Βιετνάμ Καμπότζη Λάος Ταϊλάνδη Ταυλάνδη, Καμπότζη .... Λάος, Βιετνάμ?

cmavrani

Member
Μηνύματα
15
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
γερμανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ανταρκτική
Γειά σε όλους!

Το καλοκαίρι έχουμε μόνο 15 μέρες άδεια...τις πρώτες 15 μέρες του Αυγούστου. Προσπαθούμε να βρούμε μια οικονομική και όμορφη λύση για ταξίδι.
Καθώς έχω δει φωτογραφίες από Βιετνάμ από κάποιους γνωστούς σε άλλο μας ταξιδι οι οποίες με ενθουσίασαν με το τοπίο τους (δυστυχώς δεν ξέρω πού ακριβώς ήταν αυτά τα τοπία) και επειδή εδώ και χρόνια θέλω να δω το Angkor στην Καμπότζη, σκεφτήκαμε να πετάξουμε προς τα εκεί.
Οι πιο φθηνές πτήσεις που υπάρχουν αυτή τη στιγμή είναι γύρω στα 670€ για Bangkok. Καταρχήν τι λέτε για τις τιμές? Είναι καλές ή να περιμένουμε μήπως και βγει καμια προσφορα? Σκεφτόμαστε από εκεί να πάμε Siem Reap, από ότι είδα στο google maps είναι κανένα 5ωρο με το αυτοκίνητο.
Μπορεί κάποιος να μου πει κάποια πράγματα σχετικά με τα εξής?

1)Πώς είναι ο πιο οικονομικός τρόπος να πάω από Bangkok προς Siem Reap? Τρενο? Λεωφορείο?
2) Με τη Βίζα για Ταιλάνδη τί γίνεται? Μπορώ να τη βγάλω και εκεί στο αεροδρόμιο?Και για πόσο καιρό ισχύει?Επισης ισχύει η ίδια Βίζα αν βγω από τη χώρα και μετά ξαναγυρίσω για την πτήση τησ επιστροφής ή πρέπει να βγάλω άλλη?Κοστος?
3) Ανάλογο το ερώτημα για τη Βίζα της Καμπότζης
4) Ακούω προτάσεις για άλλα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε σε 15 μέρες εκει....δεν είμαστε καθόλου θαυμαστές του μαζικού τουρισμού...λατρεύουμε τη φύση!
5) Το Ν.Βιετνάμ αξίζει?Γιατί όλο για Β.Βιετναμ ακούω/διαβάζω. Πιστεύετε ότι συνδιάζεται/αξίζει ή να κοιτάξουμε να μείνουμε σε Ταιλάνδη και Καμπότζη μόνο?
6) Γενικα, έχω ακούσει πάρα πολύ άσχημα λόγια για την Ταιλάνδη.Δηλ. οτι ναι μεν είναι πανέμορφες οι παραλιες κτλ αλλά ότι οι κάτοικοι είναι πάρα πολύ κουραστικοί, προσπαθούν συνέχεια να σε κλέψουν και γενικά σε ακολουθούν στους δρόμους και σε πιέζουν. Επειδή δε με ενδιαφέρει να δώ άλλη μια τροπική παραλία με φοίνικες, και δεν είμαι θαυμάστρια των μεγάλων πόλεων...υπάρχει λόγος να μείνω κάποιες μέρες ή να επισκεφθώ κάτι στην Ταιλάνδη?
7)Όσον αφορά το Λάος....δεν έχω ιδέα περι τίνος πρόκειται ακριβώς....δηλ. προσφέρει ως φύση κάτι διαφορετικό από ότι πχ το Βιετνάμ ή έχει κάποιο διάσημο ναό σαν το Angkor που αξίζει κανείς οπωσδήποτε να δει????

Πολλές οι απορίες....ξέρω!!!!
Περιμένω απαντησεις....
:clap:
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δεν ξέρω τώρα...
1)Πώς είναι ο πιο οικονομικός τρόπος να πάω από Bangkok προς Siem Reap? Τρενο? Λεωφορείο?

5) Το Ν.Βιετνάμ αξίζει?Γιατί όλο για Β.Βιετναμ ακούω/διαβάζω. Πιστεύετε ότι συνδιάζεται/αξίζει ή να κοιτάξουμε να μείνουμε σε Ταιλάνδη και Καμπότζη μόνο?
1)Είδες μήπως συμφέρει να πετάξεις με AirAsia?

5)Δεν έχω πάει ακόμα, αλλά έχω ψάξει γι'αυτή την εκδρομή, γιατί παίζει δυνατά και με ασφάλεια σου λέω ότι εξαρτάται από την εκδρομή που θέλεις να κάνεις. Γνωρίζεις, φαντάζομαι, τα περιβόητα πακέτα Βιετνάμ-Καμπότζη-Λαος. Από εκεί και πέρα, αν θέλεις να δεις καλά τις χώρες και όχι να περάσεις από κάποια μέρη μόνο, Ταϋλάνδη-Καμπότζη είναι το περισσότερο που μπορείς να κάνεις.
Το Βιετνάμ είναι μάλλον ξεχωριστή εκδρομή. Γιατί δεν πηγαίνετε μόνο στο Βιετνάμ και όπως θα επιστρέφετε στην Μπαγκόγκ για το αεροπλάνο της επιστροφής, περνάτε και από ένα Ανκορ Βατ. Κι αυτό γίνεται, αλλά φυσικά δεν μιλάμε πια για Καμποτζη...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
6) Γενικα, έχω ακούσει πάρα πολύ άσχημα λόγια για την Ταιλάνδη.Δηλ. οτι ναι μεν είναι πανέμορφες οι παραλιες κτλ αλλά ότι οι κάτοικοι είναι πάρα πολύ κουραστικοί, προσπαθούν συνέχεια να σε κλέψουν και γενικά σε ακολουθούν στους δρόμους και σε πιέζουν. Επειδή δε με ενδιαφέρει να δώ άλλη μια τροπική παραλία με φοίνικες, και δεν είμαι θαυμάστρια των μεγάλων πόλεων...υπάρχει λόγος να μείνω κάποιες μέρες ή να επισκεφθώ κάτι στην Ταιλάνδη?
Περιμένω απαντησεις....
:clap:
Και λιγα εχεις ακουσει.Μην πας Ταιλανδη ειναι μαπα το καρπουζι,και οι Ταιλανδοι ειναι αγελαστοι,κλεφτες και μισουν τους τουριστες,και αυτο φαινεται και στο προσωπο τους,γι`αυτο εχουν σχιστα ματια.

Βασικα οι χωρες που αναφερεις ειναι για τα πανηγυρια,εγω θα πηγαινα Βρυξελλες,να γουσταρω κι`ολας.

Σκεψου το:lol:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
συγνωμη σε 15 μερες θα πατε ταυλανδη καμποτζη και Βιετναμ...???

χωρις να εχω παει, εγω θα υπολογιζα σε μια ταυλανδη αντε και μια επισκεψη ανγκορ ...αλλλιως δε θα τις αδικησετε πολυ τις χωρες...?????
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
Bιζα ταυλανδης θα παρεις την ωρα αφιξης στο αεροδρομιο της μπανκοκ..ισχυει για 30 μερες παραμονη...
απο μπανκοκ για την πολη σιεμ ριπ οπου ειναι οι ναοι του αγκορ μπορεις να πας με μικρο βαν ...κοστος 8 usd μεσω της συνοριακης πολης poipet. στα συνορα θα βγαλεις βιζα για καμποτζη ..φωτογραφια απαραιτητη.. κοστος περιπου 23 usd.. στα συνορα προσεξτε μην φυγει το λεωφορειο σας και εσεις ακομη περιμενετε στην ......... σειρα για εκδοση βιζας.
στις 15 μερες να υπολογισεις μονο καμποτζη και ταυλανδη..
οσο αφορα το σχολιο του μελους xenos οτι δεν ειναι χαμογελαστοι οι κατοικοι στην ευρυτερη περιοχη θα απαντησω οτι .........εαν παει εκει στην ινδοκινα ισως αλλαξει γνωμη :bleh::bleh::bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Backpacking travel guide for Southeast Asia. Travelfish.org (για ολη την Ινδοκινα)

Tales of Asia - Home (για την Καμποτζη ειναι must)

Θα σε βοηθησουν πολυ.
Βιζα για την ταυλανδη την παιρνεις στο αεροδρομιο. Το ιδιο για την Καμποτζη. Για το Βιετναμ ειναι διαφορετικη η διαδικασια, πρεπει να το κινησεις το θεμα μεσω πρακτορειου.
Οικονομικος τροπος για να πας στο Siem Reap μαλλον ειναι το λεωφορειο, αλλα αν εχεις μονο δεκα πεντε μερες να προτιμησεις το αεροπλανο, αλλιως θα χασεις πολυ χρονο εις βαρος του μνημειου, το οποιο καλο ειναι να μην το ξεπεταξεις σε μια ημερα οπως κανουν τα γκρουπ. Αξιζει με το παραπανω.
Φυσικα και αξιζει το νοτιο βιετναμ, ειδικα οι εκβολες του Μεκογκ, αλλα προσεξε μηπως κανει υπερβολικη ζεστη την εποχη που σε ενδιαφερει. Και εν πασει περιπτωσει σε δεκα πεντε ημερες βορειο κεντρικο και νοτιο Βιετναμ δε βγαινουν με τιποτε, εκτος αν θελεις να περασεις τον χρονο σου σε αεροδρονια και λεωφορεια. Οποτε θα κανεις επιλογη του που θελεις να πας. Λογω εποχης ειναι νομιζω καλυτερα να πας στο βορειο τμημα της χωρας.

Το Λαος εχει φυση, δεν εχει παραλιες και δεν εχει κανενα μνημειο επιπεδου Ανγκορ Βατ για να πας, αξιζει ομως να επισκεφθεις τη Luang Prabang, μια μικρη, χαριτωμενη πολη στις οχθες του Μεκογκ, αλλα και αυτο το ξεχνας γιατι δεν εχεις χρονο, εφοσον θελεις να επικεντρωθεις στο Βιετναμ και να προσθεσεις και το Αγκορ. Παντως υπαρχουν απευθειας πτησεις Ανοι- Luang Prabang-σε περιπτωση που αποφασισεις να αφησεις το Αγκορ για επομενη επισκεψη.
Στο βορειο Βιετναμ εφοσον σας αρεσει η φυση να επισκεφθειτε την περιοχη της λιμνης Ba be στα συνορα με την Κινα. Σιγουρα δεν ειναι τουριστικη περιοχη. Κατα τα αλλα τα κλασικα: Χαλονγκ Μπαυ και Σαπα. Επισης στο κεντρικο Βιετναμ Hoi An και Hue. (αυτα ειναι κοντα το ενα στο αλλο.
Ba Be Lake - UNESCO World Heritage Centre

Ενταξει αν πας στη ταυλανδη στα εξαιρετικα τουριστικα μερη τα ηθελες και τα επαθες. Η Ταυλανδη θελει παραπανω ψαξιμο. Εχουμε ενα σωρο ταξιδιωτικες ιστοριες στο φορουμ αυτο, οποτε διαβαζοντας τες θα μπορεσεις να αποκτησεις μια πιο σφαιρικη αποψη για το που πρεπει να κινηθεις. Αλλα σε 15 μερες βιετναμ, καμποτζη ταυλανδη και λαος δε βγαινουν μακαρι να κινεισαι και με την ταχυτητα του φωτος. Πρεπει να διαλεξεις, αφου περιπου καταλαβεις τι θελεις μετα απο ενα πρωτο δικο σου ψαξιμο. Εμεις δεν μπορουμε να σου κανουμε προγραμμα για σενα, γιατι αυτο οπως καταλαβαινεις ειναι απολυτως προσωπικο θεμα. Αφου πρωτα καταληξεις σε ενα πλανο, μπορουμε να το ξανασυζητησουμε επι του συγκεκριμενου.
Η τιμη που βρηκες δεν παει και για βραβειο, αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσεις να βρεις και πολυ καλυτερη Αυγουστο μηνα. Επι αυτου δεν ξερω να σε συμβουλεψω.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Και λιγα εχεις ακουσει.Μην πας Ταιλανδη ειναι μαπα το καρπουζι,και οι Ταιλανδοι ειναι αγελαστοι,κλεφτες και μισουν τους τουριστες,και αυτο φαινεται και στο προσωπο τους,γι`αυτο εχουν σχιστα ματια.

Βασικα οι χωρες που αναφερεις ειναι για τα πανηγυρια,εγω θα πηγαινα Βρυξελλες,να γουσταρω κι`ολας.
Τολμηρός ο xenos
Hταν όμως καιρός ήταν να ειπωθούν κάποιες αλήθειες.
Η πρόταση για Βρυξέλλες απίθανη. Ιδίως αν συνδυαστεί και με μια βδομάδα στις υπέροχες παραλίες της Ολλανδίας...
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικος
Eκανα το Ταιλανδη Καμποτζη τον Οκτωβρη για 21 μερες.

Ειχα παει απο Μπανγκοκ στο Πουκετ(χαλια) και στα Πι Πι (θεεικα) και μετα πηγα στην Πνομ Πενχ (που εκει πας για να δεις τα βασανιστηρια που υπεστησαν οι Καμποτζιανοι απο τον Πολ Ποτ, 2 μερες καλες ειναι) και περασα 3 μερες στο Ανκορ (40 δολαρια το πασο για τους ναους το τριημερο)

Δωσε βαση οτι πηγα με Αιr Asia (απ οτι ειδα Αυγουστο στο δινει Μπανγκοκ - Πνομ Πενχ πηγαινε ελα με 120 ευρω περιπου) το σκελος Πνομ Πενχ - Σιαμ Ριεπ που ειναι το Ανκορ γινεται με λεωφορειακι (κακος δρομος -φαντασου ενας πεπλατυσμενος μονοδρομος αλλα οκ εισαι στην Ασια τα περιμενεις αυτα) σε 6 ωρες αν θυμαμαι καλα.
Επισης στο αεροδρομιο της Καμποτζης δινεις 20 δολαρια τη βιζα καθως και αλλα 15 ή 25 για να φυγεις απο κει (ακου τωρα να πληρωνεις για να φυγεις απο μια χωρα) αλλα ειναι καλυτερα απο το χερσαιο τμημα απ οτι καταλαβα γιατι παιζουν κομπινες για να σου παρουν λεφτα.

Εγω μπηκα Ταιλανδη βγηκα για να παω Καμποτζη ξαναμπηκα παλι και εφυγα για Αθηνα χωρις να πληρωσω αλλη βιζα οποτε μην ανησυχεις για αυτο.

Γενικα ο κοσμος -ειδικοτερα οι Ταιλανδοι- ειναι πολυ πιεστικοι (θα σας τα πρηξουν για τουκ- τουκ,μασαζ,σεξ και ναρκωτικα) οπως και οι της Καμποτζης αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.
Η συμπεριφορα τους ειναι οτι αμα εισαι λευκος εχεις λεφτα οποτε σου ερχονται κ σου λενε διαφορα -ε γενικα προσεχεις κ εσυ-

Απο το αεροδρομιο της Μπανγκοκ μην παρετε ταξι,εχει μια χαρα λεωφορεια που σε πανε στην πολη μεσα με περιπου 3 ευρω (εχει κ τρενο αλλα δεν το πηρα αλλα μια Σερβα μου ειπε οτι κανει ωραια διαδρομη)

Αντικουνουπικα στυλ αουταν δεν πιανουν -εκει ειναι καμικαζι τα κουνουπια- ενα πακετακι ιμοντιουμ να εχεις,λιγο οινοπνευμα (ξερεις αυτο το παχυρευστο για τα χερια κ τις επιφανειες ειναι παντα καλο) και μαλαρον για την ελονοσια (για την Καμποτζη) και εισαι ετοιμος

Ο,τι αλλο θες ρωτα
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Γενικα ο κοσμος -ειδικοτερα οι Ταιλανδοι- ειναι πολυ πιεστικοι (θα σας τα πρηξουν για τουκ- τουκ,μασαζ,σεξ και ναρκωτικα) οπως και οι της Καμποτζης αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.
Η συμπεριφορα τους ειναι οτι αμα εισαι λευκος εχεις λεφτα οποτε σου ερχονται κ σου λενε διαφορα -ε γενικα προσεχεις κ εσυ-
Μη χειρότερα!
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικος
το χεις κανει και δεν συμφωνεις; ή εννοεις "βρε τι γινεται στον κοσμο"

ρωταω,γιατι δεν καταλαβαινω τον τονο που το εννοεις (μιας που ειναι γραπτος λογος) :rolleyes:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Πρός Θεού!!! Δεν το έχω κάνει! Δεν πηγαίνω εγω σε τέτοια τριτοκοσμικά μέρη.
Η έννοια που του του προσδίδω είναι "τι γίνεται στον κόσμο". Ντροπή τους. Να εκμεταλλεύονται/οχλούν έτσι εμάς τους "λευκούς"! Απαράδεκτοι.
Βρυξέλλες και πάλι Βρυξέλλες. Πολιτισμός! Αντε πια.... με τους μαύρους απολίτιστους....
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Πρός Θεού!!! Δεν το έχω κάνει! Δεν πηγαίνω εγω σε τέτοια τριτοκοσμικά μέρη.
Η έννοια που του του προσδίδω είναι "τι γίνεται στον κόσμο". Ντροπή τους. Να εκμεταλλεύονται/οχλούν έτσι εμάς τους "λευκούς"! Απαράδεκτοι.
Βρυξέλλες και πάλι Βρυξέλλες. Πολιτισμός! Αντε πια.... με τους μαύρους απολίτιστους....
:haha::haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom