Χίος Τα Φωτα σας για Χιο

Kat - Sta

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΗΡΑΚΛΕΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Αγαπητοι συνταξιδιώτες στο όνειρο :)

Φέτος οι καλοκαιρινές διακοπές πήγαν περίπατο με τις πολλές υποχρεώσεις βάση δουλειας και μετακόμισης με τον καλό μου.
Τέλη Σεπτέμβρη (26/9-3/10) σκεφτόμαστε πολύ σοβαρα να πάμε διακοπούλες Χίο.
Πιο συγκεκριμένα ειμαστε ενα ζευγαρακι μες τα μελια ,Χιο κατεβαινουμε να κανουμε τις ρομαντζαδες μας να ζησουμε κατι διαφορετικο σαν σε μια αλλαη εποχη με καστρα και πολεμιστρες και να συνδιασουμε και νυχτερινη ζωη ορισμενα βραδακια με ενα φιλικο μας ζευγαρι που προσφατα μετακομισα μονιμα στο νησι.
Ξεκινάμε απο Λάυριο για Μεστα (Χίου),θα μεινουμε 7 νυχτες.
Εχουμε επιλεξει για διαμονη Το Βουνο παραδοσιακα καταλλειματα σε ενα μαστιχωχωρι με πυργοσπιτακια ή Τα Σπιτάκια στα Αυγόνυμα παλι στο ιδιο μοτίβο.
Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε μηχανάκι να γύρίσουμε το νησί
Οποιος εχει να μου προτεινει κατι που θα μου ειναι χρλήσιμο καλοδεχουμενο :D
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Γεια σου! Αυτό το διάβασες; http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...EF%F6%EF%F1%DF%E5%F2-%E3%E9%E1-%F7%DF%EF.html
Εχει καποιες πληροφορίες για τη Χιο!
Το μονο που θελω να επισημάνω είναι οτι οι αποστάσεις είναι μεγάλες. Εγω δεν οδηγώ μηχανάκι και δεν ξέρω αλλα θα προτιμούσα αυτοκίνητο για το συγκεκριμένο νησί!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Συμφωνώ με το προηγούμενο ποστ. Η Χίος έχει ορεινό - βραχώδες έδαφος και οι δρόμοι όλο στροφές και φουρκέτες με απότομες ανηφόρες - κατηφόρες. Μια απόσταση που σε ευθεία τη βλέπεις 30 χιλιόμετρα, είναι στην πραγματικότητα 100 και με μέση ταχύτητα τα 40 km/h θέλεις δυόμισι ώρες. Αυτοκίνητο από 1300 κυβικά και πάνω ή μηχανή μεγάλου κυβισμού. @ Μην παραλείψεις να δοκιμάσεις μαστίχα ρευστή κατ’ ευθείαν καθώς στάζει από μαστιχόδενδρο.
 

harilander

Member
Μηνύματα
548
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
Συμφωνώ με το προηγούμενο ποστ. Η Χίος έχει ορεινό - βραχώδες έδαφος και οι δρόμοι όλο στροφές και φουρκέτες με απότομες ανηφόρες - κατηφόρες. Μια απόσταση που σε ευθεία τη βλέπεις 30 χιλιόμετρα, είναι στην πραγματικότητα 100 και με μέση ταχύτητα τα 40 km/h θέλεις δυόμισι ώρες. Αυτοκίνητο από 1300 κυβικά και πάνω ή μηχανή μεγάλου κυβισμού. @ Μην παραλείψεις να δοκιμάσεις μαστίχα ρευστή κατ’ ευθείαν καθώς στάζει από μαστιχόδενδρο.
αφου λέει οτι είναι μες τα μέλια τι να την κάνει την μαστίχα;να κολλήσει και να μην ξεκολλάει;:D:D
αυτοκίνητο οπωσδηποτε, καλά δεν είναι αναγκη και μεγάλου κυβισμού.
να ξέρεις οτι οι αποστάσεις είναι μεγάλες σε χρόνο οπως ειπαν και οι προηγούμενοι
Ψαξε καπου υπάρχουν και αλλά ποστ για Χιο
 

Kat - Sta

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΗΡΑΚΛΕΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ευχαριστω θερμα ολους για την άμεση ανταπόκριση :)
Εχω διαβάσει τα πάντα σχετικά με Χίο σε άρθρα στο ίντερνετ και εδώ στο φόρουμ και σε ταξιδιωτικούς οδηγούς ότι βρήκα.
Αυτο με το αυτοκίνητο με προβληματίζει...ήθελα στις διακοπές μας να αφήσουμε ότι μας ταλαιπωρεί πίσω στην Αθήνα και να νοικιάζαμε κανα μηχανάκι ή μηχανή να μαστε πιο ελέυθεροι να μας χτυπάει το αεράκι να γυρνοβολάμε.
Αν είναι όμως τόσο μεγάλες οι αποστάσεις δεν βλέπω να ενδύκνειται ..εγώ εχω μείνει αλλού νυχτωμένη (Κυκλαδολατρεία γάρ):p
Το πολυ πολυ αν δουμε πως δεν παλευεται εμ μηχανάκι -μηχανη νοικιάζουμε κανα αμαξακι!
Θελω επίσης να επισημένω επείδη αυτο το ταξίδι θα ναι ουσιαστικά το τελευταίο πριν το γάμο μας που γίνεται σε 2 μηνάκια και τότε θα φυγουμε μόνο ένα διημεράκι να το γιορτάσουμε ήθελα αυτές οι διακοπές να είναι ενα Mini honeymoon :)
So...θελω προτάσεις για κανα ρομαντικούλι εστιατόριο στα Μεστά που εχω δει φωτο και εχω παθει..καμια παραλια ειδυλιακη κανα μέρος για ηλιοβασίλεμα που να κβει την ανασα :)
Συν φορουμιτες πολυταξιδεμένοι τα φώτα σας :)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Κάλλιστα μπορείτε να νοικιάσετε μηχανή. Έγραψα «Αυτοκίνητο από 1300 κυβικά και πάνω ή (διαζευκτικό) μηχανή μεγάλου κυβισμού» Αυτό γιατί όπως είπα υπάρχουν συχνά απότομες στροφές 180 μοιρών (φουρκέτες) όπου αναγκαστικά θα μειώσεις την ταχύτητα στα 10-15 km/h και αμέσως ακλουθεί απότομη ανηφόρα. Το μηχανάκι εδώ θα «τα φτύσει».
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Προτείνω αφου είστε ζευγάρι και θέλετε ρομαντικές βόλτες οπωσδήποτε βόλτα στον Κάμπο και επίσκεψη απογευματάκι προς βράδυ στον πολυχώρο Citrus.Μπορείτε να δείτε το Μουσείο Εσπεριδοειδών,να κάτσετε να φάτε πορτοκαλόπιτα και να πιείτε μανταρινάδα στην καφετέρια,να κάνετα βόλτα στο κτήμα.Επίσης έχει εκδηλώσεις παραστάσεις κτλ,αλλά νομίζω διαρκούν ως τις αρχές Σεπτεμβρίου.Επιπλεόν μπορείτε να κάνετε το βράδυ βόλτα σε παραθαλάσσια χωριά κάτω από τ'αστέρια(π.χ.Λαγκάδα στα βόρεια)και να φάτε σε ψαροταβέρνες.Επίσης μπορείτε να πάτε να πιείτε καφέ στη Βολισσό σε καφέ που έχουν θέα όλο το χωριό και να επισκεφτείτε το κάστρο της Βολισσού για να δείτε τη θέα καθώς το ίδιο το κάστρο δε διατηρείται σε καλή κατάσταση.Προσοχή στο δρόμο και μην τρέχετε έχει χάλια οδικό δίκτυο.Τ'Αυγώνυμα και ο Ανάβατος είναι ωραία και ρομαντικά για βόλτα αλλά στα Αυγώνυμα προσοχή στις σφήγκες.Ότι άλλο θέλετε για Χίο ρώτα.
 

Kat - Sta

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΗΡΑΚΛΕΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Εντέλει καταλήξαμε θα παρουμε αμαξάκι μαζί μας για να εχουμε ευχερεια κινήσεων να κουβαλήσω κι εγώ όσα ρουχα θέλω :p) και να γυρισουμε κι ολα τα ενδιαφεροντα κομματια του νησιου!
Αν μείνουμε στα Αυγωνυμα ποση ώρα θα απέχουμε απ την πόλη με το αυτοίνητο?
Επίσης S.O.S για διαμονή είμαι ανάμεσα στα Spitakia (Αυγώνυμα ) και στο Vouno στο ομωνυμο χωριό ειναι οντως τοσο ωραία όσο φαίνονται τα καταλύματα στα αντιστοιχα site και τι παιζει με τα χωριά αυτά ειναι εντελώς ερημικά?
Αυγωνυμα οταν λες alma προσοχη στις σφηκες?ειναι οντως πολλες ..ειμαι αλλεργικη<<:(
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
Εντέλει καταλήξαμε θα παρουμε αμαξάκι μαζί μας <<:(
Και πολύ καλα θα κάνετε!!!! Είμαι απο Χίο,, οι αποστάσεις είναι τεράστιες. Το βουνό δεν νομίζω οτι είναι και πολύ καλή επιλογή. Είναι πολύ μακριά απ την πόλη και την περίοδο που θα πάτε δεν θα έχει κόσμο. Αν θέλετε βόλτεσ μέσα σε καστρα κλπ να πατε οπωσδίποτε Μεστά και Βολισσό (οχι την ίδια μερα, το ένα χωριο ειναι τέρμα νότια και το άλλο τέρμα βόρεια). Εχει και κάποια ωραία ξενοδοχεία σ αυτά τα 2 χωριά χτισμένα με την παραδοσιακη αρχιτεκτωνική του χωριού. Να κάνετε μια βόλτα στον Κάμπο (με αμαξι γιατί είναι μεγάλος) και εκεί έχει πολυ καλά καταλύματα και είναι πολύ πιο κοντα στην πόλη. Αν δεν έχετε κλείσει το ξενοδοχειο στο βουνό καλύτερα να ψάξετε κατι προς το κέντρο έτσι ωστε να μοιράζονται οι αποστάσεις. Το νησί έχει πολύ ομορφες παραλίες (και δεν εννοω αυτές που είναι τουριστικά αξιοποιημένες), μην προτιμήσετε αυτες που 8α σας προτείνουν όλοι αλλά ψαχτείτε για αυτές που συζητιούνται λιγότερο αλλα αξιζοθν περισσοτερο. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κατι πολύ ευχαρίστως! Καλά να περάσετε !!!!:)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Ειδικά τ'Αυγώνυμα είναι αρκετά ερημικά αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό εξαρτάται τι προτιμάς.Όσο για τις σφήγκες θυμάμαι μέχρι πέρσυ(παρά το πρόγραμμα καταπολέμησης σφήγκας)στα Αυγώνυμα γινόταν χαμός.Φέτος δεν ξέρω να σου πω.Πήγα Χίο(πάω κάθε χρόνο)αλλά φέτος δεν πέρασα από Αυγώνυμα.Ωστόσο μην ανησυχείς γιατί υπαρχουν πολλες περιοχές που μπορείς να μείνεις στη Χίο,είναι μεγάλο νησί και έχει πολλές εναλλάγες τοπίου,όπως τον κατάφυτο Κάμπο,στο βόρειο κομμάτι κατεβαίνοντας προς την πόλη σημεία που μοιάζουν με Κυκλάδες(όπως η παραλία Γλάροι),ακόμα και παραλίες που θυμίζουν Λευκάδα(όπως τα Βρουλίδια που είναι η νοτιότερη παραλία και έχεις φοβερή θέα πριν κατέβεις κτλ) κτλ.Εύχομαι να περάσετε υπέροχα:clap:
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
So...θελω προτάσεις για κανα ρομαντικούλι εστιατόριο στα Μεστά που εχω δει φωτο και εχω παθει..καμια παραλια ειδυλιακη κανα μέρος για ηλιοβασίλεμα που να κβει την ανασα :)
Συν φορουμιτες πολυταξιδεμένοι τα φώτα σας :)
Στα Μεστά υπάρχουν 1-2 ταβέρνες στην πλατεία του χωριού αλλα όχι εστιατόρια, βεβαια την περιοδο που 8α έρθετε εσεις το χωριο θα έχει μόνο λιγουσ μονιμουσ κατοικους οπότε το οτι δεν θα υπάρχει παρα ελάχιστος κόσμος τριγύρω και το τοπιο τησ πλατείας κάνουν αρκετα ρομαντικο το περιβαλλόν. Βέβαι καλό θα είναι να ενημερωθείς για το αν η ταβέρβες παραμένουν ανοιχτές και μετα το καλοκαιρι (νομιζω πως ναι , αλλα ψαξ'το καλύτερα για να μην κατέβεισ μέχρι εκει αδικα). Παραλίες ειδυλιακες: Το να έρθεις Χιο και να μην πας για μπανιο Βρουλίδια (νοτια)-Φανά (νότια)-Αγια Δύναμη (ακόμα πιο νότια) θα είναι τεράστιο λάθος. Είναι μικροί κολπίσκοι που όταν δεν φυσάει το θέαμα ειναι απίστευτο αφού τα νερα είναι καταγάλανα (σε βρουλίδια και Αγια Δύναμη) και είναι σαν να κολυμπάς σε πισίνα. Τα φανά δεν έχουν γαλαζια νερά αλλα το σχήμα της παραλίας 8υμίζει πολύ λίμνη και αξίζει να την επισκεφθείς. Τονίζω οτι το ιδανικο για διαπιστωσεις την ομορφιά αυτών των παραλιων είναι το να μην φυσάει! Απίστευτη παραλία μοναδικης φυσικής ομορφιάς είναι και τα μάυρα βόλια. Ηλιοβασίλεμα : Δεν ξέρω αν θα σας κόψει την ανασα όπως λεσ γτ δεν είμαστε και Σαντορίνη αλλά πραγματικά αξίζει. Το καλύτερο μέρος για να το δεις ειναι το ''Γιαματι'', μια καφετέρια σε μία αυλή που κρέμεται στην κυριολεξία πάνω απ τα σπίτια του χωριού. πρέπει να αφήσετε το αυτοκινητο λιγο πιο μακρια (5 λεπτα περπατημα), για να φτάσετε εκει περνατε μέσα απο γειτωνιες πετρινων παραδοσιακων σπιτιων που ανοικουν σε ξενοδοχειακο συγκρότημα. τα πέτρινα σοκάκια ολοκληρώνουν το τοπιο.Μπορείτε ακόμα να δείτε το ηλιοβασίλεμα απο κάποια καλή γωνιά των εξωτερικών εγκαταστασεων του ξενοδοχείου, μην ανησυχείτε δεν θα σας το απαγορεύσει κανείς γιατι το ξενοδοχειο δεν λειτουργει πια. όταν φτάσετε στη Βολισσό ρωτήστε κάποιο ντόπιο γα το πωσ να φτάσετε στο ''γιαματι'' (δεν ειναι πολυ φιλόξενοι σ αυτό το χωριο αλλα σίγουρα θα σας δείξουν το δρόμο ;) ) Ελπίζω να βοήθησα :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom