Περού Ταξιδι στο Περου

Μηνύματα
111
Likes
265
To choquequirao είναι τεχνικά εύκολο, το μονοπάτι είναι ξεκάθαρο, αλλά είναι αρκετά επίπονο, ειδικά αν πρέπει να το κάνεις με το σάκο και τα συμπράγκαλα πάνω σου. Επιπλέον η ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο αξίζει με τα χίλια (αν έχεις καλό ξεναγό), αν πας μόνος σου χάνεις πολλά.
θα συμφωνήσω και δυστυχώς αν δεν είσαι από την με κάποιο τουρ για να έχεις ξεναγό, εκεί δεν παίζει να βρεις κανέναν. Ζήτημα να είσαι εσύ και άλλοι 20 στον χώρο την ημέρα της επίσκεψης σου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
θα συμφωνήσω και δυστυχώς αν δεν είσαι από την με κάποιο τουρ για να έχεις ξεναγό, εκεί δεν παίζει να βρεις κανέναν. Ζήτημα να είσαι εσύ και άλλοι 20 στον χώρο την ημέρα της επίσκεψης σου.
Ποιοι 20, εμείς μόνοι μας ήμασταν και τις δύο ημέρες...
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Τέλεια, θα το σκεφτώ ανάλογα με το πόσο θα βγει το συνολικό μπάτζετ για τις δραστηριότητες γιατί στο οργανωμένο τουρ βλέπω κατι τιμές γύρω στα 350 δολάρια.
Επίσης οι τιμές των ξενοδοχείων και των εκδρομών είναι διαφορετικές αν τις κλείσεις εκείνες τις μέρες από τοπικά πρακτορεία σε σχέση με το να τις κλείσεις από πριν μέσω booking, desnomades κλπ?
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Τέλεια, θα το σκεφτώ ανάλογα με το πόσο θα βγει το συνολικό μπάτζετ για τις δραστηριότητες γιατί στο οργανωμένο τουρ βλέπω κατι τιμές γύρω στα 350 δολάρια.
Επίσης οι τιμές των ξενοδοχείων και των εκδρομών είναι διαφορετικές αν τις κλείσεις εκείνες τις μέρες από τοπικά πρακτορεία σε σχέση με το να τις κλείσεις από πριν μέσω booking, desnomades κλπ?
το tour στο Choquequirao το είχα κλείσει στα 270 $, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσα να το κλείσω και φθηνότερα. Αν και το πρόβλημα με το συγκεκριμένο tour είναι ότι δεν πραγματοποιείται συχνά λόγω έλλειψης ζήτησης. Σου προτείνω όλες τις εκδρομές που θα αποφασίσεις να κάνεις να τις κλείσεις από εκεί, θα τις βρεις πολύ πιο φθηνές από το Internet.
 

edima

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα σε όλους! Το ταξίδι στο Περού είναι όνειρο ζωής. Σχεδιάζαμε να πάμε το 2010. Είχαμε βρει οικονομικά εισιτήρια με Iberia και είχαμε επικοινωνία με το τοπικό πρακτορείο Lama Path. Δυστυχώς έσκασε η κρίση και τα μνημόνια και το αφήσαμε. Από τότε ακόμη όνειρο παραμένει. Αν και επισκεφτήκαμε την Ιαπωνία το 2019 και με τη βοήθεια του εξαιρετικού travelstories οργανώσαμε το ταξίδι μόνοι μας. Περιττό να πω πως αυτό μας παρείχε ευελιξία, αλλά και πως καταφέραμε να πάμε δύο άτομα στην τιμή του ενός (σύμφωνα με τις τιμές των πρακτορείων). Ωστόσο, διστάζουμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο και στο Περού. Επίσης δεδομένων των τιμών των αεροπορικών εισιτηρίων δεν ξέρω αν τελικά μπορούμε να εξοικονομήσουμε αρκετά οργανώνοντας το ταξίδι μόνοι μας. Παρακαλώ πολύ βοηθήστε!
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Πολλές φορές το θέμα δεν είναι πόσο πιο οικονομικά θα είναι να πάω μόνος μου ή με πρακτορείο. ( Ναι σε αρκετές περιπτώσεις έρχονται και 1 προς 1).
Το θέμα είναι εάν σου αρέσει να είσαι σε οργανωμένο γκρουπ, με ότι συνεπάγετε αυτό, και εάν το πρόγραμμα του κάθε γκρουπ σε καλύπτει.
Εάν σε καλύπτουν οι παραπάνω παραδοχές μην το σκέφτεσαι και πήγαινε με γκρουπ.

Τώρα αεροπορικά που λες είναι και πότε θες/μπορείς να πας. γιατί προσφορές βγαίνουν αρκετά συχνά, ειδικά από άλλα ευρωπαϊκά αεροδρόμια.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ωστόσο, διστάζουμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο και στο Περού.
Κακώς κατά την άποψή μου. Οι τιμές για διαμονή, φαγητό και μετακινήσεις (collectivo) είναι πολύ χαμηλές. Ακόμα και οι εκδρομές με γκρουπ εκεί δεν είναι ακριβές. Τα αεροπορικά και το Μάτσου Πίτσου (κυρίως η μεταφορά μέχρι τον αρχαιολογικό χώρο) είναι πραγματικά ακριβά δυστυχώς. Δεν θα έκλεινα με πρακτορείο μόνο γι'αυτά.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
275
περυσινές τιμές με κάποιο πρακτορείο που είδα στη λίμα το άτομο.
τις θεωρώ καλές.

View attachment 419180
Εγω προχτες εξω απο ενα πρακτορειο που περνουσα ειδα μια τιμη 400 δολλαρια ομως στις τιμες δεν περιλαμβανονται οι πτησεις για κουσκο.
 

Sofia1989

Member
Μηνύματα
10
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa
Καλησπέρα σε όλους! Γνωρίζει κανείς πώς είναι η κατάσταση τώρα στο Περού σχετικά με διαδηλώσεις, κλειστούς δρόμους, απεργίες κτλ.; Αναζητούμε με τον σύντροφο μου κάποιον προορισμό για τον Απρίλιο και το Περού ήταν νούμερο 1 στην λίστα μας αλλά σκεφτόμαστε μήπως είναι επίφοβη περίοδος... Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν πολύ χρήσιμη. Ευχαριστούμε πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom