Τι μπορεί να πάει στραβά με την ταυτότητα πριν την πτήση

mariianna

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Νέο μέλος εδώ και γράφω πρώτη φορά για να πω μια ιστορία που όμοια δύσκολα πιστεύω ότι θα ακουστεί... Προχτές το βράδυ στις 22:35 είχα εισιτήριο για πτήση από Θεσσαλονίκη προς Λονδίνο. Θα πήγαινα εκεί για να συναντήσω την αδερφή μου και την παρέα της -οι οποίοι ταξίδευαν απο Νυρεμβέργη ,γιατί εκεί μένουν μόνιμα- και θα φτάναμε με διαφορά μισής ώρας στο ίδιο αεροδρόμιο. Ξεκίνησα λοιπόν στις εφτά και κάτι από το σπίτι γιατί θα πήγαινα με αστικό στο αεροδρόμιο.Φτάνοντας στο κέντρο η Αριστοτέλους ήταν κλειστή γιατί είχε συγκέντρωση το ΚΚΕ, περπάτησα λοιπόν παρακάτω σκεπτόμενη ότι θα το πάρω απο την επόμενη σίγουρη στάση που ήξερα στην Καμάρα αλλά ευτυχώς πήρα τηλέφωνο για να το διασταυρώσω γιατί και υπήρχε κάποια συγκέντρωση και δεν περνούσε το αστικό.Εν τέλει πήρα ταξί από το δημαρχιακό μέγαρο και έφτασα αεροδρόμιο αρκετά νωρίς. Έχοντας κάνει ήδη τσεκ ιν, πέρασα στον πρώτο έλεγχο με τον σαρωτή σώματος και προχώρησα στον επόμενο καθώς η έξοδος μου βρισκόταν σε αυτές που είναι κλειστές και πρέπει να δείξεις ταυτότητα σε αστυνομικό.Φτάνοντας λοιπόν στην αστυνομικό πληκτρολογεί τα στοιχεία μου απο την ταυτότητα και εκεί κάπου στραβώνει το βλέμμα και απευθύνεται στον συνάδελφο της δίπλα για να δει τι γράφει η οθόνη. Αυτός γυρίζει σε μένα και μου λέει έχετε δηλώσει κλοπή της ταυτότητας; Εγώ σκέφτομαι απευθείας ότι πριν 3 εβδομάδες είχα πάει στο συνοικιακό μου αστυνομικό τμήμα επειδή μου είχαν διαρρήξει το σπίτι αλλα δεν δήλωσα ότι μου έκλεψαν την ταυτότητα οπότε απαντάω σπασμωδικά όχι. Αργότερα όμως μου έρχεται η ανάμνηση την μοναδική φορά που δήλωσα κλοπή/απώλεια ταυτότητας. Το 2015 και ενώ είχα μετακομίσει Νυρεμβέργη για σπουδές/δουλειά μια φίλη μου είχε χάσει το τσαντάκι μου με την ταυτότητα μου μέσα. Όταν έγινε αυτό εγώ πήγα στην αστυνομία και δήλωσα τι έγινε. Ο αστυνομικός με ρώτησε που εκδόθηκε η ταυτότητα(προφανώς για να ειδοποιήσει) και μάλιστα απόρρησε όταν του είπα ότι στην Ελλάδα εκδίδονται από την αστυνομία(αυτοί τις εκδίδουν από μια συγκεκριμένη υπηρεσία που είναι για τους πολίτες -στην οποία και γράφεσαι με το που μετακομίζεις). Μετά από μια δυο μέρες μου τηλεφωνούν και με ενημερώνουν ότι το τσαντάκι μου βρέθηκε σε άλλη κοντινή πόλη (το παρέδωσε κάποιος σε κάποια υπηρεσία). Το ίδιο βράδυ μου χτυπά το κουδούνι η αστυνομία και μου παραδίδει το τσαντάκι στα χέρια μαζί με ένα γράμμα που έγραφε οτι και μου είπαν οτι την ταυτότητα πρέπει να την παραλάβω απο την υπηρεσία για τους πολίτες(προφανώς την έστειλαν εκεί και για να δουν αν είμαι όντως εγγεγραμμενη στη πόλη). Εγώ πήγα λοιπόν εκεί την επόμενη μέρα και πήρα την ταυτότητα μου και μετά από κάποιους μήνες αποφάσισα να γυρίσω στην χώρα μου. Αφού θυμήθηκα λοιπόν απαντώ στον αστυνομικό ξανά οτι την είχα δηλώσει κάποια στιγμη πριν 4 χρόνια στη Γερμανία όμως και ότι απο τότε έχω ταξιδέψει 3 φορές προς εκεί με αεροπλάνο με την ίδια ταυτότητα. Με παίρνει λοιπόν η αστυνομικός που την εξεταζε εξ΄αρχής και με πηγαίνει μες στο αστυνομικό γραφείο όπου μου λένε οτι δεν μπορώ να ταξιδέψω διότι η ταυτότητα μου φαίνεται κλεμμένη σε όλη τη ζώνη Σενγκέν και εγώ αντιπαρατάσσω ότι 1ον έχω ταξιδέψει άλλες 3 φορές με την ίδια ταυτότητα και δεύτερον ότι έχει ελεγχθεί και από το αστυνομικό μου τμήμα πριν 3 βδομάδες και πριν 2 χρόνια που μου διέρρηξαν το σπίτι. Αυτοί μου λένε ότι αν πετάξω θα με σταματήσουν στο Λονδίνο και θα μπλέξω εγώ βάζω τα κλάματα από απόγνωση και νεύρα και φωνάζω γιατί το μαθαίνω εκείνη τη στιγμή και φεύγω. Την επόμενη μέρα πάω στο αστυνομικό μου τμήμα τους λέω το συμβάν,παίρνουν την ταυτότητα μου την ελέγχουν μου λένε οτι φαίνεται ενεργή.Επικοινωνούν με το τμήμα στο αεροδρόμιο και εκείνοι τους επιβεβαιώνουν αυτό που είπα.Το απόλυτο χάος. Κλείνουν το τηλέφωνο και μου λένε οτι οι συνάδελφοι στο αεροδρόμιο μπαίνουν σε άλλο κύκλο πληροφοριών και οτι φταίει η αστυνομία στην Γερμανία που δεν τους ενημέρωσε. Γίνεται τα τοπικά τμήματα να μην έχουν πρόσβαση σε διεθνή στοιχεία ταυτοτήτων και να τα έχουν μόνο αυτοί στο αεροδρόμιο; Γίνεται η γερμανική αστυνομία να μου επιστρέφει το τσαντάκι σπίτι μου ,να λαμβάνω τη ταυτότητα από την υπηρεσία των πολιτών και η καταγγελία απώλειας να συνεχίζει να υφίσταται; Γίνεται να έχω ταξιδέψει 3 φορές από και προς Γερμανία και να μην το έχει εμφανίσει ξανά σε κάποια οθόνη σε κάποιο έλεγχο; Φταίω σίγουρα και εγώ αλλά λόγω άγνοιας.
 
Last edited:

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Ναι, υπάρχει περίπτωση η ταυτότητα να φαίνεται ενεργή στην Ελληνικη βάση δεδομένων της Ελληνικής Αστυνομίας και ως κλεμμένη σε άλλη βάση δεδομένων (της ζώνης Σένγκεν στην προκειμένη περίπτωση).
Προφανώς η Ελληνική Αστυνομία δεν είχε κάποια ενημέρωση για κλοπή ταυτότητας οπότε δεν έχει κάνει κάποια ενέργεια. Η καταχώρηση ως κλεμμένη στην βάση δεδομένων της Σενγκεν, προφανώς έγινε από την γερμανική υπηρεσία όπου απευθύνθηκες.

Το ότι έχεις ταξιδέψει στο παρελθόν με την ίδια ταυτότητα, δεν σημαίνει κάτι,γιατί εντός ζώνης Σένγκεν υπάρχει ελεύθερη μετακίνηση χωρίς κάποιο έλεγχο, ενω στο Λονδίνο δεν ισχύει η Σένγκεν όποτε θα είχες πρόβλημα.

Η απλούστερη λύση; Βγάλε νέα ταυτότητα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το παραπάνω περιστατικό δείχνει πολύ παραστατικά πόσο καλύτερα δουλεύουν οι δημόσιες υπηρεσίες στην Ευρώπη και πόσο δεν ταλαιπωρούν τους πολίτες. Ή τουλάχιστον αυτό θέλουν να πιστεύουν όσοι έχουν ζήσει μόνο εντός Ελλάδας.

Γίνεται τα τοπικά τμήματα να μην έχουν πρόσβαση σε διεθνή στοιχεία ταυτοτήτων και να τα έχουν μόνο αυτοί στο αεροδρόμιο;
https://ec.europa.eu/home-affairs/w...ders-and-visas/schengen-information-system_en
 
Last edited:

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Την επόμενη μέρα πάω στο αστυνομικό μου τμήμα τους λέω το συμβάν,παίρνουν την ταυτότητα μου την ελέγχουν μου λένε οτι φαίνεται ενεργή.Επικοινωνούν με το τμήμα στο αεροδρόμιο και εκείνοι τους επιβεβαιώνουν αυτό που είπα.Το απόλυτο χάος. Κλείνουν το τηλέφωνο και μου λένε οτι οι συνάδελφοι στο αεροδρόμιο μπαίνουν σε άλλο κύκλο πληροφοριών και οτι φταίει η αστυνομία στην Γερμανία που δεν τους ενημέρωσε. Γίνεται τα τοπικά τμήματα να μην έχουν πρόσβαση σε διεθνή στοιχεία ταυτοτήτων και να τα έχουν μόνο αυτοί στο αεροδρόμιο; Γίνεται η γερμανική αστυνομία να μου επιστρέφει το τσαντάκι σπίτι μου ,να λαμβάνω τη ταυτότητα από την υπηρεσία των πολιτών και η καταγγελία απώλειας να συνεχίζει να υφίσταται; Γίνεται να έχω ταξιδέψει 3 φορές από και προς Γερμανία και να μην το έχει εμφανίσει ξανά σε κάποια οθόνη σε κάποιο έλεγχο; Φταίω σίγουρα και εγώ αλλά λόγω άγνοιας.
1) Τα τοπικά τμήματα έχουν πρόσβαση στην βάση δεδομένων Σένγκεν. Απλά στο αεροδρόμιο σε ελέγχουν (τώρα πρόσφατα -από Απρίλιο- γίνεται έλεγχος σε όλους, παλαιότερα ήταν τυπικός/δειγματοληπτικός) ενώ στο τμήμα μόνο αν πας για εξακρίβωση στοιχείων (και άμα, εφόσον είσαι Έλληνας πολίτης)
2) Όπως αποδείχτηκε, γίνεται.
3) Ταξίδεψες εντός ζώνης Σένγκεν, όπου δεν υφίσταται κάποιος έλεγχος. Ακόμα και αν σε έλεγξε κάποιος αστυνομικός, θα έκανε τον τυπικό έλεγχο αν είναι γνήσιο το έγγραφο της ταυτότητας και όχι αν απασχολείς σε κάποια βάση.
4) Σίγουρα δεν φταις εσύ αλλά η περίπτωση σου είναι πολύ σπάνια.
 
Last edited:

DeedInTrust

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Αρούμπα
Δες αυτό Λέει οτι την ελληνική πλευρά του συστήματος Σέγκεν aka Schengen Information System - SIS την χειρίζεται τμήμα SIRENE "Σε εθνικό επίπεδο, το 3ο Τμήμα S.I.RE.N.E. της Διεύθυνσης Διεθνούς Αστυνομικής Συνεργασίας του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας έχει την ευθύνη της διαχείρισης των πληροφοριών που είναι καταχωρημένα στο SIS. "

Στη σελίδα γράφει οτι έχεις δικαίωμα να λάβεις αντίγραφο των στοιχείων που αφορούν εσένα συμπληρώνοντας αίτηση (pdf) για παροχή πληροφοριών. Αντίστοιχο δικαίωμα διόρθωσης των καταχωρήσεων επίσης πρέπει να έχεις (να γίνει διόρθωση του αρχείου, ώστε να μην βγαίνει κλεμμένη, ή αν βγαίνει να γράφει το πότε χαθηκε και το ποτε βρεθηκε και πού - ισως να θελησουν να δουν και κάποιο έγγραφο απο την δήλωση απώλειας στην Γερμανία). Η διόρθωση λογικά θα πρέπει να γινει απο το αρμόδιο τμήμα aka 3ο Τμήμα S.I.RE.N.E. . Στη σελίδα έχει και τηλέφωνα. Κάνε ένα τηλέφωνο πες τους το ιστορικό και νομίζω οτι θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν διορθώνοντας τις καταχωρήσεις που εμφανίζονται οταν γίνεται έλεγχος της ταυτότητας σε συνορα/αεροδρόμια.

Η άλλη λύση όπως προανέφερε ο andpsy είναι να βγαλεις νεα ταυτότητα. Μπορεί να έχεις να την δηλώσεις σε χιλια μύρια σημεία (εφοριες, τραπεζες, κτηματολογια, κλπ). Αν σου είναι πιο βολικό αυτό, τότε βγάλε νεα. Αλλιώς ενα τηλεφωνο είναι και νομίζω οτι κάτι παραπάνω θα ξέρουν να σε βοηθήσουν σε σχέση με τα όσα σου είπαν στο τοπικό ΑΤ.

Το παραπάνω περιστατικό δείχνει πολύ παραστατικά πόσο καλύτερα δουλεύουν οι δημόσιες υπηρεσίες στην Ευρώπη και πόσο δεν ταλαιπωρούν τους πολίτες. Ή τουλάχιστον αυτό θέλουν να πιστεύουν όσοι έχουν ζήσει μόνο εντός Ελλάδας.


https://ec.europa.eu/home-affairs/w...ders-and-visas/schengen-information-system_en
Πάντως προσωπική μου άποψη είναι οτι καλά έκανε ο Γερμανός αστυνομικός και έβαλε την δήλωση της κλοπης και στο ευρωπαϊκό σύστημα, πέρα απο το εθνικό (γερμανικό). Το θέμα ανακύπτει οτι οταν πας σε τοπικό ΑΤ στην Eλλάδα και κάνουν αναζήτηση μόνο σε τοπικό (εθνικό) επίπεδο αν η ταυτότητα είναι ενεργή (κακώς). Θα έπρεπε να υπάρχει και διασυνδεσημότητα και με το σύστημα Σέγκεν. Αλλά βέβαια ως Ελλάδα τέτοια διασυνδεσιμότητα κοιτάζουμε να υλοποιήσουμε μόνο σε περιπτώσεις είσπραξης (έλεγχοι τραπεζικών λογαριασμών ΑΑΔΕ, κτεο, ανασφάλιστα οχηματα, κλπ) και όχι οταν πραγματικά χρειάζεται. o_O

Αλλα τι καθομαι και λέω. I digress again :throw:


ΥΣ Τώρα που το ξανασκέφτομαι ο Γερμανός αστυνομικός όταν σου είπε την βρήκαμε, έλα να την πάρεις θα έπρεπε λογικά να βγάλει το alert περι απώλειας απο το SIS, ή λογικά θα έπρεπε να ήταν υποχρεωμένος να το βγάλει κατά την παραλαβή (στη Γερμανία) κατόπιν δική σου απαίτησης (αν ήξερες να το ζητήσεις - άλλη φορά θα ξέρεις ;))
 

mariianna

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Έβγαλα καινούρια ταυτότητα όταν πήγα στο τμήμα και έτρεξα σε τράπεζες, εφορία και ΙΚΑ για την αλλαγή στοιχείων την ίδια μέρα.
Το παραπάνω περιστατικό δείχνει πολύ παραστατικά πόσο καλύτερα δουλεύουν οι δημόσιες υπηρεσίες στην Ευρώπη και πόσο δεν ταλαιπωρούν τους πολίτες.
Αυτό είναι που με απογοητεύει περισσότερο από όλα.
ΥΣ Τώρα που το ξανασκέφτομαι ο Γερμανός αστυνομικός όταν σου είπε την βρήκαμε, έλα να την πάρεις θα έπρεπε λογικά να βγάλει το alert περι απώλειας απο το SIS, ή λογικά θα έπρεπε να ήταν υποχρεωμένος να το βγάλει κατά την παραλαβή (στη Γερμανία) κατόπιν δική σου απαίτησης (αν ήξερες να το ζητήσεις - άλλη φορά θα ξέρεις ;))
Αυτό θα προσπαθήσω να μάθω αύριο αν ο αστυνομικός έπρεπε να ακυρώσει την δήλωση κλοπής/απώλειας ή εγώ έπρεπε να πάω ξανά εκεί που την έκανα (απλά αν έπρεπε να γίνει έτσι τότε γιατί δεν την κρατούσαν εκεί και μου έφεραν το τσαντάκι σπίτι και την ταυτότητα την παρέλαβα απο την άλλη υπηρεσία...)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Ακούστε τώρα και τη δική μου ιστορία και αναρωτιέμαι τι ενέργειες πρέπει να κάνω, αν εχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία...

Σε πρόσφατο ταξίδι στη Γερμανία, και στον έλεγχος διαβατηρίων στην είσοδο στη χώρα, σταματάνε το σύζυγό μου, ότι μέσα στο σύστημα φαίνεται το όνομα του, ότι υπάρχει κάποια παράβαση (και άνθρωποκυνηγητό έναντιον του ?? Μας το έβαλε στη μετάφραση καθώς δεν ήξεραν λέξη αγγλικά ..)

Μετά το πρώτο σοκ, και αφού περάσαμε 2 ώρες στο αεροδρόμιο όπου δεν μας αφηναν να φύγουμε θέλοντας να υπογράψουμε μια δήλωση όλη στα γερμανικά ότι συναινει σε μια παράβαση που δεν γνωρίζουμε... σε μια ημερομηνία που δεν ήμασταν καν στη Γερμανία (δεν φαινόταν στο σύστημα τι ακριβώς ήταν η παράβαση .. ίσως κάποιο εισιτήριο τρένου ή κάτι τέτοιο... )
Ταξίδι με τρένο δεν κάναμε... οπότε το μόνο που μπόρεσα να σκεφτώ είναι ίσως κάποια εκκρεμότητα σε κλήση από ενοικιαζομενο αυτοκίνητο...

Δυστυχώς δεν κατέστη δυνατή εκείνη την ώρα η επικοινωνία με την ελληνική πρεσβεία...

Εν τέλει και μετά από πολύ κόπο και συνεννόηση με Έλληνα φίλο μας ζει στη Γερμανία δώσαμε μια διεύθυνση δική του στη Γερμανία για να στείλουν την οποία παράβαση και φύγαμε χωρίς να υπογράψουμε το έγγραφο που θέλανε.

Την επόμενη μέρα επικοινωνήσαμε με τον Ελληνα προξένο ο οποίος μας είπε εν ολίγοις ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται... και ότι στην επιστροφή δεν θα έχουμε κάποιο θέμα, όπως και έγινε.

Πέρασαν 2 μήνες από τότε και δεν έχουμε λάβει τίποτα ούτε εμείς αλλά ουτε ο φίλος στη Γερμανία.

Που να απευθυνθώ άραγε για να λύσω αυτό το θέμα? Και αυτό ίσως το αντιμετωπίσω και στην είσοδο κάποιας άλλης χώρας?
Να μιλήσω με το Γερμανικό προξενείο? Με την ελληνική αστυνομία ίσως?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom