Κέρκυρα Τι λέτε για Κέρκυρα????

gabriella123

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαμηλιο ταξιδι
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Τελικά κλείνουμε προς Κέρκυρα....Οι Κυκλάδες βλέπετε πέφτουν λίγο μακρυά απο Θεσσαλονίκη. Ποιά είναι η γνώμη σας? Σε ποιό μέρος να μείνω που να είναι ναι μεν κοντά στα bar αλλά να μην έχουμε και φασαρία? Έχετε κάποιο κατάλυμα να μου προτείνετε (οχι πανάκριβο)? Κάτι που δεν πρεπει να χάσω? Πόσες μέρες χρειάζομαι για να την γυρίσω?
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Τωρα για επιλογες... υπαρχουν εκατονταδες. Αν ψαξεις σιγουρα θα υπαρχουν και προσφορες λογω κρισης. Υπαρχουν και μερικα 5* ξενοδοχεια σε απιστευτες τιμες. Το μονο μερος που δεν σου συνιστω (λογω τυφλα Αγγλων και φασαρια ολη μερα) ειναι οι Μπενιτσες.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Διάβασε τα θέματα που σου υπέδειξε η anny και αν έχεις ακόμη απορίες εδώ είμαστε.
Με συγχωρείς πάντως αλλά την Κέρκυρα δεν μπορείς να την πεις γραφική και ερωτική, κριτήρια που εθετες σε άλλο τοπικ.
Πάντως οπου κι αν πας να περάσεις τέλεια:)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
οπως σου παρεθεσε η anny,ορεξη να εχεις να διαβαζεις αυτα που εχουν γραφτει για την Κερκυρα.Δεν ειναι και λιγα.θα μπορουσες να μην ανοιξεις καν καινουριο τοπικ γιατι θα βρεις ολες τις πληροφοριες που θες.

για μενα οι καλυτερες περιοχες να μεινεις ειναι το Περαμα η το Κανονι.

οσο για αξιοθεατα και γενικοτερα για το νησι δες αυτο το πολυ καλο και αναλυτικο site http://www.corfu-kerkyra.eu/html/greco/info.htm
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα!Θα συμφωνήσω για Πέραμα και Κανόνι!Διαφωνώ εντελώς στο ότι δεν είναι ερωτική και γραφική!Εμείς πήγαμε πέρυσι και την ερωτευτήκαμε!!!Θα ξαναπάμε σίγουρα!!Είναι μαγική!Η πόλη είναι υπέροχη, φοβερά ατμοσφαιρική, ειδικά αν αφήσεις τα κεντρικά καντούνια με τα μαγαζιά που γίνεται χαμός και χαθείς στις γειτονιές της και τα μικρά σοκάκια!
Από παραλίες δεν το συζητώ!Νομίζω από τις καλύτερες στην Ελλάδα, αλλά περιορίσου κεντρική και βόρεια Κέρκυρα. Για μένα η νότια δεν λέει και πολλά αλλά αυτή είναι προσωπική μου άποψη.Όπως και να 'χει θα περάσεις τέλεια!!!
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
Κ εγω διαφωνω στο οτι η Κερκυρα δεν ειναι ρομαντικη και γραφικη,το ακριβως αντιθετο θα ελεγα,εχει απο τις πιο ωραιες χωρες.
Για διαμονη εγω περσι εμενα στα Γουβια,που ειναι πολυ βολικη τοποθεσια γιατι ειναι πολυ κοντα απο χωρα και ο δρομος ειναι πολυ καλος.Φετος θα μεινω Περαμα,παλι κοντα στη χωρα αλλα ο δρομος λιγο πιο δυσκολος.Μπενιτσες συμφωνω, αποφυγε τες.
Αν ψαξεις στο φορουμ θα βρεις πολλες χρησιμες πληροφοριες για το νησι και στο booking μπορεις να αναζητησεις ξενοδοχεια (εγω απο εκει εκλεισα)
Καλη αναζητηση:)!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Παιδιά σε άλλο τοπικ η φίλη έγραφε ότι θελει κατι μη εμπορικό, μη κοσμοπολιτικό και πιο αγνό. Για τους ανωτέρω λόγους απέρριψε την Σαντορίνη και οτι προσανατολιζόταν σε κάποιο μικρό νησί.
Για αυτό είπα ότι η Κέρκυρα δεν πληροι τα ως άνω κριτήρια της φιλης.
Εννοειται ότι η πόλη της Κέρκυρας είναι πανέμορφη και γραφική

Ον τοπικ: Κανονι!
 

ndkp

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θεωρώ την Κέρκυρα από τα πιο ωραία νησιά.. Οι επιλογές σου, όσον αφορά την διαμονή είναι πραγματικά πάαρα πολλές....
Θέλεις να είσαι κοντά στην πόλη ή στις παραλίες. Είτε το ένα ή το άλλο, τα χιλιόμετρα που θα γράψεις θα είναι πολλά, μιας και είναι μεγάλο νησί, με άπειρες παραλίες και πολλά πολλά αξιοθέατα.. Για μένα αν θές να ευχαριστηθείς θάλασσα μην πας στο κέντρο!!!
Το οικονομικό ειναι το δεύτερο κομμάτι που εξίσου έχεις πολλές επιλογές.. Η νότια Κέρκυρα έχει πολυ οικονομικά δωμάτια και απιστευτες παραλίες, φύση! (Αγ. Γεωργιος, Μαραθιάς, Περιβόλι) Έχουμε μείνει σε δωμάτια με 25? τη βραδιά που πραγματικά δεν έχουν σε τίποτα να ζηλέψουν ακριβά ξενοδοχεία!!!!
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Παιδιά, ψάχνω οικονομικά ενοικιαζόμενα δωμάτια στην πόλη της Κέρκυρας για τον Ιούλιο. μπορεί να προτείνει κανείς κάτι?
στο booking και παρόμοια sites μου βγάζει μόνο ακριβά ξενοδοχεία στην πόλη και ενοικιαζόμενα μόνο σε μακρινές περιχές (Σιδάρι κτλ)
Επίσης , οποίος μπορεί να μου πει λιγα πράγματα για Πέραμα,χωρίς αυτοκίνητο αξίζει να μείνω εκεί? δηλαδή,έχει στο χωριό ταβέρνες, μαγαζία, supermarket κτλ η θα είμαι αποκλεισμένη?είναι εφικτό να φτάσεις από εκεί με τα πόδια στην πολή της Κέρκυρας? επίσης ,πως είναι η παραλία εκεί? ευχαριστώ πολυ
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Παιδιά, ψάχνω οικονομικά ενοικιαζόμενα δωμάτια στην πόλη της Κέρκυρας για τον Ιούλιο. μπορεί να προτείνει κανείς κάτι?
στο booking και παρόμοια sites μου βγάζει μόνο ακριβά ξενοδοχεία στην πόλη και ενοικιαζόμενα μόνο σε μακρινές περιχές (Σιδάρι κτλ)
Επίσης , οποίος μπορεί να μου πει λιγα πράγματα για Πέραμα,χωρίς αυτοκίνητο αξίζει να μείνω εκεί? δηλαδή,έχει στο χωριό ταβέρνες, μαγαζία, supermarket κτλ η θα είμαι αποκλεισμένη?είναι εφικτό να φτάσεις από εκεί με τα πόδια στην πολή της Κέρκυρας? επίσης ,πως είναι η παραλία εκεί? ευχαριστώ πολυ
Eμείς είχαμε μείνει Πέραμα ακριβώς απέναντι από το ποντικονήσι. Μια χαρά περιοχή, είχαμε βέβαια αυτοκίνητο. Αν θυμάμαι καλά πιο πολύ ενοικιαζόμενα δωμάτα και ξενοδοχεία έχει η περιοχή αλλά δεν θυμάμαι για ταβέρνες και σουπερ μάρκετ.Αλλά θα είστε Κέρκυρα και θα τρώτε στο Πέραμα?Δεν νομίζω πως αυτό είναι πρόβλημα.

Με τα πόδια άνετα φτάνεις μέχρι το Κανόνι απέναντι όπου εκεί έξω από το καφέ που είναι ψηλά υπήρχε στάση λεωφορείου που πήγαινε στο κέντρο.Αλλά και στο Πέραμα είδαμε λεωφορεία να περνούν. Πάντως η απόσταση μέχρι το ιστορικό κέντρο είναι 6 χιλιόμετρα.

Σ'αυτό μείναμε http://www.pontikonisi.gr/index_gr.html
Το δίκλινο ξεκινάει από 60€ από 1 Ιουλίου.
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ειχα πάει πέρσι τον Ιούνιο στο Πέραμα,το οποίο ουσιαστικά είναι προάστιο της Κερκυρας...
Εμεινα σε αυτό το ξενοδοχείο......http://www.booking.com/hotel/gr/anita-perama.el.html στο οποίο υπάρχει ακριβώς απο έξω στάση λεωφορείου,πολύ κοντά σουπερμάρκετ και αρκετά μαγαζιά και εστιατόρια...
Υπάρχει εκεί κοντά ένα μονοπάτι που σε βγάζει σε 5-10 λεπτά στην περιοχή που είναι το Κανόνι και το Ποντικονήσι(για να πας με τα πόδια στο κέντρο της πόλης όμως ,είνα αρκετά μακριά)
Για την παραλία δεν ξέρω, αλλά απο άλλους που άκουσα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom