Περού Ταξιδι στο Περου

NuncaMas13

Member
Μηνύματα
10
Likes
105
Χαιρετισμούς από Περού. Αύγουστος όντως είναι καλά. Οι θερμοκρασίες στα βουνά είναι όπως τα λες. Για το υψόμετρο μόνο το muña tea βοηθάει, τα περί φύλλων κοκας είναι μύθος. Κόκα μόνο για κούραση και πείνα.
 
D

Delmem38110

Guest
Αυτό το λες και υπερβολή, εγώ που κινούμαι σχεδόν αποκλειστικά με μετρητά δεν είχα θέμα ποτέ, ούτε φέτος. Ότι μπορείς στα περισσότερα μέρη να κινηθείς και με κάρτα, είναι γεγονός.
δεν είναι καθόλου υπερβολή και φυσικά μιλώ από προσωπική εμπειρία σε μέρη που κινηθήκαμε..
το 8 κυκλοφορούσαμε μόνο με ρευστό και τρέχαμε στα ανταλλακτήρια..
το 22 μόνο με κάρτα παντού.
μα παντού όμως, όλες τις μέρες. μερικές εκκλησιές θέλανε αποκλειστικά ρευστό.
και κάποια τουριστικά γραφεία για αξιοθέατα αλλά τα αγοράσαμε όλα από το ιντερνετ.
όπως λέω από τις 100 σόλες που βγάλαμε από ΑΤΜ περίσσεψαν και αγοράσαμε καφέ στο αεροδρόμιο.. στη δε Βραζιλία εκεί πραγματικά το ρευστό είναι άχρηστο. τουλάχιστον στα μέρη που κινήθηκα εγώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε συνεννοουμαστε. Είπα ότι το ρευστό δεν είναι άχρηστο, όποιος δε θέλει να χρησιμοποιήσει κάρτες, μια χαρα το χρησιμοποιεί. Δεν έχω δει κάπου να μην τα δέχονται, ποτέ.
 
D

Delmem38110

Guest
Δε συνεννοουμαστε. Είπα ότι το ρευστό δεν είναι άχρηστο, όποιος δε θέλει να χρησιμοποιήσει κάρτες, μια χαρα το χρησιμοποιεί. Δεν έχω δει κάπου να μην τα δέχονται, ποτέ.
φυσικά συμφωνώ απόλυτα 👌. αλλά για μας τους τουρίστες δεν υπάρχει κανένας λόγος να τρέχουμε για συνάλλαγμα πια.
το άχρηστο το ανέφερα σαν υπερβολή στο ότι μπορείς άνετα και χωρίς αυτό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι πάντως αρκετά πιο φτηνά αν αλλάξεις μετρητά σε συγκεκριμένα σημεία πχ στο κέντρο της Λίμα έχεις διαφορά περίπου 4% σε σχέση με την κάρτα. Στα υπόλοιπα συμφωνούμε αγαπητέ όπως βολεύει τον καθένα.
 
D

Delmem38110

Guest
Είναι πάντως αρκετά πιο φτηνά αν αλλάξεις μετρητά σε συγκεκριμένα σημεία πχ στο κέντρο της Λίμα έχεις διαφορά περίπου 4% σε σχέση με την κάρτα. Στα υπόλοιπα συμφωνούμε αγαπητέ όπως βολεύει τον καθένα.
δεν θα το ξεχάσω αυτό, να μας πλησιάζουν μαυραγορίτες με ένα μάτσο χαρτονομίσματα. σε κεντρικό σημείο. και τα κρατούσαν φάτσα φόρα σε Κοινή θέα.
 
D

Delmem38110

Guest
θα πρέπει να επιστήσω την προσοχή σε όσους ανεβαίνουν στο κουσκο και ίσως μετά πάνε στο ουράνιο τοξοβουνο. ας κάνουν έναν έλεγχο στο οξυγόνο τους.
παρόλο που είχαμε αγοράσει τα εισιτήρια για πάνω εγώ τελικά δεν πήγα. την πρώτη και την δεύτερη μέρα οξυγόνο 75% και καλυτέρεψε μόνο μετά την επίσκεψη στο μάτσου πιτσου την τρίτη μέρα αλλά όχι και πολύ. στο ξενοδοχείο είχαν δωρεάν οξυγόνο το οποίο χρησιμοποίησα μερικές φορές.
είχα πάρει από πριν χάπια για το υψόμετρο αλλά σε μένα δε λειτούργησαν.
φυσικά δεν ανέβηκα και απόλαυσα μόνος μου (όχι ότι με χάλασε) την τελευταία μέρα στην πόλη με ένα καφέ στο χέρι περπατώντας πολύ αργά σε ρυθμούς χελώνας στους δρόμους. φροντίζοντας να μην έχει ανηφόρες.
πριν χρόνια που κάπνιζα δεν με είχε επηρεάσει.
φυσικά η επιστροφή στη λίμα ήταν παράδεισος και η επίσκεψη στο ΜΠ όαση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
δεν θα το ξεχάσω αυτό, να μας πλησιάζουν μαυραγορίτες με ένα μάτσο χαρτονομίσματα. σε κεντρικό σημείο. και τα κρατούσαν φάτσα φόρα σε Κοινή θέα.
Για ανταλλακτηρια μιλάω.
 

NuncaMas13

Member
Μηνύματα
10
Likes
105
Το ευρώ συνεχίζει την κατρακύλα απέναντι σε Σολ και Πεσο Μεξικού. Σήμερα το σολ είναι στα 3,85 από 4 που ήταν την προηγούμενη εβδομάδα. Λίγα μέρη δίνουν τιμή καλύτερη της υπάρχουσας. Καλύτερα στα ανταλλακτηρια της Μιραφλόρες να αλλάξετε όσα μετρητά μπορείτε. Επίσης η Scotiabank δεν κρατάει προμήθειες αν επιμένετε σε atm
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το ευρώ συνεχίζει την κατρακύλα απέναντι σε Σολ και Πεσο Μεξικού. Σήμερα το σολ είναι στα 3,85 από 4 που ήταν την προηγούμενη εβδομάδα. Λίγα μέρη δίνουν τιμή καλύτερη της υπάρχουσας. Καλύτερα στα ανταλλακτηρια της Μιραφλόρες να αλλάξετε όσα μετρητά μπορείτε. Επίσης η Scotiabank δεν κρατάει προμήθειες αν επιμένετε σε atm
Mακράν οι καλύτερες ισοτιμίες πάντως είναι στο κέντρο, όχι στο Μιραφλόρες.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.624
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!

NuncaMas13

Member
Μηνύματα
10
Likes
105
Mακράν οι καλύτερες ισοτιμίες πάντως είναι στο κέντρο, όχι στο Μιραφλόρες.
Γενικά ναι. Τη συγκεκριμένη περίοδο που τσέκαρα εγώ ίσχυε το αντίστροφο. Θα επιστρέψω Λίμα σε καμία 10αρια μέρες και θα δω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom