1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Απρίλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Τζουμέρκα τον Οκτώβριο

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ήπειρος' που ξεκίνησε από το μέλος Αργυρούλα, στις 13 Σεπτεμβρίου 2019 στις 11:01.

1. Αργυρούλα

Αργυρούλα New Member

Καλημέρα!! Είμαι καινούρια εδώ κ έχω ενθουσιαστεί με το site!! Οι συζητήσεις σας με έχουν βοηθήσει σε ταξίδια που ήθελα να κάνω! Έχω έναν προβληματισμό κ θέλω να τον μοιραστώ σε όλους τους ταξίδιωτες.. τον Οκτώβριο με τον άντρα μου λέμε να πάμε ένα 4ημερο στην άδεια μας.. εγώ σκέφτηκα το Συρράκο - Καλαρρύτες.. (έχω πάει στα Ζαγοροχώρια τα οποία λάτρεψα) αλλά απ τα σχόλια που διάβασα με τρομακράτησαν λίγο οι δρόμοι.. είναι καλή εποχή λέτε να πάω? Ο άντρας μου πρότεινε κ την Ναύπακτο αλλά δ ξέρω αν θα μου άρεζε τέτοια εποχή.. τι μου προτείνετε?? Ευχαριστωωω

2. alma

alma Member

Εξαρτάται από που ξεκινάτε.Αν ξεκινάτε από Αθήνα και φτάσετε σκοτάδι στα Τζουμερκοχώρια, ναι είναι ένα θέμα...Αν ξεκινάτε από κάπου κοντά και φτάσετε με το φως της ημέρας είναι καλύτερα.Οι δρόμοι είναι όντως επικίνδυνοι...
    Αν πάτε Ναύπακτο είναι ωραία να την συνδυάσετε με Ορεινή Ναυπακτία.Είναι όμορφα,γραφικά και ρομαντικά τα χωριά εκεί.

3. chrgkoutz

chrgkoutz Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Δάση Βόρειου Καναδά
    ΤΖΟΥΜΕΡΚΑ,με χιλια,ΑΝ ειστε λατρεις της φυσης.
    Διαβαστε κι αυτο http://www.travelstories.gr/community/threads/Τζουμέρκα-λίμνη-Αώου-3μερο-οδοιπορικο.55792/#post-637195
    δειτε κι αυτο https://www.facebook.com/chr.gkoutz/media_set?set=a.1368077443222450&type=3
    κι αν δεν το προτιμησετε .... προβλημα σας (πλακα κανω,αλλα ειναι υπεροχα).
    Παντως αν τελικα το αποφασισετε,εχω την δικη μου πληρη και αναλυτικη καταγραφη και προγραμματισμο του ταξιδιου, αν θελησετε επιπλεον -κι ετοιμες- πληροφοριες

Last edited: 13 Σεπτεμβρίου 2019 στις 14:30
  4. Αργυρούλα

Αργυρούλα New Member

Το διάβασα το 3ημερο ταξίδι παρά πολύ ωραία περιγραφή!!! Είμαι λάτρης της φύσης του βουνού συγκεκριμένα.. αλλά δυστυχώς είμαι κ φοβιτσιάρα! Από Θεσσαλονίκη θα ξεκινήσουμε νωρίς σίγουρα για να έχουμε την μέρα μπροστά μας...

5. alma

alma Member

Ε,αμα φτάσετε με το φως της ημέρας μια χαρά είναι.Προσοχή και αργά στο δρόμο. Διαλέξτε έναν όμορφο ξενώνα και το βράδυ απλώς αποφεύγετε το αμάξι και κάνετε βόλτα με τα πόδια στο χωριό που θα επιλέξετε. Είναι υπέροχα τα Τζουμερκοχώρια.

6. chrgkoutz

chrgkoutz Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Δάση Βόρειου Καναδά
    Τό ταξίδι που διάβασες είναι με αφετηρία την Θεσσαλονίκη, πού μένω κι εγώ,αρα είναι ακριβώς ότι θες

Αργυρούλα likes this.
  7. Αργυρούλα

Αργυρούλα New Member

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

8. hydronetta

hydronetta Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    όπου δεν έχω πάει
    Πού αξίζει να διανυκτερεύσει κανείς;

9. chrgkoutz

chrgkoutz Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Δάση Βόρειου Καναδά
    Συράκο ασυζητητί, Κτιστάδες "Θέαση", για κάτι διαφορετικό, ιδίως αν είστε δύο ζευγάρια και Πράμαντα (με ωραίες ταβέρνες) ή Άγραφα για μία επιπλέον διανυκτέρευση

makisg and hydronetta like this.
  10. STKF

STKF Member

Συρράκο και Καλαρρύτες είναι τα ωραιότερα χωριά των Τζουμέρκων.

Πολύ μακρυά και κουραστική διαδρομή λόγω πολύ δύσκολων δρόμων. Επίσης δεν είναι για μία μόνο διανυκτέρευση, είναι μιά περιοχή που αξίζει ξεχωριστή εκδρομή μόνη της. :)

chris7 and hydronetta like this.