Τζαμάικα Τζαμάικα!!!! Μία και μοναδική!!!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος

Αρχές Μαίου και είμαι καθισμένη σε μπαρακι,αγνατευω θάλασσα και σκεφτομαι που να πάμε διακοπές.. Η παρεα μου περιμένει ιδεες και προτάσεις ή για να είμαστε ειλικρινης το ονομα του προορισμού!! Αναλαμβανω παντα εγω το concept,κατι που εχει και πολλες ευθυνες,οπως καταλαβαινετε...Αν κατι παει στραβα, ¨τρως τις φάπες σου",παρα το γεγονος που εχεις κανει όλο το ψαξιμο..;)
Στο 3ο τζιν τονικ,το ανακοινωνω..... Τζαμαικα!!!!!:D :D
Οι υπολοιποι συμφωνουν και μενει μονο το πρακτικο του θεματος....
Με ρωτανε πως μου ηρθε.. Και η απαντηση...Απλως ετσι!!! Τελικα τα πιο ωραια πραγματα βγαινουν αβιαστα...
Κι ετσι ερχεται η τελικη μερα!!!!
Αναχωρηση για εναν προορισμο που θα εμενε για παντα χαραγμενος στην καρδιά μου με ανεξιτηλα χρωματα!! Τα χρωματα των ρασταφαρα,τα χρωματα της Τζαμαικας.
Μαύρο-το χρωμα του λαου της
Κόκκινο-σαν το αίμα
Κίτρινο-σαν τον φωτεινό ήλιο της και τις χρυσαφενιες παραλίες
Πρασινο-οπως η οργιωδης βλάστησή της
Η ιστορία μου θα ειναι μεγαλη,σας προειδοποιω....:D
 

Attachments

  • 17,4 KB Προβολές: 4.102

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.972
Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ Τζαμάϊκα! Ο προορισμός της Καραϊβικής που με τραβάει σαν μαγνήτης!
Ελπίζω να συνεχίσεις γρήγορα την ιστορία με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
...και όσο μεγαλύτερη η ιστορία, τόσο το καλύτερο!!!
Περιμένουμε τη συνέχεια!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Η πτήση ήταν μέσω Λονδίνου...
Αφού περιμέναμε να περασει η ωρα μπηκαμε στο αεροπλάνο που σε 10 ωρες θα μας προσγειωνε στον παραδεισο!!!!
Και η καλη μερα από το πρωί φαινεται...
Αυτό δεν ήταν αεροπλάνο με επιβατες από τους συνηθισμενους..Ηταν το κατι άλλο!!!
Σαν ένα τρελλό λουνα πάρκ...Σαν σχολική εκδρομή 5ήμερη με αλαφιασμένους έφηβους..
Ενα κατι από ταινια της Βουγιουκλακης που τραγουδανε στο λεοφωρειο θυμαστε? Αλλα στο πιο hardcore!!!Οι επιβατες ενας κι ενας..Οι πιο πολλοι ρασταφαρες και Τζαμαικανοι.Οπως καταλαβαινετε ειχα διαλεξει low-cost airline..:bleh:
Και φυσικά οι τυχη μας εριξε στα τελευταια πισω καθισματα,οπου μια θεοτρελλη παρεα πηγαινε στην πατριδα της!! Ολη τηην πτηση,δεν βαλανε γλωσσα μεσα τους!!! Και μετα λενε εμας τους Ελληνες που μιλαμε πολύ?:rolleyes:
Αυτη ηταν και η πρωτη επαφη μας με τον εξωστρεφη αυτο λαό!!:cool:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.972
Με το σταγονόμετρο μας δίνεις τις πληροφορίες αλλά δεν πειράζει! Περιμένουμε αγωνιωδώς!!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εχω εναν καινουργιο υπολογιστη και δυσκολευομαι πολυ να γραψω στα Ελληνικα...:mad:

Από το παραθυρο του αεροπλάνου βλέπω το πιο τυρκουαζ χρωμα που εχω δει στην ζωη μου..
Μετα από αυτο και άλλα ταξιδια που εχω κανει ,σας ομολογω οτι σαν τισ θαλασσες της Καραιβικης δεν υπαρχουν!!!
Προσγειονομαστε στο πιο "αρχαιο" αεροδρομιο που εχω δει...:shock::shock::shock::shock:
Τωρα στο 2ο ταξιδι,ειδα οτι εχουν βελτιωθει τα πραγματα..
Τεραστιοι ανεμιστηρες παντου,αφορητη ζεστη και χαος!!!
Μετα απο ατελειωτες ουρες,και αναμονη φτανουμε για να παρουμε την βιζα που χρειαζεται για την παραμονη μας..
Στην ερωτηση που θα μεινουμε,η απαντηση μας " δεν ξερουμε" μας βαζει σε μπελαδες... Αυτη ηταν και η αληθεια ομως..Δεν ειχαμε κλεισει τιποτα.. Ομως αυτο δεν φτανει!! Πρεπει την 1η μερα να μας κλεισουν αυτοι κατι για να εχουμε διευθυνση κι ετσι κι εγινε..Κλεισαμε το πιο φτηνο..40$ ενα δωματιο σε ξενοδοχειο για 4.
Και με την βιζα μας στο χερι κατευθυνθηκαμε στο δωματιο για να διαπιστωσουμε οπως φανταζεστε οτι ηταν ψιλοχαλια...:haha:
Κι εδω πεφτουν οι φαπες που σας ελεγα στην αρχη και τα αστειακια του στυλ "σε τι μας εμπλεξες " και τετοια... Βεβαια καταλαβαινετε πως όλα αυτα στο τελος γυρισαν στο "ποτε θα ξαναπαμε?"
Αυτα βεβαια προσ στιμη,γιατι με το που βγηκαμε από το δωματιο,περασαμε απεναντ τον δρομο και βρεθηκαμε στηην 2η πιο γνωστη παραλια του νησιου,το Montego Bay!!:shock:
Ονειρο!! Η τυρκουαζ αυτη θαλασσα που σας ελεγα,να δενει με τα πιο απιστευτα χρωματα του ουρανου και να σχηματιζουν τον πιο ονειερεμενο πινακα που εχει υπαρξει ποτε...

Ουφ,με κουρασε αυτο το πληκτρολογιο...αργω πολυ....:mad::mad::mad:
Και νυσταξα...Δουλευω αυριο πρωι...:(
Συνεχιζεται...;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οπως το λες..μια και μοναδικη στον κοσμο :clap:
Τελευταια ονειρευομαι πολυ εντονα και ολο και πιο συχνα το Mo΄bay και η ιστορια σου με αναφορα στη συγκεκριμενη περιοχη απο τα πρωτα κεφαλαια - μαλλον εκει προσγειωθηκατε - ειναι σημαδι για ταξιδι σιγουρα!!
Μη νυσταζεις , μην πας για δουλεια , παρε αδεια , ειναι αναγκη :haha: εγω και η varioathens εχουμε λιωσει πανω στο πληκτρολογιο..
Συμφωνω απολυτα μαζι σου και το υπογραφω , οτι σαν τις θαλασσες της καραιβικης δεν υπαρχουν πουθενα!!
Περιμενω με αγωνια τη συνεχεια με λεπτομερειες :)

One love :jamaica01:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
meli δωσε πληροφοριες οσες πιο πολλες μπορεις.
Ειναι απο τους σπανιους προορισμους αλλα αγαπητος γι`αυτο περιμενουμε την ιστορια σου με πολλες συνεχειες και πολλες λεπτομεριες.
Ταξιδεψε μας και οδηγησε μας στην Τζαμαικα.:jamaica01:

GTS με ενα ταξιδι στην Ταιλανδη που ειναι ισον κανενα :haha:τι θες να γραψει η go2?:bleh:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:haha::haha: ωστε ετσι xene? Ενα ισον κανενα! Απο μια αποψη εχεις δικιο..
Αλλα επιμενω οτι οι θαλασσες της καραιβικης εχουν κατι αλλο..αυτο το εντονο τυρκουαζ που λες οτι ειναι ψευτικο.
Δεν ξερω , μπορει να φταιει η ιδιαιτερη αγαπη που εχω για τα μερη προς κεντρικη αμερικη και καραιβικη.

Meli ελπιζω να εχεις και τιποτα φωτογραφιες να ανεβασεις να δουμε! Και αφου εχεις παει δυο φορες στο νησι , θελουμε και επομενη ιστορια απο το δευτερο ταξιδι στη Τζαμαικα :D και ολα με λεπτομερειες!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Συγκρινοντας Ταυλάνδη,αν εννοεις ,που έχω πάει,καμιά απολύτως σχεση!!! Καραιβική καλυτερη!!
Πιστευω οτι συγκριτικά με Ταυλανδη οι δικές μας θαλασσες ειναι ανωτερες κατα πολύ!!!
Για μενα μόνο η Καραιβικη μας ριχνει.. Α και για να μην ειμαι άδικη Μαλδίβες!! Απόλυτος προορισμός για λατρεις παραλίας!!:clap::clap::clap:
Συνεχίζω...
Εκεινο που με χάλασε στο Montego ήταν η φαση που η παραλία είναι οργανωμένη...Πληρωνεις εισητηριο,αποδυτηρια κ.λ.π.... Εμενα μου αρεσουν οι πιο free καταστασεις... Η παραλία όμως ονειρεμένη,ειπαμε... Κι εκει που χαζευα κατι Τζαμαικανα παιδακια να κανουν μπάνιο καταλαβαινω τι είναι αυτο το άρωμα που ειναι διαχυτο στην ατμοσφαιρα παντού απόταν βγηκαμε από το αεροδρόμιο... Καταλαβαινετε φυσικά....:roll::roll:
Η Τζαμαικα είναι όλη 'Ζωνιανά" !!!!:haha::haha::haha::haha:
Ελεύθερα,σου προσφερουν παντου,και όλοι κανουν... Βεβαια κανονικα ειναι παρανομο,δεν ειναι οπως στην Ολλανδια,αλλά δεν ειδα κανεναν να κρυβεται..
Εχω πάει Amsterdam και μην φανταστειτε κατι τετοιο... Καμια σχεση. Εκει ειναι ολη η κουλτουρα τους και η φιλοσοφια τους συνηφασμενη με αυτο. Bob Marley! Τον εχουν σαν θεο!! Ρασταφαρες παρα πολλοι και μια άλλη ατμοσφαιρα. Οποις δεν το ζησει δεν καταλαβαινει.
Μαλιστα στα μπαρακια υπαρχει παντου πινακιδα no smoking και φυσικά εννουν το κανονικο τσιγαρο,το οποίο το θεωρουν και ανθυγειινο!!!
Χαρακτηριστικά,ο ταξιτζης που πήραμε από το αεροδρόμιο,κοιτούσε εντονα την φιλη μου που καπνιζε,κι αυτη νομιζε οτι ηθελε και απο ευγενεια του προσφερε τσιγαρο. Η απαντηση του μας αποστομησε..
Εγω προσεχω την υγεια μου,μονο χορτο!!!:D
Το βραδυ βγηκαμε στην πόλη και ηπιαμε την πιο υπεροχη μπυρα που εχω πιει...
Red Stripe!!! Και Τζαμαικανο ρουμι Apletton!! Και τα 2 υπεροχα..
Από φαγητό κοτοπουλο τρωνε μετα μανιας jerk το λενε και ειναι ενα ειδος μαριναρισμενου καυτερού κοτόπουλου,που επειδη κι εγω ειναι το μοναδικο κρας που τρωω ,το τιμησα δεοντως!! Από ψαρια,διαφορα,δεν τρελλαθηκα κιολας.. Και απο αστακους τον Ιουνιο δεν ηταν η εποχη τους... Απο κουζίνα μην περιμενετε τιποτα ιδιατερο,σας το λεω.. Οχι φυσικα οτι πεινας κιολας..Αλλα και τιποτα ιδιαιτερο. Για να καταλαβετε Μεξικο,Ταυλανδη πιο πάνω. Κουβα ιδιο επιπεδο..Από φρουτα ανανα,καρυδα,μπανανα. Οχι σαν τα πλουσια φρουτα της Ταυλανδης. Κι αυτο παλι εξαρταται απο την εποχη!!
Ετσι το βραδυ αναμεσα απο μπυρες,ρουμι,καυτερο κοτοπουλο και ζαλαδα απο τα αρωματα που ηταν γυρω μας αποφασισαμε να νοικιασουμε αμαξι και να κανουμε τον γυρο του νησιου! Μια παρεα Αγγλοι που ηταν διπλα μας εντρομοι ακουσαν που ρωτουσαμε και ετρεξαν να μας συμβουλεψουν να μην το επιχειρησουμε.
Οι λογοι,πολλοι.. Οδηγηση απο την αντιθετη πλευρα,δρομοι πολλοι ασχημοι,οι ντοπιοι κακοι οδηγοι,πολλες λακουβες,εγκληματικοτητα κ.α.....
Οπως καταλαβαινετε δεν μας επεισαν κι ετσι την επομενη μερα βρεθηκαμε να οδηγάμε και να τα βλεπουμε όλα αυτα απο κοντα..
Πραγματικα..
Δρομοι χαλια-γιατι στην Ελλαδα εχουμε καλυτερους?
Οδηγοι νευρικοι-σαν Ελληνες!!
Οδηγηση αντιθετη-ενταξει όλα μια συνηθεια ειναι..εκει που χαναμε την μπαλα ηταν στις διασταυρωσεις..:shock:
Εγκληματικοτητα,και κινδυνος ηταν κατι που δεν το ενιωσα στιγμη..και ηταν πολλες οι φορες που φυγαμε απο τον τουριστικο δρομο.. Μονοι μας σε χωρια που ουτε το ονομα τουσ δεν θυμαμαι,να ειμαστε οι μοναδικοι λευκοι!! Ουτε 1 τουριστας για δειγμα.. Βεβαια οφειλω να παραδεχτω οτι το δικο μου ρανταρ κινδυνου,δεν λειτουργει,σπανια αισθανομαι κινδυνο,ακομα και οταν μπορει να ειμαι μεσα στην ποιο τρελλη και ριψοκινδυνη κατασταση.Οποτε δεν ειμαι και το πιο φρονιμο ατομο για να σας συμβουλεψω...
Αλλά ειχα συναναστροφες με ντοπιους και ηταν μια χαρα. Βεβαια καπου φταιμε κι εμεις οταν πηγαινουμε σε μια φτωχη χωρα και προκαλουμε φορωντας τα "καλα μας" , τι περιμενουμε? Εμεις ημασταν τελειως χυμα,οποτε... no problem!!:cool:
Το αμαξι μεγαλη ελευθερια,το προτεινω ανεπιφυλακτα.. Σταματησαμε σε παραλιες τρομερες,ουτε ομπρελιτσες,ουτε ξαπλωστρες,ουτε τιποτα..Μονο Τζαμαικανοι.. Να δειτε Τζαμικανο παππου να πίνει φραπεδακι,φτιαγμενο απο τα χεράκια μας..Τρομερη φωτογραφία!!!!:clap::clap::clap:
Σε χωρια που δεν φαινονται ουτε στον χαρτη,για να πιουμε μια μπυρα και να κανουμε κουβεντες με φιλικους παππουδες..Τα παιδια πρωτα ερχονταν να μας προυπαντησουν και γεματα χαρα να μας δειξουν διαφορα..Τεραστιες αρχνες που τις ειχαν κλεισμενες σε μπουκαλια για παιχνιδι...:shock: δεντρα μοσχοκαρυδο...το ξερατε αυτο?:rolleyes: και γεματα χαρα οταν τους διναμε κατι ασημαντο..οπως ενα κραγιον!!:)
Κι ετσι φτασαμε αργα το βραδυ,στο Ocho Rios! Τα ξενοδοχεια όλα πανακριβα και εκει επικρατει αυτο το τρισαθλιο all inclusive,κατι το οποιο εγω προσωπικα απεχθανομαι.:mad:
Τελικά ομως βρηκαμε ενα απλό ξενοδοχειο πανω σε βραχια με θεα θαλασσα..
Το βραδυ το περασαμε στην πόλη τους χαζευοντας την κινηση και παζαρευοντας με τους ντοπιους το ...βραδινό μας κοτοπουλο!!:bleh:
Και πάλι τουριστες ελαχιστους,μαλλον στα ξενοδοχεια τους ταμπουρομενοι θα ηταν..

Συνεχίζεται...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.334
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom