Ταξιδι στο εξωτερικο - απορίες

iason1907

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Χαιρετώ το φορουμ!!

Λοιπον, ως τρελαμενος με την αυτοκινηση, αποφασισα φετος να παω διακοπες με το αυτοκινητο. Προορισμος το Βελιγραδι. Εχω ξαναβγει εκτος συνορων ΑΛΛΑ το προβλημα αυτη την φορα ειναι πως το αυτοκινητο δεν ανηκει στο ονομα μου και δεν ξερω τι ενεργειες πρεπει να κανω γι αυτο. Αν γνωριζει καποιος ας με ενημερωσει.

Δευτερον, η κατασταση των δρομων πως ειναι? Μεχρι τι ταχητητες μπορω να ταξιδεψω? Καύσιμα απο που? Με ευρω θα ειμαι ΟΚ ή πρεπει να κανω συναλαγμα? Πρασινη καρτα προφανως και θα βγει, τι αλλο θελω απο χαρτια? διπλομα, αδεια και οτι χρειαζεται για την Ελλαδα προφανως και τα εχω.

Και επειδη εχω και αλλες αποριες, ας λυθουν πρωτα αυτες να δω σε τι σταδιο βρισκομαι.

Σας ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα!!!

Α ξεχασα να πω, υπολογιζω γυρω στις 6 με 6,5 ωρες απο Θεσσαλονίκη. Τα λέω καλα?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γεια σου τρελλαμένε με το οδικό, εδώ ομοιοπαθήσα. Καταρχάς να σου πω ότι η αγαπημένη μου βαλκανική πόλη είναι το Βελιγράδι. Θα περάσετε σίγουρα όμορφα και θα τη λατρέψετε.
Όσον αφορά για το ότι το αμάξι δεν είναι στο όνομα σου, προσωπικά δε μπορώ να σε διαφωτίσω, αλλά μιας και δεν έχει απαντήσει ακόμη κάποιος άλλος , θα σου πω τη γνώμη μου για τα υπόλοιπα.
Η κατάσταση των δρόμων : οκ, δεν είναι και η Εγνατία Οδός αλλά δεν είναι και καρόδρομος. Ενας απλός δρόμος είναι με κάποια όρια στις ταχύτητες. Δε μπορείς πχ να τρέξεις με 120 χμ/ ωρα αλλά 80-100 βαριά βαριά. Γι'αυτό υπολόγιζε 8 ώρες ταξίδι για να'σαι μέσα.
Βενζίνη θα βάλεις στην ΠΓΔΜ ή τη Σερβία και θα πληρώσεις με τοπικό νόμισμα. Κάποιοι δέχονται και ευρώ αλλά όχι όλοι.
Στα olympus plaza και τα λοιπά καφέ του δρόμου δέχονται ευρώ. Σε συμφέρει πάντως να έχεις συνάλλαγμα πάνω σου. Επίσης, θα χρειαστείς κάποια χρήματα για διόδια. Τα διόδια έξω από το Βελιγράδι κάνουν περίπου 8 ευρώ και τα υπόλοιπα περίπου 1 ευρώ.
Απ'όσο θυμάμαι στη ΠΓΔΜ πληρώσαμε σε ευρώ τα διόδια .
Βενζίνη βάλαμε στη Σερβία. Συνολικά είχαμε πληρώσει 150 ευρώ πήγαινε- έλα.
Τέλος, με τα χαρτιά νομίζω είσαι οκ αλλά δε ξέρω με το όνομα τί γίνεται.
Η πράσινη κάρτα βγαίνει αυθημερόν στην ασφαλιστική σου.
Αυτά. Εξτρα πληροφορίες θα σου δώσει η Ιvana που έχει κάνει το δρομολόγιο περισσότερες φορές από όλους.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Χαιρετώ το φορουμ!!

Λοιπον, ως τρελαμενος με την αυτοκινηση, αποφασισα φετος να παω διακοπες με το αυτοκινητο. Προορισμος το Βελιγραδι. Εχω ξαναβγει εκτος συνορων ΑΛΛΑ το προβλημα αυτη την φορα ειναι πως το αυτοκινητο δεν ανηκει στο ονομα μου και δεν ξερω τι ενεργειες πρεπει να κανω γι αυτο. Αν γνωριζει καποιος ας με ενημερωσει.

Δευτερον, η κατασταση των δρομων πως ειναι? Μεχρι τι ταχητητες μπορω να ταξιδεψω? Καύσιμα απο που? Με ευρω θα ειμαι ΟΚ ή πρεπει να κανω συναλαγμα? Πρασινη καρτα προφανως και θα βγει, τι αλλο θελω απο χαρτια? διπλομα, αδεια και οτι χρειαζεται για την Ελλαδα προφανως και τα εχω.

Και επειδη εχω και αλλες αποριες, ας λυθουν πρωτα αυτες να δω σε τι σταδιο βρισκομαι.

Σας ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα!!!

Α ξεχασα να πω, υπολογιζω γυρω στις 6 με 6,5 ωρες απο Θεσσαλονίκη. Τα λέω καλα?
Δεν πιστευω οτι θα κοιταξει κανεις την ιδιοκτησια του αυτοκινητου, αρκει να εχεις πρασινη καρτα, αυτην θα σου ζητησουν.
Διοδια στα σκοπια , 3 μονα ευρω θα σου κοστισει να πας και τοσα να γυρισεις.
Διοδια στην σερβια 9.5ευρω. πληρωνεις και σε ευρω.
Βενζινη φτηνη αλλα δεν θελουν ολοι ευρω. πληρωσε καλυτερα με καρτα. γυρω στο 1.30 το λιτρο στην σερβια.
Κατασταση δρομων, καλουτσικη στα σκοπια , δυσκολο ενα τμημα στην σερβια κανουν εργα , αλλα μετα φτιαχνει ο δρομος με οριο 130.
Προσεχε μονο στον δρομο εχουν μπλοκα.
Ολα αυτα στα λεω γιατι μολις γυρισα απο οδικο και περασα απο βελιγραδι.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ευχαριστούμε σαϊτα για την πρόσφατη ενημέρωση.
Επίσης, τώρα θυμήθηκα ότι στην ΠΓΔΜ φάγαμε κλίση γιατί δεν είχαμε αναμμένα φώτα. ( 20 ευρώ πληρώσαμε, χωρίς απόδειξη 'η παρόμοιο έγγραφο ) . Γενικά κάνουν μπλόκα και πρέπει να προσέχεις. Και τα φώτα ΠΑΝΤΑ αναμμένα.
 

iason1907

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Απο γνωστο που ταξιδεψε προσφατα δεν ειχε προβλημα με το διαφορετικο ονομα στην αδεια αλλα αυτος πηγε Βουλγαρια. Δεν φοβαμαι τη FYROM όσο στην Σερβια αν θα εχω καποιο προβλημα να περασω μιας και δεν εχω ιδεα τι "νοοτροπια" εχουν εκει. Αν μου κανει ο ιδιοκτητης μια υπευθυνη δηλωση που να λεει οτι επιτρεπει σε εμενα να βγω απο την χωρα με το αυτοκινητο του θα ειμαι ΟΚ? Πηρα και τις πρεσβειες αλλα δεν ξεραν κατι παραπανω για την περιπτωση. Μονο ID μου ειπανε και τα χαρτια του αυτοκινητου.

Ειδωμεν!!!
 

gastone_d

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο χρόνο..
Eγώ που είχα ρωτήσει για πράσινη κάρτα πέρυσι μου είχαν ζητήσει περίπου 250 euro για αυτοκίνητο τετραετίας κοντα.
Οσο πιο καινούριο τόσο λιγότερα για πράσινη κάρτα.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Πρέπει να είσαι εφοδιασμένος με εξουσιοδότηση όπου θα αναφέρεται ότι : Ο : (τα στοιχεία του κατόχου : όνομα, επώνυμο, πατρώνυμο, ΑΔΤ, διεύθυνση) επιτρέπω στον : (τα δικά σου στοιχεία αντίστοιχα) να ταξιδέψει στο εξωτερικό με το παρακάτω περιγραφόμενο αυτοκίνητο : (τα στοιχεία του αυτοκινήτου : μάρκα, τύπος, χρώμα, αρ. κυκλοφορίας, αρ. πλαισίου, αρ. Κινητήρα). Η εξουσιοδότηση θα είναι γραμμένη στα ελληνικά και αγγλικά και θα υπογραφεί από τον κάτοχο με θεώρηση σε αστυνομικό τμήμα ή ΚΕΠ του γνησίου της υπογραφής. Στα σύνορα μικρή η πιθανότητα να την ζητήσουν, θα σου χρειαστεί όμως σε τυχόν έλεγχο από Τροχαία ή (ό μη γένοιτο) εμπλοκή σου σε κάποιο ατύχημα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Eγώ που είχα ρωτήσει για πράσινη κάρτα πέρυσι μου είχαν ζητήσει περίπου 250 euro για αυτοκίνητο τετραετίας κοντα.
Οσο πιο καινούριο τόσο λιγότερα για πράσινη κάρτα.
κάτι άλλο είχες στο νου. η πρασινη κάρτα είναι δωρεάν με την ασφάλεια του οχήματος. η δική μου πχ ασφάλεια μου την εκδίδει ετήσια μαζί με το ασφαλιστήριο, εντελώς δωρεάν εννοείται.
Πρέπει να είσαι εφοδιασμένος με εξουσιοδότηση ..θα είναι γραμμένη στα ελληνικά και αγγλικά και θα υπογραφεί από τον κάτοχο με θεώρηση σε αστυνομικό τμήμα ή ΚΕΠ του γνησίου της υπογραφής.
ναι έτσι όμως δεν φαίνεται κάπου ότι είναι επίσημο έγγραφο. και η θεώρηση θα είναι στα ελληνικά. μας καλύπτει? μήπως είναι καλύτερα να είναι επίσημα μεταφρασμένη?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
και μην ξεχασεις στην πρασινη καρτα να αναφερετε και το ονομα σου
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
κάτι άλλο είχες στο νου. η πρασινη κάρτα είναι δωρεάν με την ασφάλεια του οχήματος. η δική μου πχ ασφάλεια μου την εκδίδει ετήσια μαζί με το ασφαλιστήριο, εντελώς δωρεάν εννοείται.

ναι έτσι όμως δεν φαίνεται κάπου ότι είναι επίσημο έγγραφο. και η θεώρηση θα είναι στα ελληνικά. μας καλύπτει? μήπως είναι καλύτερα να είναι επίσημα μεταφρασμένη?
Εκτος ευρωπαικης ενωσης πληρωνεις την πρασινη καρτα. Εδωσα 10 ευρω το καλοκαιρι για την εκδοση της, Αναφερει ολες τις χωρες που θα περασεις. Μονο αυτη σου ζητανε στα συνορα αν δεν την εχεις πληρωνεις γυρω στα 25 ευρω και σου την βγαζουν επιτοπου. Οποτε το ονομα σου οπωσδηποτε πανω στην καρτα, οπως και οι χωρες που θα περασεις.
Ας ρωτησει καλυτερα στην ελπα τι ακριβως πρεπει να κανει με το ονομα του ιδιοκτητη.
 

iason1907

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Το ονομα μου αναφερεται στην ασφαλεια και θα τσεκαρω να το εχει και η πρασινη καρτα.

Οσο για την εξουσιοδοτηση, οι αδειες και οι ταυτοτητες μας δεν εχουν μετεφρασμενες υπογραφες. Φαινεται οτι κατι ειναι επισημο εγγραφο. Θα παρω στην ΕΛΠΑ βασικα να ρωτησω. Κατι θα ξερουν, δε μπορει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom