Τι γίνεται με το κάπνισμα, στο εξωτερικό...

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Στις πόλεις (πάρκα, παραλίες, εξωτερικοί χώροι κ.λ.π.)
Πού και πόσο δυσκολεύει η κατάσταση, όταν ταξιδεύουμε...

Ας τα περιγράψουμε, όπως τα βιώνει ο καθένας μας ή με άρθρα(που έχουν σχετικές πληροφορίες) τουλάχιστον να είμαστε προετοιμασμένοι...
----------------------------------------------------------

Για απαγόρευση του καπνίσματος και σε εξωτερικούς χώρους, ετοιμάζεται η Νέα Υόρκη

Όχι τσιγάρο σε πάρκα και παραλίες

Η απαγόρευση του καπνίσματος στους χώρους εργασίας έξι χρόνια πριν στη Νέα Υόρκη οδήγησε τους καπνιστές να ανάβουν το τσιγάρο τους έξω στην ύπαιθρο.

Σύντομα, ωστόσο, ακόμη και το κάπνισμα σε εξωτερικούς χώρους ενδέχεται να περιοριστεί, καθώς ο Επίτροπος Υγείας της πόλης, Δρ. Τόμας Φάρλεϊ, ανακοίνωσε ότι θα επιδιώξει με πρότασή του την απαγόρευση του καπνίσματος στα πάρκα και στις παραλίες.
Σύμφωνα με άρθρο των «New York Times», ο Δρ. Φάρλει είπε ότι η απαγόρευση, για την οποία θα ζητήσει έγκριση από το Δημοτικό Συμβούλιο, αποτελεί μέρος μιας ευρύτερης στρατηγικής για να μειωθούν τα ποσοστά του καπνίσματος.

Ο δήμαρχος, Μάικλε Μπλούμμπεργκ, ο οποίος έχει υπερασπιστεί τα αντικαπνιστικά προγράμματα, τόνισε ότι θα ήθελε να δει εάν το κάπνισμα στα πάρκα ασκεί αρνητική επίδραση στην υγεία των ανθρώπων.

Πρόσθεσε ότι μπορεί να είναι αδύνατη η απαγόρευση του καπνίσματος εξ ' ολοκλήρου στα πάρκα, ωστόσο μπορεί να περιοριστεί σε συγκεκριμένες περιοχές.

Τέτοιου είδους απαγορεύσεις είναι ακόμη σπάνιες, ωστόσο, αυξάνονται συνεχώς σε αριθμό. Διάφοροι δήμοι- ιδιαίτερα στην Καλιφόρνια, έχουν απαγορεύσει το κάπνισμα στα υπαίθρια πάρκα, τις παιδικές χαρές και τις παραλίες.

Το 2007, το Λος Αντζελες επέκτεινε την απαγόρευση του καπνίσματος, που κάλυπτε ήδη τις παραλίες και τις παιδικές χαρές και στα δημοτικά πάρκα.

Αργότερα εκείνο το έτος, το Σικάγο απαγόρευσε το κάπνισμα στις παραλίες και τις παιδικές χαρές του, ωστόσο ακόμη επιτρέπεται σε πολλά πάρκα.

Φέτος, νομοθέτες στην Καλιφόρνια έλαβαν μέτρο για την απαγόρευση του καπνίσματος σε όλα τα δημόσια πάρκα και μέρη των δημόσιων παραλιών

πηγή Για απαγόρευση του καπνίσματος και σε εξωτερικούς χώρους ετοιμάζεται η Νέα Υόρκη - TO BHMA
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Φέτος, νομοθέτες στην Καλιφόρνια έλαβαν μέτρο για την απαγόρευση του καπνίσματος σε όλα τα δημόσια πάρκα και μέρη των δημόσιων παραλιών
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=41&nid=1053293
Το οποίο μέτρο εφαρμόζεται ακόμα και σε πάρκα όπως το Yosemite, το Joshua Tree και το Death Valley (με εκτάσεις εκατομμυρίων στραμμάτων)...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σ΄ευχαριστώ taver :)
Θα ήταν ενδιαφέρον, εσείς οι Αμερικανοταξιδεμένοι, να μας ενημερώνετε για τις συνθήκες, που επικρατούν...

ΥΓ. Εγώ πότε θα πάω ΝΥ, με αυτά και με αυτά, ε? :bash: :mad: :rolleyes:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πολύ υστερία έχει πέσει με αυτό το κάπνισμα...
μη εδώ μη εκεί...δεν μας παρατάνε με τις υποκρισίες τους !!
ας κλείσουν τις καπνοβιομηχανίες να ησυχάσομε...αλλα τι λέμε τώρα να θίξομε συμφέροντα?? ρε ασιχτίρ με τα μέτρα τους...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γυρισεςςςςςς????:clap:
ρενακι εισαι λιγο κιτρινη......
για φαε κανα κοψιδι απο αυριοοο:bleh:
και που να δείς τα ματια μου...έγινα σχιστομάτισσα με κίτρινο πουά background !!
θα παω στην lullu να μου ψήσει αντικρυστό αύριο λέει...:D
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Άσχετο..το ηλεκτρονικό τσιγάρο επιτρέπεται εκεί; :cool:

Ρενάτα..καλωσήρθες! Πως τα πέρασες τόσες ώρες στο αεροπλάνο και χωρίς τσιγάρο; :clap:
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Είμαι στη Βιέννη και επιτρέπεται σχεδόν παντού το κάπνισμα στους εσωτερικούς χώρους (εκτός από μουσεία και εμπορικά καταστήματα).
Δεν έχω βρει ακόμα εστιατόριο και καφέ που να μη μπορείς να καπνίσεις.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Είμαι στη Βιέννη και επιτρέπεται σχεδόν παντού το κάπνισμα στους εσωτερικούς χώρους (εκτός από μουσεία και εμπορικά καταστήματα).
Δεν έχω βρει ακόμα εστιατόριο και καφέ που να μη μπορείς να καπνίσεις.
Στη Βιέννη.... Στη Βιέννη είναι πολύυυυυ πίσω ο κόσμος!!! Το είχα καταλάβει όταν πήγα που είχαν μετρό 50 χρόνια πριν απο εμάς... άστα! Είναι πολύ πίσω...όπου να ναι θα μας αντιγράψουν και θα εφαρμόσουν το νομοσχέδιό μας!!!!!!! :bleh:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
πολύ υστερία έχει πέσει με αυτό το κάπνισμα...
μη εδώ μη εκεί...δεν μας παρατάνε με τις υποκρισίες τους !!
ας κλείσουν τις καπνοβιομηχανίες να ησυχάσομε...αλλα τι λέμε τώρα να θίξομε συμφέροντα?? ρε ασιχτίρ με τα μέτρα τους...
Να πούμε και μεις η μη καπνίζοντες ασιχτίρ με τα τσιγάρα σας που μας έχετε φλομώσει τόσα χρόνια και το υπομένουμε καρτερικά?
Κάπνισε στο σπιτάκι σου, πάθε τον καρκίνο σου, γέρασε πριν της ώρας σου και απέπνεε τη βρώμα της νικοτίνης και άσε μας εμάς να ζήσουμε στον καθαρό αέρα, μιας και δεν επιλέξαμε να καπνίζουμε.
Η υποκρισία είναι σ'αυτά που γράφεις. Αν κλείσουν τις εταιρίες θα μιλάς για φασιστικά μέτρα και εργαζόμενους που έμειναν στο δρόμο.
Κόψτο το ρημάδι να δεις καλό επιτέλους.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Να πούμε και μεις η μη καπνίζοντες ασιχτίρ με τα τσιγάρα σας που μας έχετε φλομώσει τόσα χρόνια και το υπομένουμε καρτερικά?
Κάπνισε στο σπιτάκι σου, πάθε τον καρκίνο σου, γέρασε πριν της ώρας σου και απέπνεε τη βρώμα της νικοτίνης και άσε μας εμάς να ζήσουμε στον καθαρό αέρα, μιας και δεν επιλέξαμε να καπνίζουμε.
Η υποκρισία είναι σ'αυτά που γράφεις. Αν κλείσουν τις εταιρίες θα μιλάς για φασιστικά μέτρα και εργαζόμενους που έμειναν στο δρόμο.
Κόψτο το ρημάδι να δεις καλό επιτέλους.

ψίτ!!!
σε είδα όνειρο...
ήσουνα 80 χρονών και έμοιαζες με μπουμπουκάκι τουλάχιστον 18..
το δερματάκι σου δεν είχε καμμία ρυτιδούλα---και η μούρη φράπα!!!
ο άγιος πέτρος που είναι κολητός μου,μου είπε οτι αυτός ο travelactive θα ζήσει πάνω απο 500 χρόνια..και όταν έρθει η ώρα του αντί για ένα μέτρο θα πάρει μαιζονέτα!!!
σε γουστάρω απεριόριστα:bleh::bleh:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Οπα, όπα !...Να το ξαναπούμε για να γίνει κατανοητό...

Φτιάξαμε ένα γκρουπ, εμείς της γης οι...καταφρονεμένοι (!), να λέμε τα δικά μας και να μοιραζόμαστε τα ΠΑΘΗ μας και...τα λάθη μας, ενίοτε...
Οποιος δεν μας αγαπάει...και δεν μας θέλει...:D, να μη μας διαβάζει, να μας προσπερνάει, βρε παιδιά...:cool:

Και μια αφιέρωση, με αγάπη [URL="
- pix lax - xrysopsara - videoclip[/URL]
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom