Νίσυρος Τήλος Τα φωτα σας για Τήλο και Νίσυρο.

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Καλησπέρα σε ολη την travelloπαρεα. Θα θελαμε την βοηθεια σας. Λοιπον είμαστε 2 ζευγαρια και εχουμε 8 με 10 μερες δυστυχώς τον Αυγουστο για διακοπες. Σκεφτομαστε για Τήλο και Νίσυρο. Καταρχην αξιζει να σπάσουμε τις μερες και στα δυο νησια; η να επικεντρωθούμε σε ενα απο τα δυο; και αν ναι σε ποίο; επισης θα θελαμε οποια προταση εχετε να κανετε σχετικα με διαμονη ,παραλίες φαγητο , εκδρομές και γενικα καθε προταση δεκτή. Ευχαριστουμε εκ των προτέρων.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα. Και τα δυο νησιά αξίζουν, αλλά η πλάστιγγα της προτίμησής μου γέρνει απολύτως προς τη Νίσυρο. Ένα από τα πιο αγαπημένα μου νησιά. Χωρίστε τις μέρες μεταξύ τους, με τις λιγότερες στην Τήλο, για την οποία έχω γράψει εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Τήλος-2011.38871/ Για Νίσυρο προτείνω διαμονή Μανδράκι. Εμείς είχαμε μείνει στον δημοτικό ξενώνα που αποδείχτηκε οικονομική και αξιοπρεπής επιλογή, με ωραία θέα και ησυχία. Θα τον επέλεγα άνετα ξανά. Καμία σχέση όμως με πολυτέλειες και χαριτωμενιές. Εκδρομή στο ηφαίστειο εννοείται, στο κάστρο και βόλτες στο Μανδράκι. Παραλίες έχει λίγες και όχι αξιομνημόνευτες. Για τα υπόλοιπα πρέπει να ψαχτώ :)
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Καλησπέρα. Και τα δυο νησιά αξίζουν, αλλά η πλάστιγγα της προτίμησής μου γέρνει απολύτως προς τη Νίσυρο. Ένα από τα πιο αγαπημένα μου νησιά. Χωρίστε τις μέρες μεταξύ τους, με τις λιγότερες στην Τήλο, για την οποία έχω γράψει εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Τήλος-2011.38871/ Για Νίσυρο προτείνω διαμονή Μανδράκι. Εμείς είχαμε μείνει στον δημοτικό ξενώνα που αποδείχτηκε οικονομική και αξιοπρεπής επιλογή, με ωραία θέα και ησυχία. Θα τον επέλεγα άνετα ξανά. Καμία σχέση όμως με πολυτέλειες και χαριτωμενιές. Εκδρομή στο ηφαίστειο εννοείται, στο κάστρο και βόλτες στο Μανδράκι. Παραλίες έχει λίγες και όχι αξιομνημόνευτες. Για τα υπόλοιπα πρέπει να ψαχτώ :)
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση κα εννοειτε πως εχω ήδη διαβασει την ιστορια σου
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Το αυτοκινητο θεωρεις πως ειναι απαραιτητο ή θα μπορουσαμε να νοικιασουμε καποιο μηχανακι;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Είναι μικρά νησιά με λίγες διαδρομες. Άνετα μπορείτε να νοικιάσετε μηχανάκι. Στη Νίσυρο είχαμε νοικιάσει, ενώ στην Τήλο βολευτήκαμε με την τοπική συγκοινωνία που ήταν πολύ βολική.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Η Νίσυρος είναι εξαιρετικό νησάκι. Εννοείται διαμονή στο Μάνδράκι. Φυσικά θα πάτε και στους άλλους δυο οικισμούς, τον Εμπορειό και τη Νικία με την ξακουστή πανέμορφη πλατεία της και τη θέα προς τον κρατήρα.
(264 of 550).JPG


Εμείς είχαμε νοικιάσει μηχανάκι. Εντάξει έχει στροφές και ανηφόρες σε αρκετά σημεία αλλά για κάποιον με εμπειρία δεν είναι κάτι δύσκολο πιστεύω. Αύγουστος και είχε πολύ μικρή κίνηση.

Η πιο γνωστή παραλία είναι η παχιά άμμος που απ' όσο ξέρω δεν έχει και την πιο εύκολη πρόσβαση.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Να νοικιάσετε μηχανάκι, να ξυπνήσετε πριν την ανατολή, να πάρετε φρέσκα κουλούρια και ό,τι άλλο θέλετε από το φούρνο φεύγοντας από Μανδράκι για ηφαίστειο, να δείτε ανατολή στο δρόμο και να μπείτε στον κρατήρα μόνοι, νωρίς το πρωί, χωρίς κανένα τουρίστα από λεωφορεία, και χωρίς εισιτήριο μιας και το κιόσκι ανοίγει λίγο πριν πάνε τα λεωφορεία. Από τα καλύτερα πρωινά μας σε ελληνικό νησί ήταν εκείνο :)
Και, παρόλο που η πρόσβαση στην παραλία Παχιά Άμμος είναι λιγάκι δύσκολη, τολμήστε το και θα περάσετε όμορφα.
Όσο για την Τήλο, δοκιμάστε κατσικάκι για το οποίο φημίζεται, πηγαίνετε όπου πάει μηχανάκι, και αν έχετε χρόνο και όρεξη για περπάτημα υπάρχουν παραλίες-διαμάντια που θα είστε ολομόναχοι.
Εδώ είναι όσα είχα γράψει για την Τήλο. (Έμεινε κι αυτή η ιστορία των Δωδεκανήσων, ντροπή..:icon_redface:)
https://www.travelstories.gr/community/threads/Δύο-χρόνια-Δωδεκάνησα-τα-πάντα-όλα.52577/
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Επειδή σκέφτεστε τον Αύγουστο, ο Δεκαπενταύγουστος στη Νίσυρο είναι μεγαλειώδης, απίστευτο πανηγύρι το οποίο περιμένουν όλο το καλοκαίρι οι νησιώτες αλλά και οι απανταχού Νισύριοι που επιστρέφουν τότε στο νησί. Θα δυσκολευτείτε πολύ να βρείτε κατάλυμα αν δεν κλείσετε απο τώρα γιατι έχει λίγα.
Απο τα φαγητά που πρέπει να δοκιμάσετε σίγουρα είναι τα πιτια (ρεβυθοκεφτεδες), μουσακά, αχινοσαλάτα και τα τυριά τους.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαπντησεις. Επειδη βλεπω λιγο ακριβουτσικα τα ακτοπλοικα σκεφτομαστε μηπως παμε αεροπορικως Ροδο ( 15/8) το εισητηριο ειναι 28€ το ατομο και επιστροφη βρισκεις και με 17€ οποτε προσανατολιζομαι λιγο Ροδο και 6 μερες Νισυρο με καραβι απο Ροδο.Τι λετε ειναι καλα;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαπντησεις. Επειδη βλεπω λιγο ακριβουτσικα τα ακτοπλοικα σκεφτομαστε μηπως παμε αεροπορικως Ροδο ( 15/8) το εισητηριο ειναι 28€ το ατομο και επιστροφη βρισκεις και με 17€ οποτε προσανατολιζομαι λιγο Ροδο και 6 μερες Νισυρο με καραβι απο Ροδο.Τι λετε ειναι καλα;
6 μέρες Νίσυρο;; Wow, πολλές είναι, εκτός αν θέλετε να ξεφύγετε εντελώς από την πραγματικότητα των πόλεων. :) Θα έμενα 3 νύχτες εκεί το πολύ, και θα έδινα κι άλλες τόσες για το καλό κάπου αλλού. Σκεφτήκατε Καστελλόριζο μήπως, για ακόμη ένα διήμερο ας πούμε από Ρόδο;
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Το Καστελοριζο η αληθεια ειναι δεν το ειχα σκεφτεί. Σκεφτομουν Χαλκη η Συμη. Ποσες μερες ειναι καλα για Νισυρο;Γενικα φετος ειναι διακοπες χαλαρωσης ε να μην ειμαστε και σε ενα καραβι κ αεροπλανο μπες βγες συνεχεια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
6 μέρες Νίσυρο;; Wow, πολλές είναι, εκτός αν θέλετε να ξεφύγετε εντελώς από την πραγματικότητα των πόλεων. :) Θα έμενα 3 νύχτες εκεί το πολύ, και θα έδινα κι άλλες τόσες για το καλό κάπου αλλού.
Ανάλογα τι ζητάει απο τις διακοπές του ο καθένας Την πρώτη φορά έμεινα 17 μέρες ακριβώς γι αυτό, να κάνω πραγματικές διακοπές απο όλα :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom