Λίβανος Τετραήμερο στη Βηρυτό!!!!

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Καλημέρα σε όλα τα μέλη...
Αποφάσισα να περάσω ένα τετραήμερο στην Βηρυτό μετά από θετικά σχόλια που διάβασα....και βέβαια από τις εδώ ιστορίες...
Πετάω στις 27 Νοε 10.Το ταξιδιωτικό γραφείο μου προτείνει δύο ξενοδοχεία το ένα στην παραλία (RIVIERA hotel) και το άλλο στο κέντρο (LE BRISTOL).
Σας παρακαλώ δώστε τα φώτα σας....τι να διαλέξω?
Δεν με ενδιαφέρει να πάω να ξεκουραστώ στο hotel, αλλά θέλω να περπατήσω/γνωρίσω την πόλη...
Υπάρχει οδηγός για να ενημερωθώ για τα αξιοθέατα και όχι μόνο?
Μήπως είναι καλύτερα μία μέρα να πάω εκτός πόλης?
Τι συνάλαγμα θα χρησιμοποιήσω?
Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια από τα έμπειρα μέλη του φόρουμ...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Η επιλογη ειναι μονοδρομος. Le Bristol !! Κεντρο, στην περιοχη της Hamra ενα ξενοδοχειο με ιστορια...
Καλο θα ειναι να κινηθεις εχοντας μαζι σου $$
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Ενα μεγάλο ευχαριστώ....θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου....Ερωτήσεις...
Από που μπορώ να αντλήσω πληροφορίες για τα αξιοθέατα?
Πως θα μετακινηθώ απο το αεροδρόμιο προς το hotel?
Πιστεύεις ότι απαιτείται τοπικός οδηγός για την πόλη?
Ημερήσια εκδρομή χωρά στο πρόγραμμα?
Και πάλι σε ευχαριστώ....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
κοίτα, εμένα προσωπικά η Hamra δεν μου άρεσε και νομίζω ότι ουσιαστικά σε κανέναν δεν αρέσει πέρα από το nigthlife που διαθέτει. ακόμα όμως κι έτσι, δεν είναι δα και η κορωνίδα της διασκέδασης στην πόλη. Άσε που το Le bristol βρίσκεται στην ουσία πιο κοντά στην Verdum, έναν «κεφάτο» δρόμο με διάφορες καφετέριες. Το Verdum όμως βρίσκεται σε μια περιοχή όπου θα χρειάζεσαι ταξί για να πηγαινοέρχεσαι (εντάξει, την πρώτη φορά θα το πας με τα πόδια αλλά την δεύτερη θα βαρεθείς)
Το Riviera από την άλλη (πάλι αν μου τα λέει καλά το ...GOOGLE EARTH(!!!)) βρίσκεται στην παραλία, μπροστά στην λεωφόρο Παρισίου, με ζωηρή διάθεση και ένα walking distance από τα κεντρικά σημεία (Hamra, Gouraud (ο δρόμος 52, να το θυμάσαι αυτό), κεντρικό ρολόι, Saifi village, Souk (ο θεός να το κάνει)) που μπορεί να είναι λίγο παραπάνω από ότι το Le bristol, είσαι όμως στην ουσία στο παραλιακό κατάμεστο μέτωπο άρα θα το διασκεδάζεις κάθε φορά (μη γελιόμαστε, κι εδώ θα πέσει ταξάκι την Τρίτη φορά για να πηγαινοέρχεσαι στο κλασικό κέντρο της πόλης)

Τώρα για εκτός, εμένα μου έφυγε η ούγια στο Jieta Grotto το οποίο στο προτείνω ασυζητητί. Η Harissa εντάξει, καλή είναι. Η Byblos έχει πολύ ενδιαφέρον, αξίζει μια επίσκεψή σου.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Beirut Travel Information and Travel Guide - Lebanon - Lonely Planet
το αεροδρομιο ειναι παρα πολυ κοντα στην πολη. θα παρεις ενα ταξι , βρισκονται εξω απο το κτηριο , θα διαπραγματευθεις την τιμη (οπωσδηποτε) και σε 15 λεπτα θα βρισκεσαι στην Hamra
Δεν χρειαζεσαι κανενα οδηγο , μονο εναν καλο χαρτη. Ισως δυσκολευθεις λιγο με τα ΜΜΜ, αλλα γιαυτο υπαρχουν τα ποδια!
Θα ηθελα να επισημανω οτι δεν ειναι και τοοσοο φθηνη πολη
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Από που μπορώ να αντλήσω πληροφορίες για τα αξιοθέατα?
εμένα με υπερκάλυψε η wikipedia, έβαλα μερικά pins σε ένα χάρτη και έκανα την δουλειά μου. αλλά από την άλλη, 3? κάνει το LP της Βηρυτού! Δεν αξίζει??

Πως θα μετακινηθώ απο το αεροδρόμιο προς το hotel?
Ταξί

Πιστεύεις ότι απαιτείται τοπικός οδηγός για την πόλη?
Μπορώ να σου στείλω με pm το τηλέφωνο ενός ταξιτζή/ ξεναγού που γνώρισα. Με πήγε και στα εκτός πόλης αλλά μου έκανε και ένα αξιοπρεπέστατο tour στις μακρινές και ενδιαφέρουσες γειτονιές της πόλης.

Ημερήσια εκδρομή χωρά στο πρόγραμμα?
ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ!


ΥΓ ρε Βανζελί? Μονότερμα τον πήραμε τον άνθρωπο? Γιατί δεν του προτείνουμε την κορυφή στην διαμονή, το Embassy hotel?????!!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εε Σπυρε , ποιο nightlife στην Hamra παιδι μου?? Εκει ειναι ο μουσουλμανικος τομεας.. Εσυ λες αλλο!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εε Σπυρε , ποιο nightlife στην Hamra παιδι μου?? Εκει ειναι ο μουσουλμανικος τομεας.. Εσυ λες αλλο!!
Είδες που συμφωνούμε? η Gouraud (52 να θυμάσαι) έχει την ζωή! Μα και τα δυο ξενοδοχεία απέχουν σχεδόν το ίδιο από εκεί μόνο που το riviera βρίσκεται σε απείρως πιο ενδιαφέρουσα περιοχή. (λες να τα κατεβάσουμε τα δυο ξενοδοχεία για ένα travelwar τώρα εν μέσω εκλογών?)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ετσι σαλατα που του τα καναμε, μαλλον δεν θα ξαναδιαβασει !!
Να ξαναπροτεινω λοιπον το μεγιστο εστιατοριο Le Chef ,για γνωριμια με τα τοπικα εδεσματα!! cult εστιατοριο , cult και ο ιδιοκτητης!
Και για να μην σπευσουν να με κατηγορησουν μερικοι , μερικοι στο εν λογω εχει κανει εκπομπη και ο Antony Bourdain !!
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εντάξει, καθώς το βίντεάκι σου έχει και εξωτερικές λήψεις, την σώσαμε την κατάσταση
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Παιδιά με έχετε εντυπωσιάσει με τα όσα πολύ χρήσιμα μου γράφετε....αλλά τελικά που να μείνω?????
Γιατι μου βάζετε δύσκολα?????
Σας παρακαλώ τι να κάνω? παραλία ή κέντρο????
και βέβαια θα ήθελα τα στοιχεία του οδηγού/ξεναγού...
και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ για την βοήθεια....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Το Bristol έχει την ίδια σχέση με το κέντρο της Βηρυτού όσο και το Παγκράτι με το Σύνταγμα. Εγώ λέω όχι στις κακομίζερες γειτονιές της Hamra. Καλές χρυσές και άγιες για να περάσεις να την δεις αλλά όχι και να διαμένεις! Πήγαινε βρε Σταύρο πάνω στην παραλία, η απόλυτη περαντζάδα και μια ευχάριστη διαδρομή για το κέντρο! Το τηλέφωνο θα σου το στείλω με πμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom