Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
@kokoui ευχαριστώ για το feedback. Είμαστε περίπου 2+ μήνες πριν το ταξιδι. Ισχύει το νωρίτερο που κλείσω θα πετύχω καλύτερη τιμή ή θα πρότεινες να περιμένω. Γενικά βλέπω από εβδομάδα σε εβδομάδα τρελές αυξομειώσεις (-50€… +100€) για συγκεκριμένα αυτοκίνητα
Αύγουστο;;; Εγώ θα έκλεινα από τώρα. Άρχισα να ζηλεύω ;)
 

efi84

Member
Μηνύματα
5
Likes
21
Καλησπέρα στην υπεροχή , φοβερή και τρομερή κοσμογυρισμένη ομάδα !!! Σας διαβάζω πολύ καιρό και σας θαυμάζω παράλληλα , νομίζω πως ήρθε η ώρα να ζητήσω την γνώμη σας καθώς επίσης και την βοήθεια σας !!!

Έχοντας κάνει λίγα ταξίδια στο εξωτερικό και πάντα μόνο σε ευρωπαϊκές πρωτεύουσες , όπου τα πράγματα είναι κάπως πιο βάτα ως προς την οργάνωση , αποφασίσαμε φέτος με τον σύζυγο να κάνουμε μια απόπειρα και για κάτι πιο σύνθετο. Ένα road trip και ποιος θα ήταν ο προορισμός ??? μα φυσικά η Τοσκάνη !!!

Ο προορισμός λοιπόν είναι δεδομένος , Τοσκάνη μέσω Αγκόνας , η εποχή (αναγκαστικά δεδομένη) λόγω αδειών κάπου στα μέσα Σεπτεμβρίου ,οι διαθέσιμές διανυκτερεύσεις 8. Μετά λοιπόν από πολύυυυυ διάβασμα και ψάξιμο και λαμβάνοντας υπόψιν ότι θα θέλαμε να δούμε και τέχνη και αρχιτεκτονική και ασφαλώς την ονομαστή εξοχή της Τοσκανικής γης , καταλήξαμε στο πιο κάτω ενδεικτικό πλάνο.

Ημέρα 1η : Άφιξη στην Ανκόνα στις 16:00 , αναχώρηση για Σιένα και εγκατάσταση σε κατάλυμα. Σιένα ,3 Διανυκτερεύσεις
Ημέρα 2η : Εκδρομή στο δρόμο του Κιάντι με τελικό προορισμό το χωρίο Greve , φαγητό καφές κλπ. Επιστροφή και βραδινή βόλτα στην Σιένα.
Ημέρα 3η : Ημερήσια εκδρομή Μontalcino / Μontepulciano.
Ημέρα 4η : Πρωινό στην Σιένα / αξιοθέατα , βόλτες , αναχώρηση για San Gimignano με ενδιάμεση στάση για φαγητό/καφέ στο χωρίο Monteriggioni. San Gimignano , Διανυκτέρευση
Ημέρα 5η: Πρωινό στο San Gimignano νωρίς το απόγευμα αναχώρηση για Λούκκα. Λούκκα 2 Διανυκτερεύσεις
Ημέρα 6η : Πρωινή εκδρομή στην Πίζα, καφές , επιστροφή στην Λούκκα για φαγητό και βόλτες την υπόλοιπη ημέρα.
Ημέρα 7η : Πρωινή αναχώρηση από Λούκκα για Φλωρεντία με ενδιάμεση στάση στο Πράτο. Απογευματινές βόλτες στην Φλωρεντία. Φλωρεντία 2 διανυκτερεύσεις
Ημέρα 8η : Ολόκληρη η ημέρα αφιερωμένη στην Φλωρεντία , Μουσεία , αξιοθέατα , βόλτες.
Ημέρα 9η : Πρωινή αναχώρηση από Φλωρεντία για Ανκόνα. Το καράβι αναχωρεί από Ανκόνα στις 14:00

Παρακαλώ θέρμα λοιπόν για τις δικές προτάσεις / παρατηρήσεις / βελτιώσεις ή οτιδήποτε άλλο θα θέλατε να προσθέσετε ή να αφαιρέσετε ώστε να δημιουργήσουμε ένα πρόγραμμα πλήρες χωρίς όμως να είναι εξαντλητικό και αγχωτικό στο να το τηρήσουμε.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων πάρα μα πάρα πολύ !!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Σε γενικές γραμμές μου φαίνεται καλό το πρόγραμμα, χωρίς πολλά χλμ ανα μέρα. Έχεις συμπεριλάβει τα Must see για την πρώτη φορά.
Το μόνο που μου φαίνεται λίγο είναι ο χρόνος που θα έχετε στην Φλωρεντία. Αν θέλετε να μπείτε σε μουσεία, σίγουρα θα χρειαστείτε άλλη μια διανυκτερευση κατά την γνώμη μου.
 

efi84

Member
Μηνύματα
5
Likes
21
coco_ ευχαριστώ πολύ για την απαντήση και ναι συμφωνώ πως το ιδανικό θα ήταν μια μέρα ακόμη στην Φλωρεντία , όμως ειλικρίνα δεν ξέρω τι να αφιαρέσω ή τι να στριμώξω από τα υπόλοιπα ...
Είναι σημαντικό να μην είναι πνιγμένες οι ημέρες στα χιλιόμετρα , να υπάρχει χρόνος για χαλαρό φαγήτο και κάφε για βόλτες και φωτογραφίες. Σκεφτήκα λοιπόν πως (με προ κρατηση τουλάχιστον) στην Φλωρεντία θα προλάβω τα Duomo και Uffizi.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
coco_ ευχαριστώ πολύ για την απαντήση και ναι συμφωνώ πως το ιδανικό θα ήταν μια μέρα ακόμη στην Φλωρεντία , όμως ειλικρίνα δεν ξέρω τι να αφιαρέσω ή τι να στριμώξω από τα υπόλοιπα ...
Είναι σημαντικό να μην είναι πνιγμένες οι ημέρες στα χιλιόμετρα , να υπάρχει χρόνος για χαλαρό φαγήτο και κάφε για βόλτες και φωτογραφίες. Σκεφτήκα λοιπόν πως (με προ κρατηση τουλάχιστον) στην Φλωρεντία θα προλάβω τα Duomo και Uffizi.
Καλησπέρα σας.. Πολύ ωραία η εκδρομή σας εγώ αν άλλαζα κάτι θα άλλαζα το Greve... και θα εβαζα στο προγραμμα το Certaldo alto με καταπληκτικη θεα στην Τοσκανη επισης αυτο πανω κατω Λουκα - Πιζα -Λουκα μου κανει κατι ... και μια παρατηρηση ... εχεις αφησει εξω το AREZZO το οποιο ειναι πανεμορφο ...... ενω η Λουκα δεν εχει πολλα πραγματα να δεις
 

efi84

Member
Μηνύματα
5
Likes
21
Καλησπέρα σας.. Πολύ ωραία η εκδρομή σας εγώ αν άλλαζα κάτι θα άλλαζα το Greve... και θα εβαζα στο προγραμμα το Certaldo alto με καταπληκτικη θεα στην Τοσκανη επισης αυτο πανω κατω Λουκα - Πιζα -Λουκα μου κανει κατι ... και μια παρατηρηση ... εχεις αφησει εξω το AREZZO το οποιο ειναι πανεμορφο ...... ενω η Λουκα δεν εχει πολλα πραγματα να δεις
Ευχαριστώ πολύ !!! Θα το μελετήσω το Arezzo αν και μου φαινεται κάπως μακρινό ... σκεφτόμουν για διαμονή στην Λουκκα και εκδρομή απο εκεί στην Πίζα για αυτο και το πάνω κάτω ... Ίσως θα ήταν καλύτερα να δω σε μια μέρα Πίζα / Λουκκα με μια μονο διαμονή στη Λουκκα ... και να αφιερώσω μια παρά πάνω διαμονή στην Σιένα ή στην Φλωρεντία ;;;
Προσπαθώ να το κανω όσο το δυνατόν πιο χαλαρό γίνεται απο άποψη ημερήσιων χιλιομέτρων ώστε αυτά που θα δούμε να τα ευχαριστηθούμε , αλλα όταν δεν γνωρίζεις καθόλου την περιοχή ειναι πραγματικά σπαζοκεφαλιά !!!
 

pettakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
16
Θα συμφωνησω με τον paxinos, για το Certaldo και για το Arezzo. Το δευτερο το επισκεφθηκα μια ολοκληρη μερα, ειναι πολυ ωραιο, στο δε Certaldo, εμεινα 5 βραδυα το 2009, κανοντας εξορμησεις, εχει funiculaire για την ανω πολη μεσα στο καστρο, εξαιρετικο. Η lucca μετρια, τη γυρνας σε 2 ωρες.

Την Voltera μην ξεχασετε. Το Prato δεν λεει τιποτα, μη χανετε το χρονο σας.
 
Last edited by a moderator:

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ευχαριστώ πολύ !!! Θα το μελετήσω το Arezzo αν και μου φαινεται κάπως μακρινό ... σκεφτόμουν για διαμονή στην Λουκκα και εκδρομή απο εκεί στην Πίζα για αυτο και το πάνω κάτω ... Ίσως θα ήταν καλύτερα να δω σε μια μέρα Πίζα / Λουκκα με μια μονο διαμονή στη Λουκκα ... και να αφιερώσω μια παρά πάνω διαμονή στην Σιένα ή στην Φλωρεντία ;;;
Προσπαθώ να το κανω όσο το δυνατόν πιο χαλαρό γίνεται απο άποψη ημερήσιων χιλιομέτρων ώστε αυτά που θα δούμε να τα ευχαριστηθούμε , αλλα όταν δεν γνωρίζεις καθόλου την περιοχή ειναι πραγματικά σπαζοκεφαλιά !!!
Για εμένα μία μέρα Πίζα - Λούκα είναι αρκετή.. Αφιέρωσε μία παραπάνω μέρα στην Φλωρεντία.. Το Arezzo είναι περίπου 40 - 45 χλμ από την Σιένα οπότε δεν είναι μακριά
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Κι εγω την μια διανυκτερευση απο την Λουκα θα προτεινα να την βαλεις στην Φλωρεντια. Η Λουκα εμενα μου αρεσε πολυ, αλλα μπορεις να την δεις κ να την ευχαριστηθεις σε ενα απογευμα-βραδυ. Μπορεις να την γυρισεις κ με ποδηλατο.
Στην Πιζα υπολογιζε 2 ωριτσες...δεν εχει τπτ να δεις εκτος απο την γνωστη πλατεια του Πυργου. Μην σου πω οτι πιο πολυ ωρα μας πηρε να παρκαρουμε κ να ξεπαρκαρουμε
 
Last edited:

efi84

Member
Μηνύματα
5
Likes
21
Νομίζω λοιπόν πως όλες οι γνώμες συγκλίνουν σε μια μονο διανυκτέρευση στην Λουκκα και 3 στην Φλωρεντία ώστε να έχουμε εκεί δυο γεμάτες ημέρες !!!

Paxinos πράγματι είδα το Arezzo και όντως όπως και τα περισσότερα χωριά ειναι πανέμορφο , αλλα σε ποια απο τις ημέρες ειναι καλύτερα να το βάλω ;;; Εννοω με τι άλλο να το συνδυάσω ;;; Επίσης την Voltera με τι μπορώ / προλαβαίνω να την συνδυάσω ... Ειναι τοσα αυτά που αξίζουν να δει κανείς και οι ημέρες λίγες

Και μια ακόμη ερώτηση , διαβάζοντας δεν εχω καταλήξει , ειναι προτιμότερο να κλείσω δωμάτια μέσα στις πόλεις/χωριά ή περιφερειακά ;;;
 
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under investigation
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία και Νότια Αφρική
Καλησπέρα παιδιά! εν συντομία στο δικό μας roadtrip καταλήξαμε σαν παρέα στα παρακάτω:

1. Από αεροδρόμιο Μπολόνια θα φτάσουμε αργά το μεσημέρι στη της 1ης ημέρας, Λούκα (2 διανυκτερεύσεις 194283512.jpg ) την οποία θα χρησιμοποιήσουμε και ως βάση για να κάνουμε την επόμενη και μια μονοήμερη εκδρομή σε κάποιο χωριό της Cinque Terre (π.χ. Manarola) (Δε θέλαμε να το χάσουμε :)!)
2. Φεύγοντας θα κατηφορίσουμε κάνοντας πρώτα μια στάση Πίζα (δε θα διανυκτερεύσουμε) ώστε να καταλήξουμε στη Σιένα (3 διανυκτερεύσεις) την οποία σκοπεύουμε να τη χρησιμοποιήσουμε και ως βάση για εκδρομες στα χωρια του chianti, san gimignano κτλ.
3. Έφτασε η ώρα της Φλωρεντίας (άλλες 3 διανυκτερεύσεις) https://toptraveller.gr/go/europe/italy/florence/axiotheata/
4. Τελευταία ημέρα (1 διανυκτέρευση) ανηφορίζουμε στη Μπολόνια καθώς πετάμε για επιστροφή από αυτό το αεροδρόμιο. Οπότε θα έχουμε και 1,5 ημέρα να γνωρίσουμε και τη Μπολόνια!

Έχουμε κλείσει όλα σπίτια, με pending μόνο το τριήμερο στη Σιένα, και εκεί θα ήθελα τη βοήθειά σας, αν είναι εύκολο!! Επειδή μέσα στη Σιένα είναι πιο τσιμπημένα (στην τιμή) και πολύ λίγα -τα περισσότερα δεν έχουν διαθεσιμότητα για τις ημ/νίες που ψάχνουμε-, έχετε να προτείνετε ίσως κάποιο γραφικό χωριό εκεί κοντά για να μείνουμε? Που να βολεύει, όμως, σε αποστάσεις για Σιένα, ή καμιά μονοήμερη στα χωρια του chianti, στο san gimignano κτλ.! Επίσης, κάποια πρόταση για να επισκεφτούμε καμιά αγροικία για οινοτουρισμό κτλ??
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!!!

ευχαριστώ!
Δ.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Εμεις ειχαμε μεινει στην Colle di Val d'Elsa στο palazzo san lorentzo & μας βολεψε σαν βαση για εκδρομες στην περιοχη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom