Τουρκμενιστάν Τουρκμενιστάν βοήθεια

Thanos5162

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε του χρόνου το Τουρκμενιστάν οικογενειακώς,αλλά οι πληροφορίες για αυτή τη χώρα είναι ελάχιστες.Γι'αυτό,έχω αρκετές απορίες.Αρχικά:

1] Ποια εποχή θεωρείται ιδανική από άποψη καιρού?
2] Εκτός από την πρωτεύουσα,πού αλλού αξίζει να πάμε και για πόσες μέρες?
3] Με το θέμα της βίζας,τι ακριβώς ισχύει?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Απαντώ ρωτώντας αρχικα: γιατί αποκλειστικά και μόνο Τουρκμενιστάν

Στα λοιπά:
1. Ανοιξη-φθινόπωρο
2. Εχεις γερό πορτοφόλι; Στο Τουρμενιστάν πας μόνο μέσω τοπικού πρακτορείου κλείνοντας οργανωμένο τουρ. Η χώρα δεν προσφερεται για πάρα πολλά. Άντε η αρχαία Merv και η Konya Urgench, η περιφημη καίουσα τρύπα Darvaza και ένα εντυπωσιακό φαραγγι στα δυτικά της χώρας
3. Η ´εκδοση βίζας είναι χρονοβόρα και παντελώς απρόβλεπτη. Μπορεί να σου την αρνηθούν και χωρίς να δώσουν κι αιτία

Αν δεν έχεις εμπειρία από κεντρική Ασία θα πρόκρινα το Ουζμπεκιστάν για ίδια εποχή η Κιργιζστάν για καλοκαίρι
 

Thanos5162

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ευχαριστώ για τον κόπο! Θα μπορούσα να συνδυάσω το ταξίδι και με Ιράν? [ Κεντρική Ασία δεν εχω πάει ].Τέλος,πόσες μέρες θεωρείς αρκετές για Τουρκμενιστάν?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Έστω με πολλή καθυστερηση θα σου πρότεινα Ουζμπεκιστάν με κλειστά μάτια εφόσον δεν έχεις εμπειρία Κεντρικής Ασίας. Πολύ περισσότερα πράγματα να δεις κι είναι εξαιρετικά εύκολο ταξίδι και φθηνό. Θα το συνδύαζα ίσως με ολίγον Κιργιζσταν εφόσον είναι προς καλοκαιράκι για τη φύση του. Το Τουρκμενιστάν το θεωρώ ταλαιπωρία, ακριβό γι'αυτά που προσφέρει και μάλλον είναι η παραδοξότητα της χώρας που τραβά σαν μαγνήτης. Παλιότερα ψηνόμουνα πολύ, τώρα πλέον το θεωρώ μάλλον πολυτέλεια να δώσω τόσα χρήματα.
Το δε Ιράν είναι ένα ταξίδι μόνο του…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom