Περού Ταξιδι στο Περου

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Εμείς είχαμε πάρει μία κάρτα Sim της Claro με 30/Soles και μας έδινε 3GB για ένα μήνα και κάποιον χρόνο ομιλίας εντός της χώρας που δεν θυμάμαι. Υπάρχουν πολλά μικρά μαγαζάκια στη Λίμα που πωλούν τετοιες κάρτες Sim και δεν μας είχαν ζητήσει κανένα έγγραφο.... Αλλάξαμε τη κάρτα στο κινητό και κάναμε ανανέωση όπως κάνουμε στα καρτοκινητά. Το σήμα της εταιρείας Claro ήταν πολύ καλό σε όλα τα σημεία της χώρας που βρεθήκαμε! Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει μετά απο 4 χρόνια.
Κι εμείς αυτό κάναμε πρόσφατα σε κατάστημα της Claro κοντά στην Plaza San Martin, με υπαλλήλους που δεν ήξεραν καθόλου αγγλικά. Στο αεροδρόμιο είναι πολλές φορές πάνω οι ίδιες ακριβώς παροχές.
 

Anastasia12

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλησπέρα!
Επέστρεψα κάπου δύο εβδομάδες και γράφω κάποια σχόλια που ίσως βοηθήσουν όποιον θέλει να οργανώσει μελλοντικό ταξίδι στο Περού. Όσα γράφω είναι αποτέλεσμα προσωπικής εμπειρίες και φυσικά αναπαριστούν την προσωπική μου γνώμη. Όχι την απόλυτη Αλήθεια, όχι τι θα αρέσει σε όποιον το διαβάσει αλλά τι πιστεύω εγώ. Οπότε ο καθένας το προσαρμόζει στα δικά του δεδομένα.

Άφιξη: ταξί ποτέ από αεροδρόμιο. Uber μόνο. Αν δεν έχεις δεδομένα και πρέπει οπωσδήποτε τότε πες την τιμή σε σόλες όχι σκέτο αριθμό ( μου είπαν 40 και όταν έφτασα είπαν δολλάρια)
Ποτέ ενοικίαση αυτοκινήτου ( οδήγηση άλλου επιπέδου- μεγάλη πιθανότητα για ατυχήματα και πολύ κίνηση οπότε κούραση)
Μην κλείσετε ακριβά ξενοδοχεία ( σχεδόν όλα είναι μέτρια και δεν αξίζουν τα χρήματα τους. Κάπου στα 30 ευρώ το βράδυ καλή σχέση ποιότητας -τιμης)
Να έχετε μερικά μετρητά ( σίγουρα για αγορές). Αγαπάνε τα παζάρια και μπορεί κανείς να κερδίσει καλή έκπτωση αρκεί να πληρώνει με μετρητά)
Μην υποτιμάτε το υψόμετρο ιδανικά συνδυαστικά με την κούραση. Μπορεί να χαλάσει μια ή και παραπάνω μέρες από το ταξίδι σας.
Τα κτίρια δεν έχουν θέρμανση και οι κουβέρτες δεν είναι αρκετές ( προσωπικά πήγα Περου από την ζέστη του Ιουνίου της Ελλάδας οπότε η αντίθεση μου φάνηκε αρκετή. Προτείνω κάτι ζεστό για ύπνο)

Μάθετε ισπανικά ( βοηθάνε σε χίλια δυο πράγματα και για να πετύχεις καλύτερες τιμές σε όλες τις καταστάσεις.

Πήγαινετε σε μη τουριστικά μέρη ( η εμπειρία της συναναστροφής με αγνούς ντόπιους μοναδική. Ειδικά αν μετακινηθεί κάνεις με λεωφορείο τοπικό ή κολεκτιβο ή αν βρεθεί σε μικρούς οικισμούς σε βουνά που σε φτάνουν μονοπάτια)

Μη φοράτε τα καλά σας σε εστιατόρια. ( Οκ μπορεί να είμαι περίεργος αλλά η μυρωδιά τηγανιλας είναι αφόρητη μετά στα ρούχα) επίσης αν δεν σας αρέσει το φυτικό λάδι τύπου ηλιέλαιο ρωτήστε με τι μαγειρεύουν. Έχει μια έντονη και πολύ αντιπαθητική γεύση και μυρωδιά για τα δικά μου γούστα.

Το Μάτσου Πίτσου το έχουν καταστρέψει (προσωπική γνώμη αλλά οι υπερβολικοί περιορισμοί με έκαναν να μη το απολαύσω. Προσωπικά το έζησα στο Choquequirao αλλα στο Μάτσου δεν ένιωσα το ίδιο.)

Πήγαινετε στο Palcoyo. Απίστευτη ομορφιά. Φτιάχνουν καινούργιες εγκαταστάσεις οπότε όσοι προλάβετε πριν γίνει πανικός.

Διαβάστε δύο πράγματα για την ιστορία των πολιτισμων του Περού πριν το ταξίδι (τόσο για τους Ίνκας όσο και για πριν από αυτούς. Θα δώσει στο ταξίδι άλλη διάσταση).

Τα κουνούπια δεν αστειευονται. Αν πάτε σε περιοχή που υπάρχουν τότε οπωσδήποτε ρούχα και κρέμα για προστασία.

Φάτε φρούτα.. ειδικά μάνγκο.. τι γεύση!

Πιείτε pisco sour!

Μείνετε baranco. Άλλη αίγλη. (Αξίζει η βόλτα στο μουσείο larco. Για Λίμα δεν έχω να πω πολλά δύο σπαστες μέρες έμεινα)

Πάρτε ένα φιλτρακι νερού ( από το να αγοράζετε συνέχεια πλαστικά μπουκάλια φιλτράρετε το νερό της βρύσης τους)

Τελευταίο προσωπικό σχόλιο. Ο καθένας ταξιδεύει για διαφορετικούς λόγους αλλά αντικειμενικά το Περού είναι τεράστιο. Η δική μου συμβουλή είναι να μην αναλωθεί κανείς στο να φτάσει σε όσο το δυνατόν περισσότερους προορισμούς αλλά να διαλέξει μερικούς και να τους απολαύσει, να τους ζήσει, να ενσωματωθεί όσο γίνεται. Μην είστε απλά παρατηρητές των τοπίων και των ανθρώπων. Δώστε χρόνο να γίνετε ελαφρώς κομμάτι του προορισμού. Καταλαβαινω πως για πολλούς, όπως μπορεί και για εμένα, ένα ταξίδι στο Περού υπάρχει περίπτωση να μην γίνει δεύτερη φορά. Αλλά είναι καλύτερα να έχεις δει 10 διαφορετικά μέρη και να είσαι συνέχεια με την κάμερα στο χέρι ή 3 και να τα ζήσεις με τον δικό σου ρυθμο; ( Για τον καθέναν η απάντηση είναι διαφορετική. Απλα τοποθετώ το δίλημμα)

Ελπίζω να βοήθησα:) καλά ταξίδια!
Σ'ευχαριστούμε πολύ για όλες τις τόσο χρησιμες πληροφορίες!Μια ερώτηση μόνο:σε ποιους περιορισμούς αναφερεσαι σχετικα με το Μάτσου Πίτσου?Είχαν να κάνουν με τον κορωνοϊό ή και με άλλους παράγοντες;
 
Μηνύματα
28
Likes
42
Σ'ευχαριστούμε πολύ για όλες τις τόσο χρησιμες πληροφορίες!Μια ερώτηση μόνο:σε ποιους περιορισμούς αναφερεσαι σχετικα με το Μάτσου Πίτσου?Είχαν να κάνουν με τον κορωνοϊό ή και με άλλους παράγοντες;
Παρακαλώ! Με το κομμάτι των διαδρομών. Είναι μεγάλη ιστορία για να τη γράψω και ίσως είχα υπερβολικές προσδοκίες. Η όλη εμπειρία ήταν βιαστική..
 

Anastasia12

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Παρακαλώ! Με το κομμάτι των διαδρομών. Είναι μεγάλη ιστορία για να τη γράψω και ίσως είχα υπερβολικές προσδοκίες. Η όλη εμπειρία ήταν βιαστική..
Κατάλαβα..Μάλλον για να εξυπηρετήσουν ολο και περισσότερους τουρίστες κάνουν "εκπτώσεις" που στην ουσία χαλάνε την εμπειρία...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κατάλαβα..Μάλλον για να εξυπηρετήσουν ολο και περισσότερους τουρίστες κάνουν "εκπτώσεις" που στην ουσία χαλάνε την εμπειρία...
Εννοεί ότι πλέον μπαίνοντας στον αρχαιολογικό χώρο πρέπει να ακολουθείς συγκεκριμένες διαδρομές, δεν μπορείς να κινείσαι αυτόνομα πλέον. Εγώ φέτος δύο φορές που πήγα, με είσοδο στις 14.00 που έχει λιγότερο κόσμο ήταν άψογα, όπως παλιά: μπορούσες να κινηθείς όπως ήθελες, λίγος κόσμος (ειδικά μετά τις 15.30 σχεδόν κανεις) , ξαπλώνει στο γκαζόν, ρεμβαζες.
 

Anastasia12

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Εννοεί ότι πλέον μπαίνοντας στον αρχαιολογικό χώρο πρέπει να ακολουθείς συγκεκριμένες διαδρομές, δεν μπορείς να κινείσαι αυτόνομα πλέον. Εγώ φέτος δύο φορές που πήγα, με είσοδο στις 14.00 που έχει λιγότερο κόσμο ήταν άψογα, όπως παλιά: μπορούσες να κινηθείς όπως ήθελες, λίγος κόσμος (ειδικά μετά τις 15.30 σχεδόν κανεις) , ξαπλώνει στο γκαζόν, ρεμβαζες.
Α,οκ ευχαριστώ για τη διευκρίνιση!Οπότε να το έχουμε υπόψη μας !
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μεταφορά από αεροδρόμιο σε barranco 55 soles πως σας ακούγεται;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο uber πόσο στο δίνει; Κανονικά γύρω στα 30-35 είναι.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom