Τα αθλιότερα ξενοδοχεία του κόσμου...

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Οι λίστες με τα πιο βρώμικα ξενοδοχεία ανά ήπειρο, σύμφωνα με το TripAdvisor....



TripAdvisor's 2011 Top 10 Dirtiest Hotels

υ..γ παρακαλείται η dim kyr να τοποθετηθεί επί του θέματος...ή δυνατόν με δική της Τοπ 10 λίστα....:D
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Και όλοι οι Λονδρολάτρεις...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
αχ να δεις πως το έλεγε η dim ... α ναι σαπούνι αυτός ο μεγάλος άγνωστος
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Μεγάλη Βρετανία και Ολλανδία βλέπω έχουν τη τιμητική τους, αλλά καταγγέλω κι εγώ πως η λίστα μάλλον πρέπει να είναι αναληθής...
Τι να πιάσουν αυτά μπροστά στο κόσμημα του Μαρόκου που βρήκε η dim :haha:
Κι εγώ με τη σειρά μου αναμένω τη λίστα της :bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειμαι τοοοοοσοοο περιεργη:
ποσο να πηγαινει η βραδυα στα ξενοδοχεια αυτα?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πφ... πολυτελέστατα ξενοδοχεία και τα θεωρούν πάτους! Προβοκατόρικα πράγματα.
Ενα πρόσφατο διαμάντι και το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό, είναι η τελευταία μου ανακάλυψη Hotel Palm garden στο siem reap.
Η λέξη χλιδή μόνο μπορεί να χαρακτηρίσει το εν λόγω ξεν. Περιγραφή όταν έρθει η ώρα του.
Πάντως ενδείκνυται για ... ζωόφιλους και επιστημονες που μελετούν τις συνήθειες του ζωικού βασιλείου. Ενα μικρό tip είναι ότι στο πρωινό έπρεπε για να καθίσεις στα καθίσματα (πάνω στις κοτσιλιές) να επαναλάβεις πρώτα ήχους σαν ξουτ ξουτ, χτυπώντας παράλληλα παλαμάκια, για να φύγουν οι κότες που κατοικοεδρευαν. Αν ήσουν και τυχερός δε, έβρισκες και κανένα αυγό φρέσκο φρέσκο της ημέρας!
Φυσικά είχε και άλλες χάρες, όπως τρύπες στους τοίχους που χώραγε να περάσει ρινόκερος, κρεβάτι με ουρανό ο οποίος σου ερχόταν στο κεφάλι και έβλεπες -κυριολεκτικά- τον ουρανό σφοντήλι και άλλα πολλά.
Αχχχ!!!! αξέχαστη εμπειρία. Ας μείνουν λοιπόν πρώτα σε τέτοια "αρχοντικά" οι δημιουργοί της λίστας και μετά ας έρθουν να μου πουν....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πφ... πολυτελέστατα ξενοδοχεία και τα θεωρούν πάτους! Προβοκατόρικα πράγματα.
Ενα πρόσφατο διαμάντι και το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό, είναι η τελευταία μου ανακάλυψη Hotel Palm garden στο siem reap.
Η λέξη χλιδή μόνο μπορεί να χαρακτηρίσει το εν λόγω ξεν. Περιγραφή όταν έρθει η ώρα του.
Πάντως ενδείκνυται για ... ζωόφιλους και επιστημονες που μελετούν τις συνήθειες του ζωικού βασιλείου. Ενα μικρό tip είναι ότι στο πρωινό έπρεπε για να καθίσεις στα καθίσματα (πάνω στις κοτσιλιές) να επαναλάβεις πρώτα ήχους σαν ξουτ ξουτ, χτυπώντας παράλληλα παλαμάκια, για να φύγουν οι κότες που κατοικοεδρευαν. Αν ήσουν και τυχερός δε, έβρισκες και κανένα αυγό φρέσκο φρέσκο της ημέρας!
Φυσικά είχε και άλλες χάρες, όπως τρύπες στους τοίχους που χώραγε να περάσει ρινόκερος, κρεβάτι με ουρανό ο οποίος σου ερχόταν στο κεφάλι και έβλεπες -κυριολεκτικά- τον ουρανό σφοντήλι και άλλα πολλά.
Αχχχ!!!! αξέχαστη εμπειρία. Ας μείνουν λοιπόν πρώτα σε τέτοια "αρχοντικά" οι δημιουργοί της λίστας και μετά ας έρθουν να μου πουν....
Μεγαλειοο!Ποσο πηγαινε το εν λογω ξενοδοχειο?Να φανταστω ...του απλησιαστου για μας τους κοινους θνητους?
Δωσε κι αλλα τετοια στο λαο!:clap::clap:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ε μη μου πεις τώρα πως ξεπέρασε και τη μαγεία του Μαρόκου; Ξέρεις, εκεί που ήσασταν εσείς και η σκόνη της ερήμου; Αυτά είναι!!! :haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Λοιπόν, επειδή έχω όρεξη θα σας περιγράψω και ένα έτερο. Στην Ινδία αυτήν την φορά.
Διαστάσεις? σπιρτόκουτο.
Μπαίνουμε μέσα ένας ένας και κάνουμε ολόκληρη επιχείρηση για να χωρέσουν τα πράγματα. Ψάχνουμε το μπάνιο (τι διάολο? 2 τετραγωνικά είναι λέμε, που σ@@@τα το έχουν κρύψει?) , και τελικά ήταν σε αυτό που νομίζαμε ντουλάπα. Οταν κάναμε μπάνιο δε, ζητήσαμε απο τον ιδιοκτήτη και μια γόνδολα για τις μετακινήσεις μας.
Το κρεβάτι χτιστό, σε σχήμα Γ με κάτι γυφτικα καραγκιοζιλίκια πάνω και τρύπες παράλληλα κοντά κοντα. Ειχαμε σκεφτεί ότι το βράδυ τα ποντίκια θα μας γαργαλούσαν γλυκά και ηδονικά και θα μας νανούριζαν.
Ζέστη? Καλάαααα .... Καμινι!! Μιλάμε για 50 βαθμούς! Ο ιδιοκτήτης όμως είχε κάνει τα κουμάντα του. Ειχε έναν ανεμιστήρα δεμένο με σκοινί σε στρατηγική θέση σε διαστάσεις προπέλας ελικοπτέρου. Οταν τον ανάβαμε νομίζαμε ότι τα εκτοξευθεί!!! Μιλάμε για τον απόλυτο τρόμο!!
Ελεγα του Γκιούλι "κλείστο χριστιανέ μου. δεν το βλέπεις πως κουνάει? θα φύγει και με την ταχύτητα που έχει θα μας αποκεφαλίσει".
Ειχαμε όμως και δευτερη επιλογή. Βέβαιααα. ΤΟ ΜΑΓΚΑΝΟ!! τι είναι αυτό θα μου πείτε. Δεν ξέρω ακριβώς, αλλά έχει διαστάσεις ψυγείου και το έχω δει μόνο στην Ινδία. Με δυο λόγια είναι ένα είδος πρωτόγονου κλιματιστικού. Λειτουργούσε με νερό και όταν το έβαζες μπροστά ο θόρυβος ήταν αντίστοιχος με τον ήχο που κάνει η εκτόξευση πυραύλου στο Κανάβεραλ. Ασε που φάγαμε 2 ώρες για να δούμε πως δουλεύει αυτό το έκτρωμα. Και όχι μόνο. Επρεπε να το έχουμε έννοια γιατί όταν δούλευε, τσούλαγε πάνω σε ένα τραπέζι που ήταν ακουμπισμένο και το σπρώχναμε πάλι πίσω στην θέση του και οι δύο μαζί με όλη μας την δύναμη, μην τυχόν πέσει κάτω και χαλάσει και το πληρώναμε στον ιδιοκτήτη σαν αυγό Φαμπερζέ. Πάντως κάναμε και μπράτσα. Ολο το βράδυ (ενα μόνο κοιμηθήκαμε ευτυχώς) είχαμε έννοια ή τον ανεμιστήρα μην μας κόψει το κεφάλι ή το μάγκανο μην πέσει απο την θέση του και σηκωνόμαστε και σπρώχναμε. Οταν δεν αντέχαμε άλλο τα σβήναμε και ψηνόμαστε. Σηκωνόμασταν, τα ξαναανάβαμε και πάλι απο την αρχή. Ολο το βράδυ μάτι δεν κλείσαμε. Ειχαμε βάλει στις τρύπες και μαξιλάρια θυμάμαι για να μην μπουν ποντίκια.
Αα! είχε και κουνούπια-στούκας. Ρουφάγαν το αίμα λες και δεν υπήρχε αύριο. Και δεν είχε και ζεστό νερό. Μπούζι! Χτύπαγαν τα δόντια σαν καστανιέτες.
Για καθαριότητα δε? Απο την εποχή των Φαράω!
Ωραίο δωμάτιο! Με αναμνησεις!!
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Αντε καλε.. τι εχουν αυτα τα ξενοδοχεια? για λιγη υγρασια κανουν ετσι?
Σε καμια περιπτωση δεν μπορω να συναγωνιστω την dim βεβαια αλλα θυμαμαι ενα ξενοδοχειο στην Ιορδανια που μας πηγαν επειδη χασαμε την πτηση και μολις επιστρεψαμε στην Ελλαδα εστειλα δυο σελιδες παραπονα στην αεροπορικη.. Η ταπετσαρια ειχε ξεκολλησει απο τη μουχλα που χαριζε μια διακριτικη εσανς στο χωρο, τα σεντονια ηταν μοχερ, η μοκετα ειχε καθαριστει πριν αναλαβει ο Αμπνταλα, ισως και πριν τον Χουσειν, στο μπανιο υπηρχε γενετικο υλικο ολων των προηγουμενων ενοικων και για να πετυχεις τη ροη ζεστου νερου επρεπε να πιεζεις την μπαταρια με το ποδι αλα Κομανετσι.. Α, ναι.. δηλωνε 4στερο!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ε μη μου πεις τώρα πως ξεπέρασε και τη μαγεία του Μαρόκου; Ξέρεις, εκεί που ήσασταν εσείς και η σκόνη της ερήμου; Αυτά είναι!!! :haha:
Ολα καλή μου Twinkie έχουν την δική τους θέση στο Πάνθεόν μου. Δεν αδικώ κανένα. Ηταν όλα τους παιδιά μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.625
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom