Το έτερον σου ήμισυ το έχεις σε εκτίμηση ?

PowerPuffGirl

Member
Μηνύματα
23
Likes
213
Το δικό μου έτερον ήμισυ τελευταία δεν με είχε και πολύ σε εκτίμηση.
Θες επειδή δουλεύει πολύ? Θες επειδή αρνούμαι πεισματικά να τον ακολουθήσω στους αγώνες του ολυμπιακού? Θες επειδή ήταν ανάδρομος ο Ερμής? Πάντως τελευταία κάτι έτρεχε.

Όταν μου είπε να κλείσω σαββατοκύριακο στο Ναύπλιο βεβαιώθηκα.
Με απατάει ασύστολα με δίμετρη ξανθιά οπτασία! στανταρακι 😹😹

Ξεκίνησα να ψάχνω σαν τρελή ξενοδοχεία.
Μου αρέσει η αναζήτηση! Που θα μείνουμε τι θα δούμε,που να φάμε! Είχαμε να φύγουμε και πριν από τα Χριστούγεννα οπότε η ανυπομονησία ήταν μεγάλη!
Και έτσι τέλος Φεβρουαρίου,ένα ηλιόλουστο πρωινό ξεκινήσαμε για το Ναύπλιο. Από την Πάτρα κάναμε περίπου 2 ωριτσες να φτάσουμε!

Ήταν η πρώτη φορά που το επισκέφθηκα. Με την πρώτη ματιά μου έκλεψε την καρδιά! Επιλεξαμε να μείνουμε στο Gambello luxury rooms και ευτυχώς δεν μας απογοήτευσε καθόλου.( ευτυχώς για εμένα δηλαδή γιατί ο λεγαμενος και σε σπηλιά να κοιμηθεί δεν θα έχει θέμα).
Η τιμές για ένα στανταρ δωμάτιο ξεκινούσαν από 60 ευρώ. Εμείς διαλέξαμε ένα στον πρώτο όροφο με μπαλκόνι και θέα στην θάλασσα στα 110 ευρώ με πρωινό!

Θετικά
*πεντακάθαρο
*πολύ κοντά σε όλα
*Εξαιρετική θέα
*Πολύ καλό πρωινό
*Ευγενικοί εργαζόμενοι
Αρνητικά
*Δεν έχει πάρκινγκ
*Για 110 ευρώ το δωμάτιο ήταν αρκετά απλό
20220226_140907.jpg

20220226_112730.jpg

20220226_112755.jpg


Κάναμε το check in,ρίξαμε το πρώτο μας τσακωμο ( εγώ ήθελα να ξεκινήσουμε την βόλτα μας αμέσως, εκείνος ψηνόταν και για λίγο άραγμα στο ξενοδοχείο) και εννοείται τελικά πέρασε το δικό μου (μάλλον βαρέθηκε να ακούει γκρίνια) και βγήκαμε για την πρώτη μας βόλτα.

Ξεκινήσαμε από το Παλαμήδι. Φυσικά και δεν ανέβηκα τα σκαλοπάτια. Το εισιτήριο είναι στα 4 ευρώ το άτομο !
20220226_120106.jpg

Η θέα είναι απερίγραπτη!
Υπάρχουν 40.000 μέρη για φώτο οπότε αγόρια εξοπλιστείτε με υπομονή! Έχουμε και ένα ινσταγκραμ να ανανεωσουμε.
Πέρα από την πλάκα η ατμόσφαιρα σε συνεπαίρνει. Αν αναλογιστείς την ιστορία μας και την συμβολή αυτού του μέρους τότε ενα τσουτσουριασμα στην πλάτη το νιώθεις.
Στον γυρισμό κατεβήκαμε και στην παραλία του Καραθωνα για βόλτα. Φαντάζομαι πως το καλοκαίρι θα είναι εξαιρετικά.

Θετικά
Η θέα
Ιστορικά και μόνο αξίζει η επίσκεψη

Αρνητικά
*κλειστή η φυλακή του Κολοκοτρώνη λόγω κοβιντ
*Θα μπορούσε να έχει ένα φυλλάδιο επιγραμματικα με την ιστορία και να δίνεται στην είσοδο
*Πολύ περπάτημα γενικά
20220226_120925.jpg


Επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο να αφήσουμε το αμαξι καθώς ήταν πολύ κοντά στο κέντρο και να χαθούμε στα στενάκια του Ναυπλίου. Το ξενοδοχείο δεν είχε πάρκινγκ αλλά ευτυχώς ο λεγαμενος (που γιαυτα είναι πρώτος) μετακινούσε έναν κώνο που ήταν πιο δίπλα και έχωνε το αμαξι.
Εγώ φυσικά ούρλιαζα πως δεν είναι σωστό αυτό που κάνει και πως ο κώνος δεν ήταν τυχαία εκεί όμως αυτός τον χαβά του. Γελούσε και έλεγε " καλή μαγκιά;"

Ξεκινήσαμε την βόλτα μας από την πλατεία Συντάγματος.
Πολύ γραφική με καφέ γύρω της,αρκετό κόσμο και πολλά παιδάκια που έπαιζαν. Εκεί βρίσκεται και το αρχαιολογικό μουσειο.
(Είχα κάνει λίστα με τα μουσεία που ήθελα να επισκεφτώ όμως ο λεγαμενος μου δήλωσε πως ήταν σου κου για βόλτα και χαλάρωση και να αφήσω τα μουσεία στην θέση τους )

Προχωρήσαμε στα στενάκια χαζεύοντας τα μαγαζιά. Γενικά έχει τα κλασσικά τουριστικά μαγαζάκια με κούπες σουβενίρ κτλ ,πολλά μαγαζιά με κομπολόγια και αρκετά μεζεδοπωλεία και καφέ. Επίσης ενόψει καρναβαλιού ήταν στολισμενα αρκετά σημεία της πόλης.Αυτο που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι πως είναι πεντακάθαρα παντού!
20220226_125141.jpg

20220226_125856.jpg


Είχε μεσημεριασει πλέον. Το ρολόι έδειχνε 14:30 και η κοιλιά ξεκίνησε να γουργουριζει. Ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος
-Θα φάμε τίποτα?
-Ναι μωρέ ας τσιμπήσουμε κάτι ελαφρύ δεν πολύ πεινάω
-Ναι σε ξέρω είσαι λιτοδιαιτη.
-Με είπες χοντρή? Αυτό είπες? Ζήτησε μου συγνώμη τώρα , τι ήθελα και ερχόμουν μαζί σου στο Ναύπλιο? Θα σε χωρίσω. Θα φύγω θα πάω αλλού.

Με την γκρίνια μου λοιπόν και τον λεγαμενο ούτε καν να με ακούει ( θεωρώ πως έχει αναπτύξει κάποιο μηχανισμό και απομονώνει τους ήχους της φωνής μου μερικές φορές) κατεβήκαμε προς το λιμάνι.
Ήθελα να τσιμπήσω μια μακαροναδουλα μωρέ 😹😹😹
Καθίσαμε στο Itria εντελώς τυχαία και πραγματικά ήταν πολύ καλή επιλογή.
Φάγαμε από μια μακαρονάδα!
Εκείνος καρμπονάρα και εγώ μια με κόκκινη σάλτσα και πανσετα ,αν δεν κάνω λάθος λέγεται ατριτσια.
Φανταστική!!!!
Πήραμε και μια σαλάτα και 2 ποτήρια κρασί. Πληρώσαμε 40 ευρώ. Θεωρώ αρκετά καλή τιμή. Εγώ ενθουσιαστηκα με το φαγητό. Ο λεγαμενος την είπε την κακιουλα του.
- Μα ειναι δυνατόν να μην φέρουν ψωμι ?πως θα καθαρίσω το πιάτο μου ??

Θετικά
*Πολύ νόστιμο φαγητό
*ωραία θέα στο λιμάνι
*Ευγενικο προσωπικό
*Σόμπες στο φουλ

Αρνητικά
*Δεν έφεραν ψωμί στον καλό μου και πως θα σκουπίσει την τελευταία σάλτσα του πιάτου του ?
SNOW_20220226_152705_650.jpg

20220226_133940.jpg


Έπειτα από ένα 2ωρακι ύπνου κατεβήκαμε πάλι στο λιμάνι για να απολαύσουμε το Μπουρτζι.
-Ψήνεσαι να πάρουμε το καραβάκι να το επισκεφθούμε?
-Άσε μας κορίτσι μου εγώ ζαλίζομαι στα πλοία
-Βέβαια εσύ κανένα ριο-αντιρριο και πολύ σου είναι.

Καθώς έπεφτε ο ήλιος τα χρώματα της θάλασσας και του ουρανού ήταν πραγματικά βγαλμένα από πίνακα ζωγραφικής.
20220226_140549.jpg


Είπαμε να φάμε ένα παγωτάκι (γιατί λίγο φάγαμε το μεσημέρι). Διαλέξαμε το antica galateria di Roma που είναι δίπλα από το ξενοδοχείο. ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΠΑΓΩΤΟ ΕΒΕΡ !!!
Ναι έχω φάει και στην Ρώμη και όχι δεν έκανα έτσι. Πήρα σοκολάτα και σοκολάτα μπανανα σε χωνακι. Έπεσε πάνω στην μπλουζα μου και εννοείται πάνω στο παντελόνι μου αλλά το έχω πάρει απόφαση έτσι είμαι εγώ.
20220226_184030.jpg

Μπήκαμε ξανά στα σοκάκια της παλιάς πόλης και πήγαμε για ένα εσπρεσσακι.
Καθίσαμε σε ένα μαγαζί που λέγεται
Boutique. Έχει καφέ, φαγητό και το βράδυ μας είπε πως βάζει δυνατή μουσική για ποτάκι. Ωραίος χώρος και ο καφές κομπλέ.
Ένα καπουτσίνο ,ένα εσπρεσσακι και 2 εμφιαλωμένα νεράκια 6 ευρώ!
20220226_202402.jpg


Η ώρα είχε πάει 10 και έξω είχε ξεκινήσει η βροχή.
Φυσικά και δεν είχαμε πάρει ομπρέλα ,φυσικά είχα 20 λεπτά και ισιωνα μαλλί, φυσικά και είχαμε πεινάσει ξανά σαν κάθε σοβαρό παχυδερμο που σέβεται τον εαυτό του.
Αποφασίσαμε να πάμε κάπου εκεί κοντά γιατί η βροχή δυνάμωνε. Από υπόστεγο σε υπόστεγο και γκρινιαζοντας εγώ για το μαλλί μου που έσπασε και εκείνος επειδή δεν έπιασε ένα οβερ στο στοίχημα φτάσαμε στο μαγαζί που λέγεται Σουρεαλ.
Για μένα από τα πιο καθαρά, περιποιημένα και με φανταστικό φαγητό μαγαζιά που έχω επισκεφθεί ποτέ μου.
Πήρα πανσετα καραμελωμενη ,με μπάρμπεκιου σοσ ,μαυρο σουσάμι και γιαούρτι. Ο κλασσικος ο πατρινός εννοείται έφαγε μπριζόλα με χωριάτικη σαλάτα και βουτιξε όλο το ψωμί μέσα.
-Σιγά μανούλα μου θα κάνεις μακροβούτι σε λίγο και εσύ μέσα
-Αν δεν βουτήξεις στο λαδάκι ποιος ο λόγος να φας ?

Θετικά
*Πεντανοστιμο φαγητό
*Πλούσιες μερίδες
*πεντακάθαρες τουαλέτες
*Πολύ οικονομικές τιμές

Αρνητικά
*Ο καλός μου και τα μακροβούτια στην σαλάτα
20220226_210145.jpg
20220226_212349.jpg


Μετά από αυτό το φαγοπότι που σίγουρα ο κόσμος μας κοιτούσε τριγύρω και έλεγε τα κτήνη δεν σταματάνε ποτε, οχι ποτο δεν είχα κουράγιο να πιω αλλά ούτε καν να περπατήσω μέχρι το ξενοδοχείο.
Ο ύπνος μας πήρε μπορεί και στο πρώτο 2λεπτο.

Το επόμενο πρωί, φάγαμε το καταπληκτικό πρωινό στο ξενοδοχείο και αποχαιρετησαμε το συννεφιασμενο Ναύπλιο!

Πριν επιστρέψουμε πατρα περάσαμε από το Άργος να μου δείξει και κάτι χωράφια με πορτοκάλια που είναι προίκα του.
Του είπα να τα πουλήσει και τα πετάξουμε σε γαρύφαλλα στην Παολα!!
Μου είπε θα τα πουλήσει και θα παίζει επαγγελματικά στοίχημα.

*Η διάθεση μου είναι καθαρά χιουμοριστικη
*τα πρόσωπα, οι διάλογοι και οι καταστάσεις είναι άκρως αληθινοί
*Το Ναύπλιο είναι φανταστικό, ατμοσφαιρικό και θα επιστρέψω σύντομα!!

Εύχομαι να το απολαύσετε όσο εγώ
❤
 

Attachments

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
άναμε το check in,ρίξαμε το πρώτο μας τσακωμο ( εγώ ήθελα να ξεκινήσουμε την βόλτα μας αμέσως, εκείνος ψηνόταν και για λίγο άραγμα στο ξενοδοχείο) και εννοείται τελικά πέρασε το δικό μου (μάλλον βαρέθηκε να ακούει γκρίνια) και βγήκαμε για την πρώτη μας βόλτα.
Αχαστη στρατηγική.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
''Θες επειδή αρνούμαι πεισματικά να τον ακολουθήσω στους αγώνες του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ?'' αυτος και αν ειναι λογος, το νου σου !!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
''Θες επειδή αρνούμαι πεισματικά να τον ακολουθήσω στους αγώνες του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ?'' αυτος και αν ειναι λογος, το νου σου !!!
Πάντως η δικιά μου μια φορά ήρθε σε παιχνίδι του Ολυμπιακού.
μάλλον βαρέθηκε να ακούει γκρίνια
Υγ.
1) Είσαι λίγο η πολύ γκρίνια;
2) Πολύ νύχι!!!
3) Εγγραφή και μετά από 2 ώρες ιστορία!!!!!!
Πολύ Power.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
Και η δικια μου μια φορα ηρθε...φιλολογος, της ειπα οτι ειναι ευκαιρια για να εμπλουτισει το λεξιλογιο της...''ειχες δικιο'' μου ειπε, τετοιο βρισιδι και ορολογια πρωτη φορα ακουσα... ''να μ' ακους '' της ειπα ! Δεν ξαναρθε !!!
 

PowerPuffGirl

Member
Μηνύματα
23
Likes
213
''Θες επειδή αρνούμαι πεισματικά να τον ακολουθήσω στους αγώνες του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ?'' αυτος και αν ειναι λογος, το νου σου !!!
Ρε παιδιά είμαι Αεκαρα ! Πως να απαρνηθεί κάποιος τα πιστεύω του ? 😂😂😂😂😂
 

PowerPuffGirl

Member
Μηνύματα
23
Likes
213
Πάντως η δικιά μου μια φορά ήρθε σε παιχνίδι του Ολυμπιακού.

Υγ.
1) Είσαι λίγο η πολύ γκρίνια;
2) Πολύ νύχι!!!
3) Εγγραφή και μετά από 2 ώρες ιστορία!!!!!!
Πολύ Power.
1) Είμαι λίγο γκρίνια ίσα ίσα να βρισκόμαστε σε εγρήγορση
2)Ευχαριστώ! Δικό μου είναι γιατί εγώ το αγόρασα καταλαβαίνεις!!🤣🤣🤣
3)Διαβάζω 2 χρόνια το site και δεν τολμούσα να γράψω κάτι. Και είχα πολλές ιστορίες! Ήρθε η ώρα να το τολμήσω
4)Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα από όλους ❤
 

PowerPuffGirl

Member
Μηνύματα
23
Likes
213
Και η δικια μου μια φορα ηρθε...φιλολογος, της ειπα οτι ειναι ευκαιρια για να εμπλουτισει το λεξιλογιο της...''ειχες δικιο'' μου ειπε, τετοιο βρισιδι και ορολογια πρωτη φορα ακουσα... ''να μ' ακους '' της ειπα ! Δεν ξαναρθε !!!
Εγώ μια φορά πήγα και χάσανε! Από Αθήνα μου ξανά μίλησε στην Ακράτα! Καλά πήγε και αυτό 🤣🤣🤣
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Ρε παιδιά είμαι Αεκαρα ! Πως να απαρνηθεί κάποιος τα πιστεύω του ? 😂😂😂😂😂
Θρησκεία,πολιτικά πιστεύω,σύζυγο,🏡 σπίτι, 🚙 αυτοκίνητο, αλλάζεις.
Ομάδα ποτέ.
Περιμένουμε και τις άλλες σου ιστορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom