Τοσκάνη Πληροφορίες ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nέα Ζηλανδία
Λοιποοον.Αποφασισα να γραψω εδω για τις αποριες μου σχετικα με την Τοσκανη γιατι που θα βρω καλυτερες πληροφοριες απο το section των Ιταλοφιλων! Ειμαστε μια παρεα 6-7 ισως και 8 ατομων που σκεφτομαστε να παμε Τοσκανη τον επομενο Απριλιο για 4-5 μερες.To εχω σκεφτει ως εξης. 2 μερες να αφιερωσουμε Φλωρεντια,1 Σιενα,μια πυργο της Πιζας και Lucca. Με βαση των αριθμο ατομων ειναι καλυτερα να κλεισουμε σε καποια βίλα ή αγροτουριστικό κατάλυμα αντι για ξενοδοχειο;Εχετε εσεις να προτεινετε κατι καλο, οικονομικο και δοκιμασμενο; Ακομη αν νοικιασω αυτοκινητο και δεν χρησιμοποιησω τρενο ξερω οτι θα εχω το αγχος του παρκαρισματος.Υπαρχουν μερη μεσα στις πολεις για να τα παρκαρω διχως να πληρωνω για παρκινκ και να ξεχυνομαι στους δρομους για περπατημα;Στα παρκινγκ για τι τιμες μιλαμε;Τιποτα εξωφρενικα ποσα ή νορμαλ;
Γενικα δεδομενο οτι ειμαστε τοσα ατομα τι προτεινετε;Τρενο/λεωφορειο η 2 αυτοκινητα για τις περιπλανησεις μας στην Τοσκανη;
To viareggio αξιζει;Και αν ναι μπορουμε να δουμε Lucca,πυργο της Πιζας και αυτο την ιδια μερα;
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

Υ.Γ.:Εχω πολλα ακομη να σας ρωτησω αλλα σιγα σιγα!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Dust, καλημέρα καταρχήν!
Μέσα σε μια εβδομάδα, εγώ τουλάχιστον έχω ανακαλύψει τέσσερις τουλάχιστον συμφορουμίτες που θα κάνουν την ίδια σχεδόν εκδρομή με εσάς!
Ψάξε λίγο στην αναζήτηση για την Τοσκάνη- Φλωρεντία- Σιένα κλπ -αλλά και στα παρόμοια θέματα. Οι περισσότεροι Ιταλόφιλοι έχουν απαντήσει κατατοπιστικότατα για όλες τις παραπάνω απορίες σου.
Μια συμβουλή θα σου δώσω αρχικά, μην στριμώξεις έτσι τις μέρες σου, γιατί δεν θα προλάβεις να απολαύσεις σχεδόν τίποτα...
Ό,τι άλλο πιο συγκεκριμένο θελήσεις και το γνωρίζω ευχαρίστως να απαντήσω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Με βαση των αριθμο ατομων ειναι καλυτερα να κλεισουμε σε καποια βίλα ή αγροτουριστικό κατάλυμα αντι για ξενοδοχειο;
2. Στα παρκινγκ για τι τιμες μιλαμε;Τιποτα εξωφρενικα ποσα ή νορμαλ;
3. Γενικα δεδομενο οτι ειμαστε τοσα ατομα τι προτεινετε;Τρενο/λεωφορειο η 2 αυτοκινητα για τις περιπλανησεις μας στην Τοσκανη;
4.To viareggio αξιζει;
5.Και αν ναι μπορουμε να δουμε Lucca,πυργο της Πιζας και αυτο την ιδια μερα;
1. ναι
2. νορμαλ, πιο κάτω από αθηναικές.
3. 2 ΙΧ ή καλύτερα μινι μπας.
4. οχι
5. ναι, από πολύ πρωί εννοείται.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
1. ναι
2. νορμαλ, πιο κάτω από αθηναικές.
3. 2 ΙΧ ή καλύτερα μινι μπας.
4. οχι
5. ναι, από πολύ πρωί εννοείται.
Πάντα υπομονετικός και πρόθυμος:lol:
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Ειμαστε μια παρεα 6-7 ισως και 8 ατομων που σκεφτομαστε να παμε Τοσκανη τον επομενο Απριλιο για 4-5 μερες.

Γενικα δεδομενο οτι ειμαστε τοσα ατομα τι προτεινετε;Τρενο/λεωφορειο η 2 αυτοκινητα για τις περιπλανησεις μας στην Τοσκανη;
Έχοντας δοκιμάσει και τα δύο λέω καλύτερα 1 όχημα στο ανώτατο επιτρεπτό όριο της βασικής κατηγορίας (δηλ. απλά, όλοι σε ένα!)
Αρκεί η παρέα να έχει μια άνεση και να μη διαφωνεί για ψήλου πήδημα...
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
Λοιποοον.Αποφασισα να γραψω εδω για τις αποριες μου σχετικα με την Τοσκανη γιατι που θα βρω καλυτερες πληροφοριες απο το section των Ιταλοφιλων! Ειμαστε μια παρεα 6-7 ισως και 8 ατομων που σκεφτομαστε να παμε Τοσκανη τον επομενο Απριλιο για 4-5 μερες.To εχω σκεφτει ως εξης. 2 μερες να αφιερωσουμε Φλωρεντια,1 Σιενα,μια πυργο της Πιζας και Lucca. Με βαση των αριθμο ατομων ειναι καλυτερα να κλεισουμε σε καποια βίλα ή αγροτουριστικό κατάλυμα αντι για ξενοδοχειο;Εχετε εσεις να προτεινετε κατι καλο, οικονομικο και δοκιμασμενο; Ακομη αν νοικιασω αυτοκινητο και δεν χρησιμοποιησω τρενο ξερω οτι θα εχω το αγχος του παρκαρισματος.Υπαρχουν μερη μεσα στις πολεις για να τα παρκαρω διχως να πληρωνω για παρκινκ και να ξεχυνομαι στους δρομους για περπατημα;Στα παρκινγκ για τι τιμες μιλαμε;Τιποτα εξωφρενικα ποσα ή νορμαλ;
Γενικα δεδομενο οτι ειμαστε τοσα ατομα τι προτεινετε;Τρενο/λεωφορειο η 2 αυτοκινητα για τις περιπλανησεις μας στην Τοσκανη;
To viareggio αξιζει;Και αν ναι μπορουμε να δουμε Lucca,πυργο της Πιζας και αυτο την ιδια μερα;
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

Υ.Γ.:Εχω πολλα ακομη να σας ρωτησω αλλα σιγα σιγα!



σεπτεμβριο γυρισα απο τοσκανη. δες στις ταξιδιωτικες μου ιστοριες, εχω γραψει για δωρεαν παρκινγκ και σε καποια εχω γραψει και διευθυνσεις.
και γω θα λεγα να νοικιασετε βανακι να ειστε ολοι μαζι σε ενα, σαν σχολικη εκδρομη, θα χει γελιο. και εννοειτε αυτοκινητο και οχι μεσα μαζικης μεταφορας γιατι θα χασεις πολλα.
και επισης θα προτεινα αγροκτημα, αλλη φαση, εμενα μ'αρεσε περισσοτερο απ'το να μεινω σε ξενοδοχειο.
και μεις lucca και pisa τα ειδαμε σε μια μερα. μονο που να σε συμβουλεψω και γω ... μη κανεις το λαθος να προσπαθησεις να δεις πολλα πραγματα μαζι , οπως καναμε εμεις, και μου το χανε πει καποιοι εδω μεσα ,να πω οτι δεν μου το χανε πει? μετα που γυρισαμε καταλαβα ποσο λαθος εκανα. τελικα ειχανε δικιο, δεν το ευχαριστιεσαι αν τρεχεις ολη μερα.
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nέα Ζηλανδία
Σας ευχαριστω ολους για αλλη μια φορα για τις απαντησεις.
Giota1 πολυ χρησιμα τα tips σου. Το αυτοκινητο που νοικιασατε ποσο σας κοστιζε την ημερα;Και για βενζινες ποσα πιστευεις χαλασατε συνολο;Επειδη δεν εχω ξανανοικιασει αυτοκινητο χρειαζεται απαραιτητα πιστωτικη καρτα;Και σου δεσμευουν καποιο ποσο για την περιπτωση που γινει ατυχημα;Γενικα γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαδικασια για την ενοικιαση; Ακομη την τελευταια μερα που θα διανυκτερευουμε στη Ρωμη φευγοντας για το αεροδρομιο εχει πουθενα διοδια κτλ.;Γενικα η οδηγηση στην Ιταλια αν καποιος οδηγαει στην Αθηνα πιστευω θα του φανει νορμαλ ετσι δεν ειναι;
Ξερω σας επρηξα αλλα...
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
Σας ευχαριστω ολους γγια αλλη μια φορα για τις απαντησεις.
Giota1 πολυ χρησιμα τα tips σου. Το αυτοκινητο που νοικιασατε ποσο σας κοστιζε την ημερα;Και για βενζινες ποσα πιστευεις χαλασατε συνολο;Επειδη δεν εχω ξανανοικιασει αυτοκινητο χρειαζεται απαραιτητα πιστωτικη καρτα;Και σου δεσμευουν καποιο ποσο για την περιπτωση που γινει ατυχημα;Γενικα γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαδικασια για την ενοικιαση; Ακομη την τελευταια μερα που θα διανυκτερευουμε στη Ρωμη φευγοντας για το αεροδρομιο εχει πουθενα διοδια κτλ.;Γενικα η οδηγηση στην Ιταλια αν καποιος οδηγαει στην Αθηνα πιστευω θα του φανει νορμαλ ετσι δεν ειναι;
Ξερω σας επρηξα αλλα...

πληρωσαμε 176Ε περιπου για ενα ford fusion για 7 μερες απο autoeurope, το κλεισα με πιστωτικη αρα δε ξερω αν δεχονται prepaid card αλλα μετρητα μονο δε δεχονται(ειχα προσπαθησει στο παρελθον να νοικιασω στη ρωμη χωρις πιστωτικη αλλα δεν μπορεσα).ρωτα και καποιον αλλον γι'αυτο το θεμα ομως, μηπως κανω καποιο λαθος.
εμενα μου δεσμευσανε ενα μικρο ποσο που εγραφε στου ορους και προυποθεσεις για τυχον ζημιες αλλα αφου δεν εγινε τιποτα δεν πληρωσα και τιποτα παραπανω.
στα πρατηρια η βενζινα γραφεται senza p. και οι τιμες που ειδα ητανε απο 1.18( η πιο φθηνη) μεχρι 1.40 αλλα στα περισσοτερα επαιζε στο 1.33Ε.
εμεις καναμε γυρω στα 1500 με 2000 χμ (στο περιπου) και καψαμε 150Ε.
δεν θυμαμαι να συναντησαμε διοδιο προς αεροδρομιο(διανυκτρευσαμε και μεις ρωμη ).
η οδηγηση ειναι ευκολη αν και δεν ημουνα εγω οδηγος μονο μεσα στη ρωμη γινοτανε πανικος, σαν την αθηνα ενα πραμα.

τα διοδια τωρα δεν ειναι σαν τα δικα μας. σ'ενα διοδιο εχει υπαλληλο μεσα, σε αλλο διπλα ειναι self service και σε αλλο με e-pass.
συναντας τα πρωτα διοδια και σου βγαζει μια καρτουλα, τη παιρνεις και ανεβαινει η μπαρα και συνεχιζεις τη πορεια σου, συνηθως λιγο πριν φτασεις στο προορισμο σου συναντας τα κανονικα διοδια. αν πας σε self service βαζεις τη καρτουλα σε μια εσοχη που εχει, γραφει το ποσο που πρεπει να βαλεις, ανοιγει ενα κουτακι ,βαζεις τα λεφτα μεσα, σου βγαζει ρεστα αν εχεις βαλει παραπανω και ανοιγει η μπαρα και φευγεις και αυτο ητανε. ειναι πανευκολο, βεβαι λιγο αγχος θα το εχεις τη πρωτη φορα.
τωρα αν σου συμβει αυτο : ενα βραδυ πηγαμε να περασουμε ενα διοδιο αλλα δεν ειχε κουτακι για τα λεφτα και ψαχναμε πως γινεται(μαλλον δεχοτανε μονο καρτες, ξερω γω....) και ημασταν κανα 10λεπτο κολλημενοι εκει και το μηχανημα μας ελεγε συνεχεια κατι στα ιταλικα εννοειτε, μετα το 10λεπτο μας εβγαλε ενα κατεβατο (χαρτακι σαν αποδειξη σουπερ μαρκετ λογαριασμου 200 και πανω, τοοοσο μακρυ) και ανοιξε η μπαρα χωρις να πληρωσουμε. πιο κατω ρωτησα εναν αστυνομικο που βρηκαμε και μας ειπε οτι φωτογραφησε τις πινακιδες καμερα και πρεπι να το πληρωσουμε μεσα σε 30 μερες αλλιως θα τρως προστιμο. αν σας συμβει κατι τετοιο που ελπιζω πως οχι, τοτε στα επομενα διοδια που θα συναντησεις στο δρομο σου (στην autostrada ομως) θα πας σε διοδιο που ειναι υπαλληλος του δινεις το χαρτακι, το πληρωνεις και ουτε γατα ουτε ζημια.
οτι αλλο χρειαστεις....


α!και να μην ξεχασω ολες οι πινακιδες ειναι μονο στα ιταλικα και γενικως εχει συνεχει κομβους??(ετσι δε λεγονται:haha::haha::haha:??). παντως εμας μας εσωσε το gps, καλο θα ητανε να εχετε εφοσον ειναι πρωτη φορα που οδηγεις εξω...
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nέα Ζηλανδία
Γιοτα ειλικρινα σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο που κανεις και γραφεις τοσες πολλες λεπτομερειες.Πολυ χρησιμα ολα! Δοκιμασα στο autoeurope για 12-17 Απριλιου και το χαμηλοτερο ποσο που βγαζει ειναι 204 ευρω.Και αυτο ειναι για 5 μερες.Εσυ οταν εκλεισες απο το site σου ειχε βγαλει τιμη 176 ευρω για τις 7 μερες;Μηπως ηταν καποια προσφορα;
Οταν λες οτι σου δεσμευσαν ενα μικρο ποσο για ποσα ευρω μιλαμε;
GPS ευτυχως υπαρχει οποτε θα το παρω μαζι σιγουρα.
Σε ευχαριστω και παλι.:D

Α ναι!Και ακομη ποια παραλιακη πολη/χωριο πιστευετε οτι αξιζει μια επισκεψη;;
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
αυτη δεν ειναι η ουσια του φορουμ? οσο μπορουμε να βοηθαμε οσους το ζητανε :D:D:D:D αρα μη με ευχαριστεις....χαρα μου να το κανω αν μπορω....
απ'οτι ελεγε στους ορους και προυποθεσεις πρεπει να ητανε 60 με 70Ε αν ειχα καταλαβει σωστα... δεν το εψαξα περισσοτερο αλλα μπορει να το κανει η συγκεκριμενη εταιρια(advantage) και οχι ολες, γιατι η autoeurope ειναι μεσολαβητης και συνεργαζεται με χιλιαδες εταιριες ενοικιασεων.
εγω λοιπον ειχα γραφτει στο newsletter και μου στελνανε κατα καιρους διαφορες προσφορες. το χα κλεισει 2 μηνες πριν , το πιο απλο και οικονομικο και μου στειλανε καποια στιγμη upgrade στα ιδια λεφτα απο μινι σε compact και το εκλεισα. αλλα αφου εχεις καιρο μπροστα σου γραψου στο newsletter και μολις βρεις καμια προσφορα, τσιμπα την.
ξερεις οτι πληρωνεις ολο το ποσο μολις κανεις τη κρατηση ε? αλλα αν ακυρωσεις 48 ωρες πριν την παραλαβη σου επιστρεφουνε τα λεφτα πισω, εγω το ειχα δοκιμασει και εκλεισα και μετα απο μια βδομαδα ακυρωσα και μου ειχανε επιστρεψει τα λεφτα στη πιστωτικη.
απριλιο θα πας ε? ωραια εποχη και φανταζομαι δεν θα χει και τοοοοοοσο πολυ κοσμο....
αχ!τοσκανη, θα την ερωτευτεις.......standar....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. στη Ρωμη φευγοντας για το αεροδρομιο εχει πουθενα διοδια κτλ.;
2. Γενικα η οδηγηση στην Ιταλια αν καποιος οδηγαει στην Αθηνα πιστευω θα του φανει νορμαλ ετσι δεν ειναι;
3. Ξερω σας επρηξα
1. όχι
2. παιχνίδι
3. καθόλου
ολες οι πινακιδες ειναι μονο στα ιταλικα
σε τι γλώσσα να ήταν δηλαδή? έτσι δεν ειναι σε όλες τις μεγάλες χώρες με λατινικό αλφάβητο?
ποια παραλιακη πολη/χωριο πιστευετε οτι αξιζει μια επισκεψη;;
αν εννοείς στην Τοσκάνη, καμμία σε τόσο λίγο χρόνο που έχετε. αν θέλετε οπωσδήποτε θάλασσα Viareggio ή Marina di Pisa-Tirrenia για πιο ησυχία και italianita' όπως λέμε...
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
σε τι γλώσσα να ήταν δηλαδή? έτσι δεν ειναι σε όλες τις μεγάλες χώρες με λατινικό αλφάβητο?

εδω ειναι μονο στα ελληνικα? θελω να πω ενας ξενος μπορει να διαβασει τις πινακιδες εδω αλλα αμα δεν ξερεις ιταλικα πως καταλαβαινει τι λεει?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom