Τι σας ενοχλεί στους συνεπιβάτες σας;

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Με αφορμή αυτό το άρθρο http://edition.cnn.com/2013/11/22/travel/plane-annoying-things/
Ποιες είναι εκείνες οι συμπεριφορές συνεπιβατών σε αεροπλάνο, πλοίο, τρένο, λεωφορείο, οποιοδήποτε μεταφορικό μέσο, που σας ενοχλούν περισσότερο όταν ταξιδεύετε;
Εμένα η έλλειψη προσωπικής υγιεινής, το επίμονο κλωτσίδι της καρέκλας, οι μεγαλόφωνες συζητήσεις..
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Νομίζω ότι αυτά που είπες είναι από τα πιο σημαντικά.
Ειδικά αν το ταξίδι είναι βράδυ και φωνάζουν λες και είναι μόνοι τους σε όλο το καράβι/αεροπλάνο/λεωφωρείο
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
+ το να ξαπλωνεις τερμα τη θεση σου χωρις να νοιαζεσαι για τον πισω!σαν την προσφατη διαφημιση!το λιγο για να μην πιανεσαι στην ορθη γωνια που εχει το καθισμα το καταλαβαινω!
γενικα πρεπει ολοι να μπαινουμε στη θεση του αλλου παντα!βασικη αρχη για μενα!καταλαβαινουμε αν αυτο που κανουμε ενοχλει ή οχι!:)
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Στο ΚΤΕΛ το πόσο δυνατά έχουν πολλοί τη μουσική με τα ακουστικά!!!!!!!!!Είναι απίστευτο..Μου έχει γίνει άγχος και όταν ακούω και εγώ μουσική βγάζω συχνά τα ακουστικά μου για να δω αν ακούγεται ο ήχος ώστε να το χαμηλώσω να μην ενοχλώ..
Α, και το να μυρίζει ο διπλανός τσιγάρο...(γενικά να μυρίζει..)
Στο αεροπλάνο με ενοχλεί όταν μιλούν πολύ δυνατά!!(Έλληνες κυρίως..)Και όταν χειροκροτούν στην προσγείωση (Έλληνες κυρίως..)Και όταν αργούν να επιβιβαστούν στο αεροπλάνο (Έλληνες κυρίως..)
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Και όταν χειροκροτούν στην προσγείωση
Ναι!!! :haha:
Παρένθεση, μου έχει τύχει να πάω -και να γυρίσω, ω ναι, είμαι γκαντέμω- Βαρκελώνη με συνεπιβάτες σχολείο που πήγαινε πενταήμερη. Δεν άκουγες κάτι συγκεριμένο, ένα μόνιμο βουητό.
Θα μου πεις, παιδιά είναι.
Η πλάκα είναι ότι στο γυρισμό ήταν τόσο εξαντλημένα τα άτιμα που επικρατούσε η απόλυτη ησυχία στο αεροσκάφος.
Άλλο ενοχλητικό: μητέρα που καθ'όλη (χωρίς υπερβολή) τη διάρκεια 45λεπτης πτήσης τραγουδούσε στο μωρό της το "μια ωραία πεταλούδα". Ασταμάτητα, στο repeat. Περίμενα να ενοχληθώ από τυχόν κλάμα του μωρού, όχι από το τραγούδι της μαμάς.
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
+ το να ξαπλωνεις τερμα τη θεση σου χωρις να νοιαζεσαι για τον πισω!σαν την προσφατη διαφημιση!το λιγο για να μην πιανεσαι στην ορθη γωνια που εχει το καθισμα το καταλαβαινω!
γενικα πρεπει ολοι να μπαινουμε στη θεση του αλλου παντα!βασικη αρχη για μενα!καταλαβαινουμε αν αυτο που κανουμε ενοχλει ή οχι!:)
Συμφωνώ μαζί σου και επειδή λόγω ύψους έχω πρόβλημα χώρου πάντα κάθομαι στις εξόδους κινδύνου όπου οι θέσεις δεν πάνε πίσω!
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
επισης ενοχλουμαι πολυ οταν ο καθενας δεν καταλαμβανει το χωρο που του αναλογει για αποσκευες τοσο σε αεροπλανα οσο κυριως σε τραινα που ειναι ανεξελεγκτος ο αριθμος αποσκευων που κουβαλαει ο καθενας!!!!!κι εγω η δολια με μια αποσκευη καλουμαι να παω στην αλλη ακρη του βαγονιου να βρω μια θεση!στο αεροπλανο ειναι πιο νορμαλ η κατασταση! λογω χειραποσκευων! αλλα κι εκει νευριαζω οταν βαζουν μπουφαν διπλα απο τις βαλιτσες τους αντι να τα βαλουν απο πανω ή οταν τις τοποθετουν οριζοντια αντι καθετα που τις χωραει παλι η μπαγαζιερα επανω απο τα καθισματα κ πιανουν χωρο για 3 επιβατες αντι ενος!!!κ καλουμαι κ παλι εγω να τα τακτοποιω για να χωρεσω!!!!!!
παιδεία μηδέν!!ας μπαινει ο καθενας στη θεση του αλλου ξαναλεω!:) :)
χαχαχαχ!!θυμομαστε οσα μας συμβαινουν σε ταξιδια κ φορτωνουμε !!!
ευχομαι ολοι να μιλατε οταν κατι σας ενοχλει!εγω το κανω αν κ δεν ηταν ευκολο απο την αρχη!η προσπαθεια μετραει παντως κι ας μην καταλαβαινουν πολλες φορες ολοι αυτοι που μας ταλαιπωρουν!εμεις εκτονωνομαστε!!!

κ εκτος πενταημερης γκρουπ το ιδιο ισχυει κ για μποεμ γκρουπ καμπινγκ τυπων με σακιδια κ κιθαρες που ταξιδευουν στο τραινο χωρις θεση αλλα καθονται κατω κ ερχονται στους φιλους τους που εχουν θεση κ στριμοχνονται οπως οπως κ τραγουδουν,μιλουν,τρωνε....κ εγω η δολια κθομαι στην ακριβως μπροστα τους θεση!!!!ευτυχως συνηθως κατεβαιναν πλαταμωνα κ προλαβαινα να κοιμηθω μεχρι θεσ/κη εστω κ για λιγο!!! :) :)
 
Last edited by a moderator:

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ταξίδι-Όνειρο
Κρήτη
κάτι που δεν αναφέρθηκε μιας που αρκετά απ'τα παραπάνω με καλύπτουν είναι όταν ο διπλανός σου (σε αεροπλάνο μου πρωτο έτυχε) νομίζει οτι είναι στο κρεβάτι του και γυρνώντας πλευρό πέφτει πάνω σου!!!!!
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
οταν περιμενεις στην ουρα για check in ή για να μπεις στο λεωφορειο και σε σπρωχνουν οι "πισινοι " σου λες και υπαρχει περιπτωση να μεινουν στην απεξω αν δεν σπρωξουν για να μπουν.
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Οτι δηποτε περιοριζει την ελευθερια μου,την ευγενεια μου και προσβαλει την προσωπικοτητα μου...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν μπορώ τα μωρά. Αποκλείεται να μην κάνου κάτι που να με εκνευρίσει, κλάμα θα' ναι, υπερκινητικότητα θα' ναι, ασταμάτητο κλανίδι θα' ναι, θα φτύνουν τη φρουλάκ στη μάπα της πανευτυχούς μαμάς, θα περνάει κάθε μία από τι αεροσυνοδούς από δίπλα να του κάνει γούτσου-γούτσου. Για υπερατλαντικά ταξίδια το να είσαι δίπλα σε μωρό καλή κατάληξη δεν μπορεί να έχει.

Εκτός από τους συνεπιβάτες με ενοχολύν και οι ανακοινώσεις των πιλότων. Οι περισσότεροι είναι νορμαλ, αλλά πού και πού βρίσκεται κάποιος χαζοχαρούμενος που νομίζει ότι είμαστε σε κανένα double decker του Λονδίνου και αρχίζει την ξενάγηση "από κάτω μας ο Ατλαντικός, πιο πέρα οι Άλπεις, πετάμε πάνω από την Κέρκυρα". Φαντάζεσαι τον οδηγό του ΚΤΕΛ ή του τρόλεϊ να σου εξηγεί αν αυτά είναι τα Τέμπη ή "αριστερά σας η στάση Λυσσιατρείο;". Δε θα με ενοχλούσε αν δε διέκοπτε τη μουσική μου η ανακοίνωση, ή την ταινία ή ό,τι βλέπεις προσπαθώντας να ξεχάσεις ότι αυτό το ΚΤΕΛ κρατάει 10 ώρες κι όχι 3.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Δεν μπορώ τα μωρά. Αποκλείεται να μην κάνου κάτι που να με εκνευρίσει, κλάμα θα' ναι, υπερκινητικότητα θα' ναι, ασταμάτητο κλανίδι θα' ναι, θα φτύνουν τη φρουλάκ στη μάπα της πανευτυχούς μαμάς, θα περνάει κάθε μία από τι αεροσυνοδούς από δίπλα να του κάνει γούτσου-γούτσου. Για υπερατλαντικά ταξίδια το να είσαι δίπλα σε μωρό καλή κατάληξη δεν μπορεί να έχει.

Εκτός από τους συνεπιβάτες με ενοχολύν και οι ανακοινώσεις των πιλότων. Οι περισσότεροι είναι νορμαλ, αλλά πού και πού βρίσκεται κάποιος χαζοχαρούμενος που νομίζει ότι είμαστε σε κανένα double decker του Λονδίνου και αρχίζει την ξενάγηση "από κάτω μας ο Ατλαντικός, πιο πέρα οι Άλπεις, πετάμε πάνω από την Κέρκυρα". Φαντάζεσαι τον οδηγό του ΚΤΕΛ ή του τρόλεϊ να σου εξηγεί αν αυτά είναι τα Τέμπη ή "αριστερά σας η στάση Λυσσιατρείο;". Δε θα με ενοχλούσε αν δε διέκοπτε τη μουσική μου η ανακοίνωση, ή την ταινία ή ό,τι βλέπεις προσπαθώντας να ξεχάσεις ότι αυτό το ΚΤΕΛ κρατάει 10 ώρες κι όχι 3.
Έχω καιρό να διαβάσω ιστορία σου και είχα ξεχάσει πόσο ωραία γράφεις!!Να'σαι καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.122
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom