Περού Ταξιδι στο Περου

JMS

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Καλησπέρα σε όλους. Άλλος ένας στη παρέα που θα δοκιμάσει να δει τι γεύση θα αφήσει τελικά αυτή η χώρα που λέγεται Περού...
Το ταξίδι έχει κλειστεί για τον ερχόμενο Οκτώβριο. Ένας μήνας Περού στον οποίο προσπαθήσαμε να χωρέσουμε όσα θεωρήσαμε ότι μας ενδιαφέρουν, έχοντας επίσης λάβει υπόψιν τις γνώμες και τις ιστορίες όλων εδώ !
Εκτός λοιπόν απο τα βασικά και γνωστά (Cusco, Paracas, Ballestas, Nazca, Huaccachina, Uros...) βάλαμε και λίγο απο βορρά (Trujillio, Chiclayo, δυστυχώς στο Chachapoyas το Kuelap είναι κλειστό και μπορείς να το επισκεφτείς μόνο εξωτερικά, γιαυτό και αποφασίσαμε να μην το επισκεφτούμε), προσθέσαμε λίγο Ayacucho και τέλος είπαμε να πάρουμε και μια γεύση απο Αμαζόνιο (Iquitos).
Και εδώ είναι που θα ήθελα το φώτα σας.Οι μέρες που έχουμε διαθέσιμες για Αμαζόνιο είναι 3/ 2 νύχτες. Προφανώς λοπόν ψάχνω κάποιο lodge/εκδρομή/πρακτορείο για αυτό το διάστημα των 3 ημερών. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι μια εμπειρία , έστω και μικρή σε διάρκεια, όσο το δυνατό λιγότερο τουριστική, αν αυτο μπορεί να δώσει ενα στίγμα για το τι ψάχνω. Σίγουρα δεν μας ενδιαφέρουν κρουαζιέρες και τα πολυτελή resorts... Απο επιλογές online φυσικά υπάρχει το άπειρο... γιαυτό και ρωτάω μήπως κάποιος έχει συγκεκριμένη εμπειρία ή γνωρίζει κάποια πληροφορία/πρόταση που θα μπορούσε να με βοηθήσει στην επιλογή.
Σας ευχαριστώ εκ'των προτέρων για τη βοήθεια σας.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Τελικά είχα 22 μέρες όχι 23😔

Ελπίζω να έχω χρόνο και όρεξη να γράψω ιστορία. Ξετρελάθηκα με την χώρα! Φοβερές εναλλαγές σε εικόνες. Έστελνα φωτογραφίες σε φίλους και με ρωταγαν αν άλλαξα χώρα. Τρομερό φαγητό, συμπαθεστατος λαός. Περουβιανες θεες! Πεθαινω με τις φωνουλες τους!

Αποκάλυψη η Λίμα! Ούτε που το φανταζόμουν ότι θα μου άρεσε τόσο πολύ. Μου άρεσε περισσότερο και από Αβάνα και από Μεξικο Σίτι. Το Κούσκο είναι μέσα στις ωραιότερες πόλεις που έχω δει. Η μοναδική απογοήτευση ήταν η νυχτερινή ζωή στο Κούσκο. Μου φάνηκε εντελώς παρακμή για την ηλικία μου. Ευχάριστη έκπληξη η Huacachina. Δεν θα έμενα βράδυ ούτε που να με πληρωνες και οι δραστηριότητες στην άμμο μου είναι αδιαφορες, αλλά το αραγμα με καφέ/μπύρα, να ακούω μουσική και να βλέπω την όαση μου άρεσε!

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μπορείς να έχεις χαλαρό πρόγραμμα και να προλάβεις να δεις μπόλικα πράγματα. Αν γράψω ιστορία φαντάζομαι θα φανεί αυτό. Θα μπορούσα να είχα δει ακόμα περισσότερα πράγματα αν άντεχα τους γρήγορους ρυθμούς.
 

princess Mia

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σας,
Έχει κάνει καποιος εκδρομή με το salkantaytrekking.com;
 

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?!
Γεια σας,
Έχει κάνει καποιος εκδρομή με το salkantaytrekking.com;
Πήγα εγώ μαζί τους τον Απρίλιο για το κλασικό τρεκ στο salkantay (5 ημέρες) και έμεινα πολύ ικανοποιημένος, οι οδηγοί ήταν εξαιρετικοί, το φαγητό πολύ ποιοτικό (ακόμη και vegetarian) και γενικά πολύ οργανωμένοι. Επίσης, πολύ βασικό το group ήταν μικρό (9 άτομα) σε σχέση με άλλες εταιρείες που συναντήσαμε στο δρόμο και ήταν 15-20.
 

princess Mia

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σας!

Έχω ετοιμάσει το πρόγραμμά μου για το Περού γράφοντας και τις σκέψεις μου ως προς το τι να κάνω σε κάθε μέρος. Αν έχετε λίγο χρόνο να το διαβάσετε και να μου πείτε τη γνώμη σας θα με βοηθούσε και θα χαρώ πολύ! Ευχαριστώ!



  1. Λίμα ,διαμονή Miraflores
  2. Λίμα (free walking tour, πλατεία βόλτα , μουσεία)
  3. Λίμα (φαγητό, china town, βόλτα στη παραλιακή)
  4. Paracas?, Ica, Huacachina, Nazca( πού θα κοιμηθώ το βράδυ?
  5. Nazca lines πτηση? Μετά τι κάνω ? Night bus to Arequipa
  6. Arequipa (μέρα στη πόλη)
  7. Arequipa (colca canyon μονοήμερη)
  8. Arequipa (colca canyon αν διαλέξω 2 ήμερη εκδρομή)
  9. Arequipa (βόλτα στη πόλη)night bus( ή φεύγω τη προηγούμενη νύχτα για Puno)
  10. Puno-Juliaca
  11. Titicaca 2D/1N floating islands
  12. Titicaca -puno night bus
  13. Cusco(στη πόλη)
  14. Cusco(στη πόλη+Pisac, μόνη μου ή με κάτι οργανωμένο)
  15. Cusco (εκδρομή Moray,Maras,Chinchero)
  16. Ollantaytambo (με ταξί/Uber? ή colectivo) μένω το βράδυ
  17. Aguas Calientes (by train?) κάποια στιγμή το μεσημέρι;
  18. Machu Picchu( νωρίς το πρωί + έξτρα το μεσημέρι.?) Που μένω το βράδυ;
  19. Cusco (ξεκούραση)
  20. Palcoyo ή το άλλο rainbow ή τίποτα
  21. Humantay lake+salkantay pass 2D/1N με ξεκίνημα και επιστροφή στο Cusco
  22. Cusco-Amazon για 3ή 4 μέρες στο Manu National park( έτσι ξεκινάω και καταλήγω στο Κουσκο , δε παίρνω αεροπλάνο)
  23. Manu
  24. Manu
  25. Manu-Cusco
  26. Lima από Cusco με πτηση
  27. Λίμα?
  28. Λιμα πτηση επιστροφής
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Γεια σας!

Έχω ετοιμάσει το πρόγραμμά μου για το Περού γράφοντας και τις σκέψεις μου ως προς το τι να κάνω σε κάθε μέρος. Αν έχετε λίγο χρόνο να το διαβάσετε και να μου πείτε τη γνώμη σας θα με βοηθούσε και θα χαρώ πολύ! Ευχαριστώ!



  1. Λίμα ,διαμονή Miraflores
  2. Λίμα (free walking tour, πλατεία βόλτα , μουσεία)
  3. Λίμα (φαγητό, china town, βόλτα στη παραλιακή)
  4. Paracas?, Ica, Huacachina, Nazca( πού θα κοιμηθώ το βράδυ?
  5. Nazca lines πτηση? Μετά τι κάνω ? Night bus to Arequipa
  6. Arequipa (μέρα στη πόλη)
  7. Arequipa (colca canyon μονοήμερη)
  8. Arequipa (colca canyon αν διαλέξω 2 ήμερη εκδρομή)
  9. Arequipa (βόλτα στη πόλη)night bus( ή φεύγω τη προηγούμενη νύχτα για Puno)
  10. Puno-Juliaca
  11. Titicaca 2D/1N floating islands
  12. Titicaca -puno night bus
  13. Cusco(στη πόλη)
  14. Cusco(στη πόλη+Pisac, μόνη μου ή με κάτι οργανωμένο)
  15. Cusco (εκδρομή Moray,Maras,Chinchero)
  16. Ollantaytambo (με ταξί/Uber? ή colectivo) μένω το βράδυ
  17. Aguas Calientes (by train?) κάποια στιγμή το μεσημέρι;
  18. Machu Picchu( νωρίς το πρωί + έξτρα το μεσημέρι.?) Που μένω το βράδυ;
  19. Cusco (ξεκούραση)
  20. Palcoyo ή το άλλο rainbow ή τίποτα
  21. Humantay lake+salkantay pass 2D/1N με ξεκίνημα και επιστροφή στο Cusco
  22. Cusco-Amazon για 3ή 4 μέρες στο Manu National park( έτσι ξεκινάω και καταλήγω στο Κουσκο , δε παίρνω αεροπλάνο)
  23. Manu
  24. Manu
  25. Manu-Cusco
  26. Lima από Cusco με πτηση
  27. Λίμα?
  28. Λιμα πτηση επιστροφής
Θεωρώ ότι έχεις βάλει πολλές ημέρες στην Λίμα, θα σου πρότεινα να έβγαζες από εκεί κάποιες και να τις πρόσθετες στο Κούσκο. Όσες ημέρες και να μείνεις στο Κούσκο στο τέλος θα θέλεις να κάτσεις και άλλες.
Επίσης πολύ ωραίο και ιδιαίτερο είναι το βόρειο Περού. Θα χρειαστεί να κάνεις ανασχεδιασμό στο πρόγραμμα σου αλλά δεν θα το μετανιώσεις.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Γεια σας!

Έχω ετοιμάσει το πρόγραμμά μου για το Περού γράφοντας και τις σκέψεις μου ως προς το τι να κάνω σε κάθε μέρος. Αν έχετε λίγο χρόνο να το διαβάσετε και να μου πείτε τη γνώμη σας θα με βοηθούσε και θα χαρώ πολύ! Ευχαριστώ!



  1. Λίμα ,διαμονή Miraflores
  2. Λίμα (free walking tour, πλατεία βόλτα , μουσεία)
  3. Λίμα (φαγητό, china town, βόλτα στη παραλιακή)
  4. Paracas?, Ica, Huacachina, Nazca( πού θα κοιμηθώ το βράδυ?
  5. Nazca lines πτηση? Μετά τι κάνω ? Night bus to Arequipa
  6. Arequipa (μέρα στη πόλη)
  7. Arequipa (colca canyon μονοήμερη)
  8. Arequipa (colca canyon αν διαλέξω 2 ήμερη εκδρομή)
  9. Arequipa (βόλτα στη πόλη)night bus( ή φεύγω τη προηγούμενη νύχτα για Puno)
  10. Puno-Juliaca
  11. Titicaca 2D/1N floating islands
  12. Titicaca -puno night bus
  13. Cusco(στη πόλη)
  14. Cusco(στη πόλη+Pisac, μόνη μου ή με κάτι οργανωμένο)
  15. Cusco (εκδρομή Moray,Maras,Chinchero)
  16. Ollantaytambo (με ταξί/Uber? ή colectivo) μένω το βράδυ
  17. Aguas Calientes (by train?) κάποια στιγμή το μεσημέρι;
  18. Machu Picchu( νωρίς το πρωί + έξτρα το μεσημέρι.?) Που μένω το βράδυ;
  19. Cusco (ξεκούραση)
  20. Palcoyo ή το άλλο rainbow ή τίποτα
  21. Humantay lake+salkantay pass 2D/1N με ξεκίνημα και επιστροφή στο Cusco
  22. Cusco-Amazon για 3ή 4 μέρες στο Manu National park( έτσι ξεκινάω και καταλήγω στο Κουσκο , δε παίρνω αεροπλάνο)
  23. Manu
  24. Manu
  25. Manu-Cusco
  26. Lima από Cusco με πτηση
  27. Λίμα?
  28. Λιμα πτηση επιστροφής
3. Η china town είναι πολύ μικρή, ένας μικρός πεζόδρομος ουσιαστικά. Το βλέπεις άνετα την ημέρα που θα είσαι στο κέντρο. Huaca pucllana δεν θα επισκεφθείς; Είναι λίγο μακριά απ'τα υπόλοιπα και θέλει κάποιο χρόνο, συν ότι πρέπει να κάνεις κράτηση. Αν θες να πας πρέπει να το προγραμματίσεις συγκεκριμένη ώρα.

4. Η πρώτη εκδρομή σε Islas Ballestas γίνεται στις 8 το πρωί και τελειώνει γύρω στις 10. Σε συμφέρει να κοιμηθείς Paracas, να κάνεις την επόμενη μέρα την εκδρομή και μετά τις 10 αν δεν θες να δεις κάτι άλλο στο Paracas μπορείς να φύγεις. Άνετα προλαβαίνεις να δεις huacachina (παίρνεις ταξί από τον σταθμό του λεωφορείου Ica εύκολα) και την ίδια μέρα να πας Nasca για διανυκτέρευση.

14-15-16. Έχω την αίσθηση ότι οι οργανωμένες εκδρομές έχουν σε πακέτο τα παραπάνω, αν θες μερικά μέρη από αυτά είτε θα πρέπει να κανονίσεις ατομικό τουρ ή να βρεθούν άτομα που ψάχνουν κάτι ανάλογο και να μοιραστείτε τα έξοδα. Υπάρχει και η επιλογή να πας μόνη σου φυσικά, αλλά θα έχει ψάξιμο.

17. Γιατί δεν πας κατευθείαν Machu Picchu από Ollantaytambo;

18. Εννοείς να το δεις 2 φορές; Δεν βλέπω τον λόγο. Κάποια μέλη έχουν γράψει ότι νωρίς το πρωί μερικές φορές έχει ομίχλη και χάνεις την θέα. Θέλει έναν α προγραμματισμό η επιστροφή με τρένο γιατί το λεωφορείο κάνει ένα μισάωρο απ'τον αρχαιολογικό χώρο μέχρι τον σταθμό, είναι πολύ πιθανό να περιμένεις κανά μισάωρο σε ουρά για να μπεις στο λεωφορείο και ζητάνε να είσαι στο σταθμό του τρένου ένα μισάωρο πριν την ώρα αναχώρησης. Το έχουν κάνει για δυνατούς λύτες!
 
D

Delmem38110

Guest
18. Machu Picchu( νωρίς το πρωί + έξτρα το μεσημέρι.?) Που μένω το βράδυ;
μπορείς να μείνεις στο ξενοδοχείο της μπελμοντ στην είσοδο του Μ Π με το ανάλογο κόστος.
σου παρέχουν πρόσβαση το πρωί όταν δεν έχουν έρθει οι άλλοι τουρίστες και σίγουρα μπορείς και αργά το απόγευμα όταν φτάσεις εκεί.
έχει πολύ υψηλό κόστος.
εναλλακτικά φρόντισε να φράσεις το μεσημέρι για απογευματινή επίσκεψη που ο κόσμος είναι λιγότερος από το πρωί. και μετά την διανυκτέρευση στα ζεστά νερά ανεβαίνεις και το πρωί. έχει μεγάλη ουρά άγριο ξύπνημα και διπλά εισιτήρια.
δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο.

Belmond Sanctuary Lodge, Machu Picchu | Machu Picchu Hotel
★★★★★ Sanctuary Lodge, A Belmond Hotel, Machu Picchu, Μάτσου Πίτσου, Περού
 

princess Mia

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ για τις απαντησεισ @Θανάσης. @Señor_Nada , @ToTheMoonAndBack . Έκανα 1,5 μήνα να φτιάξω αυτό το πλάνο🤯. Μετά από σκέψη δεν έβαλα καθόλου το βόρειο κομμάτι της χώρας. Αν υπάρξει άλλη φορά ναι.
Ναι για τις μέρες στη Λιμα δεν είμαι 100%, ίσως βγαλω και τις βάλω στο Κουσκο. Το Huaca pucllana μπήκε στη λίστα!
Ξεδιάλυνε στο μυαλό μου και Η Τέταρτη μέρα! Φαίνεται πολύ λογικό αυτό το πρόγραμμα.
Για τις μέρες 14,15,16 θα τις μαζέψω κάπως. Μου πρότειναν εκδρομή:
[For the sacred valley I recommend you private service with my car all day 110$ (Pisac site and its handycraft market, Maras salt mines , ollantaytambo ruins and Chinchero village ) ] Ακριβό;; Φθηνό;; Νορμαλ;;
Έλεγα να μείνω και μια ολόκληρη μέρα στο Ollantaytambo γι αυτό λέω να πάω την επόμενη στο M.P.
Το 18 ναι έλεγα να το δω 2 φορές διαλέγοντας ίσως διαφορετική διαδρομή. Το πρωί να ανέβω το Huayana και το μεσημέρι όχι. Είναι τόσο δεσμευτικό το εισιτήριο για όλο το πρόγραμμα. Θα το σκεφτώ.
Ωραίο το ξενοδοχειακι δε λέω αλλά δεν έχω τέτοιο προϋπολογισμό! Για κάποιον που έχει όμως είναι σουπερ!
Γενικά νομίζω έχω πολλές μέρες και δε θέλω να είμαι πιεσμένη , να έχω και κάποιες μέρες χαλαρές χωρίς κάτι με τρέξιμο , ειδικά στο κουσκο αγχώνομαι με το υψόμετρο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
[For the sacred valley I recommend you private service with my car all day 110$ (Pisac site and its handycraft market, Maras salt mines , ollantaytambo ruins and Chinchero village ) ] Ακριβό;; Φθηνό;; Νορμαλ;;
Εμείς είχαμε δώσει 300 soles (70ε περίπου) από ollantaytambo για cusco με στάσεις maras, moray, chinchero (εκει τελικά δεν σταματήσαμε γιατί είμασταν κουρασμένοι και επιστρέψαμε άλλη μέρα, αλλά ήταν μέσα στο κόστος), και δεν ήταν απλός οδηγός αλλά ξεναγός πιστοποιημένος. Η απλή μεταφορά (με οδηγό όχι ξεναγό) ήταν κάπου 180 soles. Αυτά όμως πριν τις αυξήσεις στα καύσιμα κλπ.
Το γραφείο λεγόταν ollantaytambo travel και όλα τα είχα κανονίσει με email

Edit: Οι τιμές που αναφέρω είναι για private tour οχι με group
 
Last edited:
Μηνύματα
111
Likes
265
Ευχαριστώ για τις απαντησεισ @Θανάσης. @Señor_Nada , @ToTheMoonAndBack . Έκανα 1,5 μήνα να φτιάξω αυτό το πλάνο🤯. Μετά από σκέψη δεν έβαλα καθόλου το βόρειο κομμάτι της χώρας. Αν υπάρξει άλλη φορά ναι.
Ναι για τις μέρες στη Λιμα δεν είμαι 100%, ίσως βγαλω και τις βάλω στο Κουσκο. Το Huaca pucllana μπήκε στη λίστα!
Ξεδιάλυνε στο μυαλό μου και Η Τέταρτη μέρα! Φαίνεται πολύ λογικό αυτό το πρόγραμμα.
Για τις μέρες 14,15,16 θα τις μαζέψω κάπως. Μου πρότειναν εκδρομή:
[For the sacred valley I recommend you private service with my car all day 110$ (Pisac site and its handycraft market, Maras salt mines , ollantaytambo ruins and Chinchero village ) ] Ακριβό;; Φθηνό;; Νορμαλ;;
Έλεγα να μείνω και μια ολόκληρη μέρα στο Ollantaytambo γι αυτό λέω να πάω την επόμενη στο M.P.
Το 18 ναι έλεγα να το δω 2 φορές διαλέγοντας ίσως διαφορετική διαδρομή. Το πρωί να ανέβω το Huayana και το μεσημέρι όχι. Είναι τόσο δεσμευτικό το εισιτήριο για όλο το πρόγραμμα. Θα το σκεφτώ.
Ωραίο το ξενοδοχειακι δε λέω αλλά δεν έχω τέτοιο προϋπολογισμό! Για κάποιον που έχει όμως είναι σουπερ!
Γενικά νομίζω έχω πολλές μέρες και δε θέλω να είμαι πιεσμένη , να έχω και κάποιες μέρες χαλαρές χωρίς κάτι με τρέξιμο , ειδικά στο κουσκο αγχώνομαι με το υψόμετρο.
Για την s
Ευχαριστώ για τις απαντησεισ @Θανάσης. @Señor_Nada , @ToTheMoonAndBack . Έκανα 1,5 μήνα να φτιάξω αυτό το πλάνο🤯. Μετά από σκέψη δεν έβαλα καθόλου το βόρειο κομμάτι της χώρας. Αν υπάρξει άλλη φορά ναι.
Ναι για τις μέρες στη Λιμα δεν είμαι 100%, ίσως βγαλω και τις βάλω στο Κουσκο. Το Huaca pucllana μπήκε στη λίστα!
Ξεδιάλυνε στο μυαλό μου και Η Τέταρτη μέρα! Φαίνεται πολύ λογικό αυτό το πρόγραμμα.
Για τις μέρες 14,15,16 θα τις μαζέψω κάπως. Μου πρότειναν εκδρομή:
[For the sacred valley I recommend you private service with my car all day 110$ (Pisac site and its handycraft market, Maras salt mines , ollantaytambo ruins and Chinchero village ) ] Ακριβό;; Φθηνό;; Νορμαλ;;
Έλεγα να μείνω και μια ολόκληρη μέρα στο Ollantaytambo γι αυτό λέω να πάω την επόμενη στο M.P.
Το 18 ναι έλεγα να το δω 2 φορές διαλέγοντας ίσως διαφορετική διαδρομή. Το πρωί να ανέβω το Huayana και το μεσημέρι όχι. Είναι τόσο δεσμευτικό το εισιτήριο για όλο το πρόγραμμα. Θα το σκεφτώ.
Ωραίο το ξενοδοχειακι δε λέω αλλά δεν έχω τέτοιο προϋπολογισμό! Για κάποιον που έχει όμως είναι σουπερ!
Γενικά νομίζω έχω πολλές μέρες και δε θέλω να είμαι πιεσμένη , να έχω και κάποιες μέρες χαλαρές χωρίς κάτι με τρέξιμο , ειδικά στο κουσκο αγχώνομαι με το υψόμετρο.
Θα σου πρότεινα την sacred valley να την έκανες σε 2 ημέρες εγώ την έκανα σε μια και δεν την χάρηκα είναι απόσταση από το Κούσκο και τα μέρη θέλουν αρκετή ώρα για να τα χαρείς, σε συνδυασμό ότι νυχτώνει νωρίς δεν θα το απολαύσεις. Νομίζω είναι ακριβό το tour που σου πρόσφεραν. Όλες τις εκδρομές σου να τις κλείσεις όσο θα είσαι εκεί, έχει μεγάλη διαφορά. Προσωπικά είχα κλείσει το full day στην sacred valley με 60 solles από εκεί. Μόνο τα εισιτήρια για το M. Π. κλείσε προκαταβολικά και προτίμησε το επίσημο site του Περουβιανου ΕΟΤ έχει διαφορά στην τιμή σε σχέση με τους tour operators..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom