EasyJet easy jet και ακυρωση πτησης

Kiko2017

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γενικά ισχύει αυτό που σου είπε η earth citizen. Για να μην αγχώνεσαι, στη συγκεκριμένη συγκυρία το πιθανότερο είναι τις επόμενες δυο-τρεις μέρες να ακυρωθούν και οι πτήσεις από/προς Λονδίνο.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.θα περιμένω να δω τι θα γίνει
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Έχω 2 κρατήσεις με την easyjet και οι ώρες άλλαξαν, έκανα την αίτηση για refund αλλά η απάντηση είναι αρνητική.
Μήπως δεν γνωρίζω εγώ κάτι αρκετά; Τι μπορώ να κάνω εκτός του να τις αλλάξω και πάλι; Δεν δικαιουμε refund?
Screenshot_2020-11-23-17-58-32-434_com.google.android.gm.jpg
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
μα τι σύμπτωση χιχιχιχι
μόλις πήρα μήνυμα email για αλλαγή ώρας επιστροφής από το λονδινάκι ...(που ούτως η αλλως το ταξίδι χλωμό τόβλεπα να γίνεται λόγω καραντίνας)
και μου δίνει το δικαίωμα να ζητήσω refund όπερ και εγένετο,το αίτημα εστάλη χιχι και αναμένω....
μεβγαλαν από τη δύσκολη θέση ...

δεν πέρασε ούτε μισή ώρα που πήρα και την επιβεβαιωτική απάντηση ότι προσπαθούν να προωθούν τις αιτήσεις αυτές μέσα σε 7 μέρες και ίσως πάρει και ακόμα λίγες μέρες για να κατατεθούν τα χρήματα
 
Last edited:

trompi

Member
Μηνύματα
28
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Δεκέμβριος 2019
Αναμονή σε ιατρείο και σερφάρισμα μπας και τσιμπήσουμε καμιά προσφορούλα για οικογενειακή επίσκεψη στο κουνιαδάκι στο Μιλάνο. Και ξαφνικά νιώθω ότι το σύμπαν συνωμοτεί υπέρ μου και βρίσκω easyjet Μάιο 2020 στα 116 ευρώ (2 ενήλικες και το 7χρονο τότε αντράκι μας). Ξαφνικά το ιατρείο μετατρέπεται σε disco και ο γιατρός dj! Η φαντασία τροχοδρομεί και απογειώνεται..... Ελληνική Πρωτομαγιά λίμνη Κόμο 2020 ( κεφτεδάκια-λουλουδάκια-μπυρίτσες και καρό τραπεζομάντιλο καταγής) !
Μάρτιος 2020
Ακύρωση από easyjet λόγω covid και επιστροφή χρημάτων. Απόλυτα λογικό και αναμενόμενο. Τα λόγια περιττά!

Νοέμβριος 2021
Serial: ΄΄Οικογενειακή επίσκεψη στο κουνιαδάκι στο Μιλάνο προσπάθεια δεύτερη καιιιι action΄΄!
Easy jet 23-28/03/2021 160 euro (τα προαναφερόμενα άτομα).

Ιανουάριος 2022
Δειλά δειλά η φαντασία κάνει μικρές πτήσεις πάνω απ τη λίμνη Λουγκάνο αυτή τη φορά (από Κόμο χορτάσαμε το '20)!
Κάτι όμως το μυαλό μου βασανίζει....κάτι το τυραννά και δεν είναι οι αναστολές λόγω πανδημίας! Μή να ναι το mail που ταξιδεύει για να μας φέρει τα μαντάτα;
΄΄Αγαπητέ μας επιβάτη είμαστε στη δυσάρεστη θέση να σας πούμε ότι η εταιρεία μας ακύρωσε την πτήση της 23/03/2022 για Μιλάνο!!! Έτσι απλά......ββββζζζζζζζ....μπούμ! Και κάπου εδώ ξεκινάνε πολλές προσπάθειες επικοινωνίας με την εν λόγω εταιρία. Πρώτη κίνηση να αναζητήσω,εναλλακτικές πτήσεις που να μας βολεύει, χωρίς αποτέλεσμα. Αυτή τη φορά κύριοι & κυρίες της easyjet απαιτώ εξηγήσεις κι όχι απλή επιστροφή χρημάτων αλλά μάταια καθώς για κάποιο λόγο εδώ και αρκετές μέρες υπάρχει δυσλειτουργία στο mail της εταιρίας. . Η ψυχούλα μας ξέρει πώς περιμέναμε αυτό το ταξίδι μετά από όσα έχουμε περάσει! Και η εταιρία άφαντη!
Why??? SHAME ON YOU!
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.042
Likes
1.583
΄΄Αγαπητέ μας μαλ...επιβάτη είμαστε στη δυσάρεστη θέση να σας πούμε ότι η εταιρεία μας ακύρωσε την πτήση της 23/03/2022 για Μιλάνο!!!.....ββββζζζζζζζ....μπούμ! Και κάπου εδώ ξεκινάνε πολλές προσπάθειες επικοινωνίας με την εν λόγω εταιρία. Απαιτώ μία εξήγηση. Για κάποιο λόγο εδώ και αρκετές μέρες υπάρχει δυσλειτουργία στο mail της εταιρίας. Αυτή τη φορά απαιτώ εξηγήσεις κι όχι απλή επιστροφή χρημάτων. Η ψυχούλα μας ξέρει πώς περιμέναμε αυτό το ταξίδι μετά από όσα έχουμε περάσει. Και η εταιρία άφαντη! Why Mr and Mrs της easy jet? Why???
Λυπηρό αυτό που σου συνέβη, λίγο-πολύ έχει συμβεί σε όλους μας τα τελευταία δύο χρόνια, αλλά η εταιρεία δεν έχει καμία υποχρέωση να δώσει την οποιαδήποτε εξήγηση. Υπάρχει η κοινή κρίση και αντίληψη, εξετάζεις αν βάσει αυτής μπορεί να δικαιολογηθεί η όποια ακύρωση (πτήσης, δρομολογίου, προορισμού κλπ.), αν δεν σε καλύπτει, στο μέλλον επιλέγεις άλλη εταιρεία. Τουλάχιστον σε ειδοποίησε σε επαρκές χρονικό διάστημα πριν, μπορούσε να το κάνει μόλις 15-20 ημέρες πριν, έχει συμβεί πολλάκις με πληθώρα εταιρειών.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λυπηρό αυτό που σου συνέβη, λίγο-πολύ έχει συμβεί σε όλους μας τα τελευταία δύο χρόνια, αλλά η εταιρεία δεν έχει καμία υποχρέωση να δώσει την οποιαδήποτε εξήγηση. Υπάρχει η κοινή κρίση και αντίληψη, εξετάζεις αν βάσει αυτής μπορεί να δικαιολογηθεί η όποια ακύρωση (πτήσης, δρομολογίου, προορισμού κλπ.), αν δεν σε καλύπτει, στο μέλλον επιλέγεις άλλη εταιρεία. Τουλάχιστον σε ειδοποίησε σε επαρκές χρονικό διάστημα πριν, μπορούσε να το κάνει μόλις 15-20 ημέρες πριν, έχει συμβεί πολλάκις με πληθώρα εταιρειών.
Ισχύει. Πολύ μεγαλύτερες εταιρείες legacy το έχουν κατουρησει με τις ακυρώσεις. Η Air France ας πούμε για Κούβα πια ακυρώνει περισσότερες από τις μισές της πτήσεις και ειδοποιεί 15-18 μέρες πριν, μετράω με την κοπέλα μου 8 ακυρώσεις σε 6 μήνες. Χώρια ότι και οι πτήσεις που σε βάζει απαιτούν διανυκτέρευση Παρίσι καμία φορά και στον πηγαιμό και την επιστροφή.
 

trompi

Member
Μηνύματα
28
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Λυπηρό αυτό που σου συνέβη, λίγο-πολύ έχει συμβεί σε όλους μας τα τελευταία δύο χρόνια, αλλά η εταιρεία δεν έχει καμία υποχρέωση να δώσει την οποιαδήποτε εξήγηση. Υπάρχει η κοινή κρίση και αντίληψη, εξετάζεις αν βάσει αυτής μπορεί να δικαιολογηθεί η όποια ακύρωση (πτήσης, δρομολογίου, προορισμού κλπ.), αν δεν σε καλύπτει, στο μέλλον επιλέγεις άλλη εταιρεία. Τουλάχιστον σε ειδοποίησε σε επαρκές χρονικό διάστημα πριν, μπορούσε να το κάνει μόλις 15-20 ημέρες πριν, έχει συμβεί πολλάκις με πληθώρα εταιρειών.
Το πιο ανησυχητικό είναι ότι υπάρχει και δυσλειτοπυργία στην εφαρμογή της easyjet. Προσπαθώ μέρες να βρω ενναλακτικές ημερομηνίες και δεν μπορω! Πραγματικά κρίμα.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
409
Likes
231
Επόμενο Ταξίδι
???
Εμάς μας ακύρωσε η easy jet πτήση και μου έδινε δικαίωμα για επιστροφή χρημάτων ή αλλαγή μέσω του site για άλλες ημερομηνίες στο συγκεκριμένο δρομολόγιο.
Επειδή είχα κλείσει με voucher από προηγούμενη ακύρωση, ήμουν σίγουρος αντί για λεφτά θα μου ξαναέδιναν voucher κι επειδή η πτήση για άλλες ημερομηνίες δε με βόλευε έκανα το εξής μέσω του messenger της εταιρίας... Άλλαξα τα αεροδρόμια και έκλεισα μια πτήση μέσα στο κατακαλόκαιρο που την έδινε σε πολλαπλάσια τιμή και οργάνωσα το ταξίδι του καλοκαιριού μου σε τιμή πολύ πολύ καλή. Σου επιτρέπει αλλαγές από οποιοδήποτε αεροδρόμιο προς οποιοδήποτε αεροδρόμιο ανάμεσα στις χώρες που είχες κάνει την αρχική κράτηση.
 
D

Delmem38110

Guest
Εμάς μας ακύρωσε η easy jet πτήση και μου έδινε δικαίωμα για επιστροφή χρημάτων ή αλλαγή μέσω του site για άλλες ημερομηνίες στο συγκεκριμένο δρομολόγιο.
Επειδή είχα κλείσει με voucher από προηγούμενη ακύρωση, ήμουν σίγουρος αντί για λεφτά θα μου ξαναέδιναν voucher κι επειδή η πτήση για άλλες ημερομηνίες δε με βόλευε έκανα το εξής μέσω του messenger της εταιρίας... Άλλαξα τα αεροδρόμια και έκλεισα μια πτήση μέσα στο κατακαλόκαιρο που την έδινε σε πολλαπλάσια τιμή και οργάνωσα το ταξίδι του καλοκαιριού μου σε τιμή πολύ πολύ καλή. Σου επιτρέπει αλλαγές από οποιοδήποτε αεροδρόμιο προς οποιοδήποτε αεροδρόμιο ανάμεσα στις χώρες που είχες κάνει την αρχική κράτηση.
σου επιτρέπει αλλαγή (ακυρωθεί δεν ακυρωθεί η πτήση) από οποιοδήποτε αεροδρόμιο σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο ανεξάρτητα την αρχική κράτηση πυρώνοντας την διαφορα (λόγω κοβιντ).
είχα αμστερνατμ μπριστόλ 2 άτομα και το έκανα αθηνα Βερολίνο απλά για να κερδίσω χρόνο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.480
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Άλλαξα τα αεροδρόμια και έκλεισα μια πτήση μέσα στο κατακαλόκαιρο που την έδινε σε πολλαπλάσια τιμή και οργάνωσα το ταξίδι του καλοκαιριού μου σε τιμή πολύ πολύ καλή. Σου επιτρέπει αλλαγές από οποιοδήποτε αεροδρόμιο προς οποιοδήποτε αεροδρόμιο ανάμεσα στις χώρες που είχες κάνει την αρχική κράτηση.
Το επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό, ισχύει σε περίπτωση ακύρωσης χωρίς να πληρώσεις το παραμικρό σεντ όση διαφορά και να χει, αυτή είναι η πολιτική τους από την αρχή της πανδημίας.
Διαλέγεις αλλαγή, πας σε άλλες μέρες και άλλες πτήσεις εντελώς και το δέχεται, έτσι έκανα κι εγώ.
Σε σημείο να «παρακαλάς» ν΄ακυρωθεί που λέει ο λόγος, για να κλείσεις κούτρα άλλο, ακριβότερο. :haha:
 

trompi

Member
Μηνύματα
28
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Το επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό, ισχύει σε περίπτωση ακύρωσης χωρίς να πληρώσεις το παραμικρό σεντ όση διαφορά και να χει, αυτή είναι η πολιτική τους από την αρχή της πανδημίας.
Διαλέγεις αλλαγή, πας σε άλλες μέρες και άλλες πτήσεις εντελώς και το δέχεται, έτσι έκανα κι εγώ.
Σε σημείο να «παρακαλάς» ν΄ακυρωθεί που λέει ο λόγος, για να κλείσεις κούτρα άλλο, ακριβότερο. :haha:
Το πρόβλημα είναι όταν δεν υπάρχει ευελιξία στις ημερομηνίες. Αυτό ισχύει με εμάς κι έτσι ζήτησα τα χρήματα πίσω και μείναμε με την ξινίλα!:cry:
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Σκεφτομαι να κλεισω ταξιδι με την εν λογω εταιρεια για το μεθεπομενο σ/κ...ποσες πιθανοτητες εχω λετε να παω και να μη ακυρωθει η πτηση; :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom