The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ας προσπαθησουμε, νομίζω όσοι καταγόμαστε απο προσφυγες προγόνους όλο και κάτι έχουμε ακουσει για τόπους, χωριά κλπ. Ενδιαφερουσα προσπάθεια και πολύ σημαντική καταγραφή, ειδικά όσο περνάνε τα χρονια, και οι μνημες και οι παλιοι λιγοστευουν...
Σκεψου οτι η περιοχη καταγωγης μου μεταφερθηκε με λαθος ονομα και ειδα κι επαθα να την εντοπισω στον χαρτη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ΨΕΚ είναι συντόμευση του ψεκασμενου;
χαχχα..ναι αλλος το εφηυρε. εχει πλακα ομως. δεν ειναι ολοι ψεκ αλλα δυστυχως πολλοι. ακομα ακουω απο φιλη (γιατρος σε μεθ covid) τα κακα του εμβολιασμου κ τα τραστ που κρυβονται απο πισω. θα μου πεις εδω τα λεει παρολιγον υπουργος υγειας δεν θα τα πει αυτη? θλιβερο.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σκεψου οτι η περιοχη καταγωγης μου μεταφερθηκε με λαθος ονομα και ειδα κι επαθα να την εντοπισω στον χαρτη.
Ναι, ναι, σίγουρα τετοια εχουν γινει πολλά, είναι τόσο μεγαλός ο ογκος πληροφοριων... και εγω πριν λιγο καιρο, εντοπισα κατι ονομαστικούς καταλόγους απο τις ανταλλαγες πλυθησμων και τον τόπο προελευσης και που εγκαθείσταται ο καθενας, και έπαθα ενα σοκ οταν βρηκα το ονομά μας, γιατί τελικα ειμασταν απο άλλο χωριο απο αυτό που νομίζαμε! Και δεν υπαρχει και στον χαρτη ως τόπος προελευσης!!
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Δεν ξέρω τι λένε οι πολιτικοί και είναι εκτός θέματος να το συζητήσουμε εδώ, αλλά όποιος φοβάται, είναι μπερδεμένος αλλά ακόμα και λέει βλακείες με διάθεση να το συζητήσει, δεν μπαίνει στην κατηγορία του ψεκασμένου.

Οι ψεκασμένοι είναι συνήθως αυτοί που έχουν μία ήδη διαμορφωμένη ισχυρή αντιεπιστημονική άποψη για κάθε κουταμάρα που συνήθως διάβασαν στο ίντερνετ, συνήθως τόσο εκτός πραγματικότητας που είναι αδύνατο ακόμα και να πιστέψεις ότι στο λένε σοβαρά και ότι και να πεις χάνεις το σάλιο σου. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι δε μπορείς να "συζητήσεις" με κάποιον που πιστεύει ότι η γη είναι επίπεδη, υπάρχει μια παγκόσμια συνωμοσία ελέγχου του πληθυσμού με ψεκασμούς, εμβολιασμούς, ερπετανθρώπους, ελοχίμ και ταμτιριρίμ. Πόσο μάλλον να τους αλλάξεις άποψη. Απλά κάποια στιγμή διαπιστώνουν ότι δεν είναι τόσο κουλ να το λένε και βρίσκουν κάτι άλλο παράλογο να ασχολούνται.

Για εμένα το καλύτερο είναι να τους δείχνεις ότι είναι περιθωριακοί και προβληματικοί. Αν είναι δικός σου άνθρωπος ίσως μπορείς να κάνεις μια προσπάθεια, αλλά αλλιώς είναι σαν να προσπαθείς να αλλάξεις άποψη σε ξερόλα ταξιτζή.

Κρίμα για τους πιο "έξυπνους" που συντάσσονται με όλους αυτούς γιατί βολεύει την φιλοσοφία τους.
Δυστυχως το όλο αυτο το θεμα ειναι μια συνθερη κουβεντα που δεν οδηγεί πουθενα ,,,, και σίγουρα εκτος θέματος !
Για να αλλάξω το κλίμα .... Δανία στην περίοδο του κοβιντ εχει πάει κάποιος ;
 
D

Delmem37668

Guest
συμβαίνει μόνο σε μένα η είναι μπαγκ του συστήματος.
έκανα μοντέρνα αλλά το κατασκευάζει η αστρα ζενεκα λέει.....
έχεις κάποιος άλλος παρόμοιο πρβλημα;



jpg.jpg
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
1. καλα μην πεταμε ετσι νουμερα κ μην εντυπωσιαζομαστε απο αυτα. υπαρχει πολυ συζητηση γυρω απο αυτα. αν σου αρεσουν ομως: 40% του ενηλικου πληθυσμου εχει εμβολιαστει, ενα αλλο 10-15% με ανοσια παμε στο 50-55%, συν αλλο ενα 15% με 1η δοση= 65-70%. δεν μενουν πολλοι. στο γενικο πληθυσμο ειμαστε στο 60%, κοντα στο οριο του τειχους :70-85%. ολα νουμερα μπακαλιστικα μονο για να φανει οτι ειμαστε στην ουρα.
2. με 5,5 εκατ δοσεις που ερχονται ως 31/8? δε νομιζω. χρειαζονται μηνες (κ μεθ δυστυχως) για να πειστουν οι ΨΕΚ. σε πολλα νησια σταματησαν στο 50%. οι ΨΕΚ κυριαρχουν.
Αντιλαμβανομαι αυτο που λες , αλλα τα στοιχεια ειναι τα επισημα επισημα
Coronavirus (COVID-19) Vaccinations - Statistics and Research
Και δυστυχως δεν τα παμε πολυ καλα , κυριως στη μια δοση
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Να προσθεσω βεβαια, για να μην το ξεχασω , οτι σαφως παιζονται και πολιτικα παιχνιδια απεναντι στη Βρετανια. Ιδιαιτερα αν ειδατε σημερα η Μερκελ μας "τραβαει" το αυτι (και τους Πορτογαλους) οπως συνηθως κανει , για να μην πω μας απειλει, για Βρετανους , αλλα και οσους καναν Ρωσικο/Κινεζικο εμβολιο.
Η απειλη εχει να κανει με επιβολη καραντινας.
Και φευγω Αυστρια δια μεσου Γερμανιας την αλλη βδομαδα...
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Να προσθεσω βεβαια, για να μην το ξεχασω , οτι σαφως παιζονται και πολιτικα παιχνιδια απεναντι στη Βρετανια. Ιδιαιτερα αν ειδατε σημερα η Μερκελ μας "τραβαει" το αυτι (και τους Πορτογαλους) οπως συνηθως κανει , για να μην πω μας απειλει, για Βρετανους , αλλα και οσους καναν Ρωσικο/Κινεζικο εμβολιο.
Η απειλη εχει να κανει με επιβολη καραντινας.
Και φευγω Αυστρια δια μεσου Γερμανιας την αλλη βδομαδα...
Εγω θεωρω οτι ΚΥΡΙΩΣ παιζονται πολιτικα παιχνιδια χρησιμοποιώντας την κατασταση Covid.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Να προσθεσω βεβαια, για να μην το ξεχασω , οτι σαφως παιζονται και πολιτικα παιχνιδια απεναντι στη Βρετανια. Ιδιαιτερα αν ειδατε σημερα η Μερκελ μας "τραβαει" το αυτι (και τους Πορτογαλους) οπως συνηθως κανει , για να μην πω μας απειλει, για Βρετανους , αλλα και οσους καναν Ρωσικο/Κινεζικο εμβολιο.
Η απειλη εχει να κανει με επιβολη καραντινας.
Και φευγω Αυστρια δια μεσου Γερμανιας την αλλη βδομαδα...
Meanwhile η Ελλαδα ειναι θωρακισμενη στη μεταλλαξη D και φταινε τα πολιτικα παιχνιδια

FB_IMG_1624624519804.jpg
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
η καταγωγη μου ειναι απ την σμυρνη,ονοματα και λοιπα ξερω,οπως και επαγγελματα που εκαναν,ημερομηνιες και αλλα,απλα δεν εχω χρονο καθολου να ασχοληθω τωρα...η γιαγια μου αικατερινη δεληγιαννη,του παναγιωτη επαγγελμα χασαπης,πολλα της αδελφια εμειναν εκει με την καταστροφη ηταν μεγαλα,ειχαν ειδη παντρευτει τουρκαλες,χρονια τα εψαχναν στον ερυθρο σταυρο,αλλα δεν τα βρηκαν,η γιαγια η φωτεινη μεγαλωσε μες στα δικα της παιδια κι ενα κοριτσακι που βρηκε μες στον πανικο της πυρκαγιας,μαρια την λεγανε.ο παππους νικολαος βουκας του παναγιωτη κι εκεινος,γιατρος ο πατερας του στο επαγγελμα,εμεναν στον φραγκομαχαλα κεντρικα στην σμυρνη ειχε ιατρειο,μονο οι προγιαγιαδες καταφεραν να ερθουν στον πειραια,με τα τεκνα τους κι οχι ολα,οι παππουδες πεθαναν εκει,στην προσπαθεια να βοηθησουν τις οικογενειες τους να φυγουν αξιοπρεπως οσο γινονταν...οι προγιαγιαδες πεθαναν απ την πεινα στην γερμανικη κατοχη στον πειραια πλεον,και οι παππουδες μου εζησαν ως το τελος τους στον πειραια,και μου εχουν πει ολες τις ιστοριες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ποια ταξίδια την επόμενη ημέρα; Πηρα τηλ. να κλείσω ραντεβού στο τμήμα Διαβατηρίων Γλυφάδας γιατί σε ένα μήνα ταξιδεύουμε και μου είπαν έχουν ραντεβού στις 30 Αυγούστου!!!

Είναι σοβαροί; Απίστευτο, ζήτω το επιτελικό κράτος! Είμαι έξω φρενών.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αντιλαμβανομαι αυτο που λες , αλλα τα στοιχεια ειναι τα επισημα επισημα
Coronavirus (COVID-19) Vaccinations - Statistics and Research
Και δυστυχως δεν τα παμε πολυ καλα , κυριως στη μια δοση
οχι, αυτα δεν επισημα, ειναι καποιου σαιτ που αγνοω. Επισημα ειναι τα κρατικα σαιτ. Διαβασε λοιπον covid19.gov.gr κ emvolio.gov.gr
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.776
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom