακτορεία,βλεπω οτι στην προκειμένη περίπτωση σε γλιτωνουν απο κόπο κ χρόνο..Δεν το ειχα σκεφτεί για διαθεσιμότητα για Περού..Οι πτησεις ειναι πανάκριβες..Νοέμβριο ή Δεκέμβριο δηλ οι καιρικές συνθήκες το επιτρέπουν?Αν προλαβω να το οργανωσω καλύτερα?Αν κ με τη δουλεια θα εχω ένα θέμα..
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Έχεις απόλυτο δίκιο,αλλά δυστυχώς υπήρχαν σοβαροί λόγοι που δε μου επέτρεπαν να ξέρω σιγουρα αν θα μπορουσα να ταξιδεψω τον Αύγουστο.Ενώ τα σνόμπαρα τα πρακτορεία,βλεπω οτι στην προκειμένη περίπτωση σε γλιτωνουν απο κόπο κ χρόνο..Δεν το ειχα σκεφτεί για διαθεσιμότητα για Περού..Οι πτησεις ειναι πανάκριβες..Νοέμβριο ή Δεκέμβριο δηλ οι καιρικές συνθήκες το επιτρέπουν?Αν προλαβω να το οργανωσω καλύτερα?Αν κ με τη δουλεια θα εχω ένα θέμα..
Οκτωβρη και αρχες Νοεμβρη ο καιρος ηταν φανταστικος.
Και παιζει να εχει ακομη προσφορα η AirFrance απο Ιταλια με 450-500ε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.264
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχεις απόλυτο δίκιο,αλλά δυστυχώς υπήρχαν σοβαροί λόγοι που δε μου επέτρεπαν να ξέρω σιγουρα αν θα μπορουσα να ταξιδεψω τον Αύγουστο.Ενώ τα σνόμπαρα τα πρακτορεία,βλεπω οτι στην προκειμένη περίπτωση σε γλιτωνουν απο κόπο κ χρόνο..Δεν το ειχα σκεφτεί για διαθεσιμότητα για Περού..Οι πτησεις ειναι πανάκριβες..Νοέμβριο ή Δεκέμβριο δηλ οι καιρικές συνθήκες το επιτρέπουν?Αν προλαβω να το οργανωσω καλύτερα?Αν κ με τη δουλεια θα εχω ένα θέμα..
Από τέλη Νοέμβρη ξεκινούν οι βροχες, για Δεκέμβριο, Γενάρη και τουλάχιστον το πρώτο μισό του Φλεβάρη θα το ξεχνούσα. Δημιουργούν τόσα προβλήματα οι βροχες, οι λάσπες, οι κατολισθισεις που ειναιβσχεδον αδύνατο να μη σου ανατραπούν τα σχέδια έστω σε κάποιο βαθμό. Πχ κλείνει συχνά το τραίνο για Ματσου Πιτσου, πέφτουν οι γέφυρες προς Κουσκο, αδύνατον να φτάσεις στο Αγιακουτσο για εβδομάδες, αποκλείονται οι δρομοι κλπ.
 
D

Delmem38110

Guest
η flexiroam έχει προσφορά μέχρι τέλη Ιουλίου στο πρόγραμμα esim για λατινική Αμερική.
τα 20 γίγα βγαίνουν 40 δολάρια με την έκπτωση και κρατάνε 30 μέρες από τη στιγμή της ενεργοποίησης.
εκτός από Περού περιλαμβάνει Αργεντινή Βραζιλία Χιλή Κολομβία Κόστα ρικα Εκουαδόρ ελ σαλβαδορ Μεξικό Νικαράγουα Παναμά και Ουρουγουάη. προσφέρει και 50 γιγα στα 80 δολάρια με διάρκεια 90 μέρες.
για όποιον ταξιδεύει προς τα εκεί.
 
D

Delmem38110

Guest
το τρένο για Μάτσου Πίτσου κλείστηκε
επιλέξαμε ινκαρεϊλ στα 290 ευρώ το άτομο περίπου στο πριμιουμ τρένο τους all inclυsive.
μάσκες Κ95 η διπλή απλή χειρουργική όλες τις ώρες στο τρένο.
σέρβις φαγητού δεν υπάρχει.



  1. Remember to be present 30 minutes before your departure time.
  2. Do not forget to use:
    1. KN95 mask (if you don't have a KN95 mask you can use 2 masks instead).
  3. National or foreign passengers over 12 years old must prove their complete vaccination against COVID-19 to enter indoor areas.
  4. If you are a national passenger over 18 years old, you must also accredit the third dose if you are able to receive it (according to MINSA's current protocol).
If you do not comply with the vaccination requirements, you can present a negative molecular test with a result date within 48 hours prior to your travel date.
14d5fdf2dd89eb61fd55b04c71eed8d7faab7acf.png
 
Last edited by a moderator:

Anastasia12

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Από τέλη Νοέμβρη ξεκινούν οι βροχες, για Δεκέμβριο, Γενάρη και τουλάχιστον το πρώτο μισό του Φλεβάρη θα το ξεχνούσα. Δημιουργούν τόσα προβλήματα οι βροχες, οι λάσπες, οι κατολισθισεις που ειναιβσχεδον αδύνατο να μη σου ανατραπούν τα σχέδια έστω σε κάποιο βαθμό. Πχ κλείνει συχνά το τραίνο για Ματσου Πιτσου, πέφτουν οι γέφυρες προς Κουσκο, αδύνατον να φτάσεις στο Αγιακουτσο για εβδομάδες, αποκλείονται οι δρομοι κλπ.
Αλήθεια,ε?Εμένα μου είχαν πει ότι ειναι πολυκλιματικό κι ότι παντα συναντάς όλα τα καιρικά φαινόμενα..Πολύ ενδιαφέρον αυτό που μου λες πάντως,,Να ξερω να μην το τολμήσω τότε..Πφφ απογοήτευση..Πόσο ζηλεύω όσους έχουν ηδη πάει..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.264
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αλήθεια,ε?Εμένα μου είχαν πει ότι ειναι πολυκλιματικό κι ότι παντα συναντάς όλα τα καιρικά φαινόμενα..Πολύ ενδιαφέρον αυτό που μου λες πάντως,,Να ξερω να μην το τολμήσω τότε..Πφφ απογοήτευση..Πόσο ζηλεύω όσους έχουν ηδη πάει..
Συναντάς όλα τα κλίματα: δηλαδή σε κάποια ζώνη της χώρας πρέπει να έχεις καλοκαιρινά, αλλού χειμωνιάτικα, αλλού τροπικό, αλλού ξηρασία κλπ. Αλλά όχι όλα τα καιρικά φαινόμενα όλο το χρόνο, οι βροχές είναι Δεκέμβριο με Φλεβάρη.
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σαν ψέμα ακούγεται!!Θα το κοιτάξω αν και στο συγκεκριμένο προορισμό δυστυχως με βλεπω με πρακτορειο αφου κανεις δεν ακολουθεί και θέλει πολλή οργάνωση..
Αναστασία καλημέρα! Επειδή κι εγώ θέλω σαν τρελή να πάω στο Περού αλλά κανείς δεν ακολουθεί, έχω αρχίσει και ψάχνω για ταξιδιωτικό.. έχεις ασχοληθεί καθόλου ή δεν το έχεις δει ακόμη; θα με ενδιέφερε να ανταλλάξουμε απόψεις!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Αναστασία καλημέρα! Επειδή κι εγώ θέλω σαν τρελή να πάω στο Περού αλλά κανείς δεν ακολουθεί, έχω αρχίσει και ψάχνω για ταξιδιωτικό.. έχεις ασχοληθεί καθόλου ή δεν το έχεις δει ακόμη; θα με ενδιέφερε να ανταλλάξουμε απόψεις!
Να πάτε οι 2 σας λοιπόν!
 

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Πλησιάζει η ώρα...
Τελευταίες απορίες.

Έφτιαξα revolut με εικονική κάρτα, έβαλα κάποιο ποσό μέσα αλλά στη μετατροπή δεν βλέπω επιλογή για σόλες. Βέβαια αν κατάλαβα καλά δεν είναι απαραίτητο να τα μετατρέψω μια κι έξω, μπορώ να πληρώνω κάθε φορά με τα ευρώ που έχω και να γίνεται τότε η αλλαγή, χωρίς προμήθεια, σωστά; Δεν έχω καταλάβει επίσης πώς λειτουργώ - σκανάρω την εικονική κάρτα, πρέπει να ρυθμίσω κάτι ακόμα;
Εσωτερικές μετακινήσεις (π.χ. αεροδρόμιο Κούσκο - Ογιαταϊταμπο) βλέποντας και κάνοντας.
Αν όλα πάνε καλά, σκοπεύω μετά από μερικές μέρες στο Κούσκο (και αφού θα εχουμε ήδη πάει στο Μάτσου Πίτσου) να ανέβω σε κάποιο από τα δύο "χρωματιστά" βουνά. Δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι το Vinicunca ή το Palcoyo και δεν έχω κλείσει κάτι μέσω ιντερνετικού γραφείου. Απ΄ ότι έχω διαβάσει υπάρχουν πολλά γραφεία στο κέντρο του Κούσκο που μπορώ να το κανονίσω επιτόπου, δεν ξέρω αν έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο.
Και γενικά, τυχόν προτάσεις για μαγαζιά - φαγητό κλπ στο Μιραφλόρες ή στο Κούσκο καλοδεχούμενες!
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Πλησιάζει η ώρα...
Τελευταίες απορίες.

Έφτιαξα revolut με εικονική κάρτα, έβαλα κάποιο ποσό μέσα αλλά στη μετατροπή δεν βλέπω επιλογή για σόλες. Βέβαια αν κατάλαβα καλά δεν είναι απαραίτητο να τα μετατρέψω μια κι έξω, μπορώ να πληρώνω κάθε φορά με τα ευρώ που έχω και να γίνεται τότε η αλλαγή, χωρίς προμήθεια, σωστά; Δεν έχω καταλάβει επίσης πώς λειτουργώ - σκανάρω την εικονική κάρτα, πρέπει να ρυθμίσω κάτι ακόμα;
Εσωτερικές μετακινήσεις (π.χ. αεροδρόμιο Κούσκο - Ογιαταϊταμπο) βλέποντας και κάνοντας.
Αν όλα πάνε καλά, σκοπεύω μετά από μερικές μέρες στο Κούσκο (και αφού θα εχουμε ήδη πάει στο Μάτσου Πίτσου) να ανέβω σε κάποιο από τα δύο "χρωματιστά" βουνά. Δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι το Vinicunca ή το Palcoyo και δεν έχω κλείσει κάτι μέσω ιντερνετικού γραφείου. Απ΄ ότι έχω διαβάσει υπάρχουν πολλά γραφεία στο κέντρο του Κούσκο που μπορώ να το κανονίσω επιτόπου, δεν ξέρω αν έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο.
Και γενικά, τυχόν προτάσεις για μαγαζιά - φαγητό κλπ στο Μιραφλόρες ή στο Κούσκο καλοδεχούμενες!
Δεν χρειάζεται να κλείσεις καμία εκδρομή εκ των προτέρων (πλην του Ματσου Πιτσου) στο Κούσκο θα βρεις πολλά πρακτορεία που προσφέρουν εκδρομές και σε τιμή αρκετά πιο φθηνή από ότι στο ίντερνετ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom