Ταϊλάνδη Φιλιππίνες Ταυλανδη vs Φιλιππινες

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παντα λεω οτι δεν πρεπει να συγκρινουμε δυο χωρες ειδικα οταν αυτες ειναι τοσο διαφορετικες οσο αυτες του τιτλου , γιατι καθε χωρα εχει τη δικη της ομορφια κλπ.κλπ.. Θα μου πειτε γιατι το κανεις τοτε?
Εχω προσεξει οτι αρκετοι εδω μεσα εχετε επισκεφτει ή σκεφτεστε να επισκεφτειτε την Ταυλανδη.Ισως λοιπον τωρα που γραφω και το Φιλιππινεζικο αρθρακι μου , σας παρασυρω να σκεφτειτε και τις Φιλιππινες για επομενο προορισμο. Θα θελατε σκεφτηκα να μαθετε πως τις βρηκα σε σχεση με την αγαπημενη σε ολους μας Ταυλανδη.

Τη βασικη ιδεα βεβαια μου την εδωσε ο xenos τον οποιο και ευχαριστω (κοινο μου με εμπνεεις!:haha:)

Αν με ρωτουσε καποιος Ταυλανδη ή Φιλιππινες , ειλικρινα θα του ελεγα να παει και στις δυο γιατι πραγματικα αξιζουν.
Φυσικα η παραμονη μου και στις δυο χωρες ηταν περιορισμενη και δεν μπορω να βγαλω βαθυτερα συμπερασματα , ισως σε πολλα να κανω και λαθος γιʼαυτο και δεχομαι οποιαδηποτε παρατηρηση , σχολιο ή και αντιρρηση. Αλλα απο τα λιγα που μπορεσα να γνωρισω και να κρινω εχω να πω τα εξης:


1. Βασικο για εμας τους ταξιδιωτες ειναι η γλωσσα , ειδικα οταν ταξιδευουμε μεμονωμενα οπως κανω εγω και δεν περιοριζομαστε στα κυριως τουριστικα μερη αλλα πηγαινουμε λιγο πιο μακρια. Στις Φιλιππινες λοιπον μιλανε υποφερτα αγγλικα σχεδον παντου , μαζι με καποια απο τις 100 διαφορετικες διαλεκτους που μιλιουνται σε διαφορετικα νησια. Παντως εκτος απο κατι χωρια που χωθηκα και δεν μπορουσα να βρω ακρη , στις περισσοτερες περιπτωσεις τα καταφερα. Στην Ταυλανδη δε συμβαινει το ιδιο αν απομακρυνθεις απο τα κυριως τουριστικα μερη.Φυσικα εγω θα απομακρυνομουν χωρις να το θεωρω ιδιαιτερο προβλημα.

2. Οι Φιλιππινες ηταν παρα πολυ φθηνες αλλα το ιδιο και η Ταυλανδη...με την Ταυλανδη να προηγειται στην ποιοτητα παροχων ομως. Για παραδειγμα με τα ιδια χρηματα στην Ταυλανδη εχεις πολυ καλυτερο δωματιο απʼοτι στις Φιλιππινες.

3. Η πονεμενη για μενα ιστορια του φαγητου. Παραδεχομαι οτι ειμαι περιεργη με το θεμα αυτο , αλλα σκεφτειτε οτι και στις δυο χωρες αδυνατισα , με το διπλο σχεδον στις Φιλιππινες. Ολοι λενε οτι εχουν χαλια φαγητο , και ακομα και το ρυζι με το οποιο επεζησα αρκετες μερες στην Ταυλανδη , στις Φιλιππινες δεν τρωγωταν! Αναγκαστικα περιοριστηκα σε καποια εστιατορια οπου ανακαλυψα τη χαρα του ντοπιου σκορδορυζου το οποιο ευτυχως ηταν θαυμα!
Η μπυρα ηταν πολυ καλη και στις δυο χωρες , με τις Φιλιππινεζικες San Miguel και Red Horse να συναγωνιζονται επαξια την Singa. Επισης δινω σαφες προβαδισμα στις Φιλιππινες στο θεμα των fruit shakes με μπανανα και ανανα!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
4.Στις Φιλιππινες ειδα περισσοτερη φτωχεια και συνεπως πιο πολλη ζητιανια – παντα μιλαω για τα μερη που επισκεφτηκα και στις δυο χωρες.
Να σημειωθει οτι στην Ταυλανδη περιοριστικα σε λιγο πιο τουριστικα μερη απʼοτι στις Φιλιππινες και ισως αυτο να εκανε τη διαφορα. Επισης οτι δεν πηγα σε καμια απο τις δυο πρωτευουσες (Μπανγκοκ και Μανιλα).

5. Το πιο σημαντικο για μενα...Βρηκα τους Ταυλανδους πολυ πιο μαζεμενους και ντροπαλους. Χαμογελουν αλλα αισθανεσαι να εισαι σε αποσταση. Οι Φιλιππινεζοι ειναι πολυ πιο εξωστρεφεις , εκδηλωτικοι , πιο ανοιχτοι και ελευθεροι. Το ανακατεμα με τους ντοπιους ειναι πολυ πιο ευκολο , οχι μονο λογω της γλωσσας , αλλα κυριως επειδη θελουν να σου πιασουν κουβεντα , να σε γνωρισουν , να μαθουν για σενα και τη χωρα σου.
Κι εχουν απιστευτο χιουμορ!! Σε καμια αλλη χωρα δε μιλησα και δε γελασα τοσο πολυ με ντοπιους!
Στις Φιλιππινες επισης ελαβα 2 προτασεις γαμου , που σημαινει οτι εκτος αλλων , εχουν καλο γουστο.

6. Στα συν των Φιλιππινων υπολογιζω τα jeepneys και τα τρικυκλα που λατρεψα.Ηταν πολυ πιο ωραια πολυχρωμα και αστεια απο τα τουκ-τουκ της Ταυλανδης , ή τουλαχιστον εγω τα ευχαριστηθηκα παρα πολυ! Λεπτομερειες υπαρχουν στο αρθρο μου. Παρολα αυτα οπουδηποτε κοντα σε δρομο στις Φιλιππινες ειναι φριχτα απο θεμα εξατμισεων και ηχορυπανσης λογω καποιας κορνας που δε σταματα λεπτο!

7. Η μουσικη ειναι πολυ σημαντικη για μενα , και η μουσικη στις Φιλιππινες ηταν πολυ καλυτερη απο αυτη στην Ταυλανδη για τα δικα μου γουστα. Ειχε επιρροες απο ρεγγε και χαβανεζικη μουσικη , με το γιουκαλιλι πολλες φορες να πρωταγωνιστει. Στα μπητς μπαρ του Μπορακάι καθε βραδυ Φιλιππινεζοι επαιζαν λαιβ. Και σε καποιες συγκεντρωσεις που ετυχα , παλι ντοπιοι επαιζαν μουσικη και τραγουδουσαν. Αυτο δεν το συναντησα στην Ταυλανδη.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άριστη η ιδέα σου για το crash test αλλά θα το ήθελα κάπως πιο ολοκληρωμένο. π.χ
Πόλεις,παραλίες,θάλασσες,μεταφορές,κόστος ζωής,φαγητό και φυσικά μια ας την πούμε βαθμολογία για το που υπερτερεί ή υστερεί κατά την γνώμη σου η κάθε χώρα... Φτιάξτο λίγο please....

Υ.Γ. Δεν αγαπάμε και όλοι την Ταϋλάνδη!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ειπα να γραψω δυο λογακια μονο , επιγραμματικα , αλλα αν το βρισκετε ενδιαφερον , επεκτεινομαι και στα υπολοιπα που θελετε και στο τελος θα γινει η τελικη βαθμολογια.

Οσον αφορα τις πολεις δε θα μπορεσω να γραψω πολλα , αφου δεν πηγα σε καποια μεγαλη εκτος του Σεμπου σιτι στο ομωνυμο νησι και του Ταγκμπιλαραν στο νησι Νεγκρος. Οι εντυπωσεις μου απο το ελαχιστο που εμεινα ηταν οι χειροτερες! Υπαιθριοι βοθροι , φασαρια , κοσμος με μαντηλια στο προσωπο να σωσουν οτι μπορουν και να κρατησουν μακρια απο τη μυτη και το στομα την απιστευτη μποχα και τα προιοντα των εξατμισεων. Συγκριση με καποια Ταυλανδεζικη πολη δεν μπορω να κανω αφου δεν πηγα σε καμια :roll: .
Ειναι γνωστο οτι οι πολεις δεν ειναι το δυνατο μου σημειο :lol:.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
8. Οι Ταυλανδοι ειναι Βουδιστες με οτι αυτο συνεπαγεται , απο μια θρησκεια και κουλτουρα τελειως διαφορετικη στα ματια μας και εντυπωσιακους βουδιστικους ναους . Οι Φιλιππινεζοι παλι , καθολικοι στην πλειοψηφια τους , ειναι λιγο πιο κοντα στα δυτικα εθιμα , χωρις αυτο να σημαινει οτι υστερουν σε κουλτουρα.. 350 χρονια υπηρξε αποικια των Ισπανων-Μεξικανων οι οποιοι εχουν αφησει ιχνη σε ολες τις εκδηλωσεις των Φιλιππινων. Απο τη γλωσσα τους (πολλες λεξεις τις λενε στα ισπανικα) , μεχρι τις πολυχρωμες φιεστες και παρελασεις τους σαν αυτες που γινονται στη λατινικη Αμερικη. Πολλες εκκλησιες που ειδα στα μικροτερα νησια που πηγα πλαισιωμενες απο τους απαραιτητους φοινικες σε επειθαν οτι βρισκεσαι καπου στη λατινικη Αμερικη.
Απο την αλλη ενα σόου που παρακολουθησα , μου θυμισε εντονα Χαβανεζικους -Ταιτινους χορους. Θα ελεγα οτι η Φιλιππινεζικη κουλτουρα ειναι μια περιεργη Λατινο – Ειρινικο – Ασιατικη μιξη...κατι τετοιο τελος παντων.

9. Γενικα ολα ειναι λιγο πιο ευκολα για τον ταξιδιωτη στην Ταυλανδη (οργανωση , εκδρομες , μεταφορες ). Θα ελεγα οτι η Ταυλανδη ειναι οι Φιλιππινες ενα βημα πιο περα σε προσοχη , οργανωση , αναπτυξη και τουρισμο.Κι αν αυτο ειναι το θετικο , το αρνητικο ειναι ο πολυ περισσοτερος τουρισμος που δεχεται σε σχεση με τις Φιλιππινες. Το καλο ειναι οτι οι πανεμορφες παραλιες των Φιλιππινων δεν εχουν κανιβαλιστει – ακομα – και μπορεις να εισαι μονος σου , η με πολυ λιγο κοσμο ακομα και στις πιο ονομαστες παραλιες τυπου Αλονα – το Μπορακάι ειναι αλλο θεμα.
Οι μετακινησεις στις Φιλιππινες δεν ειναι και πανευκολες ουτε υπαρχουν συχνα δρομολογια για πιο απομερα νησια. Οι δρομοι δεν ειναι σε καλη κατασταση και ο χρονος που απαιτειται για ενα ταξιδι μεγαλος και κουραστικος.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
go2dbeach Μπραβο που απαντησες!!
Συνηθως τετοιου ειδους συγκρισεις ειναι δικοπο μαχαιρι.:mad:
Με μια γρηγορη ματια που εριξα δεν ειδα ουσιαστικες διαφορες εκτος απο κουλτουρα και θρησκεια.
Και απο οτι καταλαβαινω, πολιτισμικα ειναι πιο πανω η Ταυλανδη λογω τουριστικης αναπτυξης.
Παντως και μενα μου φανηκαν οι Ταυλανδοι σαν χαρακτηρας δουλοπρεπης λαος και το αποδωσα στην θρησκεια τους.Δεν το λεω με κακη εννοια το δουλοπρεπης.
Ειμαι σιγουρος ο mr go2dbeach θα προτιμαει την Ταυλανδη απο τις Φιλιππινες.:haha:
Θα ξαναπηγαινες Φιλιππινες???
Ολο δυσκολα βαζει -το κοινο:haha:- τωρα τελευταια.:clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ειμαι σιγουρος ο mr go2dbeach θα προτιμαει την Ταυλανδη απο τις Φιλιππινες.:haha:
Θα ξαναπηγαινες Φιλιππινες???
Ολο δυσκολα βαζει -το κοινο:haha:- τωρα τελευταια.:clap:
Κατ'αρχην που το καταλαβες οτι ο Mr.go2 προτιμαει Ταυλανδη?:roll: Ειναι αληθεια αυτο..δεν ειναι γενικα της ταλαιπωριας και των δυσκολων διαδρομων με τα ποδια για να δει εναν καταραχτη , αλλα ακολουθαει χωρις παραπονα:).
Εγω θα ξαναπηγαινα μετα χαρας Φιλιππινες για να δω αυτα που δεν προλαβα :). Κι αυτα που προλαβα να δω μου αρεσαν πολυ!!
Το τελευταιο που λες το αφησα γιατι μου αρεσει , χωρις να το σχολιασω:lol:

Και φυσικα εχει μεινει η συγκριση τοπιων και παραλιων για το τελος!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
10. Και οι δυο χωρες εχουν η καθε μια το δικο της μεριδιο οσον αφορα στα εκπληκτικα φυσικα τοπια! Η συγκριση μου περιοριζεται στη μεν Ταυλανδη στο Πουκετ , Πιπι , Σαμουι , Πανγκαν , Νανγιουαν και Ταο στις δε Φιλιππινες στο συγκροτημα των Visayas (Μπορακάι , Σεμπου , Νεγκρος , Μπανταγιαν , Μακταν , Μποχολ και Πανγκλαο).

Οι Φιλιππινες πιστευω οτι παρουσιαζουν μεγαλυτερη ποικιλια σε νησια , φυσικο αφου 7000 δεν ειναι και λιγα! Το καθε ενα που επισκεφτηκα ηταν τελειως διαφορετικο απο το αλλο , με κοινο παρονομαστη την πυκνη βλαστηση που φτανει μεχρι μεσα στη θαλασσα και την ελλειψη τουριστων.
Οι παραλιες στις Φιλιππινες θα ελεγα οτι ειναι πιο ποικιλες , αλλα οχι το ιδιο ομορφες (για κολυμπι) με αυτες της Ταυλανδης...περιεργο αφου με τοσα νησια θα περιμενε κανεις το αντιθετο. Στην Ταυλανδη ειναι λιγο καλυτερες για κολυμπι , ενω στις Φιλιππινες στα περισσοτερα μερη κολυμπας μεχρι ενα σημειο – συνηθως το νερο φτανει μεχρι το στηθος – και μετα υπαρχει μια τεραστια αποικια φυκιων που κανει το νερο καταμαυρο και καθολου ελκυστικο για κολυμπι. Αυτο εμενα δε με πειραζε παρολο που αν αντι για φυκια υπηρχαν κοραλλια θα ηταν πολυ καλυτερα , το αναφερω ομως για αυτους που τους ενοχλει. Αλλα η μεγαλη διαφορα ειναι οτι στην Ταυλανδη οσο πιο ομορφη ειναι μια παραλια , τοσο πιο πολυ κοσμο βρισκεις και σιγουρα καπου τριγυρω θα υπαρχουν και 5-6 τουλαχιστον μεγαλα resort.
Στις Φιλιππινες αυτο ισχυει μονο για το Μπορακάι και παλι η απαγορευση μηχανοκινητων στη λευκη παραλια και η διατηρηση χαμηλου υψους στα κτιρια , βοηθαει στο να διατηρει τη γαληνια και ηρεμη ατμοσφαιρα του. Ετσι το Μπορακάι σε καμια περιπτωση δεν ειναι Πατονγκ ή Chaweng και ισως να μη γινει ποτε ευτυχως!

Θα ελεγα λοιπον οτι οι παραλιες ειναι καλυτερες στην Ταυλανδη , αλλα οπως τις θυμαμαι εγω το 2001..τωρα ακουω οτι στην Chaweng γινεται πανικος απο ξενοδοχεια και οτι στα Πιπι δε βρισκεις μερος να απλωσεις την πετσετα σου και υπαρχουν σημαδουρες μεχρι που επιτρεπεται να κολυμπησεις λογω των ταχυπλοων. Εγω για παραδειγμα καταχαρηκα κολυμπι στην μπροστινη παραλια του Πιπι που τωρα δεν κολυμπας γιατι αραζουν τα μεγαλα φερρυ , οποτε δεν ξερω αν η συγκριση που κανω ειναι ολοσωστη.

Οσον αφορα στις παραλιες και το εξω περιβαλλον , το φοντο γυρω τους δηλαδη , τα τοπια δεν παιζονται με τιποτα στις Φιλιππινες! Απιστευτα ομορφα , δεν ξερω κατα ποσο οι φωτο μου αποτυπωσαν την εκπληκτικη ομορφια. Ισως σε αυτο βοηθουσε πολυ η ελλειψη τουριστων και κτιριων..που σου εδινε την αισθηση οτι εισαι στη δικη σου παραλια.

Κλεινοντας εχω να πω οτι στις Φιλιππινες συνανταει κανεις τοπια τοσο διαφορετικα , απο τις πιο εντυπωσιακες ταρατσες ρυζιου του κοσμου , ηφαιστεια , εντυπωσιακους καταραχτες , παραλιες για το τελειο κυμα σερφ και σε καποιους απο τους πιο εντυπωσιακους υφαλους για καταδυσεις..
Για αυτη και μονο την ποικιλομορφια των τοπιων , την ελλειψη ορδων τουριστων και τα ανεγγιχτα ακομα θαυματα της φυσης , θα εδινα προβαδισμα στις Φιλιππινες.
Να σημειωθει στα πρακτικα οτι με αλλους ταξιδιωτες που εχω κανει την συγκριση και την συγκεκριμενη κουβεντα , η αποψη μου συγκλινει με αυτην της… μειοψηφιας! Η πλειοψηφια συμφωνει οτι η Ταυλανδη υπερτερει σχεδον σε ολα...αυτο κι αν ειναι σημαδι για τουριστες και για ταξιδιωτες!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Στις Φιλιππινες αν εκλεινες τα ματια σου και τα ξανανοιγες θα μπορουσες να υποθεσεις
οτι βρισκεσαι στην Ταυλανδη????
Θελω να πω αν εξαιρεσουμε τα ηφαιστεια,ταρατσες ρυζιου κλπ, υπαρχουν ομοιοτητες σαν φυσικη ομορφια στις δυο χωρες??
Ομολογω οτι καταευχαριστηθηκα που διαβασα αυτο το τοπικ με τις διαφορετικοτητες των δυο αυτων χωρων και κατανοοντας την ολη δυσκολια του διαχωρισμου τους καταφερες οσο μπορεσες, ξεκαθαρα να μας δωσεις.
Σιγουρα οι Φιλιππινες για τους λατρεις των τροπικων χωρων θα ειναι ιδανικος προορισμος ξεφευγοντας και απο τα "δεσμα" της Ταυλανδης.
Ευχομαι καποια στιγμη να καταφερω να παω.:cool:
Η φραση σου οτι -οι αποψεις σου συγκλινουν με την μειοψηφια-και μονο που το αναφερεις μπορω να ξαναπω για αλλη μια φορα οτι, επαξια εχεις κοινο.:D :haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Θα ήθελαν να προσθέσω τη γνώμη ενός φίλου που πήγε γαμήλιο στο Σαμούι πολύ πρόσφατα...μου είπε ότι το νησί δε του άρεσε καθόλου, πολύ τουριστικό, έχουν καταστρέψει τη φύση, στη Chaweng ΔΕΝ υπάρχει πρόσβαση ΚΑΘΟΛΟΥ, παρά μόνο μέσα από τα μεγάλα ξενοδοχεία, δε του άρεσε η βρωμιά, ο χαμός με τα μηχανάκια κτλ....

Χωρίς να έχω πάει και κινδυνεύοντας να κάνω λάθος, νομίζω ότι κάπως έτσι τα περιμένω κι εγώ....γι'αυτό έχω περιορίσει το χρόνο μου εκεί και θα αφιερωθεί στα υπόλοιπα δύο παραδεισένια νησάκια κι εκεί όμως μακριά από το χαμό....όχι δηλ. Sairee στο Tao....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι xenos τα τοπια ηταν το ιδιο ομορφα - ισως και πιο ομορφα απο της Ταυλανδης. Απλα σου λεω ηταν πιο 'δυσκολος' προορισμος και δεν θα τον συνιστουσα στον απλο τουριστα που θελει ανεσεις , ή ισως να περιοριστει στα γνωστα μερη τυπου 'Μπορακάι'.
Ειναι ιδανικος προορισμος για ταξιδιωτες ακομα , αλλα συντομα θα μπουν και οι Φιλιππινες στο χορό της αναπτυξης. Βοηθαει βεβαια ακομα η κακη φημη που εχει λογω ταραχων στο νοτιο Μινταναο , αλλα και η γεωγραφικη θεση - νησια σπαρμενα στη μεση του ωκεανου.

Κριμα που δεν καταφερα να παω στο βορειο Palawan που απ'οτι μου ειπαν ειναι το ωραιοτερο μερος των Φιλιππινων , αλλα οι μερες ηταν λιγες , το νησι δυσπροσιτο με απροβλεπτες συγκοινωνιες και το κυριοτερο..δεν ημουνα μονη μου:D

Gts λυπαμαι που ακουω στην ιδια φραση 'πολυ τουριστικο' και 'Σαμουι' κριμα! Ελπιζω να απολαυσεις το ταξιδι σου:) , μαλλον ειμαι σιγουρη γι'αυτο. Εδω καταφερα να αισθανθω ολομοναχη στο δικο μου νησι στο Μπορακάι :).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom