Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
βρισκω εδω την ευκαιρια να ρωτησω και εγω . πως παω απο αεροδρομειο Πιζας για Λουκα οταν φρασω εννεα το βραδυ ?
ωωω δε μπήκα καν στο κόπο να το ψαξω, ούτε τη δική μου διαδρομή καλά καλά, γιατι μου ακυρώθηκε αυτο το ταξίδι λόγω ( τι άλλο;) επαγγελματικών υποχρεώσεων ( ππππφφφφφφφφ :( δυστυχώς, και ήθελα πολύ να το πραγματοποιήσω ), αντί αυτού θα ''βολευτώ πια με 5 ημέρες στη Σκιάθο την άλλη εβδομάδα ... φιλε μου, μακαρι να ήξερα !!!
 

Martha A.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλησπέρα παιδιά! Προγραμματίζουμε με τον σύντροφό μου ένα ταξίδι στην Τοσκάνη στα μέσα του Σεπτέμβρη για 6 ημέρες. Ζούμε στην Κύπρο και δυστυχώς οι απευθείας πτήσεις είναι υπερβολικά περιορισμένες, γι'αυτό και προσπαθούμε να οργανωθούμε από τωρα.
Σκεφτόμαστε, λοιπον, να επιλέξουμε απευθείας πτήση από Λάρνακα προς Ρώμη και από εκεί να κατευθυνθούμε προς Φλωρεντία, όπου και υπολογίζουμε να μείνουμε περίπου 3 ημέρες. Θα θέλαμε πολύ να κάνουμε και κάποιες επισκέψεις στα τριγύρω χωριά και πόλεις, όπως Σιένα, Σαν Τζιμινιαμο, Λούκα κ να καταλήξουμε στο Μιλάνο, όπου και θα πάρουμε το αεροπλάνο της επιστροφής.

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για το θέμα της ενοικίασης αυτοκινήτου. Πιστεύετε συμφέρει να κάνουμε τη διαδρομή Ρώμη-Φλωρεντία με αυτοκίνητο απ' ότι με κάποιο τρένο; εάν ναι γνωρίζετε κάποιο site να μου προτείνετε;

Εννοείται πως οποιαδήποτε πρόταση για ημερήσια α εκδρομή στις γύρω περιοχές είναι καλοδεχουμενη!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!! :):)
 
Last edited:
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under investigation
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία και Νότια Αφρική
Καλημέρα σε όλα τα μέλη του Φόρουμ!

Το πρώτο μου post για ένα ταξίδι που σχεδίαζα καιρό. Έχουμε κλείσει ταξίδι roadtrip στην Τοσκάνη. Θα έχουμε αρκετές ημέρες (10-11days). Αεροπορικά απ' ευθείας Αθήνα-Μπολόνια και από εκέι οδικώς για Φλωρεντία κτλ. Γενικά έχω κάνει ήδη μια έρευνα για διάφορά μέρη (Φλωρεντία, Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο, Πίζα, Val d' Orcia, Cinque Terre,...). επειδή όμως μου αρέσει να κάνω και ένα high level πλάνο στο μυαλό μου όταν πρόκειται για ταξίδια και συγκεκριμένα που/τι/πως, προτιμώ να το βρίσκω στο ταξίδι ανάλογα με την όρεξη/διάθεση κτλ εκείνης της στιγμής, θα με ενδιέφεραν οι γνώμες όποιων το έχουν κάνει ήδη αυτό το roadtrip, έτσι ώστε να κλείνουμε σιγά σιγά δωμάτια κτλ!
- Γενικά θέλουμε πολύ εκτός από το να δούμε τις υπέροχες πόλεις εννοείται (βλ. Φλωρεντία, Σιέννα,...) να περάσουμε και κάποιες ημέρες στην εξοχή, ίσως σε αγροικίες (π.χ. οι φωτο που έχω δει στην περοχή Val' Orcia με εξτασιάζουν - Αξίζει να μείνουμε ή μόνο για μονοήμερη?). Θα προλάβουμε να δούμε και Livorno coast και όλα αυτά τα μέρη? Η Μπολόνια αξίζει πιστεύετε έστω και για ένα βράδυ ή θα χάσουμε το καιρό μας?

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!

many thanks in advance!
 
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under investigation
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία και Νότια Αφρική
Μπολόνια;;; Όχι δεν αξίζει ένα βράδυ, δυο σίγουρα.
Τελικά με οδήγησες να το ψάξω περισσότερο και προσανατολιζόμαστε να μείνουμε και κάποια ημέρα στη Μπολόνια, μάλλον το τελευταίο βράδυ. Η πτήση επιστροφής μας θα είναι μετά το μεσημέρι οπότε θα έχουμε 1,5 μέρα να την εξερευνήσουμε!
 
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under investigation
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία και Νότια Αφρική
Καλησπέρα και πάλι! καθως ψάχνουμε για ενοικίαση αυτοκινήτου, μου έχουν προτείνει το rentalcars. Βλέπω όμως ότι όλες οι εταιρείες ζητάνε πιστωτική μόνο, δε δέχονται χρεωστικές ή virtual. Το θέμα είναι ότι κυκλοφορώ με χρεωστικές. ¨Εχει κάποιος πρότερη εμπειρία από ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία??

Υπάρχει κάποιο άλλο κανάλι αναζήτησης εκτός από το rentalcars που να είναι αξιόπιστο και προτείνετε??? pls for your help...:shock:
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
¨Εχει κάποιος πρότερη εμπειρία από ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία??

Υπάρχει κάποιο άλλο κανάλι αναζήτησης εκτός από το rentalcars που να είναι αξιόπιστο και προτείνετε??? pls for your help...:shock:
Economycarrentals. Κανένα πρόβλημα ως τώρα.
 
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under investigation
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία και Νότια Αφρική
Economycarrentals. Κανένα πρόβλημα ως τώρα.
@kokoui ευχαριστώ για το feedback. Είμαστε περίπου 2+ μήνες πριν το ταξιδι. Ισχύει το νωρίτερο που κλείσω θα πετύχω καλύτερη τιμή ή θα πρότεινες να περιμένω. Γενικά βλέπω από εβδομάδα σε εβδομάδα τρελές αυξομειώσεις (-50€… +100€) για συγκεκριμένα αυτοκίνητα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Έχουμε κάνει το αντίστοιχο ταξίδι αλλά ταξιδεύοντας από και προς Ρώμη, όπου μείναμε την πρώτη και τελευταία μέρα (μιας και είχαμε ξαναπάει).
Εμείς είχαμε σπάσει τις διαμονές ως εξής:
-Cinque Terre (2 μέρες)-είχαμε μείνει στο χωριό corniglia (στο corte del gallo)-είναι το λιγότερο τουριστικό αλλά βολεύει αν εχεις αυτοκινητο να μην ταλαιπωρηθείς με το θέμα του παρκινγκ & το βραδυ όταν αποχωρούν οι ορδές των τουριστών να ζήσεις λίγο σαν ντόπιος.
- Λούκα (μια διανυκτέρευση)- με σταση στην Πίζα
-Φλωρεντία (2 διανυκτερεύσεις)
-Colle di Val d'Elsa (2 διανυκτερεύσεις)-ηταν η βαση μας για εκδρομες στα χωρια του chianti, san gimignano, siena
Αν πάτε στο Greve, να πάτε στο https://falorni.it/ για γευστική δοκιμή κρασιών του chianti & αλλαντικα
επειδή επιστρέφαμε από Ρώμη, η τελευταία μας διανυκτέρευση ηταν στο Ορβιέτο περνώντας από montalcino k montepulciano. Στο montalcino καναμε γευστική δοκιμή σε έναν αμπελώνα που έβγαζε brunello (ένα από τα πιο διάσημα ιταλικά κρασιά) το οποίο βγαίνει μόνο στο συγκεκριμένο χωριό.
Γενικά υπάρχουν πάρα πολλά όμορφα χωριά στην περιοχή, οπότε διάλεξε ποια θα σε ενδιέφερε να δεις περισσότερο. Ανάλογα με την εποχή που θα πας & την κινήση που θα έχει, πρέπει να υπολογισεις χρόνο για τα μπες βγες στα παρκινγκ. Στα περισσότερα χωριά αφήνεις το αυτοκίνητο και μετά περπατας μέχρι το χωριό οπότε εννοώ ότι πχ είναι αδύνατο να βαλεις 6-7 χωρια στο πρόγραμμα της ιδιας μέρας ακόμα κ αν είναι κοντα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
@kokoui ευχαριστώ για το feedback. Είμαστε περίπου 2+ μήνες πριν το ταξιδι. Ισχύει το νωρίτερο που κλείσω θα πετύχω καλύτερη τιμή ή θα πρότεινες να περιμένω. Γενικά βλέπω από εβδομάδα σε εβδομάδα τρελές αυξομειώσεις (-50€… +100€) για συγκεκριμένα αυτοκίνητα

Και εγώ έκανα παρόμοιο οδικό στα μέσα Σεπτεμβρίου 2015. Τότε είχε απευθείας η ραιαν από Θεσ/νίκη για Πίζα. Αν θέλεις διάβασε την μικρή ιστορία που έγραψα.
https://www.travelstories.gr/community/threads/7-μέρες-στη-Φθινοπωρινή-Τοσκάνη.52707/

Τώρα όσον αφορά την ενοικίαση του αυτοκινήτου νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμη για να το κλείσεις. Να μην σε πάρω όμως και στον λαιμό μου. Εγώ έτσι θα έκανα από την μικρή πείρα που έχω στις ενοικιάσεις στο εξωτερικό.
Στο προ 10ημέρου ταξίδι μου στην Ιρλανδία και εγώ έκλεισα αυτοκίνητο 2+ μήνες πριν, τις τελευταίες μέρες οι τιμές είχαν πέσει. Βέβαια θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν η εποχή.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom