Ταϊλάνδη Ταϋλάνδη -Φεβρουάριος

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα σε όλους!
Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας..
Ετοιμάζομαι για Ταυλάνδη 16 μέρες το Φεβρουάριο και έχω μπερδευτεί.. Σκεφτόμουν αρχικά κάποιες μέρες Μπανκόγκ, Τσιάνγκ Μάι και μετά Κράμπι αλλά βλέπω φωτο από Σαμούι και Πανγκάν και μπερδεύομαι.. Αυτό που θέλω είναι ωραίες παραλίες, σχετική ησυχία και χαλάρωση (μπανγκαλόου μπροστά στο κύμα..), αλλά να δω και κάτι διαφορετικό (ναούς, δραστηριότητες..) Έχει κανείς ταξιδέψει σε αυτά τα μέρη να μου δώσει καμιά ιδέα;; Άν και παντού ωραία θα είναι..
Ευχαριστώ και καλά μας ταξίδια!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
αν πας στις ταξιδιωτικες ιστοριες στην Ασια θα βρεις πολλες πληροφοριες για τη Ταιλανδη που θα σε βοηθησουν ....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Giotap σε 16 μερες στην Ταιλανδη,δεν μπορεις να τα δεις ολα.
Διαλεξε ενα απο αυτους τους προορισμους που γραφεις,και τους υπολοιπους θα τους δεις την επομενη φορα.
Το γραφω αυτο γιατι το ποσοστο να ξαναπας σ`αυτη τη χωρα ειναι πολυ μεγαλο.
Το φεβρουαριο που σκοπευεις να πας ειναι τελεια εποχη.
Μεινε μερικες μερες στην Μπανγκοκ,εχουν γραφτει πληροφοριες εδω μεσα για το που θα πας.Αν σου αρεσουν οι ναοι πηγαινε στην Αγιουταγια (200 χλμ περιπου απο Βκκ)και Σουκοται.
Μετα πηγαινε οπου διαλεξεις εσυ.
Αν πας Φεβρουαριο βγαλε εισητηρια απο τωρα,για καλυτερες τιμες.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα συμφωνησω κι εγω με τον xeno οτι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα επιστρεψεις στην Ταυλανδη. Γι'αυτο διαλεξε ενα απο τα δυο μερη (Κραμπι ή Σαμουι) και ασε την αλλη περιοχη για επομενο ταξιδι. Στο Κραμπι δεν εχω παει , αλλα και οι δυο περιοχες προσφερουν αυτα που θελεις με ομορφες παραλιες , μπανγκαλοουζ πανω στο κυμα , δραστηριοτητες και γειτονικα νησακια για εκδρομες.
Ισως να εδινα ενα προβαδισμα στο Κραμπι λογω του εντυπωσιακου τοπιου με τους κατακορυφους βραχους και τις παραλιες που πας μονο με βαρκα, των βοτανικων κηπων,τις σπηλιες με τους ξαπλωτους βουδες κλπ..Ισως παλι να φταιει το οτι δεν πηγα και μου εμεινε απωθημενο :lol:
Ωραιοτατο το διλημμα σου..
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Εισιτήρια έχω βγάλει, Αθήνα-Μπανκόνγκ δηλαδή, τα εσωτερικά μου λείπουν γιατί πρέπει να αποφασίσω.. Και κάτι άλλο, ξενοδοχεία καλύτερα να έχω κλείσει από πριν ή πηγαίνοντας και βλέποντας? Ευχαριστώ και πάλι!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ξενοδοχειο δεν ειχα κλεισει στην Ταυλανδη ουτε και πουθενα αλλου κλεινω εκτος ισως απο τις πρωτες μια-δυο νυχτες.Ειδικα η Ταυλανδη ειναι ευκολος προορισμος και θα ελεγα να πας και να αποφασισεις επιτοπου που θα μεινεις και για ποσο θελεις να μεινεις στο καθε μερος.
Ειχα παει ιδια εποχη με σενα και ουτε εσωτερικες πτησεις ειχα κλεισει , τα κανονισα ολα εκει.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Συμφωνω και επαυξανω με GO2.
Δεν εχω κλεισει ποτε ξενοδοχειο για Ταιλανδη,θα βρεις 1000%.
Τις εσωτερικες πτησεις κλειστες οταν φτασεις Μπανγκοκ,και αν δεν βρεις αυθημερον να φυγεις μεινε στην Μπανγκοκ 1-2 μερες ειναι εμπειρια.;)
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Επειδή Κράμπι και Σαμούι σου προσφέρουν πάνω κάτω τα ίδια (παραλία χαλάρωση κλπ), να προτιμήσεις το 1ο. Καλύτερες και καθαρότετες θάλασσες, και δυνατότητα να πας με καραβάκι ή ταχύπλοο σε διάφορα μικρά και ακατοίκητα νησάκια.
Για ξενοδοχεία από τη στιγμή που πας Φλεβάρη συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Δε θα ήταν άσχημα πάντως να κάνεις ένα μίνι search στο tripadvisor για τα ξενοδοχεία και να διαβάσεις reviews, ακόμα κι αν δε κλείσεις τίποτα.
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Qatar Airways - Ταυλάνδη

Μια ερώτηση ακόμα.. Για επιστροφή από Μπανκόγκ έκλεισα με Qatar πρωινή πτήση που φτάνει 12.15 Ντόχα και φεύγει 14.00 για Αθήνα. Έχει ταξιδέψει κανείς έτσι? Προλαβαίνεις την ανταπόκριση ή ξεμένεις εκεί????:haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
τη ιδια ακριβως πτηση εχω και στη επιστροφη απο Ταιλανδη 08 Φεβρ.
Δεν ανησυχω ιδιαιτερα γιατι την ανταποκριση την κανει η ιδια εταιρεια ,οποτε γιατι να σε αφησει στη Ντοχα ; Τι κερδος να εχει αν ξεμεινουμε πισω; Υποθετω οτι σε τετοια περιπτωση θα πρεπει να αναλαβουν φαγητο, υπνο κτλ
Πιστευω οτι σε τετοιες περιπτωσεις κρατανε λιγο το αεροπλανο για Ντοχα - Αθηνα .

Αν διαβασει το ερωτημα ο traveller ,περιμενω την απαντηση του (που ως συνηθως θα ειναι και η σωστη) τι γινεται στις περιπτωσεις που ξεμεινεις ...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μια ερώτηση ακόμα.. Για επιστροφή από Μπανκόγκ έκλεισα με Qatar πρωινή πτήση που φτάνει 12.15 Ντόχα και φεύγει 14.00 για Αθήνα. Έχει ταξιδέψει κανείς έτσι? Προλαβαίνεις την ανταπόκριση ή ξεμένεις εκεί????:haha:

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω , ποσο σου κοστισε το εισιτηριο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom