Περού Ταξιδι στο Περου

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!! Ετοιμάζομαι για ταξίδι στο Περού την άλλη εβδομάδα και απ' ότι βλέπω οι θερμοκρασίες παίζουν πολύ, δεν ξέρω τι ρούχα να πάρω... Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;; Θα το εκτιμούσα πολύ!
Καλησπέρα. Ρούχα που να μπορούν να φορεθούν πολλά μαζί με δυνατότητα αφαίρεσης τους κατά την διάρκεια της μέρας πχ. ισοθερμικό t-shirt, fleece, μπουφάν (αν είναι και αδιάβροχο το μπουφάν ακόμα καλύτερα), εύκολα στο καθάρισμα με απλό βρεγμένο πανί αν χρειαστεί, πχ αδιάβροχο παντελόνι. Καλό είναι να υπάρχει μια αλλαξιά αδιάβροχα ρούχα (μπουφάν & παντελόνι) ή σκέτο αδιάβροχο για πάνω απο τα ρούχα σας. Τα υποδήματα θα πρέπει να είναι κλειστά για να καλύπτουν όλη την επιφάνεια των ποδιών.
Εξαρτάται βέβαια και τι πρόγραμμα θα κάνετε και που θα κινηθείτε.
 

Elenikarampin

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα. Ρούχα που να μπορούν να φορεθούν πολλά μαζί με δυνατότητα αφαίρεσης τους κατά την διάρκεια της μέρας πχ. ισοθερμικό t-shirt, fleece, μπουφάν (αν είναι και αδιάβροχο το μπουφάν ακόμα καλύτερα), εύκολα στο καθάρισμα με απλό βρεγμένο πανί αν χρειαστεί, πχ αδιάβροχο παντελόνι. Καλό είναι να υπάρχει μια αλλαξιά αδιάβροχα ρούχα (μπουφάν & παντελόνι) ή σκέτο αδιάβροχο για πάνω απο τα ρούχα σας. Τα υποδήματα θα πρέπει να είναι κλειστά για να καλύπτουν όλη την επιφάνεια των ποδιών.
Εξαρτάται βέβαια και τι πρόγραμμα θα κάνετε και που θα κινηθείτε.
Θα βρέχει τόσο πολύ;; Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Θα βρέχει τόσο πολύ;; Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου!!!
Δεν είναι περίοδος βροχών ο Αύγουστος. Τα αδιάβροχα ρούχα όμως είναι πρακτικά για πεζοπορίες (καθαρίζονται εύκολα) και όταν βρέχει (ναι μπορεί να βρέξει και τον Αύγουστο, ανάλογα που θα βρίσκεσαι στη χώρα) γιατί περπατάς άνετα στη βροχή.
 
Last edited:

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora bora
Γεια σε ολη την παρεα του travelstories. Ετοιμαζομαι για ταξιδι στο Περου τον Αυγουστο και θα ηθελα οποιος εχει το χρονο και τη διαθεση να μου πει μερικα πραγματακια οπως:ειναι καλη εποχη αυτη η ειναι καλυτερα χριστουγεννα;τι πρεπει να προσεξω αυτη την εποχη; εχω ακουσει οτι οι θερμοκρασιες ειναι 15-19 τη μερα αλλα τη νυχτα πεφτει στο 3-1 αληθευει; πως αντιμετωπισατε τις ζαλαδες; καποια αυθεντικα μερη που θα προτεινατε για βραδυνη διασκεδαση και που αντανακλουν την κουλτουρα του λαου σε Λιμα, Κουσκο και Αρεκιπα κι τελος οτι αλλο νομιζει καποιος οτι θα ηταν χρησιμο να ξερω. Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον μου δωσει οποιαδηποτε πληροφορια.
Γεια σου! Δυστυχως δε μπορω να σου απαντησω στις παραπανω ερωτησεις παρα μονο σε μια:
Για να αποφυγεις την ζαλη στο Κουσκο, μολις φτασεις οργανωσε την μεταφορα σου απευθειας στο Ollantayatampo, απο οπου θα ξεκινήσεις για Ματσου Πιτσου. Το υψομετρο του Κουσκο ειναι μεγαλο. Εμας μας επηρεασε ακομη και ενα μισαωρο που κατσαμε. Θα μπορουσε να μας χαλασει την εκδρομη. Στο Ματσου Πιτσου ειναι μικρο το υψομετρο και δε θα εχεις προβλημα.

Οτιδηποτε αλλο μπορώ να βοηθησω ρωταμε. Επισης δες το ποστ μου στο φορουμ Περου για τα δεντροσπιτα. Ειναι ωραια εμπειρια
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Οι τιμές παίζουν ανάλογα με την ώρα, την κίνηση και περισσότερο με τη ζήτηση.
Και μπορεί να είναι ακόμη και διπλάσια σε κάποιες περιπτώσεις.
Μωρέ ναι, αλλά όχι τοοοοσο. Εμένα τώρα μου το δίνει 35. Τέλος πάντων, εξωφρενικό δεν είναι το 55.
Άσχετο με το τόπικ, αλλά σχολιάζοντας τα του Uber, μου έχει τύχει στο Σαν Ντιέγκο στην Αμερική, ίδιο δρομολόγιο να το κοιτάζω Κυριακή πρωί και να κάνει $20 και το μεσημέρι όταν ήθελα να το πάρω 13:00-14:00 να κάνει $110, σοκ πραγματικό.

Επίσης Ρίο ντε Τζανέιρο, όποτε βρέχει, οι τιμές του Uber εκτοξεύονται, διαδρομή Leblon-Copacabana από 20 reais σε 80-90.

Οπότε παίζουν όλα ρόλο, απόσταση, κίνηση, ώρα αιχμής, καιρικές συνθήκες, ζήτηση. Η διακύμανση δηλαδή 25 soles με 55 φαντάζει λογική αναλόγως την κατάσταση.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καλησπέρα από Περού. Είμαι ακόμα σε φάση που φτιάχνω το πρόγραμμα believe it or not. Γνώμες για Qorihuillca; Μου το πρότειναν περουβιανοι και φαίνεται δυνατό φαράγγι. Έψαξα στην αναζήτηση του φόρουμ αλλά δεν υπάρχει καμία πληροφορία.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Κι ας μην πήρα απάντηση επανέρχομαι με δεύτερο ερώτημα μετά από πρόταση περουβιανων. Έχει κανείς άποψη για όαση moron; Είναι κοντά στην Ica, αλλά σε αντίθεση με την huacachina δεν έχει ενοικιαζομενα και τέτοια. Είναι σκέτη λίμνη μέσα στην έρημο!

Επίσης να πω ότι το ιστορικό κέντρο της Lima το βρήκα φανταστικό. Υπέροχα κτίρια με τα τρομερά αποικιοκρατικα μπαλκόνια. Έχω διαβάσει πολλές φορές στο φόρουμ ότι είναι μια άσχημη πόλη και δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο!
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Κι ας μην πήρα απάντηση επανέρχομαι με δεύτερο ερώτημα μετά από πρόταση περουβιανων. Έχει κανείς άποψη για όαση moron; Είναι κοντά στην Ica, αλλά σε αντίθεση με την huacachina δεν έχει ενοικιαζομενα και τέτοια. Είναι σκέτη λίμνη μέσα στην έρημο!

Επίσης να πω ότι το ιστορικό κέντρο της Lima το βρήκα φανταστικό. Υπέροχα κτίρια με τα τρομερά αποικιοκρατικα μπαλκόνια. Έχω διαβάσει πολλές φορές στο φόρουμ ότι είναι μια άσχημη πόλη και δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο!
Η Moron σου δίνει μια πιο καλή εικόνα μια όασης στην έρημο, λόγω της απουσίας σπιτιών κλπ όπως είπες. Από Παράκας που το είχαμε κανονίσει ήταν καμιά ώρα και κάτι. Αλλάζεις όχημα πριν την όαση και μπαίνεις σε buggy και μπορείς να δοκιμάσεις και sandboard. Αν θυμάμαι καλά κάτι σε 30-40 ευρώ το άτομο είχαμε δώσει και μας το είχαν κανονίσει από το Peru Hop.
Αν είναι περιορισμένες οι μέρες σου θα σου πρότεινα καλύτερα να μείνεις βράδυ στη Huacachina και να κάνεις βόλτα εκεί στους αμμόλοφους.
Ακόμα και τώρα που το σκέφτομαι δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις μισή μέρα στη Moron. Αν σου αρέσει να βρεθείς με πολύ λίγο κόσμο σε μια όαση και να αράξεις να τη χαζεύεις από ψηλά γκοου φορ ιτ!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Η Moron σου δίνει μια πιο καλή εικόνα μια όασης στην έρημο, λόγω της απουσίας σπιτιών κλπ όπως είπες. Από Παράκας που το είχαμε κανονίσει ήταν καμιά ώρα και κάτι. Αλλάζεις όχημα πριν την όαση και μπαίνεις σε buggy και μπορείς να δοκιμάσεις και sandboard. Αν θυμάμαι καλά κάτι σε 30-40 ευρώ το άτομο είχαμε δώσει και μας το είχαν κανονίσει από το Peru Hop.
Αν είναι περιορισμένες οι μέρες σου θα σου πρότεινα καλύτερα να μείνεις βράδυ στη Huacachina και να κάνεις βόλτα εκεί στους αμμόλοφους.
Ακόμα και τώρα που το σκέφτομαι δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις μισή μέρα στη Moron. Αν σου αρέσει να βρεθείς με πολύ λίγο κόσμο σε μια όαση και να αράξεις να τη χαζεύεις από ψηλά γκοου φορ ιτ!
Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση! Ίσως κάνω αναγκαστική στάση Ica και το σκεφτόμουν σαν μια χαλαρή εκδρομή. Θα το σκεφτώ.

Είμαι πιο μπερδεμένος με το τι θα δω τώρα που ήρθα στη χώρα. Κάθε μέρα εμφανίζεται και κάτι νέο. Άπειρες επιλογές. Ήδη είμαι εκτός αρχικού πλανου αφού προσθεσα μια μέρα στη Λίμα.

Πίστευα ότι με ένα ταξίδι στο Περού θα είμαι καλυμμένος αλλά ούτε καν!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.273
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση! Ίσως κάνω αναγκαστική στάση Ica και το σκεφτόμουν σαν μια χαλαρή εκδρομή. Θα το σκεφτώ.

Είμαι πιο μπερδεμένος με το τι θα δω τώρα που ήρθα στη χώρα. Κάθε μέρα εμφανίζεται και κάτι νέο. Άπειρες επιλογές. Ήδη είμαι εκτός αρχικού πλανου αφού προσθεσα μια μέρα στη Λίμα.

Πίστευα ότι με ένα ταξίδι στο Περού θα είμαι καλυμμένος αλλά ούτε καν!
Ούτε με 10..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom