Ιράν Τεχεράνη - Shiraz

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Έχουμε και λέμε.

Η πτήση μου φτάνει στην Τεχεράνη (IKA) στις 21:25
Φαντάζομαι με βίζα κ.τ.λ. θα φάω αρκετή ώρα.
Θέλω να ξεκινήσω το ταξίδι μου από κάτω προς τα πάνω δηλαδή από Shiraz προς Tehran. Γι αυτό θέλω όσο το δυνατόν γρηγορότερα (και σχετικά οικονομικά) να βρεθώ Shiraz χωρίς όμως να μπω σε Iran Air...
Οπότε η λύση είναι να πάρω λεωφορείο. Το ερώτημα τώρα. Να πάω στο σταθμό μπας και βρω κάνα λεωφορείο που να φεύγει βράδυ (σταματάνε τα δρομολόγια κάποια στιγμή δηλαδή) ή να φύγω την άλλη μέρα;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μην παραλείψεις το ισφαχάν..
πρέπει να ειναι διαμάντι!!
α ρε fitzi ζηλεύω!!!
διαβασε το iran του panta 45 μήπως σε βοηθήσει σε κάτι..
γιατί παρακαλώ δεν μπαίνεις στην iran air??
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
και εγώ έχω αυτή την ερώτηση;...(γαι την Ιραν αιρ)


επειδή και εγώ θα πάω τον Απρίλη (αν με την βίζα όλα θα είναι καλά, επειδή θα τον αφήσω τον ετερον ήμισυ σπίτι), έλεγα να πετάξω τουλαχιστον 2 φορές....

εσύ πότε θα πας;

οι ιστοριές που διαβασα από δω είναι πάνω από χρήσιμές και ωραίες...και δες και για την πόλη Γιάζντ, έχω διαβάσει κάπου ότι δεν πρέπει να την χάσει κανείς...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
διαβασε το iran του panta 45 μήπως σε βοηθήσει σε κάτι..
γιατί παρακαλώ δεν μπαίνεις στην iran air??
Καλά ιστορίες έχουμε πάρα πολύ καλές...

γιατί παρακαλώ δεν μπαίνεις στην iran air??
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...56-%E5%F0%E9%E2%E1%F4%E5%F3-2.html#post242631
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
ωραία, καλά να περάσεις ...θα χω μια παραπάνω ιστορία να διαβάσω :)
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Διάβασε του hydronetta κατευθείαν...
Αυτή θα αντιγράψω πάνω κάτω...
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμπου Σιμπελ
Αν έχεις το οδηγό του lonely planet θα διαβάσεις όλες τις λεπτομέρειες σχετικά με το πώς θα μετακινηθείς από πόλη σε πόλη(λεωφορεία,τραίνα,αεροπλάνα).Η απόσταση όμως Τεχεράνη-Σιράζ είναι υπερβολικά μεγάλη και θα είναι ένα πολύ κουραστικό ταξίδι αν επιλέξεις να πας οδικώς.Όσον αφορά τα αεροπλάνα στο Ιράν,γενικά υπάρχει ένα κακό ιστορικό,όμως η πλειφοψηφία των δυστυχημάτων αφορά εταιρείες με αεροσκάφη τύπου Tupolev (παλιά και κακοσυντηρημένα) που ακόμα και ο Lonely planet συνιστά να αποφεύγουμε.Αντίθετα η Iran air θεωρείται η πιο αξιόπιστη.Τώρα αν έγινε και ένα ατύχημα,αυτό έχει συμβεί σε όλες τις εταιρείες του κόσμου.Θα σταματήσουμε να πετάμε;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Έχουμε και λέμε.
Η πτήση μου φτάνει στην Τεχεράνη (IKA) στις 21:25
Φαντάζομαι με βίζα κ.τ.λ. θα φάω αρκετή ώρα.
Θέλω να ξεκινήσω το ταξίδι μου από κάτω προς τα πάνω δηλαδή από Shiraz προς Tehran. Γι αυτό θέλω όσο το δυνατόν γρηγορότερα (και σχετικά οικονομικά) να βρεθώ Shiraz χωρίς όμως να μπω σε Iran Air...
Οπότε η λύση είναι να πάρω λεωφορείο. Το ερώτημα τώρα. Να πάω στο σταθμό μπας και βρω κάνα λεωφορείο που να φεύγει βράδυ (σταματάνε τα δρομολόγια κάποια στιγμή δηλαδή) ή να φύγω την άλλη μέρα;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Yπάρχει γραφείο της Ιράν αιρ στην Αθηνα όπου μπορείς να κλείσεις εσωτερικές πτήσεις. Πολύ αμφιβάλλω αν θα υπάρχει τόσο αργά ανταπόκριση για Σιράζ. Δεν ξέρω καν αν θα προλάβεις και ΚΤΕΛ. θα σου έλεγα μείνε στη Τεχεράνη να δεις τα βασικά αξιοθέατα, πέταξε με το πάσο σου Σιράζ και άσε για τελευταίο το Ισφαχάν που είναι και το τοπ!
Κάποιες εταιρείες πετούν και Σιράζ μέσω χωρών του κόλπου. Δεν ξέρω με ποιά έκλεισες. Σημειωτέον το ΙΚΑ είναι μακρυά από τη πόλη.... και δεν ξέρω αν από κει εκτελούνται εσωτερικές πτήσεις
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Αν έχεις το οδηγό του lonely planet θα διαβάσεις όλες τις λεπτομέρειες σχετικά με το πώς θα μετακινηθείς από πόλη σε πόλη(λεωφορεία,τραίνα,αεροπλάνα).Η απόσταση όμως Τεχεράνη-Σιράζ είναι υπερβολικά μεγάλη και θα είναι ένα πολύ κουραστικό ταξίδι αν επιλέξεις να πας οδικώς.Όσον αφορά τα αεροπλάνα στο Ιράν,γενικά υπάρχει ένα κακό ιστορικό,όμως η πλειφοψηφία των δυστυχημάτων αφορά εταιρείες με αεροσκάφη τύπου Tupolev (παλιά και κακοσυντηρημένα) που ακόμα και ο Lonely planet συνιστά να αποφεύγουμε.Αντίθετα η Iran air θεωρείται η πιο αξιόπιστη.Τώρα αν έγινε και ένα ατύχημα,αυτό έχει συμβεί σε όλες τις εταιρείες του κόσμου.Θα σταματήσουμε να πετάμε;
Φυσικά και θα συνεχίσουμε να πετάμε...
Εγώ απλά κοιτάω... Είναι μπαναρισμένη από την EU; Αν ναι τότε δεν μπαίνω.

Το LP το χω μελετήσει, απλά δε βρίσκω τη συγκεκριμένη πληροφορία. Μάλλον τελικά με κόβω να παίρνω κάποιο απογευματινό λεωφορείο την επόμενη μέρα.

Δεν ξέρω με ποιά έκλεισες.
Με Qatar...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom