Τα πάντα περι " InterRail" ...

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Χαιρετίζω το forum μετά από πολύ καιρό!! Λοιπόν το τελευταίο διάστημα οργανώνω την εξόρμηση interRail που λεω να κάνω το καλοκαίρι , ως αποτέλεσμα έχω μάθει σχεδόν τα πάντα και είπα να κάνω μια κοινωνική προσφορά στο forum και να ανταλάξουμε ιδέες ή εμπειρίες.. Ξεκινάμε:


1. Σας παραθέτω τον διαδικτυακό τόπο που μπορεις να ενημερωθείς για το interail:
InterRail Europe Train Pass, European Train Travel & Europe Train Tickets

και ανάλογα με τις ανάγκες και τις βλέψεις του καθενος να κλείσει πάσο εδώ:

Buy European Rail Tickets & Europe Rail Passes for Interrailing | InterRail

2. Σας παραθέτω τον διαδικτυακό τόπο φίλων interail που έχουν ανεβασει χρήσιμες πληροφορίες για το πρακτικό σκέλος της υπόθεσης αλλά και forum συναντησης επιδοξων interail-ers

InterRail.net - travel Europe by train | home | InterRail



Λοιπόν το δικό μου πλάνο έχει ως εξής σε καλούπι 22 ημερών με πασο των 300 ευρώ.

με αεροπλάνο στο βερολίνο (59 ευρώ με φόρους να βρισω και την μερκελ) και απο εκεί αρχίζει το interail:

2 διανυκτερευσεις βερολίνο (εκτος παντα αν μου αρεσει και κατσω και αλλο) μετα μια διανυκτερευση στο βραδυνο τρενο βερολίνο-ανόβερο άμστερνταμ . αλλες 3 στο αμστερνταμ . Στη συνέχεια ολόκληρη μέρα στο τρενο αμστερνταμ - λιέγη -παρίσι .. Άλλες 3 διανυκτερεύσεις Παρίσι . Από εκεί με βραδυνό τρένο παρίσι - μπορντο - βαρκελώνη . Άλλα 3 βράδια βαρκελώνη . Απο βαρκελώνη μαρσεϊγ- μιλάνο 1 ολοκληρη μέρα ταξίδι και αλλες 3 διανυκτερεύσεις μιλάνο και άλλες 3 στη ρώμη . Τέλος απο ανκόνα με το πλοίο πίσω στην Ελλάδα!... το σχέδιο είναι υπο κατασκευή ακόμα απλά είναι ένα ενδεικτικό πλάνο .. Απο κόστος υπολογίζω συνολικά γύρω στα 700με 800 γιουρα...

Περιμένω εστω την γνώμη σας και τις προτάσεις , ακομα και αν δεν εχετε να μου πειτε κάτι βάση εμπειρίας!
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Μια χαρα σε κοβω, μαλλον ετοιμαζεσαι για αξεχαστο ταξιδι! Καλα να περασεις!
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πολύ καλό το ταξίδι που οργανώνεις. Συγχαρητήρια! Το κόστος που υπολογίζεις, μου φαίνεται πολύ λίγο. Ποιά έξοδα έχεις υπολογίσει σε αυτά τα 700-800 ευρώ?
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Ωραίο το ταξίδι που οργανώνεις.Εγώ φεύγω InterRail σε ένα μήνα.Πρώτη στάση Μιλάνο και απο εκεί Φλωρεντία-Σιένα-Βενετία-Λουμπλιάνα-Βιέννη-Μόναχο-Χαιδελβέργη-Στρασβούργο-Κολωνία-Αμβούργο-Δρέσδη και αναχώρηση απο Βερολίνο.Εγώ υπολογίζω τα έξοδα σε 1000-1200 ευρώ.....Πότε θα πάς;Κάνε και μια στάση στην πόλη Μπρίζ στο Βέλγιο,αξίζει .....
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλη διαδρομη να έχεις!!Βγάλε πολλές φωτογραφίες να πάρουμε κι εμεις μια γεύση!!!
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Λοιπόν , ευχαριστω για τις απαντησεις και τις ευχές . Ας απαντησω σε κάποιες ερωτήσεις:
@kanaliotis Τα εξοδα που υπολογίζω είναι εισιτηριο αεροπλάνου (59) - το πασο των τρενων(300) - το εισητηριο πλοιου (20ευρω)- απο εκεί και πέρα χοστελ για 12 μέρες χ 15 ευρω = 180 - και αλλα 200 να χαλασω γενικα (που δε θα ειναι τοσα γιατι ξερω να χαλαω τα λεφτα μου ΚΑΛΑ ωστε να εχω για ποτα!) .. συν οτι θα πουλησω τιποτα βραχιολοσκουλαρικιοπορτοφολια και θα βγαζω κανενα ποτο!!!

@donnie darko .. λεω για τελος ιουλιου γυρω στις 20 (να ειμαι 12 αυγουστου πισω να προλαβω ικαριωτικα πανηγυρια!!) + οτι εχω βρει δουλεια απο 20 ιουνιου εως 20 ιουλιου στη σαντορινη ως γκαρσονι με πληρωμενο φαϊ και σπιτι και μισθο 700 ευρω που θα πανε εκει!! Οσο για το βελγιο το Μπριζ το ξερω το σκεφτηκα αλλα δε με παιρνουν οι μερες θελω πιο πολυ να δω αλλες πολεις (οχι οτι δε θελω και αυτη βεβαια..)
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Να προσέξεις λίγο τα λεφτα που υπολογίζεις γτ θα σου προκύψουν και άλλα έξοδα (π.χ. υποχρεωτικές κρατήσεις στα τρένα με ένα επιπλέον πόσο 5-10 ευρώ ή κουκέτα σε βραδινό τρένο) και σαν προυπολογισμός για τόσες μέρες μου ακούγονται λίγα έχοντας κάνει 2 φορές interail. Πήγαινε με αυτό το στοχό αλλά αν μπορείς να έχεις και τη καβάτζα σου για ότι προκύψει. Έπισης δεν θα σου έλεγα το μιλάνο για 3 νύκτες έκτος και αν το συνδιάσεις με como και lugano αλλίως σκέψου την εκδοχή να πας προς φλορεντία.
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip America
Η αλήθεια είναι οτι και μένα μου φαίνονται λιγα τα λεφτά που λες!Εγώ θα πάω για περίπου 25 ημέρες και έχω υπολογίσει οτι όλα τα έξοδα του ταξιδιού(απο προετοιμασία π.χ σακίδιο μεχρι και επίσκεψη σε κανα μουσείο)θα ξεπεράσουν σίγουρα τα 1500!Μόνο τα βασικά(hostles και μεταφορικά) φτάνουν γύρω στα 850!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
α ρε τι μου θυμισατε...εχω πανω απο 15 χρονια που πηγα...
πανε πολλα χρονια οποτε δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα τωρα απο τιμες κλπ

η μονη συμβουλη που θα σας δωσω: μην νομιζετε οτι θα τηρηστε το προγραμμα επακριβως...και ακομα καλυτερα: μην επιδιωξτε να το τηρειστε
αφηστε το και λιγο στο φλου

και εμεις ειχαμε οργανωσει τρελο προγραμμα, και τελικα καταληξαμε αλλου για αλλου, αντι για Βαρκελωνη βρεθηκαμε στο Αμστερνταμ, μετα στο Μαροκο (ηταν εντος εισητηριου τοτε...δεν ξερω σημερα) και στο τελος χωρισαμε κιολας η παρεα...ενας βρηκε δουλεια καπου στην Ισπανια (δεν τον ξαναειδα απο τοτε...), οι αλλοι τρεις γυρισαν ελλαδα, και εγω τυφλωμενος απο ερωτα (ημουνα επιρρεπης) κατεληξα στην Ventimigla με τον (ετσι νομιζα) ερωτα της ζωης μου, να δουλευω σε ξενοδοχειο και να κανω ονειρα οτι θα ζησω για παντα εκει...

αλλα αυτο ειναι το ωραιο σε αυτα τα ταξιδια...το απροβλεπτο
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Μια χαρα σε βρίσκω! ωραίες εμπειρίες!
Το μαρόκο μέχρι και πριν απο 3 χρόνια ήταν ακόμα μέσα. τώρα τελευταία το έβγαλαν.
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινίκή Αμερική - αφρική
φλωρεντία έχω ξαναπάει.. Εχω ξανακάνει μεγάλο ταξίδι έτσι οπότε οντως υπολογίζω οτι θα χαλάσω κατι παραπάνω απο ότι εβαλα αλλα όχι μεγάλη διαφορά... Επίσης συνυπολογίζω οτι ισπανία θα μείνω σε φίλο ισπανό και ότι γενικά θα κοιμαμαι και στο τσαμπα λόγο του couch traveler... που ηδη εχω φιλοξενίσει 2 άτομα! Όσο για δωρα και τετοια ουτε λόγος γενικά ειμαστε βολικοί στην παρεα!.. κρατησεις τρενων - δωματιων δε θα κανουμε..

@turms : ΑΥτά είναι .. προπερσι ξεκίνησαμε για ιταλία 4 ατομα και λογο ερωτα στην ρωμη χωριστηκαμε 2 και 2 τελικά εγώ κατέληξα φλωρεντία ο αλλος βενετια οι άλλοι ναπολι και βρεθηκαμε ξανα στην Ανκόνα να γυρίσουμε.......
 

toeraki

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
πάρα πολυ ωραίο πλάνο, αν έχει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο, θα ήταν πολύ χρήσιμο, εφόσον σκοπεύω να τιμήσω τα ευρωπαικά τρενάκια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom