Το παπί της μεγάλης φυγής

andeli

Member
Μηνύματα
26
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Σιβηρία - Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Πάρκο Darien Gap Παναμάς
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ
  3. ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ
  4. ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΗ ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ
  5. ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΡΕΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑ
  6. ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ (ΤΑΥΡΩΠΟΥ η ΜΕΓΔΟΒΑ)
  7. ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΡΑΦΑ ….. ΣΤΟΝ ΚΟΖΙΑΚΑ
  8. ΟΙ ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΟΙ ΓΙΓΑΝΤΕΣ (ΜΕΤΕΩΡΑ)
  9. ΣΤΟΝ ΑΛΙΑΚΜΟΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ Συνεχίζοντας την περιπλάνηση μου - με το ακούραστο και υπομονετικό παπί -ακολουθούμε πίσω τον δρόμο [B]Τρικάλων - Ιωαννίνων[/B] και φτάνουμε στη γέφυρα στη θέση [I]«Χάνι Μουργκάνη»[/I] και ακολουθώντας τις ταμπέλες πηγαίνουμε προς [B]Γρεβενά[/B] περνώντας από την οροσειρά των Χασίων και μετά από 27 χλμ. στρίβουμε δεξιά ακολουθώντας τις ταμπέλες προς [B]Δεσκάτη[/B] ... και φτάνουμε στην [B]Ελασσόνα[/B
  10. ΟΜΟΡΦΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  11. ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΚΕΡΚΙΝΗ
  12. πόμενος σταθμός είναι οι Σέρρες (45.000 κατ.).][B]ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:[/B
  13. ΔΡΑΜΑ και πέριξ] [B]ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:[/B] μέσα στην πόλη το [B]“Νησάκι”[/B
  14. ΚΑΒΑΛΑ]Στην[B] Καβάλα[/B
  15. ΞΑΝΘΗ][B]ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:[/B
  16. ΑΠΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΕΩΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ] [B]ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ:[/B] Παλιά Πόλη και Αγορά, Αρμένικη γειτονιά ο Τενεκέ Μαχαλάς, το εντυπωσιακό Εσκί Τζαμί, το Αλσος με το ζωολογικό κήπο… Επόμενος σταθμός η [B]Αλεξανδρούπολη[/B], με τον περίφημο φάρο στο λιμάνι της, από όπου θα αποφασίσουμε πίνοντας τον καφέ μας αν θα ανηφορίσουμε Βόρεια προς τον [B]Εβρο[/B], με τα πανέμορφα τοπία, το [B]Διδυμότειχο[/B] με τα ιστορικά μνημεία, τα δάση της [B]Δαδιάς[/B], την [B]Ορεστειάδα[/B] και το [B]Σουφλί[/B] (οι φαντάροι ξέρουν) ή προς το Νότο στο πανέμορφο καταπράσινο νησί της [B]Σαμοθράκης[/B] με τους υπέροχους καταρράκτες γιά κολύμπι και τα δύο τεράστια “παρθένα”κοινοτικά campings.[chapter]ΣΤΑ ΧΙΛΙΑ ΔΕΝΤΡΑ[/chapter
  17. ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΔΟΙΡΑΝΗ] Η[I] [B]λίμνη της Δοϊράνης[/B][/I
  18. ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΕΣΠΑ
  19. ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΣΤΟΡΙΑ
  20. ΣΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (ΓΙΑΝΝΕΝΑ) & ΤΑ ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ][B]Ιωάννινα [/B](Γιάννενα), διαμονή στο κοινοτικό camping δίπλα στη λίμνη Παμβώτιδα. Δύο ημέρες είναι αρκετές για να γνωρίσουμε την πόλη των Ιωαννίνων, το νησάκι της Κυρά Φροσύνης, [B]το σπήλαιο του Περάματος[/B], το νέο [B]Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων[/B
  21. ΣΤΗΝ ΠΑΡΓΑ & ΤΟΝ ΑΧΕΡΟΝΤΑ]Αφήνοντας πίσω την οροσειρά της Βόρειας Πίνδου και τα Γιάννενα ακολουθούμε τον Ε90 - Ε92 και δίπλα σε μια υπέροχη διαδρομή του [I]ποταμού Θύαμη[/I] φτάνουμε στο λιμάνι της [B]Ηγουμενίτσας[/B] την οποία προσπερνάμε μάλλον αδιάφορα και φτάνουμε στο μοναδικό τοπίο της [B]Πάργας.[/B
  22. ΛΕΥΚΑΔΑ & ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ
  23. Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΟΥ …. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
  24. ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ … ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ

Ένα οδοιπορικό από την Αθήνα στην Β. Εύβοια, την Κεντρική Ελλάδα, Θεσσαλία, την Θεσ/νικη έως τις λίμνες και τους υδροβιότοπους της Βορ. Ελλάδας, - από Κερκίνη έως Πρέσπες - και από εκεί στα Ζαγοροχώρια, την Δυτική Ελλάδα και πίσω στο Κλεινόν Άστυ με ένα …….. παπί YamahaT 80!
Κείμενο Ηλία Αντωνόπουλου - ANDELΙ

Ταξίδι, τι υπέροχη λέξη για όλους τους ανθρώπους.​

Το ταξίδι πάντα ήταν και θα είναι μια πρόκληση, μια αναζήτηση.​

Η διαφορά πάντα είναι το μεταφορικό μέσον, ... τα πόδια, το ποδήλατο, η μοτοσικλέτα, το αυτοκίνητο, το πλοίο, το τραίνο, το αεροπλάνο ...
Πάντα υπάρχει μια τάση φυγής, ίσως η αναζήτηση των αναμνήσεων μας και πάντα δεν την ολοκληρώνουμε, αφήνουμε ... κενά.​
Επίτηδες ... άραγε για να έχουμε μια δικαιολογία ... να ξαναγυρίσουμε και να απολαύσουμε ξανά την υπέροχη ανατολή... την παγωμένη πρωινή αίσθηση ... την ξαφνική βροχή ... το μουντό απόγευμα ... το αξέχαστο ηλιοβασίλεμα...
Ταξίδι στην χώρα που διάλεξαν για κατοικία οι θεοί του Ολύμπου, την ομορφότερη χώρα του κόσμου, την πατρίδα μας ... την Ελλάδα.Το μόνο που λείπει είναι η αφορμή, ο χρόνος πάντα βρίσκεται ...
Και όλα αυτά με έναν από τους καλλίτερους συντρόφους ... το « δικό μας » μεταφορικό μέσο, την μοτοσικλέτα μας !

Έτσι έγινε και εκείνο το πρωινό του Σαββάτου. Όλοι μου οι φίλοι είχαν φύγει ήδη για τις διακοπές τους και εγώ εδώ στην πρωτεύουσα μαζί με τους τουρίστες να περιδιαβαίνουμε τους άδειους δρόμους ... θαυμάζοντας τα αρχαία.
Μια κακή στιγμή, ένα τροχαίο πριν λίγους μήνες στην Κρήτη μου είχε στερήσει το δικό μου μεταφορικό μέσο, την μοτοσικλέτα μου (BMWR1100GS) και η μόνη μου συντροφιά ήταν ένα ... παπί YamahaT 80!

Εκείνη την στιγμή ήρθε το φλας, η αφορμή ! Επιστροφή στο σπίτι ... υπνόσακος ... σκηνή ... χάρτες ... λίγα ρούχα ... χρήματα ... πολλά φιλμ - slides ... και χωρίς να το καταλάβω βρέθηκα στα πρώτα διόδια Αθηνών - Λαμίας στον Αγ. Στέφανο.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ο υμνος του καθε δικυκληστη.
Adeli ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το ξεχασεις ποτε.
Πραγματικα ενας αθλος,μεσα σε πανεμορφα ελληνικα τοπια με φοβερη αφηγηση.!!
 

andeli

Member
Μηνύματα
26
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Σιβηρία - Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Πάρκο Darien Gap Παναμάς
Ο υμνος του καθε δικυκληστη.
Adeli ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το ξεχασεις ποτε.
Πραγματικα ενας αθλος,μεσα σε πανεμορφα ελληνικα τοπια με φοβερη αφηγηση.!!
ευχαριστω καλέ μου φίλε για τα καλά σου λόγια, πραγματι ηταν ενα απο τα πολλά τρελά και ανευ λογου ταξιδια που κανω σχεδόν μονο με δικυκλα τα τελευταια 25 χρόνια.

ευχαριστω

ΟΧΙ ΣΤΑ ΞΥΔΙΑ, ΝΑΙ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ
Αναβοσβήνοντας τα φωτα

Αντωνόπουλος Ηλίας - Andeli :D
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ηλία, τώρα μου δόθηκε η ευκαιρία να διαβάσω το καταπληκτικό αυτό κείμενό σου.
Τι αφήγηση, τι περιγραφή, τι εικόνες
Να είσαι καλά να μας ταξιδεύεις.
Μπράβο σου
 

andeli

Member
Μηνύματα
26
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Σιβηρία - Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Πάρκο Darien Gap Παναμάς
ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Καλησπέρα, σε όλες και όλους

Γύρισα εχτές το βράδυ μετά από απουσία αρκετών ημερών και διαβάζοντας τα μηνύματα του ανακάλυψα ότι είμαι ο τυχερός του τρίτου διαγωνισμούς Ταξιδιωτικής Ιστορίας.
Πραγματικά χαίρομαι που κέρδισα και ευχαριστώ τους φίλους που με ψηφίσαν.

Σας ευχαριστώ μεσα απο την καρδιά μου. Συντομα και άλλες ιστορίες

Ηλίας - Αντέλι
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εμεις ευχαριστουμε για το ομορφο οδοιπορικο! Συγχαρητηρια και παλι και περιμενουμε κι αλλες ιστοριες!
 

pepes1gr

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Υγεία να έχουμε και λεφτά
Καλά φίλε είσαι τρομερός.
Χαρά στο κουράγιο σου.
Τρομερά τοπία ειδικά στα βουνά της Πίνδου (αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας....).
Πιστεύω ότι η εκδρομή θα σου μείνει για πάντα αξέχαστη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom