Τα παράξενα

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εδώ θα προσπαθήσω να συλλέξω συν τω χρόνω όλα όσα μου τραβούν την προσοχή ή την περιέργεια, μέσα από τα βιώματά μου, και τις εμπειρίες μου από άλλες ευρωπαϊκές πόλεις. Σίγουρα, για κάποιους δεν θα είναι παράξενα, και είναι λογικό, αλλά ελπίζω μέσα από αυτά που θα γραφούν, να μεταδώσω στους υπόλοιπους μία εικόνα της καθημερινότητας της πολης/χώρας, θίγοντας κάποιες συγκεκριμένες συμπεριφορές.


1. Δεν φοράνε κράνος οι ποδηλάτες, ούτε οι συνεπιβάτες (είτε πρόκειται για ενήλικες είτε για ανήλικα).

2. Δύσκολα θα βρεις έξω από τα σπίτια κάδους για σκουπίδια. Για ανακυκλώσιμα υλικά υπάρχουν ειδικοί κάδοι, αλλά για τα υπόλοιπα σκουπίδια δεν έχω δει ακόμα, εκτός από έναν χώρο στην εστία. Ο πρώην "συγκάτοικος" είπε ότι είναι καλά κρυμμένοι όπου υπάρχουν ή δεν υπάρχουν καθόλου, και τα βγάζεις έξω συγκεκριμένες μέρες της εβδομάδας. Το διαπίστωσα με τα ίδια μου τα μάτια: ένας λόφος σκουπιδιών μπροστά από ένα κτήριο, μέρα μεσημέρι.

3. Μεγάλοι άνθρωποι χρησιμοποιούν τα ποδήλατα που έχουν μικρές ρόδες και δυσανάλογα ψηλή σέλα, που σε εμένα προκαλεί ένα περίεργο αίσθημα όταν βλέπω businessmen να ζορίζονται στο πεντάλι .

4. Όταν κάποιος θέλει να μειώσει τις πιθανότητες κλοπής του ποδηλάτου του, του δίνει ένα προσωπικό στυλ, πχ το βάφει με έντονο χρώμα, λουλουδάκια κλπ και το στολίζει με χαρακτηριστικό καλάθι, άνθη στον σκελετό κ.α.
Η μεταμόρφωση αυτή βοηθάει παράλληλα στο να βρίσκεις το ποδήλατό σου εύκολα στα πάρκινγκ ποδηλάτων.

5. Δεν υπάρχουν τόσοι άνθρωποι με τσάντες πλάτης όσοι στο Βερολίνο. Εδώ τους νοιάζει λιγο περισσότερο η εμφάνιση από ό,τι η πρακτικότητα. Όχι λίγο μάλλον, αρκετά. Αλλά όχι μόνο επειδή τους αρέσει το όμορφο, αλλά πιο πολύ (απ' ό,τι κατάλαβα, ίσως κάνω λάθος) επειδή θέλουν να το επιδεικνύουν στους τρίτους. Επίσης, στο Βερολίνο υπήρχαν αρκετοί που ενώ φορούσαν καλό ρούχο, είχαν σηκωμένο το πατζάκι του παντελονιού, και μετα ξεχνουσαν να το κατεβάσουν. Στο Άμστερνταμ κανείς δεν ανεβαζει τα πατζάκια του οταν χρησιμοποιεί ποδήλατο.

6. Λατρεύουν τα λουλούδια. Πας επίσκεψη; θέλεις να σε συμπαθήσουν; πάντα μα πάντα πρέπει να πας λουλούδια! Στις υπαίθριες αγορές λουλουδιών, πάντα υπάρχει κόσμος, και ας είναι Γενάρης μήνας, και ας έχει -10 βαθμούς έξω.

7. Υπάρχει λατρεια με τα κινητά εν ώρα ποδηλασίας. Jesus! ουδέν σχόλιον!

8. Μερικές φορές, όταν το καθισματάκι για τα παιδιά στα ποδήλατα είναι μπροστά, υπάρχει και προστατευτικό πλαστικό/παρμπρίζ. Υαλοκαθαριστήρες δεν ξέρω αν έχει :p

9. Είναι τσιγκούνηδες και "γύφτοι" σε μερικά πράγματα. Καλά τους λένε σπαγκοραμμένος! Αλλά αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα...

10. Τα νομίσματα των 1 και 2 λεπτών, ξεχάστε τα! ΔΕΝ υπάρχουν. Γιατί;;; γιατί έτσι θέλουν! δεν υπάρχει λόγος! η απορία μου είναι: γιατί στην αναγραφή τιμής των προϊόντων έχω δει τιμή 9.99; ποιό το νόημα (εκτός από το ψυχολογικό παιχνίδι που γινεται);;;

11. Έχουν κάτι παράξενα πουλιά εδώ. Προσωπικά δεν τα έχω ξαναδεί. Διάφορα είδη. Κάθε μέρα βλέπω και άλλα. Κάτι τέτοια φαίνεται να ειναι:
http://www.radioactiverobins.com/swans&geese/geese.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Egyptian_Goose

(τώρα νιώθω σαν την Ντάλια που έβλεπε πρώτη φορά κότες(;) και έλεγε τι είναι αυτό το φτερωτό πράγμα...)
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
τιτα νομιζω σε εμπνεει το ΑΜΣ για γραψιμο, περιμενουμε την συνεχεια
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
μπα, το Βερολίνο με εμπνέει πολύ περισσότερο, αλλά δεν μπορώ να τα δημοσιεύσω όλα εκείνα που έχω γράψει εκεί. Και τώρα που το θυμήθηκα, πρέπει να τα περάσω απο τα χαρτιά σε ηλεκτρονική μορφή, πριν τα χάσω...:(
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αλλά όχι μόνο επειδή τους αρέσει το όμορφο, αλλά πιο πολύ (απ' ό,τι κατάλαβα, ίσως κάνω λάθος) επειδή θέλουν να το επιδεικνύουν στους τρίτους.
Ούτε να το σκέφτεσαι αυτό. Στα μάτια των Ολλανδών, η ποζεριά είναι μέγα αμάρτημα...
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Χμ...εξαρτάται! Δεν είναι τυχαίο λένε ότι τα δωμάτια που βλέπουν στο δρόμο και τα εχουν με ανοιχτες κουρτινες, ειναι τα πιο περιποιημένα από όλα τα υπόλοιπα δωμάτια στο σπίτι. Θέλουν να δείχνουν στους περαστικούς τι όμορφο σπίτι έχουν και τι πολλά πράγματα, και κάνουν σύγκριση με τους γείτονες και τους άλλους
(λογω του οτι ζουν σε μικρη χωρα, εχουν μια μανια να επαναχρησιμοποιούν πράγματα και να γεμίζουν το σπίτι τους με 2nd hand πράγματα, που τα αραδιαζουν στο δωμάτιο-βιτρίνα)
όταν λέω "επιδεικνύουν", δεν εννοώ 'show-off', αλλά ότι θα περιποιηθούν το σπίτι, τον κήπο, το ποδήλατο, για να δείχνει όμορφο σε αυτούς που το βλέπουν, όχι μόνο για να είναι καθαρό για πρακτικούς λόγους
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ειχα παντα την αισθηση στην Ολλανδια οτι αυτα τα δωματια τα οποια εχουν προσοψη στο δρομο και τα οποια μπορουσες ξεκαθαρα να δεις τι γινοταν μεσα, καθοτι και οι κουρτινες, ειτε δεν υπηρχαν, ειτε ηταν τραβηγμενες στο πλαι, με αποτελεσμα να εχεις την αισθηση οτι προκειται περι βιτρινα καταστηματος, ειχε πιο πολυ την προτεσταντικη εννοια του "δεν εχω να κρυψω τιποτε-ειμαι καθαρος και περιποιημενος τοσο στην ψυχη μου οσο και στο σπιτι οπου κατοικω- και δεν κανω τιποτε απρεπες".
Φυσικα κατι τετοιο μπορει να οδηγησει σε ενα ιδιοτυπο show off, κατα το οποιο ομως δε επιδεικνυονται καταναλωτικα αγαθα πχ ασημικα και πορσελανες, αλλα επιδεικνυονται και αποδεικνυονται οι ιδιοτητες "θρησκευτικης εθνικοφροσυνης" του ιδιοκτητη του σπιτιου.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
πού μείναμε; στο 11;
12 λοιπόν: ένα αρκετά σημαντικό ποσοστό των μεταπτυχιακών φοιτητών, δεν έχει ακόμα πάρει το πτυχίο του (bachelor), παρόλο που βρίσκονται στο 2ο εξάμηνο του master!!! Έμεινα άφωνη για μερικά δευτερόλεπτα όταν το άκουσα, νομισα κάτι δεν κατάλαβα καλά. Μου εξήγησαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν μπορούν το Σεπτέμβρη να πάρουν θέμα διπλωματικής αν δεν τελειώσουν πρώτα το bachelor.
Προχθές μας στείλαν ένα mail από τα κεντρικά του πανεπιστημίου, στο οποίο ανέφερε μεταξύ άλλων, ότι αυτή η δυνατότητα θα καταργηθεί.

13. Ψιλοάσχετο, αλλά εμένα μου φαίνεται παραξενο: δεν υπάρχουν τόσα πολλά σκυλιά κατοικίδια. Στις 3 βδομάδες που ειμαι εδώ, ζήτημα να έχω δει 10 σκυλιά με τα αφεντικά τους. Στο ίδιο χρονικό διάστημα στη Γερμανία, θα είχα μετρήσει ήδη πάνω από 100!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δεν τους μπορώ τους Ολλανδους! Σε κάποια θέματα είναι πολύ "πόντιοι"
(χωρις παρεξηγηση το 'ποντιοι". Κι εγω Ποντια ειμαι, αλλα με αλλη εννοια το λεω)
Δεν μπορώ να κατανοήσω τον τρόπο σκέψης τους. Είναι τελείως εκτός της δικιάς μου νοοτροπίας. Θα αναφέρω 2 παραδείγματα:
14. Ειναι πολυ ποντιοι σε ο,τι αφορα τη διαχειριση προσωπικού.
Μια μερα στο κεντρο του Άμστερντα, φτιαχναν μια νεα εισοδο για μετρο (ή τελοσπάντων αυτή ειχε πρόβλημα). Πορτα για την εισοδο δεν υπηρχε, επειδη δεν ειχαν προλαβει να τη βαλουν, οπότε τι καναν; αντι να κλεισουν την εισοδο με καποιο τροπο, μια ταινια, να βαλουν εμποδια, πινακιδα, ανακοίνωση.. κατι.. τι καναν;
Ειχαν βαλει εναν υπαλληλο που ξεπαγιαζε εκει, ορθιο, χωρις καθισμα, και ολη μερα για πόσες ωρες στεκοταν εκει για να προσεχει μην παει κανεις να μπει. Στεκοταν ο έρμος στην παγωνια και δεν εκανε τιποτα, εκτος απο το να περπατάει πάνω κάτω προσπαθώντας να ζεσταθεί, χωρις να απομακρυνεται από την είσοδο, και οταν καποιος πλησιαζε, τον έδιωχνε και του έδειχνε άλλη εισοδο!!!!!!
καλα, δεν εχουν ακουσει τη λεξη "πινακιδα";;;;:shock::shock::shock:
Μια από αυτές τις μεγάλες που υπάρχουν που στηριζονται στο εδαφος, αν εβαζαν, θα το έλυναν το πρόβλημα.

Μου απαντάει η αδερφή μου: ααα! τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν έχουν ανεργία εκεί! Αν πληρώνουν προσωπικό για τέτοιες περιπτώσεις, όλο και κάπου θα βρεις δουλειά!


15. Όπως έχω αναφέρει στο blog, πρόκειται να στήσουμε ένα πείραμα. Και ενώ μπορούμε να το κατασκευάσουμε χρησιμοποιώντας 3ή 5 στρώματα σπινθηριστών, αυτοί λένε να βάλουν 8 ή 10. Γιατι; γιατι νομιζουν δεν τους φτάνουν τα υλικά που εχουν, οποτε αντι να βαλουν 5 PMT, θελουν να βαλουν 16! στα μαθηματικά πώς τα βγαζουν περα;
(και οταν τους ειπαμε αφου αν το χτησουμε πιο απλα, θα χρειαστουμε λιγοτερους, απαντανε: ναι, αλλά ουτως ή άλλως θα βαλουμε και άλλους μετά!!!!)
η συνέπεια; αντί να φτιάξουμε ένα τετοιο περίπου:
http://geant4.web.cern.ch/geant4/gallery/fullsize/Baksan-1.jpg

θελουν να φτιαξουν κατι τετοιο:
Sketch1.JPG (image)

μην τρομάζετε...όσο καταλάβατε την εικόνα, άλλο τόσο την κατάλαβα κι εγώ για 1-2 μέρες. όλοι χρειαστήκαμε μεταφραστή για να καταλάβουμε τι ήθελε να πει ο ποιητής
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αχ! Τώρα που είπες για τους "πόντιους" Ολλανδούς θυμήθηκα το εξής:
Μια φίλη μου δούλευε στην Ολλανδια. Και έμεινε εγγυος. Και γέννησε. Μέσα στις κοινωνικές παροχές που υπήρχαν για τις λεχώνες ηταν και η εξης: Υπήρχε ένα πρόγραμμα βοήθειας στο σπίτι: Μια γυναίκα μάλλον από το Δήμο στον οποίον υπαγόταν η φίλη μου ερχόταν για ένα δεκαήμερο περίπουστο σπίτι της για να της κάνει κάποιες δουλειές και να την ξεκουράσει. Οπότε της μαγείρευε κιόλας (φυσικά τα χρήματα για τα υλικά ήταν της φίλης μου). Όλα καλά μέχρις εδώ. Το γέλιο ήταν οτι λόγω κάποιας ανόητης διάταξης ήταν υποχρεωμένη να μαγειρεύει μόνο για την μητέρα και τα παιδιά της. Η φιλη μου άλλα παιδιά, πλήν του νεογέννητου, δεν είχε οπότε καθώς αυτό θήλαζε η εν λόγω κυρία μαγείρευε μόνο για την φίλη μου. Ο άντρας της έπρεπε, όταν γυρνούσε από τη δουλειά του, να μαγειρεύει μόνος του το φαγητό του. "Μα μπαίνεις που μπαίνεις στον κόπο να μου μαγειρεψεις" την παρακαλούσε η φιλη μου, "τα έξοδα των τροφίμων είναι ούτως ή άλλως δικά μας, γιατί δε μαγειρεύεις διπλή ποσότητα;". Και η απάντηση ήταν: 'δεν το προβλέπει ο κανονισμός". Το τέρας της γραφειοκρατείας καλά κρατεί παντού!
Και γύριζε εκείνος ο καψερός και μαγείρευε μόνος του.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
jesus!!!!:shock::shock::shock:
ασχετο: τέτοιο προγραμμα-προσφορά ξέρω οτι υπαρχει και στη Γερμανια, στο Μόναχο τουλαχιστον. αλλά όχι μονο για 10 μέρες... Ερχεται η γυναικα και καθαριζει, μαγειρευει και τα σχετικά. Ηταν ατυχη ομως αυτη που δουλευε για τη γνωστη μου, διοτι εκεινη ειχε άλλα 3 παιδιά εκτός απο το νεογέννητο!:bleh:
ε ρε τι κανουμε ακομα στην Ελλαδα.....:(
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Και φανταζομαι επλενε μονο τα τα πιατα της μαμας και του μωρου...!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τώρα δε θυμάμαι ακριβώς πόσες ημέρες είχε διάρκεια το πρόγραμμα, όχι πολλές πάντως. Αντε βια βια δεκαπέντε ημέρες να ήταν (και πολύ λέω). Ίσως να είχε και κλιμάκωση ανάλογα με τα πόσα άλλα παιδιά είχε η οικογένεια.
Επίσης κατά τη διάρκεια της εγγυμοσύνης δεν της κάνανε όλες αυτες της εξετάσεις που έκαναν εδώ στην Ελλάδα (Πάντως μια και η φίλη μου είχε ιατροφαρμακευτική ασφάλεια και στην Ελλάδα της είπαμε να αφήσει τα χαζά και να κάνει το πλήρες σετ των εξετάσεων-οι εξετάσεις ποτέ δεν έβλαψαν κανέναν) και την κοίταγαν κιόλας και λίγο σαν UFO :shock:οταν ζήτησε να γεννήσει στο νοσοκομείο και όχι στο σπίτι. Υπήρχε μιά πολιτική της γέννες που θεωρούσαν οι γιατροί "εύκολες" να γίνονται στο σπίτι.
Το επόμενο βήμα ειναι και κάτω από το δεντρο σαν τη μάνα του Κολωκοτρώνη. Με ένα μικρό εξτρα κόστος θα βάζουμε και τους Τουρκους να μας κυνηγάνε προκειμένου να βιώσουμε ολη την παράδοση στο πετσί μας.:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom