Τι στατιστικά θέλετε να δείτε;

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μιας και πλησιάζουμε τα 13α γενέθλια του Travelstories, ετοιμάζω ως συνήθως διάφορα ιστορικά στοιχεία, και είπα να ρωτήσω τί στατιστικά που αφορούν το σάιτ θα θέλατε να δείτε;

Για δώστε ιδέες. :reading:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ξέχασα να πω ότι όποιος ζητήσει κάποιο πολύπλοκο στατιστικό, το καλό που του θέλω να δώσει έτοιμο το sql query :haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ιστορίες με τα περισσότερα likes (όχι μόνο στο πρώτο μήνυμα)
Ιστορίες με τα περισσότερα views (κατά προτίμηση unique views)
Μήνες/ημέρες/ώρες (πρωί, μεσημέρι, βράδι) με την περισσότερη κίνηση
Χρήστες με περισσότερα likes/μήνυμα
Εξέλιξη αριθμού χρηστών (πόσους είχαμε πριν 10 χρόνια και κάθε χρόνο μετά από αυτό)
Παλιότεροι ενεργοί χρήστες
Και -δύσκολο αυτό- κατά μέσο όρο πόσον καιρό παραμένει κάποιος ενεργός χρήστης μέχρι να αποσυρθεί. Π.χ. το 15% των χρηστών μετά το πρώτο του μήνυμα γίνονται ανενεργοί στον πρώτο χρόνο; Τον πρώτο μήνα;

Τι % των αναγωνστών της κάθε ιστορίας είναι μέλη και τι απλοί αναγνώστες;

Τώρα αυτά τα σου κου λου κουέρι και άλλα του σατανά που λες, δεν τα καταλαβαίνω γιόκα μου, σε χωριό μεγάλωσα.
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κάποια από αυτά είναι εφικτά, θα τα δω.

Άλλος κανείς; :)
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
ποσους αντρες γυναικες...! Επισης νομιζω για τις ηλικιες εχουμε κανει αραα..μμμ ποσους χρηστες εχουμε πανω απο 70 :bleh: και ειναι ενεργοι εννοειτε κ ποσους πχ κατω απο 15 ενεργους :confused: εεε δε μπορω να σκεφτω τωρα ειναι πρωι ακομα:D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποσοι εχουν παει που.. Δηλ λιστα χωρων ΟΗΕ πχ κ αριθμος μελων που εχουν παει στην καθεμια. Να εχουμε μια εικονα που παμε, πιο δημοφιλων χωρων. Αν ειναι εφικτο βεβαια.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι αμέ, γίνεται και αυτό, απλά θα υποθέτουμε ότι τα μέλη έχουν ενημερωμένη τη λίστα με τις χώρες - που δε ξέρω τελικά πόσοι το κάνουν :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Χρήστες με περισσότερα likes/μήνυμα
Εντελως παραπλανητικος δεικτης.
Ανεβαζει πχ καποιος ιστορια με 5 μηνυματα, παιρνει 50 λαικ και μετα εξαφανιζεται. Βγαινει rate 10 like/μηνυμα και εμφανιζεται ψηλα στη λιστα. Θελει κι αλλες παραμετρους για να φανει η σημαντικοτητα της συνεισφορας στο φορουμ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ σωστά. Παλιότερα είχα ένα δείκτη που μέτραγε ένα σκασμό πράγματα, πχ πόσα θέματα είχε ξεκινήσει ο χρήστης, πόσα μηνύματα κατέληγαν να έχουν αυτά τα θέματα, κλπ. Κάποιες κατηγορίες (πχ ταξιδιωτικές ιστορίες) μέτραγαν περισσότερο κλπ.

Νομίζω πάντως ότι ένας από τους καλούς δείκτες προσφοράς είναι οι ταξιδιωτικές ιστορίες, οπότε τα στατιστικά που είχα βγάλει πριν μερικούς μήνες ήταν πολύ χρήσιμα γι'αυτό το πράγμα - οπότε θα φροντίσω να βγάλω τα updated stats ενόψει γενεθλίων.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Πολύ σωστά. Παλιότερα είχα ένα δείκτη που μέτραγε ένα σκασμό πράγματα, πχ πόσα θέματα είχε ξεκινήσει ο χρήστης, πόσα μηνύματα κατέληγαν να έχουν αυτά τα θέματα, κλπ. Κάποιες κατηγορίες (πχ ταξιδιωτικές ιστορίες) μέτραγαν περισσότερο κλπ.

Νομίζω πάντως ότι ένας από τους καλούς δείκτες προσφοράς είναι οι ταξιδιωτικές ιστορίες, οπότε τα στατιστικά που είχα βγάλει πριν μερικούς μήνες ήταν πολύ χρήσιμα γι'αυτό το πράγμα - οπότε θα φροντίσω να βγάλω τα updated stats ενόψει γενεθλίων.
Πόσοι χρήστες εμφανίζονται με 2-3 μηνύματα ρωτάνε κάτι και εξαφανιζονται μετά.Ισως να μην είναι τόσο χρησιμο στατιστικό απλά έχω περιέργεια. Και μήπως τελικά δεν είναι πολλοί και είναι αλλά ιδέα μου
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε ξέρω τι θα μας έδειχνε αυτό. Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο σε όλα τα φόρουμ του κόσμου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποσοι εχουν παει που.. Δηλ λιστα χωρων ΟΗΕ πχ κ αριθμος μελων που εχουν παει στην καθεμια. Να εχουμε μια εικονα που παμε, πιο δημοφιλων χωρων. Αν ειναι εφικτο βεβαια.
Φαντάζομαι τα στατιστικά που μπορούν να βγουν αφορούν το forum ως πλατφόρμα. Στατιστικά που αφορούν στην κοινότητα των μελών είναι εκ φύσεως πιο δύσκολα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom