σπουδες και μεταναστευση στην αμερικη

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.306
Τάκη καλό μεσημέρι,
Ανε σε βγάζει ο δρόμος πήγαινε από την ΕΑΕ, Ελληνό-Αμερικανικη ένωση στην Μασσαλίας.
Τώρα δεν κάθομαι να ψάξω, αλλα είμαι σίγουρος οτι υπάρχει και στην πρεσβεία το ανάλογο τμήμα. Ανάλογα τι έχεις τελειώσει θα χρειαστεί και η το GRE η το GMAT κλπ, αυτές είναι εξετάσεις γενικές με χρονικό περιορισμό. Οι Αμερικανοί δεν ξέρουν τι εχεις κάνει στην Ελλάδα η σε οιανδηποτε αλλη χωρα ου εξωτερικου, εχουν άγνοια & θέλουν να έχουν άγνοια! Πρεπει εσυ να τους το αποδειξεις! Για το GRE το κοματι της γλώσσας είναι ΔΥΣΚΟΛΟ, άπιαστο, ακόμα και για native speakers, όχι βέβαια ινδιάνους! Φρόντισε να σκοράρεις ψηλά στα μαθηματικά το οποία είναι παιδαριώδη άλλα ΕΧΕΙΣ 1'/ερώτηση. Το GMAT είναι κάτι παρόμοιο για οικ. σπουδές. Του ίδιου μαγαζιού είναι και τα δυο, ΕTS (Educational Testing Services από το Νιου Τζέρσι). Αν πας για Phd έχεις να δώσεις μετά την εγγραφή σου και qualifying 2-4 μαθήματα. Υποτροφίες υπάρχουνε, εξαρτάτε τι κώνε έχουν οι εν Ελλαδα καθηγητές σου, και εάν είναι διαθετημενοι να σου δώσουν ένα χεράκι. Το δίπλωμα δεν μετράει εκεί, αυτό που μετράει είναι η αναλυτική βαθμολογία/transcript! Το Μάστερ είναι 1 1/2-2 χρόνια, ΜS-Phd γύρω στα 5 χρόνια.

Το επίπεδο εκτός τα ivy leage σχολεία ειναι ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ του ευρωπαϊκού, εμένα βέβαια μου αρέσει γιατί μαθαίνεις αυτά που χρειάζεσαι και για να κάνεις ενα κύκλο η θα πάρεις μια πρόκα ενα σπαγγο και ένα μολύβι, ή μια κιμωλία η κάνα διαβήτη. Στην Ευρώπη θα αρχίσεις απο την θεωρία πρώτα εαν γίνεται κύκλος κλπ, εδώ στην Ελλάδα απο Πανακη η τον Ευκλείδη. Σαν πας σε απομακρυσμένο πανεπιστήμιο, πχ Καστελόριζο η Ιεράπετρα ίσως να βρεις κάποιο assistanship, βοηθός σε κάνα εργαστήριο κλπ. Στο Τέξας αυτόματα πλήρωνες instate/resident διδακτρα, έπαιρνες και κάνα $600 και τα βγαζες περα. Αυτοί που πηγαίνανε για διδακτορικό είχαν προτεραιότητα.
Βέβαια τότες ήταν τα δίδακτρα φτηνά, τώρα ο μέσος αμερικανος η έχει πάρει κανα 2 στεγαστικά η έχει φαντάρος κάποια χρόνια και καλυπτεται από τα GI bills. Eιναι πολλά Αμερικανάκια που χρωστάνε 6 ψηφιους αριθμούς για δάνεια σπουδών. Διαφορές τεράστιες δεν βλέπω, μόνο στα ivy leage σχολεία. Δλδ U of PA, Brown, Harvard, YALE, Cornell, Princeton, αλλα και αλλα φημισμένα, οπως το Rice, Notre Dame, MIT, U of C at Berkley (καλύτερο δημόσιο της Αμερικής), Purdue, CalTech κλπ. Δημόσια/Πολιτειακα, ιδιωτικά, παντού πληρώνεις, βέβαια στα πρώτα λιγότερο. Τράβα λοιπόν για την Ελληνο-αμερικανικη ενωση http://www.hau.gr/ και από κει αρχίζεις, γιατί οι δικές μου πληροφορίες ειναι μπαγιάτικες, της δεκαετίας του 80. Τώρα είδα ότι είναι και στην Θεσ/νικη. Καλή σου τύχη.

ΥΓ.: Α! Και "τρόπους οικονομικής διευκόλυνσης σε φοιτητές εκτός Αμερικής ώστε να καλυφθούν τα δίδακτρα" εκτός από υποτροφίες (και αθλητικές ακόμα) η assistantship, ξέχασε το! Μετά μην τον είδατε τον Παναη, όπως λένε στο χωρίο μου.

Πήγαινε και στο Φουλμπραϊτ να ρωτήσεις https://www.fulbright.gr/el/
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι για μεταπτυχιακό στην Αμερική και με μια πρώτη έρευνα τα ποσά των διδάκτρων φαίνονται τρομακτικά για τα ελληνικά δεδομένα.
Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιους τρόπους οικονομικής διευκόλυνσης σε φοιτητές εκτός Αμερικής ωστε να καλυφθούν τα δίδακτρα.
Ευχαριστώ
Αν σε ενδιαφερει συγκεκριμενο Πανεπιστημιο δεν μπορω να σου πω πολλα οσον αφορα την ερευνα αγορας που θα κανεις. Οσον αφορα την χρηματοδοτηση, ψαξε σε διαφορες σελιδες για scholarships σε international students. Ειδικα πολλα Ελληνομαερικανικα ιδρυματα επιδοτουν μαθητες/φοιτητες απο Ελλαδα. Υπαρχουν παρα πολλα αν ψαξεις λιγο.

Αν τωρα σε ενδιαφερει ενα μεταπτυχιακο γενικα και δεν εχεις καταληξει καπου οσον αφορα το Πανεπιστημιο παρα μονο στο τμημα, κανε μια ιδιαιτερα προσεκτικη ερευνα καθοτι οι διαφορες πολλες φορες ειναι τρομακτικες, χωρις αυτο απαραιτητα να δικαιολογειται. Εξαρταται τι τμημα θελεις και σε ποια περιοχη. Γενικα οπως προειπα αν δεν εχεις κατασταλαξει σε Πανεπιστημιο, ψαξε το παρα πολυ οσον αφορα τις τιμες και κυριως την αναγνωρισημοτητα/φημη του Πανεπιστημιου. Βεβαια θα επαιζε και σημαντικο ρολο να ειχες καποιο πλανο τι θες να κανεις μετα αλλα μετα παει μακρυα η συζητηση.
 

Iliaskos 1

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας..είμαι 18 χρόνων μαθητής 3ης λυκείου και σήμερα είχαμε μια ενημέρωση στο ΠΑΜΑΚ..από μικρός είχα την αγάπη αυτή για την Αμερική και το γνωστό σε όλους American dream, νομίζω είναι η χώρα που με αντιπροσωπεύει..ωστόσο σήμερα στην ενημέρωση δεν με ενθουσίασαν σχολές...(είμαι στον οικονομικό κλάδο) γι αυτό θέλω να απευθυνθώ σε κάποιον που να μένει Αμερική και να μου πει. Ποιο θα ήταν το προτιμότερο πτυχίο για επαγγελματική αποκατάσταση στην Αμερική.. η έστω ένα πτυχίο που να μπορώ να βρω υποτροφία από πανεπιστήμιο της Αμερικής για μεταπτυχιακο.. Ευχαριστώ πολύ!
 

funnybone

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Αφού έκαναν δεκτή την κόρη μου με υποτροφία για προπτυχιακές σπουδές, τέλη Αυγούστου παίρνει το δρόμο για Αμερική. Ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την αποστολή χρημάτων στις ΗΠΑ. Όταν θα πάει εκεί θα ανοίξει λογαριασμό σε αμερικάνικη τράπεζα επειδή θα δουλεύει μέσα στο πανεπιστήμιο κάποιες ώρες. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να στέλνω χρήματα για τα προσωπικά της έξοδα; Έχουν πέσει στην αντίληψή μου υπηρεσίες όπως Wise, Revolut ή μήπως ο κλασικός τρόπος με έμβασμα από ελληνική τράπεζα (ebanking) στο λογαριασμό της (με iban).

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.306
Οι Αμ. τραπεζες δεν εχουν iban εχουν ΑΒΑ (εντος ΗΠΑ) κ'Swift (για διεθνη). Aς ρωτησει και η κορη σου ποσο ειναι τα collection fees και ποσες μερες θα κανει η επιταγη/check/money transfer να καθαρισει. Ο οικονομικοτερος τροπος ειναι ο καλιτερος και για τους δυο σας! Στην αρχη δοκιμασε κανα δυο διαφορετικες μεθοδους/τροπους. H καθε τραπεζα Αμερικανικη και Ελληνικη και σε καθε πολιτεια χρεωνει διαφορετικα, χωρια το καπελο εκει των μηνιαιων εξοδων χρησης, εαν ο λογαριαμος σου ειναι κατω απο καποιο ποσο (minimum balance). Στην εποχη μου επιταγες/μεταφορες σε λογαριασμο της Atlantic Bank ΝΥ απο την Εθνικη δεν ειχαν αναμονη κιας εμενα νοτιοδυτικες πολιτειες. Μιλαμε για τοτες, τοτες που ηταν της Εθνικης Τραπεζας γιατι μετα πουληθηκε στη NYCB.
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Αφού έκαναν δεκτή την κόρη μου με υποτροφία για προπτυχιακές σπουδές, τέλη Αυγούστου παίρνει το δρόμο για Αμερική. Ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την αποστολή χρημάτων στις ΗΠΑ. Όταν θα πάει εκεί θα ανοίξει λογαριασμό σε αμερικάνικη τράπεζα επειδή θα δουλεύει μέσα στο πανεπιστήμιο κάποιες ώρες. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να στέλνω χρήματα για τα προσωπικά της έξοδα; Έχουν πέσει στην αντίληψή μου υπηρεσίες όπως Wise, Revolut ή μήπως ο κλασικός τρόπος με έμβασμα από ελληνική τράπεζα (ebanking) στο λογαριασμό της (με iban).

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Wise.

Όπως είπε και ο agmi όταν θα ανοίξει το λογαριασμό να βεβαιωθείτε ότι δεν έχει χρεώσεις λόγω υπολοίπου. Κάποιες τράπεζες, ειδικά για φοιτητές, δεν χρεώνουν τπτ τέτοιο.

Συγχαρητήρια για την εισαγωγή και καλή αρχή!
 

funnybone

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Wise.

Όπως είπε και ο agmi όταν θα ανοίξει το λογαριασμό να βεβαιωθείτε ότι δεν έχει χρεώσεις λόγω υπολοίπου. Κάποιες τράπεζες, ειδικά για φοιτητές, δεν χρεώνουν τπτ τέτοιο.

Συγχαρητήρια για την εισαγωγή και καλή αρχή!
Ευχαριστώ πολύ! Προσπαθώ ακόμα να χωνέψω ότι από τα 18 θα πάει στην άλλη πλευρά του ωκεανού...
Σχετικά με τη Wise...θα πρέπει να έχουμε και οι δύο λογαριασμό wise ή μόνο εγώ και να στέλνω στον λογαριασμό της στην Αμερικάνικη τράπεζα;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Ευχαριστώ πολύ! Προσπαθώ ακόμα να χωνέψω ότι από τα 18 θα πάει στην άλλη πλευρά του ωκεανού...
Σχετικά με τη Wise...θα πρέπει να έχουμε και οι δύο λογαριασμό wise ή μόνο εγώ και να στέλνω στον λογαριασμό της στην Αμερικάνικη τράπεζα;
Χρειάζεται μόνο να έχεις ενα λογαριασμό που θα καθορίσεις την πηγή των χρημάτων και την παράδοση τους . Τουλάχιστον έτσι το χρησιμοποιώ εγώ, αντίστροφα, από ΗΠΑ προς Ελλάδα.

Έχεις το σύνδρομο του Έλληνα γονιού οπότε λογικό είναι. Να σκέφτεσαι θετικά και φυσικά ότι είναι για καλό. Καλή αρχή εύχομαι ολόψυχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom