Τι θα κάνατε αν...

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Τι θα κάνατε αν ο/η σύντροφος σας,δεν είχε την τρέλλα των ταξιδιών και γκρίνιαζε κάθε φορά που κάνατε μια πρόταση??
Τι θα κάνατε επίσης αν σαν πρόφαση έβρισκε το κλασσικό :''Φοβάμαι τα αεροπλάνα''.??
Συνεχώς συναντώ ανθρώπους που δεν έχουν το μικρόβιο των ταξιδιών ή απλά δεν τους ενδιαφέρει και αναρωτιέμαι αν ενας τέτοιος άνθρωπος μπορεί να είναι και σύντροφος κάποιου που σκέφτεται εντελώς διαφορετικά σε αυτό το θέμα.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Βρίσκεις άλλο σύντροφο για να πηγαίνεις ταξίδια :D

Σοβαρά δεν είναι ότι καλύτερο αλλά συμβαίνει συχνά. Τα περισσότερα άτομα που ξέρω δεν έχουν αυτή την περιέργεα να ταξιδέψουν, ή φοβούνται υπερβολικά. Άλλοι απλά βαριούνται. Για να κάνεις μακρυνά ταξίδια σημαίνει ότι επενδύεις πολλά σε αυτά και πρέπει να κάνεις θυσίες σε άλλα πράγματα. Πολλοί άνθρωποι δεν κάνουν θυσίες στα ρούχα πχ. που αγοράζουν ή στην καθημερινή τους διασκέδαση για να ταξιδέψουν λίγες μέρες τον χρόνο. Το βρίσκουν μάταιο. Άλλοι απλά βρίσκουν χιλιάδες δικαιολογίες και φτάνουν στο σημείο να θέλουν να μεταπείσουν κι εσένα τον ίδιο, επειδή οι ίδιοι δεν μπορούνε να πάνε...

Προσωπικά έχω καταλήξει να έχω μια παρέα αποκλειστικά για ταξίδια. Δεν μένουμε καν στην ίδια πόλη. Όταν σκεφτούμε κάτι, τα αφήνουμε όλα, τις/τους εκάστοτε συντρόφους, φίλους κτλ. και τρέχουμε στα εξωτερικά.
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Γεια σου Ζαχαρουλα!
Υπαρχουν κι αυτα! Εγω φοβαμαι λεωφορεια και αυτοκινητα πααρα πολυ. Ειλικρινα, καποιες φορες μου ειναι πολυ δυσκολο να φυγω η το αναβαλλω συνεχως και για το ταξιδι με λεωφορειο και για την κουραση του ταξιδιου αφου καθε φορα που φευγω απο Ελλαδα η ακομα και στο εσωτερικο να παω, με πιανει μια κριση περιεργειας και δεν ξεκουραζομαι καθολου τελικα. Μετα θελω τime out και μετα ξενερωνω που γυρισα!
Κι οσο για το συντροφο μου, τον λυπαμαι να τον τρεχω απο δω κι απο εκεικι αυτος χαιρεται που φευγω. Δεν εχει την απαιτηση να μενω μαζι του ευτυχως. Φευγω και γυρναω με δωρα, στελνω φωτο...
Η καλυτερη παρεα για μενα ειναι η μαμα μου! Αυτη η γυναικα δε βαριεται τιποτα και με τιποτα! Και την παω παντου μου βρισκει τι παιζει η που εχει ξαναπαει. Ειναι off kι εκεινη μετα, αλλατο χαιρεται πολυ, Α, και να τσακωθουμε λογω κουρασης παντα τα βρισκουμε ! Μπορουμε κι αλλιως?
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
α) βρίσκεις σύντροφο στο ταξίδι ώστε να είσαι σίγουρος/η πως έχει την τρέλα
β) βρίσκεις σύντροφο σε άλλη άλλη χώρα και το συνδυάζεις!
:lol::lol:

Προτιμώ πάντως να ταξιδεύω μόνος μου και να βρίσκω παρέα εκεί, οπότε δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Το πρόβλημα μάλλον θα υπάρξει αν εν μέσω σοβαρής σχέσης ξεφουρνίσω στην κοπέλα μου πως φεύγω για 1 χρόνο στη Νότιο Αμερική!! Δεν νομίζω να το εκτιμήσει! :p
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
interted,ακριβώς αυτό πιστεύω κι εγώ όμως δεν είναι και τόσο εύκολο όταν έχεις επενδύσει σε κάποιον.Αν π.χ στον άλλον έχεις βρεί αυτό που θέλεις με τη διαφορά οτι δεν αγαπάτε και οι δύο εξίσου το ίδιο πράγμα,τότε υπάρχει πρόβλημα.Επίσης είναι πολύ σημαντικό να κουβαλάς και την ίδια τρέλα με τον άλλον γιατι αν πρόκειται για έναν φοβιτσιάρη άνθρωπο που τα θέλει όλα προγραμματισμένα στην εντέλεια πριν πάει κάπου ε τότε μάλλον σου σπάει τα νεύρα.
Η αποψή μου είναι πως οι άνθρωποι που έχουν ταξιδέψει πολύ ή που το θέλουν έστω,δεν μπορούν να ''μείνουν'' κάπου γιατι ακόμα και νοερά φεύγουν συνεχώς.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Lucia,μια χαρά σε βρίσκω αφού με την μητέρα σου τα βρίσκεται και πάτε μαζί ταξιδάκια.Και με τη σχέση μια χαρά αφού δεν γκρινιάζει που φεύγεις γιατί συνήθως αυτό κάνουν!

Mpiftex, αν ήμουν κοπέλα σου και μου έλεγες πως θα πήγαινες 1 χρόνο στην Νότιο Αμερική,τότε όχι μόνο θα γκρίνιαζα αλλά θα σου έκανα και πλύση εγκεφάλου για να με πάρεις μαζί σου.Μα ποιός χάνει τέτοια ταξίδια? :p
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Σιγουρα φευγεις και νοητικα. Αλλα για καποια ατομα ειναι δυσκολο και λογω ιδιοσυγκρασιας και λογω υποχρεωσεων. Εγω να φοβαμαι να ... κανω ταξιδια με το αγορι μουσου πω την αληθεια η μαλλον φοβομουν γιατι περασαμε τελεια, αφου ξεπερασα τα κομπλεξ μου! Ειναι δυσκολο για μενα και με οποιον και να παω καποια στιγμη καταπιεζομαι. Οπου εχω παει μονη εχω περασει καλυτερα. Εστω κι αν χωρισα απο την παρεα μια μερα ενιωσα πιο ελευθερη.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
σοβαρά??

δεν έχω πάει ταξίδι και ειδικά μακρινό,ποτέ μόνη μου, ίσως γιατι υποσυνείδητα φοβάμαι να κάνω την αρχή.Παρόλα αυτά το θέλω πολύ.
'Εχουν υπάρξει όμως στιγμές που ευχήθηκα να είχα παέι μόνη μου όταν η παρέα δεν αποδείχτηκε όπως φανταζόμουν.
Πραγματικά θα προτιμούσα να σκέφτομαι όπως εσύ και να πήγαινα μόνη μου σχεδόν σε όλα τα μέρη που θέλω, παρά να εξαρτώμαι απο την θέληση των άλλων γιατί τότε ίσως να μη το κάνω και ποτέ.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Αν ο σύντροφος δεν ακολουθεί,απλά φεύγεις χωρίς αυτόν.Δεν αποτελεί λόγω να μην κάνεις το πάθος σου πραγματικότητα.
Έχω φίλους που δεν ταξιδεύουν επειδή ο ένας από τους δύο δεν ξεκουβαλάει.
Προσωπικά δεν θα διάλεγα για σύντροφο μου κάποιον που στο συγκεκριμένο
θέμα΄είχε άλλη στάση.
Ακόμα και μόνη να μείνω,εννοώ χωρίς σύντροφο ,φρόντισα να έχω την ταξιδιωτική μου παρέα .Interted ενεργούμε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.:clap:
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Φυγε!!!

Για να λεμε την αληθεια, φταιει η μανα που με εστελνε μονη μου ταξιδια.
Ετσι η 1η φορα που ταξιδεψα μονη ηταν στα 2 ουτε που θυμαμαι δηλ λαι η 1η φορα που εφαγα τα μουτρα μου και εμεινα εξω απο αεροπλανο ηταν ... στην 5η δημοτικου! Πολυ κλαμα ! Ετσι, το εχω απομυθοποιησει το ζητημα
Οσο για τις παρεες , υπαρχει τακτικη. Βλεπεις τι σε βολευει, τσεκαρεις και τιμη εισητηριων, το ανακοινωνεις. Παιδια ερχεστεε? Σε 3 μερες θελω να ξερω. Αν ''ξεχαστουν'' Εσυ εχεις τα εισητηρια σου και εφυγεςς!. Αν θελουν να ερθουν καλως, να ψαχτουν. Δε μπορω να βασιζομαι στους αλλους, νιωθω οτι με παει πισω.
Και αυτο ισχυει και για τον αχαηρευτο μου. Αν δεν εχει μπει στρατο πριν τον Απριλη εγω θα του πω να παμε Αιγυπτο! Και αν το παρει για αστειο, κακο δικο του!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τα τελευταία 5 χρόνια μοιράζομαι τη ζωή μου με κάποιον που δεν τον γοητεύουν τα ταξίδια.
Του αρέσουν, βέβαια, οι εκδρομές μας ανά την Ελλάδα και οι διακοπές μας σε κάποιο νησάκι αλλά δεν του αρέσει να τρέχει όλη μέρα σε μια ξένη πόλη ή από το ένα μέρος μιας χώρας στο άλλο προκειμένου να δει αξιοθέατα και τοπία.
Θεωρεί ότι η Ελλάδα είναι πολυεθνική χώρα πια και δεν χρειάζεται να ταξιδεύει σε άλλες χώρες για να γνωρίσει άλλους πολιτισμούς.
Ευτυχώς, όμως, δεν γκρινιάζει κάθε φορά που λέω ότι θα πάω ταξίδι ή εκδρομή είτε μόνη μου είτε με παρέα.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Φυγε!!!

Για να λεμε την αληθεια, φταιει η μανα που με εστελνε μονη μου ταξιδια.
Ετσι η 1η φορα που ταξιδεψα μονη ηταν στα 2 ουτε που θυμαμαι δηλ λαι η 1η φορα που εφαγα τα μουτρα μου και εμεινα εξω απο αεροπλανο ηταν ... στην 5η δημοτικου! Πολυ κλαμα ! Ετσι, το εχω απομυθοποιησει το ζητημα
Οσο για τις παρεες , υπαρχει τακτικη. Βλεπεις τι σε βολευει, τσεκαρεις και τιμη εισητηριων, το ανακοινωνεις. Παιδια ερχεστεε? Σε 3 μερες θελω να ξερω. Αν ''ξεχαστουν'' Εσυ εχεις τα εισητηρια σου και εφυγεςς!. Αν θελουν να ερθουν καλως, να ψαχτουν. Δε μπορω να βασιζομαι στους αλλους, νιωθω οτι με παει πισω.
Και αυτο ισχυει και για τον αχαηρευτο μου. Αν δεν εχει μπει στρατο πριν τον Απριλη εγω θα του πω να παμε Αιγυπτο! Και αν το παρει για αστειο, κακο δικο του!
καλά,αν είχες τέτοια εμπειρία στα 5 σου τότε τι να φοβάσαι απο τα ταξίδια που πας μόνη σου?
Να σε ρωτήσω όμως κάτι??Ακόμα και όταν πας μόνη σου,εννοείς κάποιο οργανωμένο ταξίδι με γραφείο ή ΕΝΤΕΛΩΣ μόνη σου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.293
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom