Τζαμάικα Το ζιζανιο της Τζαμαικα...

ΧΑΡΑ

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα-Τζαμαικα
Καλησπερα και απο μενα!Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ μιας και εδω και μερες με τριγυρναει το ζιζανιο για ταξιδι...και ο προορισμος...τζαμαικα!Ενα ταξιδι που καιρο θελω να κανω και για εναν περιεργο λογο που δεν μπορω να εξηγησω νιωθω οτι οταν παω θα αισθανομαι οτι εχω ξαναπαει,θα ειναι κατι οικειο,ενα περιεργο πραγμα τελος παντων...Εχω διαβασει φυσικα τις πολυ ομορφες ταξιδιωτικες εμπειριες αυτων που εχουν παει και αν πριν ηθελα να παω 1000 φορες τωρα θελω 100000!Θελω βεβαια την πολυτιμη βοηθεια σας για καποια πραγματα γιατι οι αποψεις διίστανται και εχω μπερδευτει λιγο :roll:.Πριν σας πω τις αποριες μου να σας δωσω καποια στοιχεια που ισως παιξουν ρολο στη βοηθεια σας.
Κατ'αρχην να πω οτι θα ειμαστε 2 ατομα,εγω και ο αντρας μου.ΔΕΝ θελουμε να παμε με γκρουπ,ποτε δεν μας αρεσε,θελουμε να παμε μονοι μας μεμονωμενα.
Και οι αποριες ειναι οι εξης...
-Οι 2 εκδοχες που εχουμε οσον αφορα το ποτε θα παμε ειναι η' τον Αυγουστο για 10-12 μερες,η' τον Ιανουαριο '12 και συγκεκριμενα 30/12/11-08/01/12 που ειναι μια εβδομαδα χοντρικα.Καποιοι λενε ουτε να το σκεφτω να παω Αυγουστο γιατι λογω τυφωνων-βροχων δεν θα το ευχαριστηθω καθολου,και καποιοι λενε πως ειναι μια χαρα.Τι ισχυει τελικα?
-Που θα προτεινατε να μεινουμε?-Οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες?Δηλαδη θελουμε να παμε σιγουρα
Κίνγκστον
Μοντέγκο Μπέι
Νεγκρίλ
Ότσο Ρίος
Πορτ Αντόνιο
Λογικα θα πρεπει να μενουμε σε διαφορετικο μερος καθε βραδυ η' θα μενουμε σε ενα μερος,θα πηγαινουμε οπου θελουμε και θα γυριζουμε να κοιμομαστε παλι εκει?
-Δεν ζηταμε και πολλα πραγματα απο θεμα διαμονης,να κλεισουμε κατι απο εδω η' κατευθειαν εκει μολις φτασουμε?
-Απ'οτι εχω διαβασει το θεμα ενοικιασης αυτοκινητου ειναι οκ αρκει να μην οδηγησουμε βραδυ σωστα?
-Να πληρωσουμε καποιον απο αυτους τους ξεναγους για να μας δειξει κατι ιδιαιτερο και αν ναι για ποιο πραγμα και που τους βρισκουμε?
Αυτα προς το παρον,θα περιμενω με χαρα απαντηση σας και ευχαριστω για το χρονο σας!:)
meli - meli εισαι εδω???:bleh::bleh::bleh:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εδω ειμαι..:D
Το ευχαριστω καταλαθος το πατησα...ανεβαζω παλμους με το που διαβαζω την λεξη Τζαμαικα και παταω οτι ναναι...:bleh:
Λοιπον Αυγουστο,ναι,πολυ το ρισκαρεις...
Αν μπορεις οχι Πρωτοχρονια,καταφτανουν τα αμερικανακια...λιγο πιο μετα??:roll:
Να νοικιασεις αυτοκινητο και να γυρισετε...οχι να μενεις στο ιδιο μερος...
Ξεναγο δεν χρειαζεστε!
Τιποτα άλλο??:)
 

ΧΑΡΑ

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα-Τζαμαικα
Καλα δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαρηκα που ειδα απαντηση!:DΑσε που τοσες φορες που εχω συνταξιδεψει μαζι σου με τις ομορφες ιστοριες σου νιωθω οτι σε ξερω!Εκτος απο τον Αυγουστο που πλεον απερριψα,δυστυχως δεν μπορει να παρει ο αντρας μου αλλη ημερομηνια αδεια γι'αυτο και δεν εχουμε πολλες επιλογες.:(Το αυτοκινητο να το κανονισουμε απο εδω?Να το παραλαβουμε στο αεροδρομιο και να το παραδωσουμε παλι εκει?meli εισαι ονομα και πραγμα!:clap:Υποσχομαι να βαλω φωτογραφιες οταν πρωτα ο Θεος ερθει η ωρα.Θα σου φερω και την αγαπημενη σου red stripe!:lol:
 

ΧΑΡΑ

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα-Τζαμαικα
Καλημερα!:)
Τι κρυο ειναι αυτο :shock: σημερα...ασχετο...
Λοιπον χθες μιλησε ο αντρας μου με το αφεντικο και του ειπε οτι πολυ δυσκολο να του δωσει την αδεια Γεναρη που θελουμε για Τζαμαικα.:(
Οποτε αναγκαστικα η αλλη σιγουρη επιλογη ειναι Αυγουστος που δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για τον καιρο εκει.:roll: Διαβασα καπου σε ενα ξενο site πως οι βροχες τον Αυγουστο στη Τζαμαικα ναι μεν ειναι συχνες,μπορει και καθημερινες,αλλα κρατανε κανα μισαωρο μονο οποτε οκ θεωρω.Χθες ειπαμε να το επιχειρησουμε τελικα αλλα οσο να'ναι το σκεφτομαστε και λιγο μη μας βγει ξυνο!Μπορει καποιος να με ξεμπλοκαρει?:roll:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.978
Τι ξεμπλοκάρισμα να σου κάνουμε δηλαδή? :roll: Να σου πούμε ότι ναι μεν θεωρητικά από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο είναι περίοδος τυφώνων αλλά επειδή στην πραγματικότητα έχει χτυπηθεί από ισχυρούς τυφώνες μόνο 2 φορές, Ok πήγαινε??? :lol:
 

ΧΑΡΑ

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα-Τζαμαικα
Καλησπερα varioAthens...
Μπορει καποιος να εχει παει Αυγουστο και να εχει προσωπικη εμπειρια η' μπορει καποιος να εχει ακουσει-διαβασει κατι περισσοτερο απο μενα.Γι'αυτο γραφουμε εδω για να μοιραζομαστε και ανταλασσουμε πληροφοριες μεταξυ μας.Παντα φιλικα μην παρεξηγηθω κιολας...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.978
Έχω πάει στον Μαυρίκιο Αύγουστο, γνωρίζοντας ότι τότε εκεί έχουν χειμώνα, δηλαδή βροχές, αέρα, χαμηλές θερμοκρασίες και να νυχτώνει στις 5-6 το απόγευμα...Δεν με ενόχλησε καθόλου...
Έχω πάει Κούβα, επίσης Αύγουστο, και έτυχα μεταξύ 2 τυφώνων...
Το δεύτερο με φοβίζει σαφώς περισσότερο και το θεωρώ πιο επικίνδυνο.
Τι κι αν βρεθούν 500 άτομα να μου πουν ότι βρέθηκαν στην Καραϊβική Αύγουστο μήνα και δεν έπαθαν τίποτα?
Ελπίζω να μην σε μπλόκαρα περισσότερο...:haha:
 

ΧΑΡΑ

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα-Τζαμαικα
Οχι δεν με μπλοκαρες περισσοτερο το αντιθετο!Ειναι ρισκο οπως και να'χει κανεις δεν μπορει να ξερει τι καιρο θα κανει ακριβως.Ετσι ειναι στο χερι του καθενος να αποφασισει.Απλα λογω της εντονης επιθυμιας μου να παω στη τζαμαικα με βολευε να ακουσω αυτο που ηθελα...Παντως απ'οτι βλεπω εχεις ταξιδεψει αρκετα και μπραβο σου!Ποιον θεωρεις ιδανικο προορισμο στο εξωτερικο (εξωτικο) για Αυγουστο μηνα?Ειχαμε και μια προταση για Κωνσταντινουπολη τον Αυγουστο απο εναν γνωστο που μενει εκει,αλλα ξερεις εκει που συζητουσα για Καραιβικη η Κωνσταντινουπολη μου φανηκε καπως!Οχι οτι δεν θελω να παω καποια στιγμη θελω και με το παραπανω!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.978
Οχι δεν με μπλοκαρες περισσοτερο το αντιθετο!Ειναι ρισκο οπως και να'χει κανεις δεν μπορει να ξερει τι καιρο θα κανει ακριβως.Ετσι ειναι στο χερι του καθενος να αποφασισει.Απλα λογω της εντονης επιθυμιας μου να παω στη τζαμαικα με βολευε να ακουσω αυτο που ηθελα...Παντως απ'οτι βλεπω εχεις ταξιδεψει αρκετα και μπραβο σου!Ποιον θεωρεις ιδανικο προορισμο στο εξωτερικο (εξωτικο) για Αυγουστο μηνα?Ειχαμε και μια προταση για Κωνσταντινουπολη τον Αυγουστο απο εναν γνωστο που μενει εκει,αλλα ξερεις εκει που συζητουσα για Καραιβικη η Κωνσταντινουπολη μου φανηκε καπως!Οχι οτι δεν θελω να παω καποια στιγμη θελω και με το παραπανω!!!
:haha:
Δυστυχώς ο μήνας Αύγουστος δεν είναι καλός για τα λεγόμενα "εξωτικά" ταξίδια... Το μόνο μέρος που έχω πάει Αύγουστο και ο καιρός δεν είχε σκαμπανεβάσματα ήταν οι Μαλδίβες! Επίσης, από αυτά που έχω διαβάσει σταθερά καλό καιρό όλο το χρόνο έχουν οι Σεϋχέλλες... έχουν πάει η meli και ο GTS Σεϋχέλλες αν χρειαστείς βοήθεια...
 

ΧΑΡΑ

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα-Τζαμαικα
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!Θα δω τι θα κανω θα το ψαξω λιγο ακομα και θα επανελθω με καινουργιες αποριες!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Τα λεει πολυ καλα η vario.. Το θεμα δεν ειναι οι βροχες,ειναι οι τυφωνες..Και ποιος μπορει να ξερει με τον καιρο???:roll:
Οτι κι εγω πηγα Ιουνιο Ινδια ,περιοδο βροχων και δεν εβρεχε,δεν σημαινει κατι...ετυχε,δεν γινεται καθε χρονο αυτο..ως και οι εφημεριδες το γραφανε...:rolleyes:
 

ΧΑΡΑ

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα-Τζαμαικα
Καταλαβα...απο το να ξεκινησω με αγχος και να μου βγει και ξυνο στο τελος,προτιμω να παω αλλη εποχη.Θα πιεσει λιγο ο αντρας μου το boss μπας και δωσει την αδεια τον Ιανουαριο...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom