Περού Ταξιδι στο Περου

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Πόσες μέρες έχεις εκεί αν επιτρέπεται?
Αρχικά είχα κλείσει για 22 γεμάτες αλλά είχα αλλαγή πτήσης και πλέον είναι 23 γεμάτες και πραγματικά ήταν ένα αναπάντεχο δωρο! Εύχομαι να μην ξαναλλαξει βέβαια.

Σε προσωπικό επίπεδο πίστεψα ότι θα με καλύψει ένα ταξίδι αλλά δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Θέλω να ρωτήσω για άλλα δύο μέρη που δεν βρήκα πληροφορίες στο φόρουμ.

Το πρώτο είναι το χρωματιστό βουνό pallay punchu μοιάζει με ποντσο, φαίνεται πανέμορφο. Το δεύτερο είναι η τσόντα (chonta) που είναι ένα όμορφο φυσικό τοπίο που βλέπεις πολλούς μαζεμενους κονδορες. Έχει πάει κανείς σε αυτά τα μέρη να γράψει 2 λόγια;

Έκανα έγκλημα που δεν έβαλα παραπάνω μέρες σε αυτό το ταξίδι. Δεν ξέρω τι σκεφτόμουν. Και είχα άδεια να βάλω😔
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θέλω να ρωτήσω για άλλα δύο μέρη που δεν βρήκα πληροφορίες στο φόρουμ.

Το πρώτο είναι το χρωματιστό βουνό pallay punchu μοιάζει με ποντσο, φαίνεται πανέμορφο. Το δεύτερο είναι η τσόντα (chonta) που είναι ένα όμορφο φυσικό τοπίο που βλέπεις πολλούς μαζεμενους κονδορες. Έχει πάει κανείς σε αυτά τα μέρη να γράψει 2 λόγια;

Έκανα έγκλημα που δεν έβαλα παραπάνω μέρες σε αυτό το ταξίδι. Δεν ξέρω τι σκεφτόμουν. Και είχα άδεια να βάλω😔
Tα λέω εγώ ότι η χώρα θέλει 2 μήνες μίνιμουμ για πρώτη γνωριμία κι έχουμε και γνωστό μέλος που απεφάνθη ότι το Κούσκο "είναι για ένα ΣΚ".

Λοιπόν, σε ό,τι αφορά το Chonta, προφανώς μιλάς για το Mirador. Να ξέρεις ότι έχει ΠΟΛΛΕΣ στροφές, οι δυο συνταξιδιώτες μου δε σταμάτησαν να ξερνάνε. Αλλά για μενα αξίζει, σούπερ θέα, αρκεί να μη βρεχει και να μην εχει ομίχλη. Εμείς βέβαια πήγαμε για να δούμε κυρίως τα αρχαία στο Tarawasi, που αν και εκτεταμένα μου φάνηκαν ολίγον ανακατασκευασμένα, αλλά η αποκάλυψη ήταν ο αρχαιολογικός χώρος του Quillarumiyoc, μυστηριώδης και ατμοσφαιρικός για βαρεμένους με τους Ίνκας.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Tα λέω εγώ ότι η χώρα θέλει 2 μήνες μίνιμουμ για πρώτη γνωριμία κι έχουμε και γνωστό μέλος που απεφάνθη ότι το Κούσκο "είναι για ένα ΣΚ".

Λοιπόν, σε ό,τι αφορά το Chonta, προφανώς μιλάς για το Mirador. Να ξέρεις ότι έχει ΠΟΛΛΕΣ στροφές, οι δυο συνταξιδιώτες μου δε σταμάτησαν να ξερνάνε. Αλλά για μενα αξίζει, σούπερ θέα, αρκεί να μη βρεχει και να μην εχει ομίχλη. Εμείς βέβαια πήγαμε για να δούμε κυρίως τα αρχαία στο Tarawasi, που αν και εκτεταμένα μου φάνηκαν ολίγον ανακατασκευασμένα, αλλά η αποκάλυψη ήταν ο αρχαιολογικός χώρος του Quillarumiyoc, μυστηριώδης και ατμοσφαιρικός για βαρεμένους με τους Ίνκας.
Σ'ευχαριστω πολύ, όπως πάντα αναλυτικός και με νέες προτάσεις. Ναι στο mirador de condores αναφέρομαι. Μάλλον θα γίνει αυτή η εκδρομή αν και φοβάμαι γιατί στο huaraz trujillo τα είδα όλα. Έχασα sipan ενώ το είχα στο πλάνο γιατί δεν μπορούσα να συνέλθω!

Αν ξαναφτιαχνα το πρόγραμμα γνωρίζοντας πως έχουν τα πράγματα θα έδινα 8-9 μέρες στο Λίμα-Καραλ-Μπαγεστας και όλο το υπόλοιπο θα το έδινα σε Κούσκο και γύρω. Τον βορρά θα τον έβαζα σε δεύτερη επίσκεψη.

Έτσι όπως τα χω κάνει, είμαι συνέχεια στο ψάξιμο να δω τι θα βγει και πως. Το Ayacucho το εκαψα γιατί δεν διανοουμαι να βγάλω μέρες απ'το Cusco αυτή τη στιγμή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά, μην αγχώνεσαι. Εκεί θα είναι το Περού, μπορείς να ξαναπάς. Ιεράρχησε εσύ τα πράγματα όπως θες και δες αυτά που θεωρείς σημαντικότερα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σε προσωπικό επίπεδο πίστεψα ότι θα με καλύψει ένα ταξίδι αλλά δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα.
Έκανα έγκλημα που δεν έβαλα παραπάνω μέρες σε αυτό το ταξίδι. Δεν ξέρω τι σκεφτόμουν. Και είχα άδεια να βάλω😔
Αν κάποιος με ρωτούσε "πόσο χρόνο θέλει ο Senor Nada στο Περού για να μείνει ευχαριστημένος;" θα έλεγα κάνα δίμηνο όσο ανέφερε και ο @Yorgos πιο πάνω! Απορώ που εσύ δεν το έχεις καταλάβει για τον εαυτό σου.... Θα εξοικονομουσες και χρήμα με τον επιπλέον χρόνο που έχεις! Τι να πούμε εμείς που είμαστε αναγκασμένοι να ξαναπάμε και πάλι δεν θα φτάσει..... :rolleyes-80:
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αν ξαναφτιαχνα το πρόγραμμα γνωρίζοντας πως έχουν τα πράγματα θα έδινα 8-9 μέρες στο Λίμα-Καραλ-Μπαγεστας και όλο το υπόλοιπο θα το έδινα σε Κούσκο και γύρω. Τον βορρά θα τον έβαζα σε δεύτερη επίσκεψη.
Οταν γυρίσεις με το καλό, γράψε με καμια λεπτομέρεια και το πρόγραμμα που θα έκανες στις 2 επισκέψεις. Θα τα έχεις φρέσκα και θα βοηθήσει σίγουρα και εμάς που δεν θα έχουμε 2 μήνες όταν αξιωθούμε να πάμε (ακόμα φυσάω και δεν κρυώνει ότι ο κόβιντ μου χάλασε το ταξίδι το 20).
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Οταν γυρίσεις με το καλό, γράψε με καμια λεπτομέρεια και το πρόγραμμα που θα έκανες στις 2 επισκέψεις. Θα τα έχεις φρέσκα και θα βοηθήσει σίγουρα και εμάς που δεν θα έχουμε 2 μήνες όταν αξιωθούμε να πάμε (ακόμα φυσάω και δεν κρυώνει ότι ο κόβιντ μου χάλασε το ταξίδι το 20).
Είμαι τύπος του βλέποντας και κάνοντας οπότε αναλυτικό πρόγραμμα δεν μπορώ να βγάλω. Χοντρικά θα σου πω ότι σε επόμενο ταξίδι θα βάλω Βολιβία, πέρασμα σε Puno από εκεί Arequipa με φαράγγια, πτήση για cajamarca με chiclayo, lambayeque, chachapoyas και iquitos στο πλάνο. Νομίζω έχει γράψει ο @Yorgos οτι ο Αμαζόνιος είναι απογοητευτικος σε σχέση με τα υπόλοιπα μέρη του Περού, αλλά για μένα που δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω ταξίδι με κύριο στόχο να δω Αμαζόνιο είναι μάλλον ο καλύτερος τρόπος να τον δω. Αν δεν είχα δει trujillo και huaraz τώρα, θα τα έβαζα στο πλάνο σίγουρα.

Lima, Cusco και Ollantaytambo για τα δικά μου κριτήρια είναι άλλη κλάση γι'αυτο θα τα βαζα μόνα τους σαν πρώτο ταξίδι. Μόνο choquequirao να θες να πας είσαι ήδη μείον 4 μέρες, δεν συζητώ για vilcabamba πόσο θες. Απ'το ollantaytambo έχει trekkings σε φοβερά αρχαία. Δες αποστάσεις για Inti punku, Pumamarka και ñaupa iglesia. Δεν βγαίνουν αυτά χωρίς πολλές ημέρες. Αμαζόνιο μπορείς να προσεγγίσεις και από Κούσκο. Βάλε μέσα και κοντινές πόλεις/χωριά όπως το ayacucho και οι 2 βδομάδες για την περιοχή φαίνονται λίγες...
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Και τελικά που επέστρεψες; Αυτό είναι το θέμα. Το τρένο σε γύρισε στο Ollantaytambo ή σε πήγε στο Κούσκο;
Απαντώ πλέον και επίσημα. Όπως είχα γράψει το site της perurail δεν με άφηνε να κλείσω εισιτήριο όσο επέλεγα επιστροφή στο ollantaytambo. Με άφησε μόνο όταν επέλεξα Κούσκο. Παρόλα αυτά κάνει κανονικά στάση στο ollantaytambo και κατέβηκα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Με Machu Picchu ανατριχιασα από πάνω μέχρι κάτω😢 Άξιζε και το τελευταίο (από τα πολλά) € που κοστίζει.

IMG_20220819_115907.jpg
 
D

Delmem38110

Guest
να αναφέρω πως στο Περού (όπως Και στον Παναμά) το apple pay στο ουμπερ για χρήστες iphone δεν δουλεύει. περνάς μια κάρτα (η ρεβολουτ είναι μια χαρά) και εξυπηρετείσαι.
επίσης το ρευστό είναι σχεδόν άχρηστο. κάρτες παντού, εκτός από ορισμένες περιπτώσεις. λίγες μόνο σόλες. εμείς για 8 μέρες κάναμε 100 και μας περίσσεψαν.
αν σας έρθει να πάτε τουαλέτα στο μάτσου πιτσου θέλουν 2 σόλες παρακαλώ.
στα τουριστικά έχουν κρυμμένα τα μηχανάκια με λίγη επιμονή και με κάνα δυο σόλες παραπάνω τα βγάζουν. αν αρνηθούν πάτε παρακάτω.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
επίσης το ρευστό είναι σχεδόν άχρηστο.
Αυτό το λες και υπερβολή, εγώ που κινούμαι σχεδόν αποκλειστικά με μετρητά δεν είχα θέμα ποτέ, ούτε φέτος. Ότι μπορείς στα περισσότερα μέρη να κινηθείς και με κάρτα, είναι γεγονός.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom