Τουρνε στην Ευρωπη με Τροχοκινουμενο

Jkh

Member
Μηνύματα
47
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ-Καμπότζη
Καλησπέρα!

Ψάχνοντας στο τεράστιο φόρουμ μας δεν βρήκα κάποιο θέμα αμιγώς για εμπειρίες με τροχοκινουμενα και έτσι με αφορμή μια τολμηρή καλοκαιρινή εξόρμηση που σχεδιάζουμε με την παρέα, είπα να ανοίξω αυτό το θρεντ.

Έχοντας μια αρκετά μεγάλη εξοικείωση με εμπειρίες από επισκέψεις σε χώρες του εξωτερικού είπαμε να κάνουμε σαν παρέα μια οδική τουρνέ με τροχοκινουμενο, κάτι που ποτέ μέχρι τώρα δεν είχαμε δοκιμάσει.:cool:

Αφετηρία μας θα είναι το Μιλάνο και πηγαίνοντας προς βορρά προς λίμνη Κόμο, διασχίζουμε ημικυκλικά όλη την Ελβετία περνώντας μέσα απ τις Αλπεις.Μετα κινούμαστε δυτικά μέσα στη Γαλλία μέχρι το Κλερμόν-Φεράν και στη συνέχεια νότια προς Μονπελιέ και τέλος ανατολικά, παίρνουμε με τη σειρά όλη την γαλλική Ριβιέρα μέχρι τη Γένοβα και μετά ξανά επιστροφή στο Μιλανο.Ολη η διαδρομή έχει σχεδιαστεί προσεκτικά με στάσεις σε αξιοθέατα, τις ανάγκες που θα χουμε και τα τυχόν απρόοπτα.Γι αυτο πανω κατω εχουμε υπολογισει οτι θα διαρκεσει γυρω στις 12 μερες.Θα παιξουμε απο χιονοπολεμο και θα πιουμε ζεστη σοκολατα στο ΜονΜπλαν, μεχρι μπιτσ Βολευ στο σαν Τροπε.Δυσκολο ενχειρημα αλλα ονειρικο.Για να δουμε..

Εχω λαβει υποψιν μου πολλα πραγματα που μπορουν να δημιουργησουν προβλημα και εχω συλλεξει παρα πολλες πληροφοριες.Θα ηθελα ομως την εμπειρια σας σχετικα με τις κινησεις με τροχοκινουμενο, την αξιοπιστια των εταιριων, τις χωρες που θα επισκεφτω και τις δυσκολιες που μπορει να προκυψουν.Επειδη η θεωρητικη σκεψη ποτε δεν μπορει να φτασει την πραξη, παρακαλω οσοι εχετε αντιστοιχες εμπειριες περιμενω τα φωτα σας.:clap::bleh:
 

Jkh

Member
Μηνύματα
47
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ-Καμπότζη
Το θεμα που ανοιξα δεν εχει σχεση με τα θεματα που μου προτεινες τα οποια και ειχα ηδη διαβασει.Δεν ειμαι υποψηφιος αγοραστης τροχοκινουμενου,δεν με ενδιαφερει το τροχοσπιτο και ουτε εχω διλημμα αναμεσα σε τροχοκινουμενο και τροχοσπιτο.Το θεμα που ανοιξα εχει να κανει με την ενοικιαση τροχοκινουμενο σε ξενη χωρα,την περιοδεια με αυτο στις γυρω χωρες για 12 ολοκληρες μερες και τα προβληματα που μπορει να προκυψουν ειδικα οταν μιλαμε για μια παρεα 10 περιπου ατομων(2 τροχ/μενα δηλαδη)

εαν χρειαζεται το θρεντ να μετακινηθει ας το κρινουν οι διαχειριστες

Πτήσεις, ξενοδοχεία, ταξιδιωτικοί οδηγοί, γενικές πληροφορίες και βοήθεια για ταξίδια, είναι όλα εδώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom