ΗΠΑ Τελωνείο ερχόμενος από Αμερική

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Έχω λοιπόν την εξής απορία:

Αν χρειαστεί κάπου να πληρώσουμε τελωνείο και φέρνω πχ απο Αμερική λαπτοπ και δε τη γλιτώνω, πόσο επι της αξίας του θα είναι ο φόρος; Και εξαρτάται απο ποια χώρα έρχεται; Δηλαδή ο φόρος όταν φέρνω κάτι απο Αμερική είναι διαφορετικός απο τον φόρο όταν φέρνω κάτι απο Ιαπωνία ας πούμε; Επίσης, αν φέρνω κάτι με αποδειξη πχ 100 ευρώ αλλά στην Ελλάδα κοστίζει 600, αυτού τι φόρο θα βάλουν, σύμφωνα με την απόδειξη ή σύμφωνα με την αντικειμενική αξία που έχει το προ'ι'όν αυτό στην Ελλάδα;
Ευχαριστώ.
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Εγώ έχω άλλη απορία...Πώς θα καταλάβουν ότι το αγόρασες από εκεί και δεν το είχες μαζί σου από Ελλάδα?Πάντως νομίζω υπάρχει κ άλλο ένα θέμα στο forum...:lol:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ έχω άλλη απορία...Πώς θα καταλάβουν ότι το αγόρασες από εκεί και δεν το είχες μαζί σου από Ελλάδα?Πάντως νομίζω υπάρχει κ άλλο ένα θέμα στο forum...:lol:
Αν θες να αποδείξεις ότι το είχες μαζί σου από Ελλάδα, πρέπει φεύγοντας να περάσεις από το τελωνείο του αεροδρομίου, και να ζητήσεις "απόδειξη" για την εξαγωγή του από τη χώρα, την οποία θα δείξεις στον τελωνειακό κατά την επιστροφή. Στην απόδειξη αυτή καταγράφεται και το serial number της συσκευής σου.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπέρα,γνωρίζει καποιος που μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με το τελωνειο στο Ελ Βενιζελος ?Θα ταξιδέψω στο miami και σκέφτομαι να μεταφέρω λαπτοπ σιγουρα και είτε μονάδα υπολογιστή είτε κομμάτια χωριστά:επεξεργαστή ,μητρική,κάρτα γραφικών.σκληρό..αν στο τελωνείο δηλώσω ότι αγόρασα εναν υπολογστή πόσα χρήματα θα πρέπει να πληρώσω?όσες φορές έχω περασει απο το τελωνείο ερχόμενος απο μη ευρωπαική χώρα ποτέ δεν μου έγινε σοβαρος έλενχος.είναι ομως η πρώτη φορα που θα πάω αμερικη και η πρώτη φορα που έχω σκοπό να ψωνίσω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα,γνωρίζει καποιος που μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με το τελωνειο στο Ελ Βενιζελος ?Θα ταξιδέψω στο miami και σκέφτομαι να μεταφέρω λαπτοπ σιγουρα και είτε μονάδα υπολογιστή είτε κομμάτια χωριστά:επεξεργαστή ,μητρική,κάρτα γραφικών.σκληρό..αν στο τελωνείο δηλώσω ότι αγόρασα εναν υπολογστή πόσα χρήματα θα πρέπει να πληρώσω?όσες φορές έχω περασει απο το τελωνείο ερχόμενος απο μη ευρωπαική χώρα ποτέ δεν μου έγινε σοβαρος έλενχος.είναι ομως η πρώτη φορα που θα πάω αμερικη και η πρώτη φορα που έχω σκοπό να ψωνίσω.
Ποιό είναι το δρομολόγιο σου (δηλ. που περνάς στη ζώνη Σέγκεν?) Με δεδομένο ότι Αθήνα - Miami δεν υπαρχουν απευθείας πτήσεις, υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα:
- Να πετάς με ανταπόκριση κάπου στις ΗΠΑ (κι από κεί απευθείας Αθήνα).
- Να πετάς με ανταπόκριση σε κάποια άλλη χώρα της ζώνης Σέγκεν
- Να πετάς με ανταπόκριση κάπου στον υπόλοιπο κόσμο (π.χ. Λονδίνο, Κων/νούπολη κλπ).

Στη δεύτερη περίπτωση τα πράγματα είναι πιο εύκολα: Οι χειραποσκευές σου περνάνε τελεωνείο στο σημείο εισόδου στην ΕΕ, και οι αποσκευές σου στο Ελ. Βενιζέλος (αλλά από τις αφίξεις Σέγκεν).
Στις άλλες δύο, περνάς τελωνείο στις αφίξεις εκτός Σέγκεν του Ελ. Βενιζέλος. Στην περίπτωση όμως που η πτήση σου έρχεται από ΗΠΑ, συνηθίζουν οι τελωνειακοί να τη στήνουν εκείνη την ώρα για έλεγχο...

Δικαιούσαι να φέρεις μαζί σου είδη αξίας μέχρι 400 ευρώ περίπου συνολικά χωρίς να χρειαστείς να πληρώσεις δασμούς (και αυτό περιλαμβάνει τα πάντα, ακόμη και σουβενίρ). Αν για κάτι δεν έχεις απόδειξη, θα εκτιμήσουν εκείνη την αξία του, όσο τους κατέβει.

Αν κάποιο είδος αξίας το πάρεις μαζί σου από την Ελλάδα, θα πρέπει φεύγοντας να περάσεις από το γραφείο του τελωνείου - που βρίσκεται δίπλα στον έλεγχο διαβατηρίων - και να πάρεις μια απόδειξη εξαγωγής των ειδών που θα δηλώσεις - η τελευταία θα αναφέρει πάνω και το σειριακό αριθμό της συσκευής σου, και μπορέις να τη χρησιμοποιησεις και σε επόμενα ταξίδια.

Στην πράξη, ακόμα κι αν σε ελέγξουν (στο Ελ. Βενιζέλος δε μου έχει τύχει ποτέ, από όπου κι αν ερχόμουνα), δε θα σταθούν σε ρούχα κλπ (παρά μόνο αν έχεις πολλά και χέχεις αφήσει επάνω επειδικτικά τις ετικέττες), και από ηλεκτρονικά δεν τους νοιάζουν οι απλές φωτογραφικές μηχανές, κινητά κλπ. Αλλά για laptops κλπ και κομμάτια υπολογιστή ενδεχομένως να έχεις πρόβλημα (προσωπικά, θεωρώ ότι η διαφορά τιμής για οτιδήποτε μεγαλύτερο σε μέγεθος ή βάρος από ιpad δεν αξίζει τον κόπο και το ρίσκο).
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Συγνώμη που δεν το ανέφερα στην αρχή.θα επιστρεψω με ενδιαμεση σταση στην ισπανια.?αν πχ κοστιζει 800 δολαρια ενα λαπτοπ και το δηλωσω,ποσο θα πληρωσω?
σε ευχαριστω παρα πολυ και για την προηγουμενη απαντηση
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Συγνώμη που δεν το ανέφερα στην αρχή.θα επιστρεψω με ενδιαμεση σταση στην ισπανια.?αν πχ κοστιζει 800 δολαρια ενα λαπτοπ και το δηλωσω,ποσο θα πληρωσω?
σε ευχαριστω παρα πολυ και για την προηγουμενη απαντηση
Δε θυμάμαι καλά. Νομίζω 30-35% της αξίας του.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Taver πιστευεις δηλαδη πως κατα την αναχωρηση μου για usa πρεπει να δηλωσω στο τελωνειο τον ταπεινο μου φωτογραφικο εξοπλισμο (τιποτα σπουδαιο, ότι κουβαλαγα στο Πηλιο :haha:). Παντως δεν μου ετυχε ποτε να εχω προβλημα με αυτα τα μαραφετια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Taver πιστευεις δηλαδη πως κατα την αναχωρηση μου για usa πρεπει να δηλωσω στο τελωνειο τον ταπεινο μου φωτογραφικο εξοπλισμο (τιποτα σπουδαιο, ότι κουβαλαγα στο Πηλιο :haha:). Παντως δεν μου ετυχε ποτε να εχω προβλημα με αυτα τα μαραφετια.
Κάλλιο γαιδουρόδενε λένε παρά γαιδουρογύρευε... Εγώ πάντως το δικό μου ταπεινό εξοπλισμό τον έχω δηλώσει μια φορά, έχω πάρει την απόδειξη, κι αν ποτέ χρειαστεί θα είμαι καλυμμένος (τρίχες δηλαδή, τη μια φορά που χρειάστηκε με την παλιά μηχανή, είχα μπροστά μου ένα Γερμανό τελωνειακό, ο οποίος φυσικά δεν καταλάβαινε τι έγγραφε το έγγραφο - ήταν στα Ελληνικά...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom