Τουριστικά Επαγγέλματα

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
καλησπερα σε ολους και καλο σκ.ειμαι εδω και 5 χρονια αποφοιτος τει πληροφορικης.επειδη η μεγαλη καψουρα ειναι ο τουρισμος και θελω να ασχοληθω σοβαρα με αυτον επαγγελματικα σκεφτομαι να παω σε ενα ιεκ τουριστικων επαγγελματων.λιγο που το εψαξα βλεπω πως το ιεκ δελτα θεσσαλονικη με καλυπτει σε αυτο που ζηταω.και παμε τωρα στα ερωτηματα μου.αξιζει να παω???εχω 2 κλαδους που με κεντρισαν.ξενοδοχειακα και υπαλληλος τουριστικου γραφειου.βεβαια απο τι ειδα πανω κατω στους ιδιους τομεις μπορουν να δουλεψουν και οι 2.δεν ειδα στο σαιτ τους ποσα χρηματα χρειαζονται κτλ.εχει καποιος γνωση???το χαρτι που αποκτας σε βοηθαει????παιδια βοηστε με γιατι στα 29 μου δεν ειμαι για πειραματα καινουργια.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
δεν εχω απαντηση για αυτα που ρωτας αλλα εγω θα σου πω οτι ποτε δεν ειναι αργα!κυνηγησε το! και γω θελω να σπουδασω κατι τετοιο μολις ξεμπερδεψω. κατα την αποψη μου δεν εχει και πολλη σημασια το χαρτι! σημασια εχει να κανεις αυτο που θελεις και σιγουρα αν προσπαθησεις δεν θα παει χαμενος ο κοπος σου!

ΥΓ αν μαθεις καμια πληροφορια ενημερωσε μας αν σου ειναι ευκολο!
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Είχα τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου αλλά δυστυχώς πέταξα τα χαρτιά και τώρα δεν θυμάμαι τι γίνεται με τις τιμές....Και εγώ κυνήγησε το θα σου πω,φυσικά το χαρτί δεν θα σου εξασφαλίσει και θέση αλλά τουλάχιστον θα το έχεις.....Και εγώ μόλις τελειώσω θα δώσω κατατακτηριες για τουριστικών επιχειρήσεων....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.998
Μην το θεωρήσεις ακραίο, αλλά ρίξε μια ματιά στις βάσεις εισαγωγής των σχολών http://www.fimes.gr/2011/08/apotelesmata-vaseis-panellinies-2011-moria-tei/, οι βάσεις είναι τρομακτικά χαμηλές στην επαρχία. Θα μπορούσες να συνδυάσεις και δουλειά στον τουρισμό για να χρηματοδοτήσεις τις σπουδές σου, αφού οι σχολές βρίσκονται σε περιοχές με τουριστική κίνηση. Μπορείς να δώσεις πανελλαδικές (έχεις το δικαίωμα σε οποιαδήποτε ηλικία) γράφοντας αστείους βαθμούς και να σπουδάσεις χωρίς δίδακτρα παίρνοντας ένα πτυχίο με καλύτερα επαγγελματικά δικαιώματα, δυνατότητα εξέλιξης ή εργασίας και στο εξωτερικό. Αν σχεδιάζεις να πας πρώτα στο ΙΕΚ και μετά με κατατακτήριες στο ΤΕΙ, θα χάσεις χρόνο και χρήματα.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.998
κατα την αποψη μου δεν εχει και πολλη σημασια το χαρτι! σημασια εχει να κανεις αυτο που θελεις και σιγουρα αν προσπαθησεις δεν θα παει χαμενος ο κοπος σου!
Φοβάμαι ότι τα είδος του χαρτιού έχει πρωταρχική σημασία. Υπάρχουν άνθρωποι που επένδυσαν πολύτιμο χρόνο και πολλά χρήματα για χαρτιά χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα. Οι περισσότεροι σκοπεύουν να αξιοποιήσουν το όποιο πτυχίο τους επαγγελματικά, δεν το κάνουν για χόμπι.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
μπορω μονο με τα μορια που ειχα πριν 10 χρονια να κανω αιτηση και να συμμετεχω με το 10%????γνωριζει κανενας???
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
μπορω μονο με τα μορια που ειχα πριν 10 χρονια να κανω αιτηση και να συμμετεχω με το 10%????γνωριζει κανενας???
Όχι δεν μπορείς! Αίτηση με το 10% κάνουν πλέον μόνο οι απόφοιτοι των τριών τελευταίων χρόνων.
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
Λοιπόν ειμαι απόφοιτος της Σχολης Τουριστικων Επαγγελματων στην ειδικοτητα της μαγειρικης τεχνης και δουλευω σε ξενοδοχεια (5αστερα) τα τελευταια 8 χρονια.Τα λεφτα για ιδιωτικα ιεκ ειναι αρκετα αν μπορεις δες για κανενα δημοσιο ιεκ αλλιως θα τα χωσεις!Η κατασταση τουλαχιστον στα ξενοδοχεια πολεων ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ με απολυσεις,καθυστερησεις πληρωμων,τρομοκρατια και ολα τα σχετικα.Οταν με το καλο αποφοιτησεις απο την σχολη και κανεις και τις πρακτικες σου θα πρεπει να εχεις ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ και να σφιγγεις τα δοντια σε αρκετες περιπτωσεις.Τα περισσοτερα παιδια στα τουριστικα καταληγουν σερβιτοροι και ρεσεψιονιστ ενω στην αρχη νομιζουν οτι θα γινουν διευθυνταδες και προισταμενοι καισ την δικη μου περιπτωση Σεφ και οχι αγγαρειομαχοι!!!
Αν το αγαπας και το νιωθεις να το κυνηγησεις και να εξελισεσαι συνεχεια μην επαναπαυεσαι!αλλα στο ξαναλεω κοιτα για καμμια δημοσια σχολη καλυτερα......
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.998
Όχι δεν μπορείς! Αίτηση με το 10% κάνουν πλέον μόνο οι απόφοιτοι των τριών τελευταίων χρόνων.
Πράγματι, αν το απόφασίσεις, θα πρέπει να ξανδώσεις Πανελλαδικές. Αυτό σε συμφέρει, γιατί τα μόρια για σχολή επαρχίας, όπως είδες είναι χαμηλότερα από του 10%. Πόσο δύσκολο είναι να γράψεις για 3500 ως 6000 μόρια πια; Είσαι και απόφοιτος άλλης σχολής, το' χεις σε κάποια μαθήματα :roll:.
Πάντως την πρόταση που σου ανέφερα την πραγματοποίησε φίλη μου. Τελείωσε σχολή καθηγητική και έπρεπε να περιμένει καμιά 10ετία για διορισμό. Πέρασε σχολή τουριστικών επαγγελμάτων Ρόδο αμέσως μετά, μετακόμισε Ρόδο με τον καλό της, βρήκε κι αυτός δουλειά εκεί. Η ίδια σπούδασε εργαζόμενη ως ρεσεψιονίστ σε ξενοδοχείο και μέχρι που να διοριστεί στην εκπαίδευση, δεν έμεινε ούτε μια μέρα χωρίς δουλειά. Το θέμα είναι ότι τελικά δέθηκαν με τη Ρόδο, και δουλεύει πια ως εκαπιδευτικός εκεί.

Αν το αγαπας και το νιωθεις να το κυνηγησεις και να εξελισεσαι συνεχεια μην επαναπαυεσαι!αλλα στο ξαναλεω κοιτα για καμμια δημοσια σχολη καλυτερα......
.
Αν δεν είχες άλλο πτυχίο, μπορούσες να δεις και σε Δημόσιο ΙΕΚ με χαμηλότατα δίδακτρα, αλλά στην περίπτωσή σου δεν γίνεται.
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Ο αδερφός μου τελειωσε hotel management στο ΙΕΚ της Αναβύσσου (απο τα καλύτερα στο χώρο) και αποτι θυμάμαι πλήρωνε λίγα δίδακτρα. Όταν το ψαχναμε και για ιδιωτικές σε περίπτωση που δεν πάρει τα μόρια που απαιτούνταν για την εισαγωγή του εκεί, τα δίδακτρα ήταν εξωφρενικά για τέτοιου είδους σχολές.
Αν και έκανε πρακτική σε ξενοδοχιάρες (Corfu Palace απ'οπου είχε τις καλύτερες εμπειρίες το 2009 και President, απ'οπου έφυγε με τις χειρότερες αναμνήσεις) και ακόμα κι αν του έδιναν τιμητικές αμοιβες (τύπου 700ε που σε πρακτικάριο ειναι θαυμα) δεν γινόταν να του παρέχουν συστατικες. Με αποτέλεσμα φέτος που τέλειωσε και με το στρατο δεν μπορει να βρει τ-ι-π-ο-τ-α!!! όλοι οι φίλοι μας στα νησιά είναι στο ψαξιμο αλλά απ'οτι μας λένε η κατάσταση είναι τραγική, με απολυσεις, μισθούς πείνας και για πολύ περισσότερη δουλειά. γενικά φέτος ο τουριστικός τομέας δέχτηκε απερίγραπτο πλήγμα. Η κατάσταση είναι πάνω κάτω όπως την περιγράφουν οι προηγούμενοι συνάδελφοι.
Αλλά αν κάτι έχουμε μάθει απο όλα αυτά είναι οτι επιτέλους θα πρέπει να κάνουμε αυτό που γουστάρουμε χωρίς να μας ενδιαφέρει πόσο δύσκολη θα είναι η αποκατάσταση.:)
Πάντως αυτό που σου λέει ο συνάδελφος για τις Πανελλήνιες ειναι το πιο σωστό. Και θα γλιτώσεις τα χρήματά σου και θα έχεις και την ευκαιρία μιας ανώτερης εκπαίδευσης. Και γω το σκεφτομαι πολύ σοβαρα μιας και στο τσακ δε προλαβαινω το 10% να ξαναδώσω για δεύτερη σχολή.:clap:
 

nista87

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
ακμη η οτεκ?

σκεφτομαι να γραφτω η στο ιεκ ακμη ξενοδοχειακα η στο αναβυσσου γιατι χρειαζομαι το χαρτι...καμια γνωμη?????
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Θα σου πω και γω την εμπειρία μου... όταν ήμουν 15-16 πήγα στο ΙΕΚ ΞΥΝΗ να μάθω Ιαπωνικά και μετά θα πήγαινα στην πρεσβεία και θα έβρισκα δουλειά στα τουριστικά επαγγέλματα... δεν έγινε ποτέ όμως! Δεν έμαθα Ιαπωνικά παρόλο που πήγα 2 χρονιές (νομίζω στο σύνολο ήταν 4 όλες και όλες) ήταν φοβερά δύσκολα, το τμήμα όλο μειωνόταν από άτομα και την τρίτη χρονιά δεν δημιουργήθηκε... δεν ξέρω αν συνέχιζα τι θα γινόταν.
Αυτό που θέλω να πω αν ξέρεις ξένες γλώσσες μήπως να απευθυνθείς και σε καμιά πρεσβεία?
Μπορεί να σου λέω και βλακείες και τώρα να μην γίνονται αυτά (μπορεί να μην γινόντουσαν και τότε - ποτέ δεν έμαθα):(

Πάντως εύχομαι να τα καταφέρεις και να ασχοληθείς με αυτό που θέλεις και να μην το βάλεις κάτω ποτέ δεν είναι αργά γιατί πραγματικά λίγος είναι ο κόσμος που αγαπά την δουλειά του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom