Τουρκία Τα 2 Μ στη Τουρκια με Μ.Μ.Μ

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη

Το Μάιο του 2008 βρισκόμουν στη σχολή για να ψάξω καθηγητη και να τελειώσω επιτέλους τη καταραμένη διπλωματική μου εργασία... Εκείνη την ωρα είχαν μάθημα και τριγύριζα στους διαδρόμους χαζευοντας στις ανακοινώσεις...Το μάτι μου πέφτει σε μια αφίσα , μμμμ, Κωνσταντινούπολη με ξεναγό εναν καθηγητη με απίστευτες γνώσεις της πόλης..μμμ....λιγα λεφτά...μμμμ! οχ, σκατα, ληγει σήμερα η προθεσμία....Τηλεφωνώ στο έταιρο ήμισι τον Μ....Καλα μου λέει, μην αγχωνεσαι, αστο... τι εννοεις λεω? Θα παμε μαζί γιατι εχω και κατι αλλο στο μυαλό μου...που μυαλό για διπλωματική, τα παρατάω όλα και τρέχω στη παραλία για σχεδιασμό ταξιδιού υπο τη επήρεια τσιπουρων...

Λαχανιασμενη φτάνω στο τσιπουράδικο...Λοιπον μου λέει ερχομαι μαζί σου Κωνσταντινούπολη με μια μόνο προυπόθεση ...! κρέμομαι απο τα χείλη του..........οτι θα περάσουμε 3-4 μέρες σε ένα απίστευτο μέρος περπατώντας, στη Καππαδοκία ! Αχ ανθρωπε μου αυτο ηταν όλο? Λες να μη θέλω να πάω??????????

Ηταν η πρώτη φορά που θα έκανα ταξίδι εκτός σχολής στο εξωτερικο, δηλαδη εισιτηρια, ξενοδοχεία , μεταφορές έπρεπε για πρώτη φορά να τα κανονίσω μόνη! και είχαμε και περιορισμό budget...ακριβως χιλια ευρω ο καθένας για 23 μέρες....Και τελικά ήταν τόσο απολαυστικό να ψάχνεις και να κανονίζεις που το επανέλαβα την επόμενη χρονιά σε μεγαλύτερη χώρα και για το διπλάσιο χρόνο ....Γι αυτο το λόγο, το πτυχίο, όποιος έχει μέινει με την απορία, το πήρα 2,5 χρόνια μετά....

Δυστυχώς η ευτυχώς όσο ψάχνεις στο διαδίκτυο ανακαλύπτεις και άλλα μερη που δεν είναι τόσο μακριά και που θές να πας....Ετσι σταδιακά το αρχικό προγραμματάκι απο 4 μέρες Κωνσταντινούπολη και 3 Καππαδοκια, έγινε 4 μέρες Κωνσταντινούπολη και 3 καππαδοκία και 2 Αντάλεια και 2 Fethiye και 3 Σμύρνη και 1 παμούκαλε και άλλες 3 Κωνσταντινόυπολη για ξεκούραση στο τέλος... Αυτα σε καθαρες διανυκτερεύσεις ξενοδοχείων, γιατι κατα τ'άλλα το μυαλουδάκι μας είχε συλλάβει ένα ακόμα πιο μεγαλοπρεπές σχέδιο.....τρενάκι μεχρι τη πόλη και πίσω και ανάμεσα στους προορισμούς βραδινά πούλμαν για εξοικονόμηση χρημάτων και χρόνου....οπότε το συνολικό διάστημα παραμονής στη χώρα αγγιζε τις 23 μέρες ! ωχ αμαν ! θα με σκοτώσουν οι γονείς μου σκέφτομαι!

Οι διαδικασίες έγιναν κατι παραπάνω απο γρήγορα, είχαμε μόλις 2 βδομάδες στη διαθεσή μας, στη διάρκεια των οποίων ανανέωσε ο Μ διαβατήριο μέσο της πρεσβείας του γιατι ειναι απο Κύπρο και είναι απαραίτητο, κλείσαμε τρένο για τη πόλη , κλέισαμε δωματιάκια ενοικιαζόμενα και μας έμεναν οι μεταφορές!

Μετά απο πολλή μελέτη απορρίψαμε τα τρένα λόγω χρόνου και μη καλης κάλυψης της χώρας και άρχισα νε μελετάω τις εταιρείες των πούλμαν . Διάβασα τόσο που αν η διπλωματική μου μπορούσε να έχει αυτό το θέμα , θα είχα πάρει ενα 8 ( βεβαια την επόμενη χρονιά για τα Ινδικα τρένα άγγιζα το δεκα)

Αυτα που διπιστώσαμε σε γενικές γραμμές ηταν οτι τα κτελ στη τουρκία είναι μακράν ο πιο οικονομικός και άνετος σχετικά τρόπος να μετακινηθείς στη γείτονα χώρα.Υπάρχουν άπειρες εταιρείες, οι πιο γνωστές έχουν υπερσύγχρονα λεωφορεία και έξτρα ανέσεις, οι πιο χάλια είναι απλά στα ελληνικά δεδομένα.... Ξεχάστε τα στενά καθίσματα, τη δίψα, τη ταλαιπωρία, τις συχνές αλλαγές. Κλέινεις εισιτήριο απο το ιντερνετ η το γραφείο της πολης , 2-3 μέρες πριν... Στις μεγαλες πόλεις , βανάκι της εταιρεέιας παραλαμβάνει τους επιβάτες απο μερικά σημεία μες τη πόλη και τους μεταφέρει στο σταθμό . Υπάλληλος τοποθετεί τις αποσκευές σου στο λεωφορείο αφου πρώτα τοποθετήσει ταμπελάκι με το ονομάσου. Κάθεσαι στη θέση σου και κατα τη διάρκεια του ταξιδιού λεωφορειοσυνοδός σερβίρει δωρεάν απεριόριστο, τσαι , καφέ, νερό και κάποια σνακ ανάλογα με το ταξίδι. Σε κάποια διαδρομή μια μέρα με ήλιο και ζέστη, μας είχαν σερβίρει ακόμα και παγωτό!!! Ο οδηγός αλλάζει ανα κάποια ώρα όπως θα έπρεπε να γινεται και εδω και γίνονται ανα δίωρο στάσεις για πιπι ...

Πιο καλές εταιρείες με εγγυημένες τις παραπάνω ανέσεις θεωρούνται οι :
Istanbul Seyahat , Hakiki Koç, Metro Turism, Pamukkale Seyahat, Ulusoy, Varan, Kamil Koc

Απο αυτές δοκίμασα 4 και μπορω να εκφερω γνωμη...Φυσικα ακολουθούν και άλλες πολλές εταιρείες....περισσότερα για τις εταιρέιες και χάρτες με τις περιοχές που καλύπτουν σε επόμενο κεφάλαιο...

Αφου τα κανονισαμε και τα υπεραστικά τι μας έμενα, α τα τοπικά....Εκει είχα πληροφορηθεί καλά απο ενα πρωτο ξαδερφάκι μου που πέρναγε ενα μηνα κάθε χρόνο Τουρκία (ερωτας βλέπετε) οτι δε θα έχω κανένα πρόβλημα....Στη τουρκία οι τοπικές μεταφορές, ανάμεσα σε χωριά, γύρω απο τις μικρές πόλεις και μέσα σε αυτές καθώς και σε διάφορα αξιοθέτα γίνονται ευκολα με τα Dolmus…Τα dolmus είναι μικρά ιδιωτικά βανάκια χωρητικότητας 15-20 ατόμων τα οποία έχουν προκαθορισμένα δρομολόγια προς καποιο μέρος και κάνουν στάσεις συχνές στη διαδρομή ανάλογα με το που θές να κατέβεις. Η κάλυψη και η συχνότητα είναι τόσο καλή που είναι σχεδόν απίθανο να μη βρεις dolmus για κάθε μέρος που θές να πας.Άλλωστε χρησιμοποιούνται για τις καθημερινές μετακινήσεις των ντόπιων. Και το καλύτερο , η τιμή τους είναι πολύ μικρή, συνηθως γύρω στο ένα ευρω!

Φευγαμε σε μια βδομάδα και όμως κάτι είχα ξεχάσει να κάνω.....Αχ! ναι! Δε πήρα τους γονείς μου να τους το πω! Αγχος με έχει κυριευσει το πως θα γλιτωσουμε απο το εγκεφαλικο!Γιατι η μάνα μου φοβάται πολυ τα πάντα......

Σηκώνω το τηλέφωνο:
ελα μάνα θα πάω εκδρομή ...-σε κανα βουνό πάλι? Ε όχι λιγο πιο μακριά..εξωτερικό! -που ? να μωρε ο καθηγητης που ξεκινησα διπλωματική πάει μια εκδρομή Τουρκία , κωνσταντινούπολη και κει γύρω σε κατι πόλεις... (γελια απο τον Μ...) τρομερή ευκαιρία, θ αποκτήσω πολλές γνώσεις σχετικά με την αρχιτεκτονική, θα με βοηθήσει και στο ερευνητικό μου που είναι για τις προσφυγικές συνοικίες(Ο Μ έχει διπλωθεί απο τα γέλια ) ....τελευταίο έτος μου είναι ( αρνητικο κουνημα κεφαλιού και ο Μ κοπανιέται απο τα γέλια) -δε πιστευω να τρέχετε στα βάθη της τουρκίας? οχι δε θα παμε κέντρο τουρκίας μη φοβάσαι(δαγκωνομαι) -θα είστε πολλοι? Ναι ναι, 20 ατομα, μην ανχωνεσαι, α και 2 καθηγητες( για καθησυχασμό) τι θα πάθουμε τόσα άτομα...! -θα κάτσετε πολύ? Εκει κολλησα και απαντω περιπου 2 βδομάδες (??? Και μουτζες απο τον Μ....). κλεινω το τηλ, αποστολη εξετελεσθει, απωλειες 0..... Και τωρα μου λέει, μπο@ρδελ@ τα κανες, θα γυρίσουμε σε 23 μέρες...ελα του λέω , λεπτομέρειες, ας φύγουμε και ας ερθει να με βρει.....!!!!
 

Attachments

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Γι αυτο το λόγο, το πτυχίο, όποιος έχει μέινει με την απορία, το πήρα 2,5 χρόνια μετά....
:haha::haha::haha::haha::haha:

Tελεια! :clap: Το'πες και το'κανες... Μου εχεις βαλει τρομερες ιδεες και θα αρχισω να γεμιζω το κουμπαρα μου :haha:
Ευχαριστουμε και περιμενουμε.... ανυπομονω να μαθω για τα μερη αυτα που για μερικα δεν εχω ακουσει ξανα.
Κωνσταντινουπολη
Παμουκαλε
Καππαδοκια
εχουν μπει στη λιστα μου!:D
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ρε παιδια τις μαναδες μας copy paste τις κανουν;:haha:
ωραια αρχη,συνεχισε!!!
το μαθαινουν απο μικρες μαζι με την φραση " αν δε σου καθαριζω εγω σκουληκια θα βγαλεις".

Για να λεμε την αληθεια η δικια μου ειχε και ενα δικιο γενικοτερα ,την αλλη χρονια της ειπα οτι θα παω 3 βδομαδες Ινδια με τη σχολη με ενα σουπερ προγραμμα για φοιτητες, και γυρισα μετα απο 40 μερες :haha:

τπτ δεν εμαθε....
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Κωνσταντινούπολη

Ξεκιναμε λοιπον...Βολος-Θεσσαλονικη με τρενάκι και απο εκεί αναχώρηση με τρενάκι επίσης....Πληρώσαμε 45 ευρουλάκια και είμασταν τυχεροί ήταν η τουρκική και άνετη αμαξοστοιχεία...περισσότερα δε χρειάζονται καθώς δεν υπάρχει πια το δρομολόγιο! Με τις πρώτες αχτίνες του ηλίου ανοίγω τα μάτια, είμασταν έξω απο τη Κωνσταντινούπολη....Η πρώτη εντύπωση περίεργη..Πάνω απο μισή ώρα περνάγαμε απο προάστεια με μπλόκ εργατικών κατοικιών...Μετά απο μια συνοικία με παράγκες και τσουπ φτάσαμε...

a1.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SftAYAwDm7I_AAAAAAAAAC8_i_i8UKQmb0A_s200_P5230776.JPG


Για τη Κωνσταντινουπολη δε θα πω πολλά , καθως νομίζω το θέμα έχει εξαντληθεί στο φόρουμ..περάσαμε 4 πολύ όμορφες μέρες τριγυρίζοντας και τρώγοντας και χορτάσαμε τζαμιά, αγορές, παλάτια, εκκλησίες ....Κάποιες φωτογραφίες απο τα μέρη που επισκεφτήκαμε αυτό το τριήμερο

2-3 συμβουλές μόνο....

Αν πατε άνοιξη /καλοκαιράκι απέναντι απο το τζαμί Suleymaniye Υπάρχουν κάτι σκαλάκια που σε κατεβάζουν σε ένα όμορφο, κήπο για καφέ Βρίσκεται σε χαμηλότερη στάθμη απο το διαμορφωμένο έδαφος και ακούσαμε τη μουσικούλα αλλιώς δε θα το ειχαμε δει ποτε...
a2.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SftBiCBUMjI_AAAAAAAAADc_Pwoh8_caZu0_s400_P5240801.JPG

Οταν διαλέγετε εστιατόρια να βεβαιώνεστε οτι έχει αλκόολ, γιατι τη μέρα που αποφασίσαμε να βγουμε να φαμε και να πιουμε γιατι ειχα γενεθλια κάτσαμε σε ένα που δε σερβιρε αλκοολ! Ειχα πάθει 3 εμφράγματα, εφαγα αρον αρον και πήγαμε για yeni raki…

Mη πάτε ποτέ στα πριγκηπονήσια απο Μάιο ως Σεπτέβριο Κυριακή. Ολη η πόλη πάει εκεί για μπάνια και θα καταλήξετε σα σαρδέλες σε σαπιοκάραβα με 12χρονα δίπλα σας να σας λιβανίζουν με μπάφους..(ναι το είδαμε και αυτό)

Αν καπνίζετε καπνό προμηθευτείτε τη ποσότητα καπνου, φιλτράκια, χαρτάκια απο πριν! Εκανα το λάθος και πίστεψα θα βρω εκεί. 23 ολοκληρες μέρες έψαχνα απο ψιλικατζίδικα μέχρι μαγαζιά με είδη καπνού, μέχρι και στη μαυρη αγορά να βρω καπνό γιατι δε μπορώ να κάνω τσιγάρα κανονικά. Οι προσπαθειές μου ηταν άκαρπες, το πιο σχετικό που βρήκα ήταν καπνός για πίπα και ένα παππου να πουλάει αμφιβόλου ποιότητας καπνό σε ενα τσουβάλι σε μια στάση του μετρό . Επίσης αν πάρετε καπνό απο ελλαδα προσέχετε να ειναι με τη μάρκα η συσκευασία κανονικά και οχι σε θηκουλα γιατι είχα βαρεθεί να με ρωτάνε αν κανω χας χας και να μου λενε απαγορευεται θα σε πιασουν.

Αν θέλετε να αγοράσετε μουσικά οργανα, μη τολμήστε να πάρετε απο το κέντρο, οι τιμές είναι ληστρικές και η ποιότητα άθλια. Επειδή εν τέλει αγοράσαμε ένα σάζι για να έχουμε και μουσική υπόκρουση το υπόλοιπο του ταξιδιού καταλήξαμε (απο τα σχετικά κοντινά μαγαζιά ) σε ένα που βρίσκεται σε ενα πολυκατάστημα, στην αρχή της λεωφόρου Αtaturk.
Untitled-1.jpg

Απο κει αγοράσαμε εν τέλει και άλλα 2 σάζι για δώρα. Τι είναι το σάζι?
a1.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SftG5u7N1xI_AAAAAAAAAEc_i0o7hJE9ucw_s200_P6091634.JPG
Είναι ένα μουσικό όργανο που θυμίζει αρκετά μπουζούκι ή τζουρα έχει όμως πιο ανατολίτικο άκουσμα και είναι και λίγο πιο πολύπλοκο στο παίξιμο...Ο Μ. Επειδή το έχει με τα μουσικα οργανα γενικότερα ξετρελάθηκε με την αγορά του και τις τελευταίες μας ώρες πριν αναχωρήσουμε για Καππαδοκία τις περάσαμε στο καταπράσινο πάρκο Gulhane παίζoντας μουσική.

μερικες εικόνες απο τη πόλη
a1.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SftF2n69pQI_AAAAAAAAAEM_10jtI4jD8zY_s200_P5260906.JPG
a4.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SftF2THluEI_AAAAAAAAAEE_y5vldpXatis_s200_P5250884.JPG
a1.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_Sfs75QZ6ZPI_AAAAAAAAAB8_jhanEpfJTOI_s200_P5230743.JPG
a3.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SftAX3xmzYI_AAAAAAAAAC0_8JpMsi5GdsU_s200_P5230765.JPG


Στο επόμενο κεφάλαιο ξεκινάει η περιπλάνηση με τα πουλμαν
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Κάτι μου λέει ότι αυτή την ιστορία κάποια στιγμή θα την εκτυπώσω! Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Κάτι μου λέει ότι αυτή την ιστορία κάποια στιγμή θα την εκτυπώσω! Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
ευελπιστω αυτη να την τελειωσω συντομα , γιατι τη πρωτη ιστορια που εγραψα εκανα 2 χρονια και εχω ηδη και μια ατελειωτη....:haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η ιστορία σου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα και πηγή έμπνευσης (από Τουρκία έχω πάει μόνο Κωνσταντινούπολη δύο φορές και πουθενά αλλού, ντροπή!).

Να πω επίσης ότι χαίρομαι πολύ να ακούω για ζευγάρια που έχουν ίδιο πάθος για ταξίδια, περιπέτειες και ταλαιπωρία! Μπράβο!

Αναμένουμε τη συνέχεια.:)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Άντεεεε!
Υπέροχη ακούγεται!
Ειδικά όσον αφορά το Παμούκαλε...θέλω πολύ να πάω, πρέπει να πάω μέσω Ρόδου κάποια στιγμή...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
περι τουρκικών λεωφορείων

Λιγα πράγματα παραπάνω για τις τουρκικές εταιρείες λεωφορείων. Οι περισσότερες εταιρείες έχουν site , δυστυχώς οι περισσότερες επίσης δεν έχουν αγγλικα...Αν μάθεις 2-3 κρίσιμες λεξούλες μπορεις να βγάλεις άκρη με τα δρομολόγια.... Συνήθως η κάθε εταιρεία επικεντρώνεται σε κάποιες περιοχές της χώρας, συχνά απο το όνομα καταλαβαίνεις και τη περιοχή που κυρίως καλύπτει.

Μερικές χρήσιμες φράσεις/λέξεις για να βγάλετε άκρη
Kalkış : Αναχώρηση
Varış : Άφιξη
Saati: ώρα
Tarih : ημερομηνία
Sefer : διαδρομή
Sefer Durakları: στάσεις διαδρομής
Fiyatı: τιμή
Bilet: εισιτήριο

Εδω μπορειτε να βρείτε με αναχώρηση απο κωνσταντινούπολη, εταιρεία και τιμή εισιτηριου προς τη πόλη που θέλετε... Οι πόλεις προορισμοι είναι αλφαβητικά στη πρωτη λίστα , διπλα τιμη(ελάχιστη-μέγιστη), χιλιομετρική απόσταση απο κωνσσταντινούπολη και εταιρείες.

Bus Routes from Istanbul to Other Cities in Turkey

Site των πιο γνωστων εταιρειών:

Ιstanbul seyahat.
Εξυπηρετει κυρίως τις περιοχές σε αιγαίο και μεσογειακή τουρκία.
?stanbul Seyahat

kamil Koc
Παει σε πολλα μέρη, αλλα εξυπηρετεί κυρίως αιγαίο, μεσόγειο και κέντρική τουρκία. Θεωρω οτι είναι απο τις κορυφαίες εταιρείες και σε service και σε κατάσταση οχημάτων και άνεση.
K

Metro Turizm
Κάνει το δρομολόγιο Θεσσαλονίκη- Κωνσταντινούπολη. Είναι η πιο πιθανή που θα χρησιμοποιήσει κάποιος που θα κινηθεί με λεωφορεία γιατι είναι απο τις καλύτερες και πάει σχεδόν παντού! Αλλα σαν την παραπάνω δεν είναι.

Yolculu?unuzun Ba?lad??? Yerdeyiz

ulusoy
Otob

Varan
Θεωρείται η καλύτερη τουρκική εταιρεία, τα λεωφορεία της είναι απο τα καλύτερα που είδα ποτέ. Δυστυχώς δεν είχα τη τιμή να ταξιδεψω μαζί της. Η καλύτερη επιλογή για μάυρη θάλασσα και παράλια αιγαίου.
Varan Turizm Seyahat A.

Pamukkale Seyahat
Εξυπηρετεί κυρίως τη περιοχή προς τα παράλια του Αιγαίου και κάποιες πόλεις της μαυρης θάλασσας
Pamukkale

Kαποιες γενικές παρατηρήσεις.

Οι εταιρείες και τα δρομολόγια είναι αρκετά οπότε σε γενικές γραμμές δε χρειάζεται να κλείνεις εισιτήρια πολλές μέρες πριν. Εμείς βρήκαμε απο πρίν φύγουμε για τουρκία ποιές εταιρείες πάνε σε κάθε μέρος που θέλουμε ωστε να ξερουμε περιπου , γιατι η καθεμία έχει το δικό της γραφείο κ.τλ και μόλις φτάναμε στο ένα μέρος αγοράζαμε το επόμενο εισιτήριο. Συχνά το πέρναμε και μια μέρα πριν.

Περα απο τις παραπάνω υπάρχουν άπειρες εταιρείες.. Ειδικά σε δρομολόγια με λιγότερη ζήτηση τουριστική είναι πιο πιθανό να βρεις σε πιο τοπικές εταιρείες, Εμείς ταξιδέψαμε με κάποιες εταιρείες όπως η Nevsehir sehayat και ηταν απλά επιπέδου ελληνικών κτέλ.

τελευταία και πιο χρήσιμη συμβουλή! Οποιος επιθυμεί να ταξιδέψει απο Κωνσταντινούπολη μη κανει το λαθος να παει στο κεντρικό σταθμό ουτε για να αγοράσει εισιτήρια ούτε για να ταξιδέψει. Είναι σαν να βρίσκεσαι στο σταθμό του Κηφισου στην αθηνα με πολλά επίπεδα και αρκετες φορες μεγαλύτερος, χαος η κατάσταση. Ευτυχώς για αυτό κάθε εταιρεία έχει γραφεία στο κέντρο απο όπου αγοράζεις εισιτήρια αλλα και αναχωρείς με βανάκι για το λεωφορείο που θα ταξιδεψεις. Πολλα γραφεία είναι στην οδο Ιnonu κοντά στη πλατεία Ταξιμ.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
καλα εσυ 2 βήματα είσαι! να πας οπωσδηποτε :D
Ναι το ξέρω... Απο Ρόδο πρέπει να πάω, μετά φαντάζομαι θα χει κανένα πούλμαν να σε πηγαίνει εκεί, έχω υπολογίσει ότι θέλει κανένα 3ωρο...+1 ώρα καραβάκι Ρόδο-Τουρκία+25 λεπτά αεροπλανάκι Κάρπαθο-Ρόδο... :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom