Τι κάνετε για να μην βαριέστε στο αεροδρόμιο;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.449
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πηγαίνω κι εκνευρίζω τα καταστήματα που πωλούν τα προϊόντα πανάκριβα, η εκείνα που δεν αναγράφουν τις τιμές τους. Π.χ στο αεροδρόμιο της Λίμα που χρησιμοποιώ συχνά με εκνευρίζει που σχεδόν κανένα κατάστημα δεν έχει τιμές οπότε οι διάλογοι είναι ως εξής :

- Γεια σας. Θα ήθελα ένα σουβενίρ.
- βεβαίως, ποιό;
- εκείνο που κοστίζει 18.75 soles
- μα δεν έχουμε κάποιο με αυτήν την τιμή
- Ε τότε δώστε μου εκείνο που κάνει 36.85 soles
- κανένα δεν έχει τέτοια τιμή
- Ε γιατί δε βάζετε γ@@@@@νες τιμές να συνεννοούμαστε;;;

Ή:
- Γεια σας, αυτό πόσο κάνει;
- 11 soles
- κι εκείνο;
- εκείνο 28
- κι αυτό;
- αυτό 22
- Αχά κι αυτό;
- Κύριε θα με ρωτήσετε όλες τις τιμες;
- όλες. Μέχρι να τις βάλετε και να αναγράφονται καθαρά . Και πετάω σε 6 ώρες για να ξέρετε.

Έχει και μια καφετέρια πανάκριβη με σουρεαλιστικές τιμές και μάλιστα σε δολάρια.
- Γεια σας θα ήθελα τη ζεστή σοκολάτα με την ηρωίνη
- δεν έχει ηρωίνη μέσα Κύριε
- Ε τότε γιατί κοστίζει 9 δολάρια;
- κάτι άλλο θέλετε;
- πόσα καράτια είναι οι ράβδοι χρυσού που κρύβετε μέσα στην τυρόπιτα;

Η πρώην μου εκνευρίζουν πολύ όταν έκανα τέτοια καραγκιοζιλίκια και με απέφευγε μέσα στο αεροδρόμιο.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.514
Εγώ πηγαίνω κι εκνευρίζω τα καταστήματα που πωλούν τα προϊόντα πανάκριβα, η εκείνα που δεν αναγράφουν τις τιμές τους. Π.χ στο αεροδρόμιο της Λίμα που χρησιμοποιώ συχνά με εκνευρίζει που σχεδόν κανένα κατάστημα δεν έχει τιμές οπότε οι διάλογοι είναι ως εξής :

- Γεια σας. Θα ήθελα ένα σουβενίρ.
- βεβαίως, ποιό;
- εκείνο που κοστίζει 18.75 soles
- μα δεν έχουμε κάποιο με αυτήν την τιμή
- Ε τότε δώστε μου εκείνο που κάνει 36.85 soles
- κανένα δεν έχει τέτοια τιμή
- Ε γιατί δε βάζετε γ@@@@@νες τιμές να συνεννοούμαστε;;;

Ή:
- Γεια σας, αυτό πόσο κάνει;
- 11 soles
- κι εκείνο;
- εκείνο 28
- κι αυτό;
- αυτό 22
- Αχά κι αυτό;
- Κύριε θα με ρωτήσετε όλες τις τιμες;
- όλες. Μέχρι να τις βάλετε και να αναγράφονται καθαρά . Και πετάω σε 6 ώρες για να ξέρετε.

Έχει και μια καφετέρια πανάκριβη με σουρεαλιστικές τιμές και μάλιστα σε δολάρια.
- Γεια σας θα ήθελα τη ζεστή σοκολάτα με την ηρωίνη
- δεν έχει ηρωίνη μέσα Κύριε
- Ε τότε γιατί κοστίζει 9 δολάρια;
- κάτι άλλο θέλετε;
- πόσα καράτια είναι οι ράβδοι χρυσού που κρύβετε μέσα στην τυρόπιτα;

Η πρώην μου εκνευρίζουν πολύ όταν έκανα τέτοια καραγκιοζιλίκια και με απέφευγε μέσα στο αεροδρόμιο.
Απλα κλαιω!! :haha::haha::haha::haha::haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.213
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Με ντροπή ομολογώ ότι το πρώτο πράγμα που κάνω κάθε φορά που πατάω σε αεροδρόμιο είναι να ψάχνω σαν πρεζάκι internet. Ναι, είμαι εθισμένη. Αν δε σκρολάρω στο instagram κάτι παθαίνω. Αν συνδεθώ πάντως δύσκολα θα πλήξω. Αφησέ με για ώρες με το κιν. μου και ένα power bank και κάνω δουλειά μου.

Αν πάλι βρεθώ σε αεροδρόμιο του UK θα εφοδιαστώ με άπειρα περιοδικά (έχω εθισμό με τα βρετανικά περιοδικά, έχουν βγάλει οι άτιμοι για το καθετί!) και θα σκοτώσω την ώρα μου διαβάζοντάς τα.

Άλλες φορές απλά καλύπτω το κεφάλι μου με ένα μπουφάν/κουβερτάκι/whatever και κοιμάμαι, οπότε και πάλι δεν πλήττω.

Υπάρχουν βέβαια και οι σπάνιες περιπτώσεις όπου ένα αεροδρόμιο είναι αξιοθέατο από μόνο του και βρίσκεις διάφορα να κάνεις. Ακόμα θυμάμαι την εξερεύνηση που κάναμε με τον αγαπημένο μου στο Changi της Σιγκαπούρης-ανεξάντλητο! Κι αυτός ο κήπος με τα ηλιοτρόπια απίστευτος!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εγώ πηγαίνω κι εκνευρίζω τα καταστήματα που πωλούν τα προϊόντα πανάκριβα, η εκείνα που δεν αναγράφουν τις τιμές τους. Π.χ στο αεροδρόμιο της Λίμα που χρησιμοποιώ συχνά με εκνευρίζει που σχεδόν κανένα κατάστημα δεν έχει τιμές οπότε οι διάλογοι είναι ως εξής :

- Γεια σας. Θα ήθελα ένα σουβενίρ.
- βεβαίως, ποιό;
- εκείνο που κοστίζει 18.75 soles
- μα δεν έχουμε κάποιο με αυτήν την τιμή
- Ε τότε δώστε μου εκείνο που κάνει 36.85 soles
- κανένα δεν έχει τέτοια τιμή
- Ε γιατί δε βάζετε γ@@@@@νες τιμές να συνεννοούμαστε;;;

Ή:
- Γεια σας, αυτό πόσο κάνει;
- 11 soles
- κι εκείνο;
- εκείνο 28
- κι αυτό;
- αυτό 22
- Αχά κι αυτό;
- Κύριε θα με ρωτήσετε όλες τις τιμες;
- όλες. Μέχρι να τις βάλετε και να αναγράφονται καθαρά . Και πετάω σε 6 ώρες για να ξέρετε.

Έχει και μια καφετέρια πανάκριβη με σουρεαλιστικές τιμές και μάλιστα σε δολάρια.
- Γεια σας θα ήθελα τη ζεστή σοκολάτα με την ηρωίνη
- δεν έχει ηρωίνη μέσα Κύριε
- Ε τότε γιατί κοστίζει 9 δολάρια;
- κάτι άλλο θέλετε;
- πόσα καράτια είναι οι ράβδοι χρυσού που κρύβετε μέσα στην τυρόπιτα;

Η πρώην μου εκνευρίζουν πολύ όταν έκανα τέτοια καραγκιοζιλίκια και με απέφευγε μέσα στο αεροδρόμιο.
Κι εγώ:haha::haha::haha: Καλά τους κάνεις Γιώργο:D
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
αναλογα το αεροδρομιο και εαν παω ή γυριζω. γενικως ειμαι ανθρωπος που βαριεται να κανει κατι :haha: -δουλεια, διαβασμα, φασινα- και οχι ανθρωπος που βαριεται οταν δεν εχει να κανει κατι.
εννοειται οτι αν παω καπου ακομα και στο πιο παρακμιακο αεροδρομιο να βρεθω ειμαι ενθουσιασμενη, μπορει να κοιταξω τον οδηγο μου, να ψαξω κατι στο ιντερνετ, τυπου ποσο εχει το ταξι απο το αεροδρομιο στην περιοχη που θελω να παω- ναι ναι ειμαι αριστα προετοιμασμενη. αν ειναι ωραιο το αεροδρομιο εννοειται θα κανω τις βολτες μου, μαγαζια δεν κοιταω γιατι γενικως δεν μου αρεσουν οι βιτρινες. συνηθως εχω κατι μαζι μου για διαβασμα, αλλα σπανια το κανω γιατι απο την χαρα και τον ενθουσιασμο το μυαλο μου τρεχει αλλου και δεν το ευχαριστιεμαι.


ε αν γυρναω κανα παιχνιδι τυπου καντι κρας κι ενα δακρυ κυλησε.
αν εχει καπνιστηριο την βγαζω μονη γιατι ο φιλος μου δεν ξεκολλαει :bleh:

στο ελβενιζελος εννο και ειται θα κατσουμε για καφε και οπου και να ειμαι θα κοιταζω τον κοσμο να φευγει και να ερχεται. α με τα σοσιαλ ειμαι φρονιμη, δεν ανεβαζω ποτε.

ειπα πολλα, απο την χαρα, μπορω να μετρησω τις εργασιμες στα δαχτυλα των δυο μου χεριων για το επομενο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ψάχνω όλα τα βιβλιοπωλεία και αγοράζω βιβλία μέχρι να μη χωράνε άλλα στη χειραποσκευή.

Μια φορά πήρα τόσα πολλά και έπεσα και σε φουλ πτήση που μπροστά στο gate ζυγίζανε τις χειραποσκευές, και η δική μου αντί για 7 κιλά που ήταν το επιτρεπόμενο ήταν 15 και μου την πήραν να τη βάλουν από κάτω :haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.213
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δηλαδή μόνο εγώ τρώω;
Ρε γαμωτο είναι πανάκριβα και άθλια συνήθως! Αλλά ναι, σε κάποια αεροδρόμια που έχουν ιδιαίτερα πράγματα κι εγώ όλο και κάτι θα σαβουριασω. Παλιά που έτρωγα κρέας η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούσα να αντισταθώ στη τζανκιά των Burger King! :oops: Στο Βενιζέλο πάλι πολύ σπάνια θα φάω κάτι, καμια φορά πριν φύγω για μακρινό ταξίδι το "γιορτάζω" με ένα ποτήρι κρασί στο wine bar του Μπουτάρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.474
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom