Ισπανία Ταξίδι Ισπανία και περιορισμοί covid

panpan

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
26.605
Ναι στην Ισπανία αλλάζουν τα μέτρα. Από την Παρασκευή το βράδυ 00.00 Νυχτερινή ζωή,(κλάμπ, μπαρ κλπ) εστίαση, και επίσκεψη σε γηροκομεία μόνο με πιστοποιητικό εμβολιασμού.
Δεν ξέρω αν θα εφαρμοστούν γιατί σύμφωνα με το σύνταγμα τους αν η χώρα δεν είναι σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, δεν μπορούν να γίνουν περιορισμοί.
Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που δεν το συζητάμε εδώ.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.714
Likes
14.998
Δεν ξέρω αν θα εφαρμοστούν γιατί σύμφωνα με το σύνταγμα τους αν η χώρα δεν είναι σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, δεν μπορούν να γίνουν περιορισμοί.
Βασικά μόνο αν θα εφαρμοστούν ενδιαφέρει νομίζω ταξιδιωτικά. Αλλιώς αν υπάρξουν στα χαρτιά, αλλά στην πράξη ο τουρίστας μπαίνει ελεύθερα όπου θέλει δεν πολυενδιαφέρει τον επισκέπτη της χώρας. Οπότε αν θες μπορείς να ενημερώνεις εδώ για τις εξελίξεις.
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Επομένως ανεμβολιαστος δεν μπορεί να μπει σε εστιατόριο ούτε με αρνητικό τέστ?

Το rapid κάπου διάβασα ότι κοστίζει 40 ευρω στην Ισπανία ισχύει αυτό? Πολύ μου φαίνεται ενώ με την ίδια τιμή μπορείς να κάνεις pcr μοριακό
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
26.605
Οπότε αν θες μπορείς να ενημερώνεις εδώ για τις εξελίξεις.
Ότι μαθαίνω θα το λέω, αλλά επειδή δεν βλέπω τηλεόραση, ότι μαθαίνω από σπόντα.
Το rapid κάπου διάβασα ότι κοστίζει 40 ευρω στην Ισπανία ισχύει αυτό? Πολύ μου φαίνεται ενώ με την ίδια τιμή μπορείς να κάνεις pcr μοριακό
Ράπιντ από 40-60 . Pcr από 75-100
Ίσως παίζουν και φτηνότερες τιμές, αλλά εγώ γι αυτές ξέρω.
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ότιδηποτε άλλο μάθεις είναι ευπρόσδεκτο μιας και σε δύο βδομάδες περίπου θα ταξιδέψω Βαρκελώνη και όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο αγχώνομαι μη στραβωσει κάτι

Εάν γνωρίζετε και οι υπόλοιποι αν μπορείς να κάνεις κάπου τεστ σε πιο οικονομική τιμή θα ήταν ακόμα μια χρήσιμη πληροφορία!
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Το έντυπο Spain Travel Health έχει χρονικό περιθώριο που πρέπει να συμπληρωθεί πριν τη πτήση?
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή έλαβα ένα email από τη vueling και κοντεύω να παθω κρίση πανικού. Για τους εμβολιασμένους πολίτες, χρειάζεται καραντίνα στην Ισπανία; Διάβασα καλά ότι μας έχουν στις high risk χώρες;
 

andpsy

Member
Μηνύματα
266
Likes
643
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή έλαβα ένα email από τη vueling και κοντεύω να παθω κρίση πανικού. Για τους εμβολιασμένους πολίτες, χρειάζεται καραντίνα στην Ισπανία; Διάβασα καλά ότι μας έχουν στις high risk χώρες;
Εδώ ότι ισχύει επίσημα:
https://www.mscbs.gob.es/en/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov/spth.htm

Δεν διαβάζω κάτι για καραντίνα, βλέπω όμως:
NEW: If you come from a HIGH RISK country (list of risk countries/areas), at the health controls on arrival in Spain you will have to present, regardless of having a vaccination or recovery certificate, your SpTH QR code together with a SARS-CoV-2 diagnostic test certificate, with a negative result.

Και η Ελλάδα, είναι στις HIGH RISK χώρες.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Και η Ελλάδα, είναι στις HIGH RISK χώρες.
H Ελλάδα ευτυχώς δεν είναι στις High risk, κι εγώ το ίδιο λάθος έκανα, άνοιξα τη λίστα και θεώρησα πως όλες οι χώρες που αναφέρονται είναι κι απ τον πανικό μου δεν πήγα πιο κάτω. Η Ελλάδα ανήκει στις risk και πιο κάτω οι high risk νομίζω είναι αποκλειστικά χώρες τις Αφρικής. Το SpTH γνωρίζω τι είναι και το έχω σχεδόν ολοκληρώσει, ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Δεν είναι High Risk η Ελλάδα, οπότε δεν χρειάζεται τεστ. Μην τρελαινόμαστε ακόμη...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
26.605
Από την Παρασκευή το βράδυ 00.00 Νυχτερινή ζωή,(κλάμπ, μπαρ κλπ) εστίαση, και επίσκεψη σε γηροκομεία μόνο με πιστοποιητικό εμβολιασμού.
To άλλαξαν και το έκαναν πιο μπροστά από Παρασκευή πρωί.
Βασικά μόνο αν θα εφαρμοστούν ενδιαφέρει νομίζω ταξιδιωτικά. Αλλιώς αν υπάρξουν στα χαρτιά, αλλά στην πράξη ο τουρίστας μπαίνει ελεύθερα όπου θέλει δεν πολυενδιαφέρει τον επισκέπτη της χώρας.
Για να δούμε αν θα βγάλεις συμπέρασμα μ' αυτά που θα πω . Παρασκευή βράδυ στον οικισμό που μένω
που γνωριζόμαστε όλοι με το μικρό μας όνομα και είμαστε 100% εμβολιασμένοι ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας ζήτησε απ'όλους το πιστοποιητικό. Το Σάββατο το πρωί πήγαμε με το γιό μου σε καφέ
που θα έπρεπε να μας ζητήσουν, δεν ασχολήθηκαν καν.
Επομένως ανεμβολιαστος δεν μπορεί να μπει σε εστιατόριο ούτε με αρνητικό τέστ?
Μπαίνουν. Υπάρχει και σελφ τεστ στα φαρμακεία με κόστος 10 ευρώ, το οποίο όμως δεν κάνει
για ταξίδι.
Και μια λίστα με τιμές τεστ.
Test Covid-19 en Barcelona desde 25€ - Salud Savia
Desde 24 - Test Antígenos COVID-19 en Barcelona
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom