Καμπότζη Ταϊλάνδη Ταϋλάνδη - Καμπότζη - Απορίες

Melpo

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΦΡΙΚΗ
Καλησπέρα σε όλους!Διαβάζω τόσο καιρό τις ιστορίες σας και αποφάσισα να γίνω και εγώ μέλος γιατί είμαι σίγουρη πως θα μου λύσετε όλες τις απορίες μου!

Θέλω να ταξιδέψω μέσα στο Φεβρουάριο 2016 σε Ταϊλάνδη και Καμπότζη όμως δεν έχω ξαναδιοργανώσει τελείως μόνη μου τέτοιο ταξίδι γιατί συνήθως βρισκόταν ένα πρακτορείο ή γονείς χχ καταλαβαίνετε! Νιώθω λοιπόν μία μικρή ανασφάλεια αλλά όσο περνάνε οι μέρες και διαβάζω και ψάχνω τόσο πιο πολύ το πιστεύω!

Πήγαμε με το φίλο σε ταξιδιωτικό πρακτορείο αλλά αφού ούτε η τιμή και ούτε οι υπηρεσίες μας ικανοποίησαν αποφασίσαμε να το κάνουμε μόνοι μας. Έχουμε βάλει ταβάνι τα 1.600 ευρώ/άτομο και έχουμε τις εξής απορίες:
  • Τα ξαδέρφια που έχουν πάει μας προέτρεψαν να μην δώσουμε όλα τα χρήματα μας σε ξενοδοχεία αλλά να μείνουμε σε hostel από οικονομικής πλευράς αρχικά και ηλικίας (25-32) που συναντάς ανθρώπους της ηλικίας μας κτλ κτλ. Εκτός από το SiemReap που θα έχουμε ανάγκη για περισσότερη χαλάρωση
  • Πόσες μέρες αξίζει να μείνουμε στην Bangkok; 2;
  • Μετά λέμε να πάμε στο ChiangMai για περίπου 5 μέρες. Να πάμε αεροπορικώς ή με άλλο μέσο; Να κάνουμε βόλτα με ελέφαντες, jungletreksetc . Έχετε να μου προτείνετε καλά sites για να κλείσω κάποια τέτοια δραστηριότητα;
  • Η visa στην Καμπότζη κοστίζει 25-35 $ & τη βγάζουμε στο αεροδρόμιο onarrival; Θέλει και φωτογραφίες;
  • Ο ChiangMai υπάρχει απευθείας πτήση για Siem Reap;
  • Στο Siem Reap λέμε να κάτσουμε 3 μέρες τουλάχιστον
  • Για Λάος ακόμα το σκεφτόμαστε αν πρέπει να παμε, θα εξαρτηθεί από το budget..
  • Ύστερα πετάμε για Bangkok και αναχωρούμε για Ελλάδα
  • Το σύνολο των ημερών πώς σας φαίνεται; Μήπως είναι λίγες και μπορούμε να κάτσουμε παραπάνω με αυτά τα χρήματα;
  • Τα tuk-tuk να φανταστώ μπορούν να μας συστήσουν από το εκάστοτε hostel ή ξενοδοχείο όπως και έναν καλό tourguide; Εκτός από SiemReap που δεν πρέπει να το αμελήσουμε και να το κανονίσουμε από Ελλάδα
  • Θέλετε να μας προτείνεται μέρη-εστιατόρια-ναούς-μπαρ κτλ που σας έκανα εντύπωση; (καλή)
  • Να αγοράσουμε το lonely planet;
  • Να πάρουμε ταξιδιωτικό σάκο πλάτης ή βαλίτσα; Από βάρος έχουμε περιθώριο; Γιατί υποψιάζομαι πως όλο και κάτι θα ψωνίσω από εκεί..χχ
  • Φάρμακα μπορώ να μεταφέρω στη βαλίτσα μου σωστά;
  • Τί πρίζες χρησιμοποιούν εκεί;
  • Η περίοδος πώς σας φαίνεται που θα πάμε; Δεν θέλουμε να πετύχουμε βροχές ούτε και πολύ ακριβές τιμές
  • Οι τράπεζες μας είπαν αφού δεν έχουν πιστωτική μπορούμε να τα κλείσουμε τα αεροπορικά με τη χρεωστική αλλά και να κάνουμε από εκεί αγορές εσείς τί λετε για αυτό; Με χρεωνεί extra όμως (προμήθεια) και για αυτό πιστεύω πως πρέπει να κυκλοφορώ με cash
  • Συνάλλαγμα κάνω με το που φτάσω σωστά; Γίνεται στο αεροδρόμιο;
  • Από το αεροδρόμιο της Bangkok να πάρουμε ταξί ή άλλο μέσο;
  • Όταν κλείνω τα αεροπορικά από το internet μόνη μου συμπεριλαμβάνονται οι φόροι αεροδορμίου;
  • Γενικά θέλω να μου πείτε με ποια σειρά πρέπει να κινηθώ! Πρώτα κλείνουμε αροπορικά aller-retour για Bangkok έχοντας ψάξει πρώτα ποιες μέρες μπορώ να κάνω αυτές τις δραστηριότητες που σας προανέφερα και ύστερα κλείνω και όλες τις άλλες πτήσεις. Μήπως να αφήσω και τίποτα από εκεί να κάνω;
  • Άλλο ένα θέμα που έχω είναι οι αποστάσει και οι ώρες με τα αεροδρόμια. Δεν θέλβ να κλείσω κάτι λαθος
  • Οι ώρες αναμονής επειδή έχει ανταπρόκριση για Bangkok είναι από 3-5 σωστά; Πππφφ και τί κάνεις τόσες ώρες..
  • Η διαφορά ώρας είναι 4 ;
Νομίζω αυτά είχα να σας πω και sorry αν έκανα πολλές ερωτήσεις!αναμένω νέα σας!!
 
Last edited by a moderator:

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Γεια σου Melpo κ καλώς ήρθες
Σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να απαντήσει στις -- πολλές ειναι η αλήθεια -- ερωτήσεις σου
Πριν απ'αυτο ομως καλό ειναι να ρίξεις μια ματιά στους όρους χρήσης του forum ... Γενικά απαγορεύονται τα κεφαλαία κ τα greeklish

Αν μπορείς διόρθωσε σε παρακαλώ το μήνυμά σου το οποίο είναι κ σε δυσανάγνωστη γραμματοσειρά
Τώρα οσον αφορά τις ερωτήσεις σου -- μιας και ήμουν το καλοκαίρι Siem Reap κ Λάος μπορώ να σου πω :

- Απο Chiang Mai ΔΕΝ έχει απευθείας πτήση για Siem Reap. Μπορείτε να πετάξετε με AirAsia Bangkok κ απο κει καπάκι Siem Reap ή αν θέλετε μια πιο οικονομική λύση να πάτε με overnight τρένο απο κ προς την πρωτεύουσα. Είναι φθηνά κ άνετα --- τσέκαρε το www.seat61.com

- Βιζα βγάζετε στο αεροδρόμιο του Siem Reap -- να έχετε δολλάρια κ φωτογραφίες, τα Ευρώ δεν τους πολυαρέσουν εκεί στα σύνορα και οι φωτος χρεώνονται εξτρα

- Τουκ Τουκ υπάρχουν παντού !!!!
- Η Μπανγκοκ αξιζει κ για περισσότερες απο 2 μέρες -- εξαρτάται τι ζητάτε
- Μπορείτε να πάτε Λάος (Luang Prabang συγκεκριμένα) απο Chiang Mai κ απο κει έχει απευθείας πτήση για Siem Reap -- Luang Prabang πανέμορφη
- Αν χωράνε ολα τα ρούχα σε backpack , παρτε backpack αλλα κ βαλιτσα να πάρετε δε βλέπω μεγάλη διαφορά -- Φάρμακα μπαίνουν στη βαλίτσα ...

- Για ποιο λογο να κλείσεις απο δω τις δραστηριότητες σου εκεί (jungle trek κλπ) ???????? Με το που φθάσεις εκει θα διαπιστώσεις οτι ολα ειναι πανευκολα

- Συνάλλαγμα κανεις οπου κανεις κ αν πας σε οποιοδηποτε μερος δεν εχει Ευρώ --- ειτε αεροδρόμιο είτε ανάληψη απτο ΑΤΜ είτε σε ανταλλακτήρια (τα οποία θα σου δώσουν κατα πάσα πιθανοτητα κ την καλύτερη ισοτιμία)

- Τα πιο πολλά ψαχτήρια αεροπορικών βγάζουν τις τιμές μαζί με φόρους -- ισως υπάρχει μια μικρή διαφορά ανάλογα με το αν πληρώσετε με χρεωστική ή πιστωτική

- Απτο Suvarnabhumi μπορείτε να πάρετε μετρο αρκει να βολεύει εκει που θα μείνετε -- τα ταξι πάντως δεν ειναι τοσο τραγικά ακριβά 12-15Ε μεχρι το κέντρο

- Αν είστε τόοοοοοοοοοοοοοοοσο lowbudget τοτε οκ με τα hostel αλλα εκει τα ξενοδοχεία-ξενωνες ειναι αρκετά φθηνα ... γιατι να μπείς σε αυτη τη διαδικασία αφου έχετε κ 1600Ε budget ?
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Θα απαντήσω μόνο για Ταϊλάνδη καθώς δεν εχω πάει Καμπότζη. Ο Φεβρουάριος είναι πολύ καλός μήνας... Δεν βρέχει, έχει ζέστη αλλα οχι υπερβολική.
Τα ξενοδοχεία είναι πολύ φθηνά, κοίτα το booking και θα βρεις πολλα με καλά σχόλια γύρω στα 20 ευρώ το δίκλινο . Η Μπανγκόκ φυσικά κι αξίζει, έστω και για 2 ημέρες.
Το Chiang mai εμενα μου άρεσε πολύ, οποιαδήποτε δραστηριοτητα να την κλείσετε εκει. Υπάρχουν φυλλάδια σε όλα τα ξενοδοχεία, με ότι και να θες να κάνεις. Το κλείνεις εκεί και έρχονται να σε παρουν απο το ξενοδοχείο με την ίδια τιμή. Συνηθως οι τιμες ειναι φθηνές, περίπου 10 ευρω ανα άτομο και ανάλογα την δραστηριοτητα.
Κοίτα το σαιτ της air Asia, πολλές πτήσεις με τρομερές τιμες.
Τουκ τουκ θα σας ζαλίζουν εκείνοι. Πρόσεχε μόνο στην Μπανγκόκ είναι αρπακτικά. Αντιθέτως τα ταξί εχουν λογικές απαιτήσεις, πρόσεξε μόνο το '' meter please''...
Εμένα με βόλεψε το σακίδιο πλάτης και ενώ αγοράσαμε το lonely planet, προτιμώ τα dk eyewitness. Πρίζες έχουν εκείνοι και τα φάρμακα μην σε απασχολούν. Πάρε ότι χρειάζεσαι στην βαλίτσα σου.
Για συνάλλαγμα κανε στο αεροδρόμιο της Μπανγκόκ ενα μικρό ποσό και μετά στην πόλη τα υπόλοιπα.
Καλή συνέχεια...
 

Melpo

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΦΡΙΚΗ
Τέλεια!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση wow!! Θα τσεκάρω όσα μου είπες! Όσο για τα κεφαλαία έχεις δίκιο αλλά επειδή τώρα δεν έχω χρόνο και δεν βρίσκω πώς να το αντικαταστήσω απλά συμπληρώνω εδώ στην απάντησή μου το ίδιο κείμενο με πεζά! Λογικά θα χρειαστώ και αλλού τη βοηθειά σας παιδιά! Όσοι άλλοι θέλετε περιμένω τη γνώμη σας!
 
Last edited by a moderator:

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Όσο για τα κεφαλαία έχεις δίκιο αλλά επειδή τώρα δεν έχω χρόνο και δεν βρίσκω πώς να το αντικαταστήσω απλά συμπληρώνω εδώ στην απάντησή μου το ίδιο κείμενο με πεζά!
Dont worry το έκανα εγώ

.. και ενώ αγοράσαμε το lonely planet, προτιμώ τα dk eyewitness.
Συμφωνώ κ επαυξάνω για dk eyewitness ... Η έκδοση για Λαος-Καμπότζη πολύ καλή, κλάσεις ανώτερη απο LonelyPlanet (ήμαρτον πια με αυτο το LonelyPlanet :confused: )

Να προσθέσω εδώ οτι το Siem Reap με απογοήτευσε σαν πόλη --- βέβαια αυτο ήταν και λογικό καθώς την επισκέφθηκα μετά την πραγματικά υπέροχη Luang Prabang --- το κέντρο είναι ένα χάλι--- αξίζει μονον (παρα αξίζει θα έλεγα) η επίσκεψη στο σύμπλεγμα ναών του Angkor το οποίο είναι πραγματικά εντυπωσιακό και καλύτερα ίσως να αφιερώσετε 2 μέρες και να μην κάνετε μαραθώνιο sight seeing σε μια μέρα
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Θα σε συμβούλευα να μην "ξεπετάξεις" την Μπανγκόκ σε 2-3 μέρες. Εγώ έμεινα 11 μέρες καί πάλι δεν τα είδα όλα.
Λάβε υπ'όψιν σου ότι από τα κλασσικά τούρ έχει καί εξαιρετικά θεματικά πάρκα καί επίσης πολύ ενδιαφέρουσες μονοήμερες εξορμίσεις, όπως στην Αγιουτάγια.
Πολύ ενδιαφέρουσα εκδρομή κάναμε επίσης στο Εθνικό Πάρκο Ερεβάν μέ βόλτα στην ζούγκλα με ελέφαντες, βόλτα με σχεδία στον ποταμό Κβάϊ καί μία μικρή διαδρομή με τον Σιδηρόδρομο τού Θανάτου.
Αρκετό χρόνο επίσης θα σού πάρουν διάφορες δραστηριότητες όπως παραστάσεις με παραδοσιακούς χορούς, βόλτες στα κανάλια καί τις πλωτές αγορές, μασάζ κτλ Είναι όλα πολύ φθηνά καί αξίζει η εμπειρία.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Η αλήθεια είναι ότι εγώ θα προτιμούσα τον γύρο της Ταϊλάνδης (με air Asia δεν θα βγει ακριβος) αλλα αν η melpo θέλει να αλλάξει 1-2 χώρες, αυτή ξέρει καλύτερα ;)
Το erawan ειναι πολύ όμορφη εκδρομή που είχαμε κανει στην διαμονη στο kanchanaburi. Εκεί είχαμε δει και την γέφυρα kwai.
Τέλος η Μπανγκόκ είναι πολύ μεγάλη και φυσικά αν θέλεις να δεις τα περισσότερα τότε πρέπει να μείνεις μια εβδομάδα. Εμεις μειναμε 4 μερες
 

Melpo

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΦΡΙΚΗ
Παιδιά καλημέρα!!Διαβάζω προσεκτικά αυτά που μου γράφεται και λίγο πολύ με επηρεάζεται :lol:..Η αλήθεια είναι πως δεν νομίζω πως είναι εφτικτό να πάω Bangkok, Chiang Mai, Siemp Reap & Luang Prabang όχι τόσο για το budget (1.600-1.800) που έχουμε αλλά για την τιμή των εσωτερικών πτήσεων διότι μόνο για Chiang Mai είναι φτηνά!Για τα άλλα ακουμπάει 100 και άνω... Κάτι πρέπει να βγάλω εκτός προγράμματος χαχα!Πείτε μου εσείς τί θα απορρίπταται;; Επίσης έχω και τις παρακάτω ακόμα απορίες:
  • Πόση ώρα είναι από το αεροδρόμιο Suvarnabhumi έως το κέντρο της Μπανγκόκ ; Μπορώ να πάρω ταξί με 20 ευρώ περίπου ή τραίνο; Μία κοέλα εδώ μου είπε ότι έκανε και 2 ώρες...:mad:
  • Γνωρίζετε μήπως την απόσταση προς το άλλο αεροδρόμιο της Μπανγκόκ το Don Mueang;
  • Να αγοράσω από Ελλάδα αντάπτορα για την πρίζα;
  • Με βάρος βαλίτσας τί παίζει; Γιατί είδα ότι στις εσωτερικές πτήσεις είναι κάπως μικρότερο και φοβάμαι πως θα το ξεπεράσω..εε δεν θα ψωνίζουμε και κάτι τις..
  • Φωτογραφίες Visa (για Καμπότζη) μου είπατε χρειάζονται οκ, αλλά έγχρωμες;
  • Μίλησα και με άλλη μία κοπέλα από εδώ και με φόβισε λίγο για τα hostel αλλά νομίζω πως υπάρχουν αρκετά αξιόλογα, νομίζω βέβαια κανένας από εσάς δεν έμεινε σε hostel ..
Δεν μου έρχεται κάτι άλλο προς το παρόν να ρωτήσω...
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλημέρα, νομίζω με ταξι ειχαμε κάνει κατι παραπανω απο 30 λεπτά, αν θυμάμαι καλά. Δεν χρειάζεται ανταπτορας, τ ξενοδοχεια εχουν οτι χρειάζεσαι.
Για Καμπότζη δεν ξέρω τίποτα :rolleyes:
Για το θέμα hostel η ξενοδοχείο, δεν υπάρχει πρόβλημα ότι και να διαλέξεις. Με τόσα σχόλια και βαθμολογιες κατι θα βρειτε

Κοιτα το booking hostel world κτλ

Βαρος βαλιτσας, αναλογα την εταιρια
Αποσταση μεταξυ αεροδρομιων 50 χλμ
.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
α) Πόση ώρα είναι από το αεροδρόμιο Suvarnabhumi έως το κέντρο της Μπανγκόκ ; Μπορώ να πάρω ταξί με 20 ευρώ περίπου ή τραίνο; Μία κοέλα εδώ μου είπε ότι έκανε και 2 ώρες...:mad:
β) Γνωρίζετε μήπως την απόσταση προς το άλλο αεροδρόμιο της Μπανγκόκ το Don Mueang;
γ) Να αγοράσω από Ελλάδα αντάπτορα για την πρίζα;
δ) Με βάρος βαλίτσας τί παίζει; Γιατί είδα ότι στις εσωτερικές πτήσεις είναι κάπως μικρότερο και φοβάμαι πως θα το ξεπεράσω..εε δεν θα ψωνίζουμε και κάτι τις..
Καλημέρα
α) Έχει να κάνει με την ώρα και την τύχη που θα έχεις. Εμείς φτάσαμε πολύ γρήγορα γιατί δεν είχε κίνηση. Δώσαμε περίπου 13 ευρώ στο ταξί με τα διόδια (μας το είχε κλείσει το ξενοδοχείο στον γυρισμό).
β) Πάνω από 30 km. Εκτός από ταξί υπάρχει και αυτό http://www.traveladept.com/from-main-airport-to-don-muang/
γ) Δεν χρειάζεται γενικά. Πάρε για καλό και για κακό.
δ) Θα διαβάσεις προσεχτικά την πολιτική της κάθε εταιρείας και θα αποφασίσεις.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
από το αεροδρόμιο Suvarnabhumi για να πας στην πολη θα παρεις το τραινο sky train που ειναι κατω απο το αεροδρομιο . πηγαινει πολυ γρηγορα στην πολη .κοστος περιπου 1,5 euro.
από το αεροδρόμιο Suvarnabhumi στο αεροδρομιο don mueang θα πας με το υπηρεσιακο bus δωρεαν . πρεπει να δειξεις στον υπευθυνο οτι εχεις πτηση απο το αλλο αεροδρομιο .( αντιγραφο κρατησης η σε κινητο την πτηση σου) . η διαδρομη ειναι απο 35 λεπτα εως και 50 λεπτα αναλογα την ωρα και την κινηση .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom