Το ξεχασμένο Λάος

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Η Ταϊλάνδη είναι γνωστή ως η υπέροχη χώρα των χαμόγελων. Το Βιετνάμ είναι φασαριόζικο, οι ναοί της Καμπότζης προκαλούν δέος, η χούντα του Μυανμάρ είναι απάνθρωπη... όταν όμως ψάχνεις να βρεις ένα χαρακτηρισμό για το Λάος το πρώτο που σου έρχεται στο μυαλό είναι ξεχασμένο*. Είναι μια χώρα ορεινή, η μόνη της Νοτιοανατολικής Ασίας που δεν βρέχεται από θάλασσα, από τις πιο φτωχές και η πιο βομβαρδισμένη παγκοσμίως. Μπορεί να μην έχει τα εντυπωσιακά αξιοθέατα που έχουν οι γύρω χώρες, οι επισκέπτες όμως το επιλέγουν για την ήρεμη ατμόσφαιρα και την πραότητα των κατοίκων του. Οι λιγοστοί επισκέπτες του παρόλα αυτά το κατατάσσουν συνήθως στις πρώτες θέσεις των προτιμήσεων τους και επιστρέφουν ξανά και ξανά με σκοπό να πιουν μερικά ακόμα μπουκάλια παγωμένης Beerlao, ξαπλωμένη σε μια αιώρα, χαζεύοντας το ηλιοβασίλεμα πάνω από τον Μέκονγκ.


*ακόμη και εδώ, στο γκρουπ της Νοτιοανατολικής Ασίας, έως τώρα δεν είχε δικό του θέμα.


Ας το εξερευνήσουμε.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Ας ξεκινήσουμε από την πιο όμορφη και γνωστή πόλη της χώρας. Καλημέρα από την Luang Prabang.
[ame="http://www.vimeo.com/2940190"]Good Morning from Luang Prabang with Love - Part I on Vimeo
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Mpiftex ωραία η πρωινή έκπληξη.
Αν ακολουθήσει και ταξιδιωτική ιστορία σου, θα ΄μαστε ιδιαιτέρως τυχεροί. ( Η Καμπότζη σου, μου φάνηκε πολύ χρήσιμη)
Το Λάος ήταν ξεχασμένο - δεν είναι πια- εξακολουθεί να είναι ήρεμο και μαγευτικό, φιλόξενο και ανεξερεύνητο, φτωχικο μα ακόμη αξιοπρεπές, κάτι σαν την πίσω πλευρά της Ινδοκίνας.
Ακόμα και οι επισκέπτες του είναι "διαφορετικοί".
Για μένα ήταν ένας απ τους δυο βασικούς προορισμούς που ήταν η κεντρική ιδέα του ταξιδιού (βοήθησαν και οι άριστες συστάσεις του γνωστού σας Χόρχε).
Ο άλλος ήταν το Ανγκορ Βατ ( στην πορεία προέκυψαν και οι μειονοτικοί Σάπα του Β.Βιετνάμ)
Από όσα μπόρεσα να δω στις λίγες μέρες που είχαμε στη διάθεσή μας, μπήκε στην καρδιά μου σαν αγαπημένος προορισμός.
Μπορώ να πω ότι - για μένα - το Λάος για την Ινδοκίνα είναι ότι η Βολιβία για την Λατινική Αμερική.
Θα θελα να ξαναπάω για ένα μήνα, ξέρω ότι πολύ δύσκολα θα γίνει αυτό και ψιλομελαγχολώ.
Mpiftex avanti!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
mpiftex καλα και το άνοιξες το θέμα.το είχα στο μυαλό μου!
κατ αρχήν η ινδοκίνα γενικότερα ειναι ένας προορισμός,ξεχωριστός απο μόνος του!
ποτέ μου δεν κατάλαβα το πακέτο τρίπτυχο των πρακτορείων,λάος-καμπότζη-βιετνάμ!
ποτε΄μου δεν εννοησα την χρονική διάρκεια που του δίνουν δηλαδή σε 15 μέρες!
ποτέ μου δεν εμπέδωσα το υπερτιμημένο του ταξιδιού,(εδώ η λέξη ταιριάζει απολυτα),των 3800-4200 το άτομο!!
Αναζητώντας και διαβαζοντας για αυτές τις χώρες,κατέληξα οτι κάθε χώρα πρέπει να αποτελεί έναν και ξεχωριστό προορισμό.
αυτό ειναι βέβαιο!
ο χρόνος που θα ταίριαζε στην κάθε χώρα απο αυτές είναι ένας μήνας άντε 20 μέρες γεμάτες για να πάρει κάποιος μια γευση και όχι απαραίτητα ολοκληρωμένη εικονα!
Δεν ειναι τα αξιοθέατα και τα μνημεία μόνο.ειναι η μυρωδια,το χρώμα,οι άνθρωποι, και προπαντός η φύση,που κάνουν ένα δυτικό να παραμιλά....
Οι στάνταρ προορισμοι ποτέ δεν με έλκυαν και έψαχνα το περιεργο και το μακρυνό.
βεβαίως δεν ειναι για απλό τουρισμό και άτομα που προτιμάνε κοσμική ζωή,αξιοθέατα και φασαρια.... θα απογοητευτούν.
πρέπει να τοχεις στο αίμα και στο μυαλό σου για να κάνεις τέτοια ταξίδια!
για αυτο κανω αυτό τον διαχωρισμό,σεβόμενη και την άλλη πλευρά.
Την myanmar μπορώ να πω οτι την γνώρισα αρκετα σε εικοσι μέρες.οχι οτι την χορτασα..
το λάθος το έκανα που μαζί με το βιετνάμ έβαλα και την καμπότζη,με αποτελεσμα στην καμπότζη να έχω αφήσει τεράστια κενα,γιατι καμπότζη δεν ειναι μονο το ankgor!
εδώ θα ξαναπάω!
Για το λάος ούτε συζήτηση!! έχοντας ακούσει τα καλύτερα,το κρατω για να το χορτάσω μόνο του και όσο περισσότερο χρόνο μπορώ..
Καλο θα είναι ο ταξιδευτής να μην σπαταλά χρήμα και χρόνο προσπαθώντας να καλύψει τις κουκίδες του χάρτη..παίρνοντας μια απλή τζούρα γιατί έτσι δεν μπορεί ούτε να το φανταστεί αργότερα πως είναι,ούτε να θυμηθεί κάν σε τι χώρα πήγε!
οι εικόνες,η ανθρώπινη συναλλαγή,οι γνωριμιες ,τα έθιμα,και η εξερεύνηση σε βάθος,μόνο αυτα μπορούν να προσδιορίσουν την χώρα που ταξίδεψα!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Vagantos, renata τα είπατε και οι δυο πολύ καλύτερα απ' ότι θα τα έλεγα εγώ! :)
Γι'αυτό πάρτε και το δεύτερο μέρος του βίντεο. Καλημέρα από τη Luang Prabang ΙΙ.
[ame="http://vimeo.com/3234108"]Good Morning from Luang Prabang with Love - Part II on Vimeo
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
..ποτέ μου δεν κατάλαβα το πακέτο τρίπτυχο των πρακτορείων,λάος-καμπότζη-βιετνάμ!
ποτε΄μου δεν εννοησα την χρονική διάρκεια που του δίνουν δηλαδή σε 15 μέρες!
ποτέ μου δεν εμπέδωσα το υπερτιμημένο του ταξιδιού,(εδώ η λέξη ταιριάζει απολυτα),των 3800-4200 το άτομο!!
Σωστα οσα λες Renata , το περιεργο ειναι οτι υπαρχουν παααρα πολλοι που επιλεγουν το συγκεκριμενο πακετο-τζουρα σε καθε χωρα και φυγαμε.
Εχεις δικιο mpiftex , ακομα κι εδω στο γκρουπ της Ινδοκινας ξεχασαμε το Λαος και παρολο που δεν ξερω για τη συγκεκριμενη χωρα πολλα (εκτος του οτι δε βρεχεται απο θαλασσα :D) εχω ακουσει απο ταξιδιωτες που εχουν γυρισει την περιοχη , οτι αυτη η χωρα τους μαγεψε. Πολυ ωραια τα βιντεακια!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τι υπέροχο videaki! Μπράβο mpiftex που επιτέλους άνοιξες θέμα και για το Λάος.

renata, πολύ σωστά όλα όσα γράφεις. Είναι αδύνατον να δούμε τα πάντα σε αυτόν τον κόσμο οπότε αυτά που θα μπορέσουμε να δούμε ας τα γνωρίσουμε όσο περισσότερο μπορούμε.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και εγω συμφωνω απολυτως με την Ρενατα! Πιο παλια ειχα και εγω το συνδρομο του γιαπωνεζου: οσα περισσοτερα μπορουσα σε οσο το δυνατον πιο συντομο διαστημα. Τωρα το εχω αποφασισει: Λιγωτερα και σε περισσοτερο βαθος. Να σου μενει και μια βαθυτερη αισθηση απο το να νομιζεις οτι απλως ξεφυλισσες ενα αλμπουμ με καρτ ποσταλ!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες αγαπητέ φίλε mpiftex, αφού δεν έχουμε πολλές πληροφορίες στο φόρουμ για τον προορισμό αυτό αν και έχουμε επισκέπτες...

Και εμένα με ενδιαφέρει πολύ το Λάος και θα το επιχειρήσω στο μέλλον, σε συνδυασμό ίσως με Angkor....με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα προορισμοί με ησυχία, πραότητα, πολιτισμό, φυσική ομορφιά, πράγματα που βρήκα σε αρκετά σημεία στο Μπαλί αλλά και τη Ταϋλάνδη......είναι μαγεία η Ν.Α. Ασία και εθισμός...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
...είναι μαγεία η Ν.Α. Ασία και εθισμός...
gts πιστεύω οτι σύντομα θα έχομε πολλές πληροφορίες και φωτό απο το υπέροχο λάος...
ήδη είναι στο πρόγραμμα!
ας το εξερευνήσομε πρώτα όλοι μαζί...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
gts πιστεύω οτι σύντομα θα έχομε πολλές πληροφορίες και φωτό απο το υπέροχο λάος...
ήδη είναι στο πρόγραμμα!
ας το εξερευνήσομε πρώτα όλοι μαζί...
Θα ήθελα να πάω πολύ Ρένα, αλλά προηγούνται άλλα βλέπεις....θα αφήσουμε τα πουρνάρια για τους γάμους :D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom